reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Ułatwienia dla cudzoziemców już obowiązują

Ułatwienia dla cudzoziemców już obowiązują

Od 1 maja 2014 roku obowiązują nowe regulacje dotyczące pobytu cudzoziemców w Polsce. Nowa ustawa o cudzoziemcach upraszcza dotychczasowe przepisy, szczególnie z myślą o cudzoziemcach przebywających już w Polsce, którzy nie naruszają prawa polskiego, nie stanowią zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa i porządku publicznego, a ich pobyt nie wiąże się z obciążeniami dla systemu pomocy społecznej.

Ustawa z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz. U. 2013 poz. 1650) m.in. wydłuża z 2 do 3 lat maksymalny okres, na który cudzoziemcom będzie wydawane zezwolenie na pobyt czasowy.

Ponadto, cudzoziemiec, przebywający w Polsce w celu wykonywania pracy będzie mógł ubiegać się – w ramach jednej procedury – o zezwolenie uprawniające do pracy i pobytu w naszym kraju. Dwa dokumenty zostały zastąpione jednym, aby usprawnić i skrócić procedurę legalizacji pobytu cudzoziemców rozpoczynających w Polsce pracę.

Zadaj pytanie na: Forum

Cudzoziemcom studiującym na polskich uczelniach zezwolenie na pobyt czasowy będzie przyznawane na 15 miesięcy. Osoby, które kontynuują studia, zezwolenie na pobyt czasowy będą mogły uzyskać na okres do 3 lat.

Uproszczone zostały także procedury legalizujące pobyt cudzoziemców - ofiar handlu ludźmi. Ofiara handlu ludźmi będzie mogła uzyskać zezwolenie na pobyt stały po roku przebywania w Polsce na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy.

W ustawie przewidziano także nowe procedury dotyczące wydalania cudzoziemców z Polski. Zamiast decyzji o wydaleniu wydawana będzie decyzja o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu. Na jej wykonanie cudzoziemiec nie będzie już musiał oczekiwać w ośrodku strzeżonym, gdyż ustawa wprowadza środki alternatywne, np. zabezpieczenie pieniężne czy depozyt paszportu. Umieszczenie cudzoziemca w ośrodku strzeżonym ma charakter ostateczny.

Powyższe zmiany wprowadzone zostały na mocy ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz.U. 2013 poz. 1650).

Polecamy serwis: Praca

Źródło: Sejm RP

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Od 1 maja 2014 roku obowiązują nowe regulacje dotyczące pobytu cudzoziemców w Polsce./ Fot. Fotolia
Od 1 maja 2014 roku obowiązują nowe regulacje dotyczące pobytu cudzoziemców w Polsce./ Fot. Fotolia

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama