REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kot i pies w pociągu

Kot i pies w pociągu
Kot i pies w pociągu
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dzień Kota to dobra okazja, aby dowiedzieć się czy i w jaki sposób można podróżować pociągiem ze swoim zwierzakiem.

Z kotem i psem do pociągu

Dziś Dzień Kota. Może zabierzesz swojego pupila w podróż pociągiem? Zanim jednak rozpoczniesz podróż pociągiem z kotem, psem lub innym zwierzakiem, sprawdź, czy i jak możesz je przewieźć. Upewnij się również, czy i ile zapłacisz za jego przewóz.

Szczegółowe reguły przewozu zwierząt w pociągach są ustalane indywidualnie przez przewoźników kolejowych. Aby sprawdzić zasady przewozu w pociągu, którym chcesz jechać ustal przewoźnika, z którego usług będziesz korzystać. Sprawdź rozkład jazdy pociągów – tam znajdziesz nazwę przewoźnika.

REKLAMA

Ważne zasady

Generalne zasady są dość zbliżone u wszystkich przewoźników.

 1. Podróżny może przewieźć jedno zwierzę.
 2. Ewentualnej opłacie podlega tylko przewóz psa.
 3. Każdy pies musi być zaszczepiony przeciw wściekliźnie.
 4. Małe zwierzęta domowe oraz małe psy przewozimy bezpłatnie w transporterach (koszach, kontenerach, klatkach itp.). Za zwierzęta domowe uznaje się zwierzęta, które tradycyjnie przebywają z człowiekiem w jego domu i są utrzymywane w charakterze jego towarzysza.
 5. W trakcie podróży duże psy muszą nosić kaganiec i mieć zapiętą smycz.
 6. Dla psa przewożonego swobodnie (tj. bez kosza, klatki, kontenera itp.) powinieneś wykupić bilet (patrz tabela).
 7. Dla psa przewodnika (osoby niewidomej lub niedowidzącej) obowiązuje ustawowa zniżka 95%. Jednak wielu przewoźników nie pobiera tej opłaty (patrz tabela).
 8. W wagonach przedziałowych pociągów PKP Intercity przewóz psa może odbywać się za zgodą innych pasażerów (nie dotyczy wagonów bezprzedziałowych). Jeżeli jednak ktoś się sprzeciwi, konduktor powinien znaleźć dla was miejsce w innej części pociągu. Jeśli jednak jest to niemożliwe, musisz wraz z psem opuścić pociąg.
 9. W razie potrzeby musisz posprzątać po swoim pupilu.
 10. Psy nie mogą przebywać na siedzeniach w wagonie. Nie mogą również przebywać w wagonach gastronomicznych. Przewóz psa w wagonie sypialnym lub z miejscami do leżenia wymaga wykupienia wszystkich miejsc w przedziale.

Ograniczenia nie dotyczą psów przewodników osób niewidomych, psów asystujących osobom z niepełnosprawnością oraz psów służbowych.

Przejazd psa przewodnika osoby niewidomej lub niedowidzącej odbywa się z 95% ulgą, chyba że przewoźnik oferuje przejazd bezpłatny (patrz tabelka)

Opłaty

rzewoźnikCena biletu dla psa (niezależnie od trasy)Uwagi

Arriva RP

4,50 zł

 

Koleje Dolnośląskie

5,20 zł

Bezpłatnie psy asystujące i psy przewodnicy

Koleje Małopolskie

3 zł

Bezpłatnie psy przewodnicy osób niewidomych

Koleje Mazowieckie

Przejazd bezpłatny

 

Koleje Śląskie

2 zł

Bezpłatnie psy asystujące i psy przewodnicy

Koleje Wielkopolskie

4,50 zł

Przejazd psa asystującego bezpłatny w ramach ważności biletu osoby z niepełnosprawnością.

Leo Express

-

Tylko zwierzęta w transporterze. Wyjątek dla psów asystujących przewożonych bezpłatnie

Łódzka Kolej Aglomeracyjna

4,50 zł

Bezpłatnie psy asystujące i psy przewodnicy

PKP Intercity

16 zł

 

PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście

3 zł

 

POLREGIO

5 zł

Bezpłatnie psy asystujące

RegioJet

30 koron (tylko w kl. 2)

Bezpłatnie psy asystujące i psy przewodnicy

Szybka Kolej Miejska (Warszawa)

Przejazd bezpłatny

 

Warszawska Kolej Dojazdowa

Ulga 50% biletu jednorazowego lub miesięcznego

 

Źródło: Urząd Transportu Kolejowego

Reklama

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Komunikat Policji: Od 25 lutego rolnicy na miesiąc zablokują autostradę. W obu kierunkach. Tym razem od strony Niemiec

  Komunikat Policji Od 25 lutego 2024 roku do 20 marca 2024 roku zarówno na autostradzie A2 w obydwu kierunkach oraz na terenie Słubic będą utrudnienia w ruchu drogowym. Zgodnie z otrzymaną informacją autostrada A2, a tym samym wyjazd i wjazd do Niemiec na wszystkich pasach będzie całkowicie zablokowany. Korzystajcie z tras alternatywnych.

  Zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn w Polsce. MRPiPS: nie ma przyzwolenia społecznego, nie są prowadzone prace

  Brak jest przyzwolenia społecznego w zakresie realizacji postulatu zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn w Polsce. Dlatego Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie prowadzi żadnych prac w tym zakresie. Obecnie rząd nie prowadzi prac dotyczących wyliczenia, jak zmieniłaby się średnia wysokość emerytur dla kobiet w przypadku zrównania wieku emerytalnego dla obu płci. Jednocześnie zróżnicowanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn jest zgodne z Konstytucją RP, regulacjami Międzynarodowej Organizacji Pracy i dyrektywami UE. Takie informacje zostały przekazane w odpowiedzi na interpelację poselską z 22 lutego 2024 r., której udzieliła Aleksandra Gajewska, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

  W Warszawie sędzia zakwestionowała działania A. Bodnara. Czy prokuratorzy będą mogli skutecznie ścigać przestępców?

  Do sądów karnych wkroczył chaos. Dowodem na to jest zwrócenie prokuraturze przez Sąd Apelacyjny w Warszawie wniosku o przedłużenie aresztu tymczasowego. Decyzja sądu nie dotyczy polityki, ale ma źródło w polityce.

  Czy syn byłego prezesa Orlenu postąpił rozsądnie, czyli fundacja rodzinna okiem potencjalnego beneficjenta

  W ostatnim czasie głośno było o założeniu fundacji rodzinnej przez byłego prezesa Orlenu – w szczególności w kontekście przekazania do fundacji majątku przez jego syna. Zostawiając z boku politykę, jest to na pewno ciekawy przyczynek do rozważań o tym, czy takie działanie jest dopuszczalne i w jakikolwiek sposób opłacalne – a szerzej do dyskusji o roli beneficjenta.

  REKLAMA

  PFRON (Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych)

  Polska, podobnie jak wiele innych krajów, podejmuje działania mające na celu wsparcie i integrację osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Jedną z kluczowych instytucji w tym obszarze jest Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, powszechnie znany jako PFRON.

  Do końca sierpnia na konta nauczycieli trafi o ok. 700 zł więcej. Wysokość świadczenia mocno w górę.

  W okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2024 r. do ustalania odpisu na ZFŚS dla nauczycieli stosuje się kwotę bazową w wysokości 5176,02 zł. Natomiast podstawą do obliczenia wysokości odpisu dla pozostałych pracowników jest kwota 6445,71 zł.

  137 mld euro, (600 mld zł) na polskie KPO będzie odblokowane w przyszłym tygodniu. D. Tusk: góra pieniędzy. Pierwsze szybkie płatności (ok. 1,5 mld euro) dla rolników

  W oparciu o uruchomione reformy, w następnym tygodniu kolegium komisarzy wyjdzie z dwoma decyzjami ws. funduszy europejskich, które teraz są zablokowane dla Polski. Te decyzje uwolnią do 137 mld euro dla Polski z Funduszu Odbudowy i funduszy spójności - poinformowała 23 lutego 2023 r. podczas konferencji w Warszawie przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

  Jak w 2024 r. odbywa się kwalifikacja wojskowa dla rocznika 2005 [na przykładzie Rzeszowa]? Kto? Jakie dokumenty? Jakie kategorie?

  Kwalifikacja wojskowa realizowana jest każdego roku i służy ocenie stanu zdrowia potencjalnych rekrutów oraz założeniu im ewidencji wojskowej.

  REKLAMA

  Wybory 2024 (samorządowe). Jak głosować na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast? Które głosy są ważne, a które nie?

  Państwowa Komisja Wyborcza w uchwale nr 60/2024 z 12 lutego 2024 r. wskazała wzorcowe informacje o sposobie głosowania oraz warunkach ważności głosu w wyborach do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic m.st. Warszawy oraz w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast w 2024 roku. Przypomnijmy, że tegoroczne wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia, a 21 kwietnia odbędzie się II. tura wyborów (ponowne głosowanie) na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast w tych gminach i miastach, gdzie w I. turze żaden kandydat nie osiągnął większości głosów. Warto się uważnie zapoznać z poniższymi informacjami, bo w wyborach samorządowych mamy aż 9 wariantów głosowania.

  Dodatek aktywizacyjny – świadczenie przysługujące za podjęcie pracy

  Dodatek aktywizacyjny, zwany też często dodatkiem za podjęcie pracy, przysługuje w razie podjęcia zatrudnienia lub innej pracy zawodowej. Jakie warunki należy spełnić, żeby otrzymać dodatek aktywizacyjny?

  REKLAMA