REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pobyt nielegalny na terytorium RP a wydanie zezwolenie na pobyt

Sienkiewicz i Zamroch. Radcowie Prawni Spółka Partnerska
Kancelaria oferuje kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców, jak również pomoc dla klientów indywidualnych.
Zezwolenie na pobyt w RP /Fot. Fotolia
Zezwolenie na pobyt w RP /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pobyt nielegalny na terytorium RP co do zasady wyklucza możliwość uzyskania zezwolenia na pobyt, czyli prawnego uregulowania obecności w Polsce. Kiedy i na jakich zasadach cudzoziemiec może uzyskać zezwolenie mimo nielegalnego pobytu w kraju?

Pobyt nielegalny to hasło budzące w wielu cudzoziemcach strach. Nic dziwnego, skoro może on skutkować wydaniem decyzji zobowiązującej cudzoziemca do powrotu, a w przypadku jej niewykonania również przymusową deportacją. Niestety przepisy prawa nie definiują pojęcia pobytu nielegalnego. Choć w tekście zarówno obecnie jak i poprzednio obowiązującej ustawy o cudzoziemcach niejednokrotnie posłużono się tym zwrotem, nigdzie nie znajdziemy jego legalnej definicji. Natomiast na podstawie treści przepisów można ustalić pewne sytuacje, w których pobyt cudzoziemca uznaje się za nielegalny.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Pobyt nielegalny

REKLAMA

Próbę rozwiązania problemu braku definicji pobytu nielegalnego podejmują czasami sądy. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku, w wyroku o sygnaturze III SAB/Gd 42/09 orzekł, że za pobyt nielegalny należy uznać taki pobyt cudzoziemca, który jest niezgodny z przepisami regulującymi pobyt cudzoziemców na terytorium RP. Podobnie kwestia ta została ujęta w przepisach prawa europejskiego, które wskazują, że pobyt nielegalny oznacza obecność na terytorium państwa członkowskiego obywatela państwa trzeciego, który nie spełnia lub przestał spełniać warunki wjazdu do państwa członkowskiego. Przyczyn takiego stanu może być bez liku, pod rządami starej ustawy często się zdarzało, że cudzoziemcy przegapiali termin na złożenie wniosku o wydanie kolejnego zezwolenia.

Dlaczego pobyt nielegalny jest dla cudzoziemca takim problemem? Pomijając ryzyko zobowiązania do opuszczenia terytorium Polski, cudzoziemiec utraci możliwość uregulowania swojego obecności w Polsce w zgodzie z przepisami prawa. W takich sprawach organ prowadzący sprawę odmówi wydania decyzji lub wszczęcia postępowania.

Pobyt nielegalny a zezwolenie na pobyt

Przepisy przewidują kilka wyjątkowych przypadków, w których będzie możliwe wydanie zezwolenia, mimo tego że cudzoziemiec przebywa w Polsce nielegalnie. Mowa tutaj między innymi o:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • zezwoleniu dla osoby, która jest małoletnim dzieckiem cudzoziemca pozostającego w uznawanym przez prawo polskie związku małżeńskim z obywatelem Polski, posiadającego zezwolenie na pobyt czasowy dla członka rodziny obywatela Rzeczypospolitej Polskiej;
  • zezwoleniu na pobyt czasowy w celu połączenia się z rodziną, jeśli jej członkiem jest cudzoziemiec, któremu nadano w Polsce status uchodźcy lub udzielono ochrony uzupełniającej; czy
  • zezwoleniu dla cudzoziemca, którego pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest niezbędny z uwagi na konieczność poszanowania prawa do życia rodzinnego w rozumieniu Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności.

Jak widać są to bardzo rzadkie sytuacje, w których chronione jest wyższe dobro. Warto więc aby każdy cudzoziemiec zatroszczył się o legalność swojego pobytu, co zresztą ułatwiają przepisy nowej ustawy. Zgodnie z nimi kolejny wniosek o zezwolenie na pobyt czasowy cudzoziemiec może złożyć nawet w ostatnim dniu swojego legalnego pobytu w Polsce. W myśl starych przepisów, wniosek trzeba było złożyć 45 dni wcześniej.

Zameldowanie cudzoziemca na pobyt stały

Jak zapobiec wydaleniu nielegalnie pracującego cudzoziemca?

Autor: Robert Jaroszewski, radca prawny, partner w kancelarii Sienkiewicz, Jaroszewski, Zamroch. Radcowie prawni sp. p., autor bloga o legalizacji pobytu i pracy cudzoziemców w Polsce cudzoziemiecwpolsce.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy rodzic musi płacić alimenty, gdy zabiera dziecko na wakacje? Co z opłatami za mieszkanie i media? Sprawdź, co na to prawo.

Czy można zrobić niższy przelew, skoro poniosło się koszty wakacyjnego wyjazdu? Dostosowanie wysokości wakacyjnych alimentów do potrzeb dziecka i rodziców jest jednak możliwe.

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie może uzyskać samotny rodzic na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak połączyć świadczenia?

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie będzie mógł uzyskać samotny rodzic na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak powinna połączyć świadczenia, by otrzymać taką kwotę? Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji.

Po raz kolejny przesunięto termin wdrożenia obowiązku stosowania e-Doręczeń. Podobno to już ostatnie przesunięcie

Termin powszechnego wdrożenia obowiązku e-Doręczeń został przesunięty na 1 stycznia 2025 r. Do tego czasu zostaną przeprowadzone zmiany legislacyjne, które ułatwią wykorzystywanie tych usług w sferze cyfrowej w pierwszym roku obowiązywania.

Można przedłużyć ważność orzeczeń o niepełnosprawności do 31 marca 2025 r. Ale czy wiesz, co zrobić, żeby nie stracić uprawnień,

Co dalej z orzeczeniami o niepełnosprawności? Można przedłużyć ich ważność do 31 marca 2025 roku i ustrzec się przed utratą uprawnień, Są jednak warunki, które trzeba spełnić. Sprawdź, czy wiesz jakie.

REKLAMA

Renta wdowia we wszystkich możliwych wariantach zbiegu świadczeń. Pytanie tylko: kiedy?

Wciąż nie wiadomo kiedy renta wdowia wejdzie w życie. Na ten moment wiemy jedynie, że Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny ma sprecyzować katalog praw do świadczeń emerytalno-rentowych, do których będzie można stosować regułę zbiegu prawa do kilku świadczeń emerytalno-rentowych. Katalog ma obejmować wszystkie możliwe warianty.

ZNP: Wynagrodzenia nauczycieli powiązane z przeciętnym wynagrodzeniem, podwyżki w 2025 r. co najmniej o 15 proc., wycieczka szkolna jak wyjazd służbowy

ZNP poinformował, że przesłał do MEN katalog spraw wymagających pilnego uregulowania oraz konkretne propozycje rozwiązań w zakresie wynagrodzeń nauczycieli. Związkowcy chcą m.in. jak najszybszego podjęcia prac nad powiązaniem wynagrodzeń nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce.

Emerytury stażowe: Duda interweniuje, Hołownia odpowiada, prace nad ustawami zostaną wznowione pod koniec lipca

W Sejmie znajdują się dwa projekty dotyczące emerytur stażowych. Projekty zostaną rozpatrzone przez Komisję Polityki Społecznej i Rodziny pod koniec lipca.

Od 95 zł do 135 zł. Zasiłek rodzinny na lata 2025–2027. Nie takiej podwyżki spodziewały się rodziny.

95 zł, 124 zł i 135 zł – to kwoty zasiłku rodzinnego na lata 2025–2027. Czy to oznacza, że obserwujemy stopniowe wygaszanie świadczenia? Pobiera je coraz mniej rodzin, a celem wydaje się być dalsze pomniejszanie kręgu uprawnionych.

REKLAMA

Strażnicy miejscy już zatrzymują kierowców. Ich samochody są wykluczone, wyświetlają się na czerwono w strefie czystego transportu (SCT)

Od początku lipca strażnicy miejscy pouczyli już kilkudziesięciu kierowców, którzy wjechali do strefy czystego transportu w Warszawie nieuprawnionym autem. System widzi, które samochody są dopuszczone do ruchu w strefie czystego transportu (SCT), a które nie.

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności 400 tys. osób kończy się 30 września. Będą przedłużone do 31 marca 2025 r. pod jednym warunkiem

W dniu 30 września 2024 r. upłynie ważność orzeczeń o niepełnosprawności prawie 400 tys. osób. Nowelizacja ustawy (której projekt został opublikowany 11 lipca 2024 r.) o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych ma pozwolić na zachowanie statusu osób niepełnosprawnych przez okres oczekiwania na wydanie nowego orzeczenia - ale nie dłużej niż do 31 marca 2025 r. Chodzi o zabezpieczenie tych osób przed nagłą utratą otrzymywanych świadczeń i uprawnień przysługujących na podstawie dotychczasowego orzeczenia. MRPiPS chce także ograniczyć spiętrzenie w czasie wniosków o nowe orzeczenie o niepełnosprawności.

REKLAMA