Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pobyt nielegalny na terytorium RP a wydanie zezwolenie na pobyt

Sienkiewicz i Zamroch. Radcowie Prawni Spółka Partnerska
Kancelaria oferuje kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców, jak również pomoc dla klientów indywidualnych.
Zezwolenie na pobyt w RP /Fot. Fotolia
Zezwolenie na pobyt w RP /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pobyt nielegalny na terytorium RP co do zasady wyklucza możliwość uzyskania zezwolenia na pobyt, czyli prawnego uregulowania obecności w Polsce. Kiedy i na jakich zasadach cudzoziemiec może uzyskać zezwolenie mimo nielegalnego pobytu w kraju?

Pobyt nielegalny to hasło budzące w wielu cudzoziemcach strach. Nic dziwnego, skoro może on skutkować wydaniem decyzji zobowiązującej cudzoziemca do powrotu, a w przypadku jej niewykonania również przymusową deportacją. Niestety przepisy prawa nie definiują pojęcia pobytu nielegalnego. Choć w tekście zarówno obecnie jak i poprzednio obowiązującej ustawy o cudzoziemcach niejednokrotnie posłużono się tym zwrotem, nigdzie nie znajdziemy jego legalnej definicji. Natomiast na podstawie treści przepisów można ustalić pewne sytuacje, w których pobyt cudzoziemca uznaje się za nielegalny.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Pobyt nielegalny

REKLAMA

Próbę rozwiązania problemu braku definicji pobytu nielegalnego podejmują czasami sądy. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku, w wyroku o sygnaturze III SAB/Gd 42/09 orzekł, że za pobyt nielegalny należy uznać taki pobyt cudzoziemca, który jest niezgodny z przepisami regulującymi pobyt cudzoziemców na terytorium RP. Podobnie kwestia ta została ujęta w przepisach prawa europejskiego, które wskazują, że pobyt nielegalny oznacza obecność na terytorium państwa członkowskiego obywatela państwa trzeciego, który nie spełnia lub przestał spełniać warunki wjazdu do państwa członkowskiego. Przyczyn takiego stanu może być bez liku, pod rządami starej ustawy często się zdarzało, że cudzoziemcy przegapiali termin na złożenie wniosku o wydanie kolejnego zezwolenia.

Dlaczego pobyt nielegalny jest dla cudzoziemca takim problemem? Pomijając ryzyko zobowiązania do opuszczenia terytorium Polski, cudzoziemiec utraci możliwość uregulowania swojego obecności w Polsce w zgodzie z przepisami prawa. W takich sprawach organ prowadzący sprawę odmówi wydania decyzji lub wszczęcia postępowania.

Pobyt nielegalny a zezwolenie na pobyt

Przepisy przewidują kilka wyjątkowych przypadków, w których będzie możliwe wydanie zezwolenia, mimo tego że cudzoziemiec przebywa w Polsce nielegalnie. Mowa tutaj między innymi o:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • zezwoleniu dla osoby, która jest małoletnim dzieckiem cudzoziemca pozostającego w uznawanym przez prawo polskie związku małżeńskim z obywatelem Polski, posiadającego zezwolenie na pobyt czasowy dla członka rodziny obywatela Rzeczypospolitej Polskiej;
 • zezwoleniu na pobyt czasowy w celu połączenia się z rodziną, jeśli jej członkiem jest cudzoziemiec, któremu nadano w Polsce status uchodźcy lub udzielono ochrony uzupełniającej; czy
 • zezwoleniu dla cudzoziemca, którego pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest niezbędny z uwagi na konieczność poszanowania prawa do życia rodzinnego w rozumieniu Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności.

Jak widać są to bardzo rzadkie sytuacje, w których chronione jest wyższe dobro. Warto więc aby każdy cudzoziemiec zatroszczył się o legalność swojego pobytu, co zresztą ułatwiają przepisy nowej ustawy. Zgodnie z nimi kolejny wniosek o zezwolenie na pobyt czasowy cudzoziemiec może złożyć nawet w ostatnim dniu swojego legalnego pobytu w Polsce. W myśl starych przepisów, wniosek trzeba było złożyć 45 dni wcześniej.

Zameldowanie cudzoziemca na pobyt stały

Jak zapobiec wydaleniu nielegalnie pracującego cudzoziemca?

Autor: Robert Jaroszewski, radca prawny, partner w kancelarii Sienkiewicz, Jaroszewski, Zamroch. Radcowie prawni sp. p., autor bloga o legalizacji pobytu i pracy cudzoziemców w Polsce cudzoziemiecwpolsce.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Raport KRD: 60 procent dłużników alimentacyjnych nie płaci też innych swoich zobowiązań

  W Polsce 292 tys. osób uchyla się od płacenia alimentów i ma ponad 14,5 mld zł długów z tego tytułu - wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów. Dodano, że 60 proc. z tych dłużników ma też inne nieuregulowane zaległości na niemal 2,4 mld zł.

  Afera Baltony - cinkciarze, handlarze i marynarze …

  Kiedy jeszcze byłem małym chłopcem dorastającym w latach 80tych w PRL-u, moją uwagę zwracały dwie marki, z którymi obnosili się dorośli na reklamówkach. Pierwszą z nich był PEWEX, a drugą jeszcze bardziej egzotyczną Baltona. Reklamówek z tych sklepów nie wyrzucano, ale z dumą noszono w nich zakupy, aż do zupełnego zniszczenia. 

  Coraz więcej emerytów i rencistów - dane ZUS

  Dziesięć lat temu było ich niecałe 5 mln, dzisiaj ponad 6 mln osób dostaje co miesiąc emeryturę z ZUS. Liczba osób, które zakończyły aktywność zawodową z roku na rok wzrasta.

  Telus: nie zdejmiemy embarga, jeśli nie wypracujemy z Ukrainą pewnego, skutecznego rozwiązania

  Robert Telus minister rolnictwa powiedział, że "Polska nie zdejmie embarga, jeśli nie wypracujemy z Ukrainą pewnego, skutecznego rozwiązania". Dodał, że rozwiązanie to musi zabezpieczać interes polskiego rolnika.

  REKLAMA

  Telus: popieramy wniosek komisarza UE ds. rolnictwa, by Unia dopłacała do transportu zboża

  Minister rolnictwa Robert Telus powiedział: My jako koalicja pięciu krajów popieramy wniosek unijnego komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego, by UE dopłacała do transportu zboża, żeby on się opłacił.

  Pomnik przyrody

  Pomnik przyrody stanowi jedną z form jej ochrony. Jak można zdefiniować pomniki ochrony przyrody? Jakie kryteria powinno spełniać drzewo, aby uznać je za taki pomnik?

  Odpady komunalne

  Odpady komunalne to często odpady, które powstają w gospodarstwach domowych, ale nie tylko. Szczegółowe wyliczenie znajdziemy w ustawie o odpadach.

  Ochrona przyrody

  Ochrona przyrody jest ważnym zagadnieniem w dobie rozwoju technologicznego. Z tempo powodu warto wiedzieć na czym polega i jakie są jej cele.

  REKLAMA

  Park narodowy

  Parki narodowe to miejsca, które pełnią ważną rolę w kontekście ochrony przyrody. W jakim celu są tworzone i jak można je zdefiniować?

  Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. ZUS wypłacił ponad 700 tys. świadczeń

  Kapitał wypłacany jest w miesięcznych częściach – po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł przez rok. Wyboru dokonuje rodzic. Błędy we wnioskach mogą jednak wpływać na czas rozpatrzenia elektronicznego dokumentu. 

  REKLAMA