REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Stawki żywienia psów i koni w wojsku mają wzrosnąć

Stawki żywienia psów i koni w wojsku mają wzrosnąć
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wyższe stawki żywienia psów i koni oraz obniżenie minimalnego wieku psów przyjmowanych do użycia w wojsku to niektóre propozycji MON przedstawionych w projekcie rozporządzenia do ustawy o obronie ojczyzny.

MON: wyższe stawki żywienia psów i koni w wojsku

Dotychczas przepisy wykonawcze o psach i koniach oraz ich opiekunach odnosiły się do ustawy o powszechnym obowiązku obrony; projekt opublikowany w poniedziałek przez RCL, został przygotowany w związku z ustawą o obronie ojczyzny, która zastąpiła kilkanaście ustaw dotyczących obronności.

Wiek przyjmowanych psów i koni

Propozycja zakłada obniżenie minimalnego wieku przyjmowanych psów z 14 miesięcy do 6 miesięcy. Ma to pozwolić skuteczniej "wykorzystać potencjał pozyskiwanych psów do szkolenia w poszczególnych formacjach sił zbrojnych". Maksymalny wiek psa przyjmowanego do użycia w siłach zbrojnych to 30 miesięcy. Pies musi mieć odpowiednie cechy psychofizyczne i być zdrowy; jednym z warunków jest prawidłowe, kompletne uzębienie, bez implantów, wad i uszkodzeń, umożliwiające prawidłowe gryzienie.

Konie muszą mieć od trzech od ośmiu lat, być zdrowe, ujeżdżone i przygotowane do pracy pod siodłem, nienarowiste, niezłośliwe, o spokojnym zrównoważonym charakterze, muszą też dobrze znosić transport w koniowozach.

Stawki za wyżywienie psów i koni

Dzienną stawkę pieniężną na żywienie psa służbowego i kontraktowego ustalono – zależnie od wagi zwierzęcia, przysługującej mu normy wyżywienia i pory roku – na od 9 zł (w okresie letnim dla psa ważącego do 20 kg) do 21 zł w okresie zimowym w przypadku psa o wadze powyżej 20 kg, któremu podwyższono normę wyżywienia.

W przypadku psów wycofanych z użycia stawki wynoszą 7-17 zł.

Dla koni, których paszą są owies i siano z dodatkiem witamin i mieszanek mineralnych oraz w razie konieczności mieszanek pełnoporcjowych, projekt przewiduje dzienną stawkę pieniężną w wysokości 28-48 zł, a konia wycofanego z użycia 29-36 zł.

Przepisy, które wskazują jednostki właściwe do prowadzenia szkolenia kandydatów na przewodników psów służbowych, przewodników psów służbowych i psów służbowych oraz właścicieli psów kontraktowych i psów kontraktowych, mają pozwolić ministrowi tworzyć w razie potrzeby nowe ośrodki bez konieczności nowelizacji rozporządzenia.

Odebranie zwierzęcia w przypadku nieodpowiedniej opieki

W projekcie zawarto także regulacje dotyczące tryb odbierania psa lub konia – także będących już poza użyciem – w przypadku nieodpowiedniej opieki.

"W celu zapewnienia psom używanym w siłach zbrojnych dobrego stanu zdrowia oraz właściwego poziomu dobrostanu, zawarto nowe przepisy dotyczące utrzymania właściwego stanu sanitarnohigienicznego pomieszczeń oraz środków transportu, w których przebywają zwierzęta; mając na względzie aspekty dobrostanu zwierząt określono wymiar rzeczowy ściółki na boks w stajni lub budę psa" – napisano w projektowanym rozporządzeniu, które ma wejść w życie 14 dni od ogłoszenia.(PAP)

Autor: Jakub Borowski
brw/ godl/

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
1250 zł dofinansowania na osobę do wycieczki szkolnej! Może trwać od 2 do 5 dni. Rusza nowy program MEN. Decyduje kolejność zgłoszeń

Nawet 1250 zł dofinansowania na osobę do wycieczki szkolnej. Organizowanie wycieczek szkolnych jest obecnie trudniejsze niż przed laty. Odpowiedzią na powstałe na tym tle problemy ma być nowy program MEN – Podróż z klasą.

PESEL z ważnymi zmianami od 1 czerwca 2024 r.

Od 1 czerwca 2024 r. instytucje finansowe - zanim udzielą komuś pożyczki - będą musiały sprawdzić Rejestr Zastrzeżeń Numerów PESEL. Co to oznacza dla konsumentów i dla firm? Jak zastrzec PESEL?

Promocja bezrobotnych do 30 roku życia

Osoby bezrobotne, które nie ukończyły 30. roku życia, mogą liczyć na dodatkowe wsparcie z powiatowego urzędu pracy. Osoby te mogą uzyskać środki na aktywizację w postaci bonów: szkoleniowego, stażowego, na zatrudnienie i na zasiedlenie.

Renta socjalna 2024 r. [ile wynosi, wniosek, od kiedy, dla kogo]

Ładowanie treści...

REKLAMA

Zasiłki dla rodzin w 2024 r. Ile, dla kogo, wniosek

W 2024 r. rodzice mogą ubiegać się o szereg zasiłków i świadczeń. Jakie warunki trzeba spełnić, by je otrzymać? Gdzie składa się wniosek? Prezentujemy najważniejsze formy wsparcia.

Kiedy będzie wypłacana renta wdowia? Takie mają być zasady

Renta wdowia - na jakich zasadach na przysługiwać to świadczenie? Zaproponowano, aby owdowiała osoba mogła zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 procent renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 procent swojego świadczenia. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oszacowało, że roczne koszty wypłaty renty wdowiej to 8-10 mld zł.

Emerytura stażowa 2024 r. [dla kogo, od kiedy, w jakiej wysokości]

Emerytura stażowa będzie przysługiwać ubezpieczonym przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Poselski projekt ustawy wprowadzającej emeryturę stażową znajduje się obecnie w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Rodzic na wycieczce szkolnej musi mieć zaświadczenie z KRK o niekaralności?

Do naszej redakcji napisała zaniepokojona czytelniczka, że otrzymała wiadomość od dyrektorki szkoły, do której uczęszcza jej córka, że w sytuacji, gdy rodzic będzie chciał jechać na wycieczkę z dziećmi albo uczestniczyć w wyjściu do kina czy teatru, będzie musiał przedstawić zaświadczenie o niekaralności. "W poniedziałek mamy wyjście z okazji dnia dziecka, żaden rodzic nie ma takiego zaświadczenia, czy teraz wyjście się nie odbędzie?" - dopytuje czytelniczka. 

REKLAMA

Będą podwyżki wynagrodzeń. Plany na resztę 2024 roku

Dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego pokazują, że od stycznia do kwietnia 2024 r., 57% firm zdecydowało się na podniesienie wynagrodzeń. Z tych firm, 45% planuje dalsze podwyżki w tym roku. Dodatkowo, 24% firm, które jeszcze nie podniosły płac, zamierza to zrobić. Oznacza to, że łącznie 67% badanych firm podniesie pensje w tym roku.

Profil zaufany pracownika do celów służbowych. Pracodawca może tego żądać od pracownika!

Nie ma przepisów umożliwiających pracodawcy żądanie założenia profilu zaufanego przez pracownika i wykorzystywanie go w celach służbowych. Czy mimo to pracownik powinien wykonać takie polecenie służbowe?

REKLAMA