reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Ułatwienia dla cudzoziemców już obowiązują

Ułatwienia dla cudzoziemców już obowiązują

Od 1 maja 2014 roku obowiązują nowe regulacje dotyczące pobytu cudzoziemców w Polsce. Nowa ustawa o cudzoziemcach upraszcza dotychczasowe przepisy, szczególnie z myślą o cudzoziemcach przebywających już w Polsce, którzy nie naruszają prawa polskiego, nie stanowią zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa i porządku publicznego, a ich pobyt nie wiąże się z obciążeniami dla systemu pomocy społecznej.

Ustawa z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz. U. 2013 poz. 1650) m.in. wydłuża z 2 do 3 lat maksymalny okres, na który cudzoziemcom będzie wydawane zezwolenie na pobyt czasowy.

Ponadto, cudzoziemiec, przebywający w Polsce w celu wykonywania pracy będzie mógł ubiegać się – w ramach jednej procedury – o zezwolenie uprawniające do pracy i pobytu w naszym kraju. Dwa dokumenty zostały zastąpione jednym, aby usprawnić i skrócić procedurę legalizacji pobytu cudzoziemców rozpoczynających w Polsce pracę.

Zadaj pytanie na: Forum

Cudzoziemcom studiującym na polskich uczelniach zezwolenie na pobyt czasowy będzie przyznawane na 15 miesięcy. Osoby, które kontynuują studia, zezwolenie na pobyt czasowy będą mogły uzyskać na okres do 3 lat.

Uproszczone zostały także procedury legalizujące pobyt cudzoziemców - ofiar handlu ludźmi. Ofiara handlu ludźmi będzie mogła uzyskać zezwolenie na pobyt stały po roku przebywania w Polsce na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy.

W ustawie przewidziano także nowe procedury dotyczące wydalania cudzoziemców z Polski. Zamiast decyzji o wydaleniu wydawana będzie decyzja o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu. Na jej wykonanie cudzoziemiec nie będzie już musiał oczekiwać w ośrodku strzeżonym, gdyż ustawa wprowadza środki alternatywne, np. zabezpieczenie pieniężne czy depozyt paszportu. Umieszczenie cudzoziemca w ośrodku strzeżonym ma charakter ostateczny.

Powyższe zmiany wprowadzone zostały na mocy ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz.U. 2013 poz. 1650).

Polecamy serwis: Praca

Źródło: Sejm RP

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Od 1 maja 2014 roku obowiązują nowe regulacje dotyczące pobytu cudzoziemców w Polsce./ Fot. Fotolia
Od 1 maja 2014 roku obowiązują nowe regulacje dotyczące pobytu cudzoziemców w Polsce./ Fot. Fotolia

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

JSLegal Jankowki & Stroiński

Adwokacka Spółka Partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama