REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatek od posiadania psa w 2024 roku - zostało mało czasu na zapłacenie tej daniny!

Podatek od psa w 2024 roku - zostało mało czasu na zapłacenie tej daniny!
Podatek od psa w 2024 roku - zostało mało czasu na zapłacenie tej daniny!
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Podatek od posiadania psa trzeba zwykle opłacać do 30 kwietnia każdego roku. W przypadku gdy podatnik staje się właścicielem pupila w trakcie roku kalendarzowego, wtedy daninę należy uiścić najczęściej w ciągu 2 miesięcy od daty wejścia w posiadanie czworonoga. Warto mieć na uwadze, że nieuiszczenie podatku od psa może skutkować nałożeniem kary pieniężnej.

Posiadanie psa to nie tylko przyjemność i odpowiedzialność, ale również pewne obowiązki prawne i finansowe. Jednym z nich jest podatek. W związku ze zbliżającym się terminem zapłaty podatku od psa, który upływa z końcem kwietnia, przypomnijmy, kto musi go płacić, a kto nie? Ile wynosi stawka opłaty za psa w 2024 roku? Jakie dokładnie przepisy obowiązują?

REKLAMA

Podatek od psa, czyli danina lokalna

Podatek od psa to opłata lokalna uregulowana w przepisach zawartych w art. 18a ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Opłatę pobiera się co od osób fizycznych posiadających psy, z pewnymi wyjątkami, określonymi przez ustawodawcę.

REKLAMA

Podatek ten wprowadzany jest (lub nie) przez gminy. Jego celem jest częściowe pokrycie kosztów związanych z utrzymaniem czystości i porządku w miejscach publicznych, a także finansowanie działań związanych z opieką nad zwierzętami bezdomnymi. Nie jest to podatek obligatoryjny na szczeblu krajowym, co oznacza, że jego stosowanie zależy od decyzji poszczególnych gmin.

Zasadniczo podatek od psa obowiązuje właścicieli psów mieszkających na terenie gminy, która wprowadziła tę opłatę. Warto jednak zaznaczyć, że w niektórych gminach mogą obowiązywać zwolnienia, na przykład dla osób niepełnosprawnych, hodowców psów rasowych czy psów służbowych.

Kto jest zwolniony z podatku od psa?

Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych dokładnie wskazuje, że opłaty od posiadania psów nie pobiera się od:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1) członków personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz innych osób zrównanych z nimi na podstawie ustaw, umów lub zwyczajów międzynarodowych, jeżeli nie są obywatelami polskimi i nie mają miejsca stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - pod warunkiem wzajemności;

2) osób zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - z tytułu posiadania jednego psa;

2a) osób niepełnosprawnych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - z tytułu posiadania psa asystującego;

3) osób w wieku powyżej 65 lat prowadzących samodzielnie gospodarstwo domowe - z tytułu posiadania jednego psa;

4) podatników podatku rolnego od gospodarstw rolnych - z tytułu posiadania nie więcej niż dwóch psów.

Wysokość opłaty za psa w 2024 roku

REKLAMA

Stawki podatku od psa są różne w zależności od gminy, gdyż to one ostatecznie mają prawo do decyzji w tym zakresie. Jednakże, w 2024 roku kwoty te nie mogą przekroczyć stawki maksymalnej, która została ustalona w wysokości 173,57 zł rocznie od jednego psa. Przypomnijmy, że w roku obecnym jest to stawka wynosząca 150,93 zł.

Wysokość stawki maksymalnej wynika z przepisów art. 19 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Natomiast stawkę maksymalnej opłaty za posiadania psa na rok 2024 wprowadziło obwieszczenie Ministra Finansów z 21 lipca 2023 r. w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych na rok 2024 (Monitor Polski z 1 sierpnia 2023 r., poz. 774). Zobacz artykuł: Stawki podatków i opłat lokalnych 2024 - tabele

Termin zapłaty podatku od psa

Co do zasady podatek od psa należy uiścić w terminie do końca kwietnia danego roku, warto jednak mieć na uwadze, że w praktyce o dokładnym terminie zapłaty tej daniny decyduje dana gmina. W związku z tym należy zorientować się jaki konkretnie termin obowiązuje na terenie gminy podatnika.

Przykładowo, zgodnie z komunikatem na stronie gminy, na terenie Gminy Miejskiej Koło wprowadza się opłatę od posiadania psów w 2024 roku w wysokości 42,00 zł rocznie od jednego psa posiadanego przez osobę fizyczną. Opłata jest płatna bez wezwania do dnia 30 kwietnia roku podatkowego, a w przypadku powstania obowiązku jej uiszczenia po tej dacie, w terminie 14 dni od powstania tego obowiązku.

Warto też zwrócić uwagę, że niektóre gminy podejmują uchwałę w sprawie zniesienia opłaty od posiadania psów, więc może się okazać, że opłaty nie będzie.

Sposób zapłaty daniny od psa

Procedury płatności podatku od psa również różnią się w zależności od gminy. W większości przypadków należy to potwierdzić w urzędzie gminy i dokonać płatności w wyznaczonym terminie, który najczęściej przypada na pierwsze miesiące roku. Niektóre gminy oferują możliwość płatności online lub poprzez przelew bankowy.

A zatem o dokładnym terminie płatności i formie płatności decydują same gminy i tam należy szukać szczegółowych informacji. Wróćmy do naszego przykładu, otóż uchwała z Łomży wskazuj, że wpłaty opłaty od posiadania psów można dokonywać:
1) w punkcie bankowym zlokalizowanym w budynku Urzędu Miejskiego w Łomży Pl. Satry Rynek 14,
2) bezpośrednio na indywidualny rachunek bankowy.

Nieuiszczenie podatku od psa może skutkować nałożeniem kary pieniężnej. Warto pamiętać, że gminy mają prawo do kontroli, czy mieszkańcy płacą należny podatek. W przypadku stwierdzenia nieprzestrzegania obowiązku, właściciel psa może zostać obciążony dodatkowymi opłatami.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co daje zastrzeżenie numeru PESEL

Od 1 czerwca 2024 r. wszystkie instytucje finansowe będą musiały sprawdzić Rejestr Zastrzeżeń Numerów PESEL, zanim udzielą komuś pożyczki czy podpiszą umowę. Zastrzeżenie numeru PESEL to najprostszy sposób na zabezpieczenie się przed oszustami.

1250 zł dofinansowania na osobę do wycieczki szkolnej! Może trwać od 2 do 5 dni. Rusza nowy program MEN. Decyduje kolejność zgłoszeń

Nawet 1250 zł dofinansowania na osobę do wycieczki szkolnej. Organizowanie wycieczek szkolnych jest obecnie trudniejsze niż przed laty. Odpowiedzią na powstałe na tym tle problemy ma być nowy program MEN – Podróż z klasą.

PESEL z ważnymi zmianami od 1 czerwca 2024 r.

Od 1 czerwca 2024 r. instytucje finansowe - zanim udzielą komuś pożyczki - będą musiały sprawdzić Rejestr Zastrzeżeń Numerów PESEL. Co to oznacza dla konsumentów i dla firm? Jak zastrzec PESEL?

Promocja bezrobotnych do 30 roku życia

Osoby bezrobotne, które nie ukończyły 30. roku życia, mogą liczyć na dodatkowe wsparcie z powiatowego urzędu pracy. Osoby te mogą uzyskać środki na aktywizację w postaci bonów: szkoleniowego, stażowego, na zatrudnienie i na zasiedlenie.

REKLAMA

Renta socjalna 2024 r. [ile wynosi, wniosek, od kiedy, dla kogo]

Ładowanie treści...

Zasiłki dla rodzin w 2024 r. Ile, dla kogo, wniosek

W 2024 r. rodzice mogą ubiegać się o szereg zasiłków i świadczeń. Jakie warunki trzeba spełnić, by je otrzymać? Gdzie składa się wniosek? Prezentujemy najważniejsze formy wsparcia.

Kiedy będzie wypłacana renta wdowia? Takie mają być zasady

Renta wdowia - na jakich zasadach na przysługiwać to świadczenie? Zaproponowano, aby owdowiała osoba mogła zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 procent renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 procent swojego świadczenia. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oszacowało, że roczne koszty wypłaty renty wdowiej to 8-10 mld zł.

Emerytura stażowa 2024 r. [dla kogo, od kiedy, w jakiej wysokości]

Emerytura stażowa będzie przysługiwać ubezpieczonym przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Poselski projekt ustawy wprowadzającej emeryturę stażową znajduje się obecnie w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

REKLAMA

Rodzic na wycieczce szkolnej musi mieć zaświadczenie z KRK o niekaralności?

Do naszej redakcji napisała zaniepokojona czytelniczka, że otrzymała wiadomość od dyrektorki szkoły, do której uczęszcza jej córka, że w sytuacji, gdy rodzic będzie chciał jechać na wycieczkę z dziećmi albo uczestniczyć w wyjściu do kina czy teatru, będzie musiał przedstawić zaświadczenie o niekaralności. "W poniedziałek mamy wyjście z okazji dnia dziecka, żaden rodzic nie ma takiego zaświadczenia, czy teraz wyjście się nie odbędzie?" - dopytuje czytelniczka. 

Będą podwyżki wynagrodzeń. Plany na resztę 2024 roku

Dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego pokazują, że od stycznia do kwietnia 2024 r., 57% firm zdecydowało się na podniesienie wynagrodzeń. Z tych firm, 45% planuje dalsze podwyżki w tym roku. Dodatkowo, 24% firm, które jeszcze nie podniosły płac, zamierza to zrobić. Oznacza to, że łącznie 67% badanych firm podniesie pensje w tym roku.

REKLAMA