REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Praca sezonowa, Cudzoziemiec

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Karta Polaka - jak ją otrzymać?

Jakie warunki trzeba spełniać, aby otrzymać Kartę Polaka? Kto może się o nią ubiegać?

Procedura uchodźcza a pomoc socjalna

Na jaką pomoc socjalną mogą liczyć cudzoziemcy, którzy złożyli wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej w Polsce? Czy wsparcoe udzielane jest jedynie w ośrodkach dla cudzoziemców?

Problemy cudzoziemców przy elektronicznym składaniu sprawozdań finansowych do KRS

Od dnia 1 marca 2018 r., na skutek nowelizacji ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, wprowadzono nowy obowiązek w zakresie składania sprawozdań finansowych. Podmioty sporządzające sprawozdania finansowe obowiązane są do przesyłania sprawozdań finansowych drogą elektroniczną za pośrednictwem systemu teleinformatycznego udostępnionego przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Świadczenia rodzinne dla cudzoziemca

Czy cudzoziemiec, którego małżonek przebywa poza Polską, ma prawo do świadczenia rodzinnego?

REKLAMA

Umowa o pomocy przy zbiorach zamiast umowy o dzieło

Uchwalona przez Sejm ustawa, dotycząca pomocy przy zbiorach, wprowadza nowy rodzaj umowy cywilnoprawnej oraz ubezpieczenie zdrowotne i wypadkowe dla pracowników sezonowych. Z nowego rozwiązania będą mogli korzystać m.in. Ukraińcy.

Zezwolenie na pracę sezonową 2018

Zezwolenie na pracę sezonową to nowy typ zezwolenia, przewidziany w obowiązującej od początku 2018 r. nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Czym charakteryzuje się zezwolenie sezonowe?

Zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców od 2018 r.

W dniu 1 stycznia 2018 r. w życie wchodzą zmiany dotyczące zatrudniania cudzoziemców z państw spoza UE/EOG. Najważniejsze zmiany zostaną przeprowadzone w zakresie pracy sezonowej i krótkoterminowej.

Zmiany w ustawie o cudzoziemcach

Cudzoziemcy spoza UE będą mogli uzyskać zezwolenie na pobyt czasowy w Polsce w ramach przeniesienia wewnątrz przedsiębiorstwa z innego kraju - to jedno z rozwiązań zapisanych w nowelizacji ustawy o cudzoziemcach którą w piątek uchwalił Sejm.

REKLAMA

Zmiany w rejestracji oświadczeń dla cudzoziemców

W dniu 1 września 2017 r. wszedł w życie fragment nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Od tego dnia nie ma możliwości rejestracji oświadczeń, przewidujących wykonywanie pracy przez cudzoziemca po dniu 31 grudnia 2018 r.

Skutki nielegalnego zatrudnienia cudzoziemca

Cudzoziemiec przebywający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej musi posiadać ważny dokument uprawniający go do pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz dokument uprawniający go do podjęcia legalnego zatrudnienia. Należy jednak pamiętać, iż pracodawca również posiada znaczne obowiązki w tym zakresie.

Utrata i przywrócenie obywatelstwa polskiego

Kwestie związane z obywatelstwem polskim reguluje ustawa o obywatelstwie polskim z dnia 2 kwietnia 2009 r. Ustawa ta weszła w życie dnia 15 sierpnia 2012 r. i w stosunku do nabycia polskiego obywatelstwa z mocy prawa odnosi się ona tylko do osób urodzonych po tej dacie.

Nabycie obywatelstwa polskiego

Kwestie związane z obywatelstwem polskim reguluje ustawa o obywatelstwie polskim z dnia 2 kwietnia 2009 r. Ustawa ta weszła w życie dnia 15 sierpnia 2012 r. i w stosunku do nabycia polskiego obywatelstwa z mocy prawa odnosi się ona tylko do osób urodzonych po tej dacie. Określa ona zasady, warunki oraz tryb nabywania i utraty obywatelstwa polskiego, potwierdzania jego posiadania lub utraty, a także właściwość organów w tych sprawach.

Jakie zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców będą obowiązywać od 1 stycznia 2018 r.

Sejm znowelizował przepisy regulujące zasady zatrudniania w Polsce cudzoziemców. Przewidują one nowy typ zezwolenia na pracę sezonową obejmujący okres nie dłuższy niż 9 miesięcy w roku kalendarzowym. Dodatkowo, zmienione regulacje wprowadzają nowe przesłanki odmowy wydania zezwolenia na pracę, a także uszczelniają uproszczoną procedurę przyjmowania obcokrajowców do pracy.

Obowiązek meldunkowy zniesiony dla cudzoziemców w 2018 r.?

Obowiązek meldunkowy dla cudzoziemców, na skutek przesunięcia, miał zostać zniesiony 1 stycznia 2018 r. Ustawodawca jednak wycofuje się z tego pomysłu, kierując do konsultacji projekt ustawy uchylający przepisy związane ze zniesieniem obowiązku meldunkowego cudzoziemców. Czy obowiązek meldunkowy cudzoziemców zostanie zniesiony?

Zezwolenie na pracę sezonową – 2018 r.

1 stycznia 2018 r. wejdą w życie przepisy wprowadzające nowe zasady zatrudniania cudzoziemców. Główną nowością jest tutaj wprowadzenie nowego zezwolenia na pracę sezonową. Ma ono być wydawane przez starostę na czas nie dłuższy niż 9 miesięcy w roku kalendarzowym. Do końca 2018 r. obowiązywał będzie jednak okres przejściowy, w którym cudzoziemiec będzie mógł pracować na podstawie oświadczeń zarejestrowanych wcześniej.

Zatrudnianie obywateli Ukrainy po wprowadzeniu ruchu bezwizowego

Od dnia 11 czerwca 2017 r. obywatele Ukrainy mogą przekraczać granice bez konieczności posiadania wizy. Co to oznacza dla polskich pracodawców?

Czy pracownicy zagraniczni wymagają pozwoleń na pracę i/lub pozwolenia na pobyt w Turcji?

Z uwagi na gorszą koniunkturę na rynku pracy i panujące bezrobocie – Polacy coraz częściej decydują się na pracę poza granicami kraju. Jednym z kierunków ich podróży jest Turcja. Czy pracownicy zagraniczni w tym kraju wymagają pozwoleń na pracę i/lub pozwolenia na pobyt?

Zatrudnienie cudzoziemców na nowych zasadach w 2017 r.

Od 2014 r. obserwowany jest dynamiczny napływ cudzoziemców do Polski. Obcokrajowcy przybywają do naszego kraju głównie w celu podjęcia pracy zarobkowej. Sejm przedstawił projekt nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, która będzie implementować dyrektywę PE i Rady w sprawie warunków wjazdu i pobytu obywateli państw trzecich w celu zatrudnienia w charakterze pracownika sezonowego.

Wydanie karty pobytu dla cudzoziemca

Karta pobytu jest wydawana cudzoziemcowi, który uzyskał zezwolenie na pobyt stały lub czasowy. Dokument ten stanowi potwierdzenie tożsamości cudzoziemca przebywającego na terytorium Polski oraz jest gwarancją dodatkowych uprawnień.

Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę – wniosek

W celu uzyskania zezwolenia na pobyt i pracę, cudzoziemiec musi spełnić szereg ustawowych warunków. Istotne jest, aby wniosek o zezwolenie był wypełniony na odpowiednim formularzu.

Zatrudnienie cudzoziemca z Ukrainy 2017 r.

Zasady zatrudnienia cudzoziemca z Ukrainy są odrębnie uregulowane w przepisach ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Po spełnieniu ustawowych przesłanek obywatel Ukrainy może być zatrudniony bez konieczności uzyskania zezwolenia.

Zameldowanie cudzoziemca w 2017/2018 r.

Zameldowanie cudzoziemca przebywającego na terytorium Polski jest obowiązkiem wynikającym z ustawy o ewidencji ludności. Od 1 stycznia 2018 r. obowiązek meldunku zostanie zniesiony i zlikwidowane zostaną rejestry zamieszkania cudzoziemców.

Zmiany w ustawie o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium RP

Od 2016 r. cudzoziemiec ubiegający się o udzielenie ochrony międzynarodowej, a także ten, który otrzyma negatywną decyzję, będzie miał prawo do bezpłatnej pomocy prawnej - zakłada nowela ustawy, do której poprawki Senatu ma rozpatrzyć w tym tygodniu Sejm.

Karta Polaka

Karta Polaka - zgodnie z preambułą ustawy o Karcie Polaka - ma na celu pomóc Polakom zamieszkałym za granicą w zachowaniu ich związków z narodowym dziedzictwem kulturalnym, wypełniając moralny obowiązek wobec Polaków na Wschodzie, którzy na skutek zmiennych losów naszej Ojczyzny utracili obywatelstwo polskie.

Zezwolenie na pracę dla cudzoziemca

Wykonywanie przez cudzoziemców pracy na terenie Polski wymaga pozyskania zezwolenia na pracę. Generalną regułą jest, że zatrudnienie bez ważnego zezwolenia będzie uważane za pracę nielegalną, z czym wiążą się pewne negatywne skutki, zarówno dla pracownika-cudzoziemca jak też dla podmiotu, który powierzył mu wykonywanie pracy. Jakie rodzaje zezwoleń na pracę dla cudzoziemców wyróżniamy?

Zatrudnianie pracowników zza wschodniej granicy

Rolnictwo, budownictwo czy przemysł – to gałęzie gospodarki, które już od lat stawiają na pracowników zza wschodniej granicy. Dziś w ich ślady idą kolejni przedsiębiorcy, nie są oni jednak pozbawieni obaw. Często zastanawiają się, czy siła robocza z Ukrainy, Mołdawii lub Gruzji to skarb czy jednak problem? Dlatego dziś radzimy, gdzie jej szukać i o jakie formalności zadbać, aby decyzja o zatrudnieniu wschodnich sąsiadów okazała się korzystna dla naszej firmy.

Nabywanie nieruchomości przez cudzoziemców będzie zmienione

Rozszerzenie katalogu podmiotów zobowiązanych do przesyłania MSW dokumentów o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców - zakłada projekt zmian w ustawie, przygotowany przez resort. Ma on zrealizować uwagi NIK po kontroli dot. sprzedaży nieruchomości rolnych Skarbu Państwa.

Pobyt nielegalny na terytorium RP a wydanie zezwolenie na pobyt

Pobyt nielegalny na terytorium RP co do zasady wyklucza możliwość uzyskania zezwolenia na pobyt, czyli prawnego uregulowania obecności w Polsce. Kiedy i na jakich zasadach cudzoziemiec może uzyskać zezwolenie mimo nielegalnego pobytu w kraju?

Co to jest karta pobytu cudzoziemca?

Karta pobytu cudzoziemca to dokument wydawany obcokrajowcom, który upoważnia do przebywania na terenie RP oraz do przekraczania granicy Państw należących do Strefy Schengen. Kto i po spełnieniu jakich warunków może ubiegać się o wydania karty pobytu?

Zbyt wysokie minimalne wynagrodzenie dla cudzoziemców

Cudzoziemiec, który chce podjąć się pracy w Polsce musi uzyskać zezwolenie na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie. Minimalne wynagrodzenie dla cudzoziemca nie może być niższe niż 5475 zł. Konfederacja Lewiatan uważa, że wskazana kwota jest zbyt wysoka.

Obowiązki pracodawcy zatrudniającego cudzoziemca

Polscy pracodawcy coraz częściej szukając pracowników zaczynają sięgać po cudzoziemców. Zatrudnienie cudzoziemca wiąże się z szeregiem dodatkowych obowiązków ciążących na pracodawcy, m.in. z załatwieniem dodatkowych formalności. Jakie sankcje grożą za ich niedopełnienie i co zrobić aby nie narazić się na zarzut naruszenia prawa?

Ułatwienia dla cudzoziemców już obowiązują

Od 1 maja 2014 roku obowiązują nowe regulacje dotyczące pobytu cudzoziemców w Polsce. Nowa ustawa o cudzoziemcach upraszcza dotychczasowe przepisy, szczególnie z myślą o cudzoziemcach przebywających już w Polsce, którzy nie naruszają prawa polskiego, nie stanowią zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa i porządku publicznego, a ich pobyt nie wiąże się z obciążeniami dla systemu pomocy społecznej.

Obowiązują już ułatwienia dla cudzoziemców

Od 1 maja obowiązują nowe, kompleksowe regulacje dotyczące pobytu cudzoziemców w Polsce. Nowa ustawa o cudzoziemcach upraszcza dotychczasowe przepisy, szczególnie z myślą o cudzoziemcach przebywających już w Polsce, którzy nie naruszają prawa polskiego, nie stanowią zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa i porządku publicznego, a ich pobyt nie wiąże się z obciążeniami dla systemu pomocy społecznej.

Zawarcie małżeństwa z cudzoziemcem

Ponad milionowa populacja Polaków pracujących w państwach Unii Europejskiej w sposób naturalny nawiązuje relacje zawodowe i osobiste z obywatelami innych państw. Sprzyja to pogłębianiu więzi, które nierzadko wieńczone są faktem zawarciem małżeństwa. Warto, zatem wiedzieć, jakie reguły warunkują skuteczność prawną związku małżeńskiego zawieranego przez obywateli polskich z partnerami z innych państw. Warto o nich pamiętać po to, by nie doszło do sytuacji, w której okazuje się, że związek małżeński nie istnieje lub jest nieważny.

Nowe przepisy dla cudzoziemców w 2014 roku

Nowe przepisy dla cudzoziemców w 2014 roku mogą być wynikiem przyjęcia przez Radę Ministrów projektu ustawy o cudzoziemcach, przedłożonego przez ministra spraw wewnętrznych.

Zatrudnianie pracowników z Ukrainy

Zatrudnienie pracownika będącego obywatelem Ukrainy, Białorusi, Mołdawii, Gruzji czy Rosji nie wymaga uzyskania zezwolenia. Pracodawca musi jednak zarejestrować zamiar zatrudnienia osób z tych krajów – w formie oświadczenia – w urzędzie pracy.

Ustawa o obywatelstwie polskim - nowe przepisy

Nowe przepisy ustawy o obywatelstwie polskim przewidują przywrócenie obywatelstwa. Regulują również kwestię wielonarodowości. Ustawa obowiązuje od 15 sierpnia 2012 r.

Prawne podsumowanie lipca 2012 r.

Zapoznaj się z najważniejszymi zmianami w przepisach prawnych, jakie weszły w życie w lipcu 2012 r. Omawiamy również aktualne orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego oraz Sądu Najwyższego.

Nowa ustawa ograniczy nielegalne zatrudnianie cudzoziemców

Ustawa o skutkach powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom przebywającym wbrew przepisom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wprowadza nowe typy przestępstw dotyczących nielegalnego zatrudnienia.

Wyższe kary za nielegalne zatrudnianie cudzoziemców

Uchwalona przez Sejm ustawa o o skutkach powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom przebywającym wbrew przepisom na terytorium RP wprowadza nowe typy przestępstw oraz zaostrza już istniejące sankcje za nielegalne zatrudnianie cudzoziemców.

Zasiłek pogrzebowy po zmarłym cudzoziemcu

Osobie, która pokryła koszty pogrzebu zmarłego cudzoziemca, przysługuje zasiłek pogrzebowy w wysokości 4000 zł. Cudzoziemcem jest każda osoba, która nie posiada polskiego obywatelstwa.

Urząd do Spraw Cudzoziemców

Urząd do Spraw Cudzoziemców zajmuje się m.in. nadawaniem statutu uchodźcy, udzielaniem cudzoziemcom azylu, udzielaniem zgody na pobyt tolerowany oraz udzielaniem ochrony czasowej. Jak cudzoziemiec może uzyskać pomoc w UdSC?

DGP: Cudzoziemcy legalizują swój pobyt

Ponad 3 tys. wniosków o legalizację pobytu. To efekt działającej od początku roku ustawy abolicyjnej dla cudzoziemców – czytamy we wtorkowym wydaniu „Dziennika Gazety Prawnej”.

Jak uzyskać rozwód we Włoszech?

Uzyskanie rozwodu we Włoszech jest bardzo trudne. Wymaga cierpliwości, pieniędzy oraz udziału adwokata.

Jak zapobiec wydaleniu nielegalnie pracującego cudzoziemca?

Legalizacja zatrudnienia cudzoziemca w toku postępowania administracyjnego o wydalenie poprzez uzyskanie niezbędnych zezwoleń czy dopełnienie obowiązków uniemożliwia wydanie decyzji o wydaleniu przez wojewodę.

Rząd chce abolicji dla nielegalnych uchodźców

Rada Ministrów zaakceptowała projekt ustawy umożliwiający legalizację pobytu nielegalnym uchodźcom. Projekt ustawy przedłożył minister spraw wewnętrznych i administracji.

Czy cudzoziemiec może zostać zatrudniony w samorządzie terytorialnym?

Cudzoziemiec może rozpocząć pracę w urzędzie, jednak wyłącznie na stanowiskach usługowych czy pomocniczych. Nie może pełnić funkcji choćby pośrednio związanej z wykonywaniem władzy publicznej. Jakie warunki musi spełnić?

Jak uzyskać zaświadczenie pozwalające na zawarcie małżeństwa za granicą?

Obywatel polski, który chce zawrzeć małżeństwo za granicą Mozę ubiegać się o zaświadczenie stwierdzające, że może, zgodnie z prawem polskim, zawrzeć małżeństwo. Jakich formalności należy dopełnić, aby uzyskać takie zaświadczenie?

Czy notariuszem może zostać cudzoziemiec?

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że 6 krajów naruszyło obowiązujący w Unii zakaz dyskryminacji ze względu na przynależność państwową, w zakresie dostępu cudzoziemców do zawodu notariusza. Być może i w Polsce będą konieczne zmiany w prawie.

Dziecko nie może być dyskryminowane

Nawet, gdy nie jesteś w pełni zdrowy, masz prawo do normalnego życia. Przysługują Ci też specjalne przywileje (na podstawie Konwencji o Prawach Dziecka, art. 23).

REKLAMA