Kot i pies w pociągu
17 lut 2023
Dzień Kota to dobra okazja, aby dowiedzieć się czy i w jaki sposób można podróżować pociągiem ze swoim zwierzakiem.
Stawki żywienia psów i koni w wojsku mają wzrosnąć
23 sty 2023
Wyższe stawki żywienia psów i koni oraz obniżenie minimalnego wieku psów przyjmowanych do użycia w wojsku to niektóre propozycji MON przedstawionych w projekcie rozporządzenia do ustawy o obronie ojczyzny.
Czy można trzymać psa na łańcuchu?
18 sty 2023
Trzymanie psa na łańcuchu w Polsce jest nadal częste. Czy to jest legalne? Przez część doby niestety tak. Bez wątpienia jest to jednak okrutne. Jakie ustawodawca przewidział kary za niewłaściwe traktowanie czworonogów domowych takich jak pies?
Obowiązkowe czipowanie psów - ustawa w I półroczu 2023 roku
20 gru 2022
Ustawa o obowiązku czipowania psów będzie w pierwszym półroczu 2023 r. - zapowiedział 20 grudnia 2022 r. wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Czipy będą wszczepiać lekarze weterynarii przy okazji szczepień.
Pogryzienie przez psa – o skutkach prawnych i zasadach odpowiedzialności
31 paź 2022
Kiedy dochodzi zatem do ataku ze strony zwierzęcia, warto wiedzieć, że to zdarzenie nie musi pozostać bez konsekwencji prawnych.
Mandaty za nietypowe przewinienia
26 paź 2022
Mandat podczas wycieczki na grzyby czy na spacerze z pupilem? To możliwe, jeżeli nie znamy konsekwencji łamania pewnych przepisów.
RPO o zakazie wprowadzania psów na cmentarze w Gdańsku
19 paź 2022
Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich zakaz wprowadzania psów na cmentarze w Gdańsku uchwalono niezgodnie z przepisami.
Podatek od psa w 2023 r.
02 sie 2022
Ile wynosi maksymalna stawka opłaty od posiadania psów, czyli tzw. podatku od psa na 2023 rok?
Psy ze Służby Więziennej otrzymają dożywotnią opiekę
29 gru 2021
Psy pracujące dla służby więziennej doczekały się przepisów prawa, dzięki którym będą miały zapewnione dożywotnie utrzymanie i opiekę weterynaryjną po przejściu na zasłużoną emeryturę.
Podatek od psa w 2022 r.
27 sie 2021
Podatek od psa w 2022 r. czeka podwyżka maksymalnej stawki. Co to oznacza dla właścicieli czworonogów?
Co można robić w rezerwacie przyrody?
12 lip 2021
Co można robić w rezerwacie przyrody? Czy do rezerwatu można wjechać rowerem lub zabrać ze sobą psa?
Pies w parku narodowym?
23 kwi 2021
Pies w parku narodowym może przebywać tylko w określonych przypadkach. Z tego powodu przed wędrówką warto zapoznać się z regulaminem.
Mandat za spacer z psem – jak i kiedy?
06 kwi 2021
Mandat za spacer z psem grozi właścicielowi, który nie zachowuje środków ostrożności przy jego trzymaniu. Jakie kary przewidziano? Od kiedy wzrosną?
Podatek od posiadania psa w 2021 r.
15 paź 2020
W 2021 r. czeka nas podwyżka stawki maksymalnej podatku od posiadania psa. Kto jest zobowiązany do ponoszenia tej opłaty? Czy są od niej zwolnienia?
Czy pies i kot mogą być spadkobiercami?
31 lip 2020
Czy można zapisać swój majątek psu lub kotu? Notariusze coraz częściej są pytani są o zabezpieczenie dobrej przyszłości pupila w przypadku choroby albo śmierci właściciela.
Pies asystujący – gdzie można i nie można z nim wejść?
29 lis 2017
Wrażliwość społeczna na osoby niepełnosprawne korzystające z pomocy psa asystującego zwiększa się. Niemniej jednak wciąż zdarzają się przypadki, gdy osobie niepełnosprawnej wraz z psem asystującym odmówiono wstępu do pewnych miejsc, co bywa niezgodne z prawem, jednak nie zawsze. Sprawdź gdzie można wejść z psem asystującym, a gdzie należy zapytać o zgodę.
Zakaz trzymania psa na łańcuchu i wiele innych – projekt rewolucyjnych zmian w ochronie zwierząt cz. II
08 lis 2017
Zakaz trzymania psa na łańcuchu, zakaz wykorzystywania zwierząt w cyrkach, wprowadzenie określenia psa rasowego oraz kota rasowego – to jedne z wielu zmian jakie posłowie PiS zaproponowali w ustawie o ochronie zwierząt. W dniu 6 listopada 2017 r. do Sejmu wpłynął projekt.
Zakaz trzymania psa na łańcuchu i wiele innych – projekt rewolucyjnych zmian w ochronie zwierząt cz. I
08 lis 2017
W dniu 6 listopada 2017 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Grupa posłów PiS zaproponowała wiele zmian np. wprowadzenie obowiązku oznakowania psów, zakaz hodowli zwierząt na futra, zakaz wykorzystywania zwierząt w cyrkach, zakaz trzymania psów na łańcuchach, a także poszerzenie katalogu czynów uznanych za znęcanie się nad zwierzętami i podwyższenie za to kar. Obecnie mamy do czynienia z projektem, którym dopiero zajmie się Sejm.
Opłata od posiadania psa – 2018 r.
06 wrz 2017
Rada gminy może w drodze uchwały wprowadzić w gminie opłatę od posiadania psa. W 2018 r. maksymalna wysokość tej opłaty wzrośnie o 1,9%. Sprawdź ile zapłacisz 2018 r. za swojego pupila.
Ochrona zwierząt w polskim porządku prawnym
29 lis 2012
Uregulowanie ochrony zwierząt wynika z faktu, iż zwierzę jest istota żyjąca, zdolną do odczuwania cierpienia. Według ustawy o ochronie zwierząt, człowiek jest mu winien więc poszanowanie, ochronę i opiekę.
Przewóz zwierząt za granicę - zmiany od 2012 roku
29 mar 2012
Wiele osób myśląc o wyjedzie za granicę zastanawia się co zrobić z ich pupilami. Jakie przepisy obowiązują względem zwierząt, aby mogły razem z nami podróżować poza granicami kraju?
Opłata za posiadanie psów w 2012 roku
10 lut 2012
Każda gmina może wprowadzić podatek od posiadania psa. Ile wynosi opłata za posiadanie psa w 2012 roku?
Jaka jest kara za trzymanie psa na łańcuchu?
26 sty 2012
Pierwszego stycznia 2012 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt. Według nowej ustawy m.in. trzymanie psa na łańcuchu przez więcej niż 12 godzin na dobę jest karalne. Jakie kary i jakie nowe obowiązki nakłada ustawa na właścicieli zwierząt domowych?
Od 1 stycznia 2012 surowsze kary za znęcanie się nad zwierzętami
13 sty 2012
1 stycznia 2012 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt. Zaostrza ona kary za niehumanitarne traktowanie zwierząt, nielegalne zabicie lub znęcanie się nad zwierzętami. Jakie zachowanie wobec zwierząt jest niedopuszczalne?
Co grozi za nieuiszczenie opłaty od posiadania psa?
22 maja 2011
Opłata od posiadania psa nie jest obligatoryjna, tj. jej wprowadzenie zależy od rady gminy. Jeżeli jednak została wprowadzona, to właściciele psów muszą mieć na względzie, że nie uiszczenie jej w terminie może skończyć się wszczęciem postępowania egzekucyjnego.
Jakie są obowiązki właściciela psa?
07 mar 2011
Pies, jak powiadają, to najlepszy przyjaciel człowieka. Jego właściciel musi jednak zdawać sobie sprawę, że obok ogromu radości, jaką nam sprawia nie można zapominać o kilku, bardzo istotnych obowiązkach. Jakich?
Podatek od psa zależy od gmin
14 gru 2010
Z pobierania opłat za posiadanie psa zrezygnowało już wiele miast np. Warszawa, Kraków, Wrocław czy Łódź.
Subiektywny przegląd absurdalnych przepisów prawa
30 lis 2010
Wedle opinii Polaków nasze prawo jest w dużej mierze absurdalne. Są jednak ustawodawcy, którzy w kreatywności biją naszych posłów na głowę. Bo dlaczego ze ślimaka nie zrobić ryby, a kogutom zabronić piania w obrębie miasta?
Niepełnosprawny i jego pies
31 mar 2010
W wyniku ewolucji świadomości społecznej drzwi do wielu urzędów i instytucji publicznych dla osób niepełnosprawnych i ich psich asystentów otwierają się coraz szerzej. Specjalnie przeszkolone psy są niejednokrotnie niezastąpione dla osób niepełnosprawnych.
Pozwolenie na posiadanie psa groźnej rasy
25 mar 2010
Osoba będąca posiadaczem agresywnego psa powinna pamiętać, że ciąży na niej obowiązek otrzymania odpowiedniego zezwolenia.
Jak spędzić urlop bez przykrych niespodzianek
23 wrz 2009
Czy można zabrać ze sobą na wakacje swojego pupila? Jak się ustrzec przed kradzieżą? Co zrobić, jeśli zauważymy braki w wyposażeniu wynajętego mieszkania?
Jak uzyskać pozwolenie na posiadanie agresywnego psa?
30 sty 2009
Istnieją niebezpieczne rasy psów. Na ich posiadanie należy posiadać stosowne zezwolenie władz. Organem właściwym w takich sprawach jest wójt, burmistrz prezydent miasta.
Kiedy płaci się opłatę za posiadanie psa
27 sty 2009
Każdy posiadacz psa musi zgłosić ten fakt w urzędzie gminy. Za posiadanie psa należy zapłacić stosowną opłatę.