REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Nowe przepisy dla cudzoziemców w 2014 roku

Agnieszka Fryc
Nowe przepisy dla cudzoziemców w 2014 roku
Nowe przepisy dla cudzoziemców w 2014 roku
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nowe przepisy dla cudzoziemców w 2014 roku mogą być wynikiem przyjęcia przez Radę Ministrów projektu ustawy o cudzoziemcach, przedłożonego przez ministra spraw wewnętrznych.

Projekt ustawy wprowadza przepisy, które ułatwiają cudzoziemcom legalizację pobytu w Polsce oraz zapobiegają sytuacjom delegalizowania ich pobytu. Rząd proponuje zmiany w zakresie zezwoleń pobytowych, upraszczając ich nazwy z „zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony” na „zezwolenie na pobyt czasowy” oraz z „zezwolenia na osiedlenie się” na „zezwolenie na pobyt stały”. Niezwykle istotną kwestią wydaje się być przyśpieszenie procedury udzielania wszystkich zezwoleń pobytowych. Projekt wydłuża maksymalny okres, na który udzielane będzie zezwolenie na pobyt czasowy z 2 do 3 lat. W związku z tym, że cudzoziemiec będzie mógł złożyć wniosek o zezwolenie na pobyt czasowy w dowolnym momencie podczas swojego legalnego pobytu, wykluczona będzie delegalizacja pobytów cudzoziemców w Polsce. Projekt zakłada skrócenie czasu oczekiwania na wydanie decyzji w sprawie zezwolenia na pobyt czasowy. Termin oczekiwania bowiem na przekazanie przez uprawniony organ informacji niezbędnej do wydania zezwolenia na pobyt cudzoziemca, dotyczącej tego, czy nie stanowi on zagrożenia dla obronności lub bezpieczeństwa państwa albo ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego, będzie wynosił 21 dni.

REKLAMA

Zobacz także: Pozwolenie na pracę cudzoziemcom

REKLAMA

Innymi istotnymi zmianami w zakresie pobytu czasowego jest sposób w jaki cudzoziemiec będzie mógł składać wniosek o wspomniany pobyt. Otóż projekt rezygnuje z możliwości składania wniosku o pobyt czasowy za pośrednictwem konsula. Wniosek taki będzie mógł być złożony wyłącznie osobiście, co jest wynikiem wprowadzenia konieczności pobrania odcisków linii papilarnych cudzoziemcowi, które to będą zamieszczone na karcie pobytu.

Regulacja ułatwia w znacznym stopniu procedurę uzyskania zezwolenia o pracę, dając możliwość ubiegania się o zezwolenie na pobyt oraz zezwolenie uprawniające do pracy, w ramach jednej procedury. Ma to usprawnić i skrócić procedurę legalizacji pobytu cudzoziemców rozpoczynających pracę w Polsce.

Polecamy również: Cudzoziemcy z wyższymi kwalifikacjami nie muszą mieć zezwolenia na pracę

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmiany dotyczą również cudzoziemców, którzy starają się o zezwolenie na pobyt czasowy, planujących prowadzić na terenie Polski działalność gospodarczą. Cudzoziemiec bowiem, przebywający w Polsce w związku z prowadzona działalnością gospodarczą, będzie miał możliwość ubiegania się, w ramach jednej procedury, o zezwolenie uprawniające go zarówno do wykonywania pracy w utworzonej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, spółce komandytowej i komandytowo-akcyjnej, jak i pobytu w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Studenci cudzoziemcy

Cudzoziemcy, będący studentami polskich uczelni, będą mogli otrzymać zezwolenie na pobyt na okres 15 miesięcy, zaś cudzoziemcy kontynuujący studia na kolejnym roku na okres 2 lat, a nie jak dotychczas – okres jednego roku.

Nowe procedury dotyczące wydalania cudzoziemców

Funkcjonująca obecnie decyzję w kwestii wydaleń, zastąpi decyzja o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu. Wydanie tej decyzji będzie leżało w kompetencji komendanta oddziału Straży Granicznej lub komendanta placówki Straży Granicznej, zaś odwołania od tejże decyzji, będą rozpatrywane przez szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców. W przymusowym wykonaniu decyzji o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu, udział będą mogły brać organizacje pozarządowe, zajmujące się udzielaniem pomocy cudzoziemcom.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opłata za psy i inne zwierzęta domowe wzrośnie o połowę. Jest projekt rozporządzenia

Zwiększą się koszty utrzymania zwierząt domowych. Właściciele, którzy chcą podróżować ze swoimi pupilami, będą musieli uiścić wyższą opłatę.

Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Sprawdź, kto skorzysta z wakacyjnej AktywAKCJI. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

REKLAMA

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Aktywnie w żłobku - dla kogo nowe świadczenie? 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko

Aktywnie w żłobku - dla kogo? To nowe świadczenie w wysokości 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko ma przysługiwać na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowaną przez dziennego opiekuna. Na jakich warunkach będzie przyznawane?

Co ukrywał w domu Zbigniew Ziobro? Ruszy śledztwo

Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, ogłosił, że prokuratura rozpoczyna śledztwo w związku z ukryciem akt nadzoru wytworzonych w byłej Prokuraturze Generalnej. Dokumenty te dotyczą nadzoru nad postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Ostrowcu Świętokrzyskim w sprawie narażenia ojca byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za taki czyn grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Umowa zlecenia wliczana do stażu pracy? Ważne zmiany w Kodeksie pracy

To będzie ważna nowelizacja. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dodać do kodeksu pracy nowy przepis, zgodnie z którym do stażu pracy będzie się liczyły m.in. okresy wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej. Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i wpłynąć do Sejmu w III kwartale 2024 r. 

REKLAMA

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi niemal 50 000 zł. Ile najniższa i od czego to zależy?

Najniższa emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynosi zaledwie 1 grosz. Wysokość emerytur i tzw. emerytury groszowe budzą sporo wątpliwości. Od czego zależy wysokość świadczeń?

3200 zł miesięcznie na rehabilitację. Wnioski można składać do 7 czerwca 2024 r.

3200 zł miesięcznie na rehabilitację w ramach programu „Rehabilitacja 25 plus”. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) informuje, że nabór wniosków o przyznanie środków finansowych potrwa do 7 czerwca 2024 r.

REKLAMA