| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pozwy > Informacje ogólne > Jakie opłaty ponosi się w postępowaniu uproszczonym

Jakie opłaty ponosi się w postępowaniu uproszczonym

Wniesienie pozwu do sadu wiąże się co do zasady z koniecznością zapłaty pewnej sumy pieniędzy. Kwota ta, przez ustawę określana jako opłata od pozwu, może mieć charakter stały lub proporcjonalny. Wszystko zależy od rodzaju powództwa. Informację o wysokości opłaty odnajdziemy w ustawie o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.

Kiedy postępowanie uproszczone

Przepisy kodeksu postępowania cywilnego odnoszące się do postępowania uproszczonego stosuje się w dwóch rodzajach spraw.

W sprawach o roszczenia wynikające z umów, jeżeli wartość przedmiotu sporu nie przekracza dziesięciu tysięcy złotych, a w sprawach o roszczenia wynikające z rękojmi, gwarancji jakości lub z niezgodności towaru konsumpcyjnego z umową sprzedaży konsumenckiej, jeżeli wartość przedmiotu umowy nie przekracza tej kwoty,

Oraz w sprawach o zapłatę czynszu najmu lokali mieszkalnych i opłat obciążających najemcę oraz opłat z tytułu korzystania z lokalu mieszkalnego w spółdzielni mieszkaniowej bez względu na wartość przedmiotu sporu.

Sprawy w postępowaniu uproszczonym rozpoznaje zawsze sąd rejonowy. Warto pamiętać, że w sprawach o zapłatę czynszu w kwocie przekraczającej 75 000 zł właściwy jest sąd okręgowy, a sprawa nie jest rozpatrywana w postępowaniu odrębnym- postępowaniu uproszczonym.

Koszty

W postępowaniu uproszczonym w specyficzny sposób liczone są opłaty sądowe. W tych sprawach bowiem nie są one ujęte jako procent od wartości przedmiotu sporu.

Zasadą na gruncie ustawy o kosztach sądowych jest to, że opłata od pozwu jest ujęta jako pewna część (z reguły jest to część dwudziesta) wartości przedmiotu sporu. W postępowaniu uproszczonym jest nieco inaczej.

W postępowaniu uproszczonym

Zgodnie z art. 28 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, w sprawie podlegającej rozpoznaniu w postępowaniu uproszczonym pobiera się od pozwu opłatę stałą. Przy wartości przedmiotu sporu lub wartości przedmiotu umowy do 2.000 złotych pobiera się 30 złotych. Gdy wartość przedmiotu sporu przekracza 2.000 złotych ale nie jest większa niż 5.000 złotych pobiera się 100 złotych. Natomiast gdy wartość pozwu jest większa niż 5.000 złotych ale niższa niż 7.500 złotych wtedy należy wnieść opłatę w wysokości 250 złotych W sytuacji gdy powództwo opiewa na kwotę 7.500 złotych lub wyższą trzeba zapłacić 300 złotych.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Baszczyński

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »