reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > ABC Gminy > Nowe przepisy dla cudzoziemców w 2014 roku

Nowe przepisy dla cudzoziemców w 2014 roku

Nowe przepisy dla cudzoziemców w 2014 roku mogą być wynikiem przyjęcia przez Radę Ministrów projektu ustawy o cudzoziemcach, przedłożonego przez ministra spraw wewnętrznych.

Projekt ustawy wprowadza przepisy, które ułatwiają cudzoziemcom legalizację pobytu w Polsce oraz zapobiegają sytuacjom delegalizowania ich pobytu. Rząd proponuje zmiany w zakresie zezwoleń pobytowych, upraszczając ich nazwy z „zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony” na „zezwolenie na pobyt czasowy” oraz z „zezwolenia na osiedlenie się” na „zezwolenie na pobyt stały”. Niezwykle istotną kwestią wydaje się być przyśpieszenie procedury udzielania wszystkich zezwoleń pobytowych. Projekt wydłuża maksymalny okres, na który udzielane będzie zezwolenie na pobyt czasowy z 2 do 3 lat. W związku z tym, że cudzoziemiec będzie mógł złożyć wniosek o zezwolenie na pobyt czasowy w dowolnym momencie podczas swojego legalnego pobytu, wykluczona będzie delegalizacja pobytów cudzoziemców w Polsce. Projekt zakłada skrócenie czasu oczekiwania na wydanie decyzji w sprawie zezwolenia na pobyt czasowy. Termin oczekiwania bowiem na przekazanie przez uprawniony organ informacji niezbędnej do wydania zezwolenia na pobyt cudzoziemca, dotyczącej tego, czy nie stanowi on zagrożenia dla obronności lub bezpieczeństwa państwa albo ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego, będzie wynosił 21 dni.

Zobacz także: Pozwolenie na pracę cudzoziemcom

Innymi istotnymi zmianami w zakresie pobytu czasowego jest sposób w jaki cudzoziemiec będzie mógł składać wniosek o wspomniany pobyt. Otóż projekt rezygnuje z możliwości składania wniosku o pobyt czasowy za pośrednictwem konsula. Wniosek taki będzie mógł być złożony wyłącznie osobiście, co jest wynikiem wprowadzenia konieczności pobrania odcisków linii papilarnych cudzoziemcowi, które to będą zamieszczone na karcie pobytu.

Regulacja ułatwia w znacznym stopniu procedurę uzyskania zezwolenia o pracę, dając możliwość ubiegania się o zezwolenie na pobyt oraz zezwolenie uprawniające do pracy, w ramach jednej procedury. Ma to usprawnić i skrócić procedurę legalizacji pobytu cudzoziemców rozpoczynających pracę w Polsce.

Polecamy również: Cudzoziemcy z wyższymi kwalifikacjami nie muszą mieć zezwolenia na pracę

Zmiany dotyczą również cudzoziemców, którzy starają się o zezwolenie na pobyt czasowy, planujących prowadzić na terenie Polski działalność gospodarczą. Cudzoziemiec bowiem, przebywający w Polsce w związku z prowadzona działalnością gospodarczą, będzie miał możliwość ubiegania się, w ramach jednej procedury, o zezwolenie uprawniające go zarówno do wykonywania pracy w utworzonej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, spółce komandytowej i komandytowo-akcyjnej, jak i pobytu w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Studenci cudzoziemcy

Cudzoziemcy, będący studentami polskich uczelni, będą mogli otrzymać zezwolenie na pobyt na okres 15 miesięcy, zaś cudzoziemcy kontynuujący studia na kolejnym roku na okres 2 lat, a nie jak dotychczas – okres jednego roku.

Nowe procedury dotyczące wydalania cudzoziemców

Funkcjonująca obecnie decyzję w kwestii wydaleń, zastąpi decyzja o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu. Wydanie tej decyzji będzie leżało w kompetencji komendanta oddziału Straży Granicznej lub komendanta placówki Straży Granicznej, zaś odwołania od tejże decyzji, będą rozpatrywane przez szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców. W przymusowym wykonaniu decyzji o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu, udział będą mogły brać organizacje pozarządowe, zajmujące się udzielaniem pomocy cudzoziemcom.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Plucińska

dyrektor zarządzający Randstad Payroll Solutions

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama