| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pozwy > Pozwy cywilne > Pozew w postępowaniu uproszczonym

Pozew w postępowaniu uproszczonym

Zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego część spraw rozpatrywanych jest w postępowaniu uproszczonym. Pozew w takiej sprawie spisany być musi na specjalnym urzędowym formularzu.  

Zakres spraw

W postępowaniu uproszczonym rozpatrywane są sprawy w których wartość przedmiotu sporu nie przekracza 10.000 zł. W takim samym trybie sąd rozstrzyga w sprawach o zapłatę czynszu.

Właściwość sądu

Sprawy w postępowaniu uproszczonym rozpatruje zawsze sąd rejonowy. Najczęściej jest to sąd właściwy ze względu na zamieszkanie pozwanego.

Wpis

W sprawach rozstrzyganych w postępowaniu uproszczonym w specyficzny sposób oblicza się opłatę od pozwu. Jej wysokość jest uzależniona od wartości przedmiotu sporu. Oblicza się ja według następującej zasady.

Jeżeli wartość przedmiotu sporu jest mniejsza niż 2.000 zł wtedy wpis wynosi 30 zł

Jeżeli wartość ta jest większa niż 2.000 zł ale mniejsza niż 5.000 zł wtedy wpis wynosi 100 zł

Jeżeli natomiast wartość przedmiotu sporu jest większa niż 5.000 zł a mniejsza niż 7.500 zł to opłata będzie miała wartość 250 zł

Gdy sprawa będzie toczyć się o więcej niż 7.500 zł wtedy będzie trzeba uiścić opłatę w kwocie 300 zł

Formularz urzędowy

Pozew w postępowaniu uproszczonym wnosi się na urzędowym formularzu. Formularz taki można pobrać w sądzie, pobrać ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości lub ze strony www.www.infor.pl/prawo/pozwy

Formularz taki należy czytelnie wypełnić wykreślając wszystkie nie wypełnione rubryki. Więcej na ten temat można przeczytać w artykul "Jak napisać pozew na formularzu"

Tak samo odpowiedź na pozew, sprzeciw od wyroku zaocznego i pisma zawierające wnioski dowodowe należy skierować do sądu na urzędowym formularzu.

Jeżeli pismo nie będzie wniesione na formularzu wtedy nie wywołuje ono żadnych skutków procesowych.

Inne istotne postanowienia

W postępowaniu uproszczonym nie można kumulować roszczeń. Jednym pozwem można dochodzić jednego roszczenia

W postępowaniu uproszczonym nie przeprowadza się dowodu z opinii biegłego. Jednak gdy sąd uważa, że dla rozstrzygnięcia sprawy potrzebna jest wiedza fachowa wtedy może skierować sprawę do postępowania zwykłego.

Apelację w postępowaniu uproszczonym sad może rozpatrzyć na posiedzeniu niejawnym, co jest spora różnicą w odniesieniu do postępowania zwykłego.

Podsumowanie

W postępowaniu uproszczonym rozpatrywane są sprawy „mniejszego kalibru” . Świadczy o tym wysokość wartości przedmiotu sporu. Sprawy te z reguły rozpatrywane są szybko

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

GSW Legal Grabarek, Szalc i Wspólnicy Sp.k.

Warszawska kancelaria prawna założona w 2011 roku, będąca członkiem międzynarodowej firmy prawniczej GRATA International.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »