reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek pogrzebowy > Zasiłek pogrzebowy po zmarłym cudzoziemcu

Zasiłek pogrzebowy po zmarłym cudzoziemcu

Osobie, która pokryła koszty pogrzebu zmarłego cudzoziemca, przysługuje zasiłek pogrzebowy w wysokości 4000 zł. Cudzoziemcem jest każda osoba, która nie posiada polskiego obywatelstwa.

Komu przysługuje zasiłek po śmierci cudzoziemca

Osobie, która pokryła koszty pogrzebu zmarłego cudzoziemca przysługuje zasiłek pogrzebowy w wysokości 4000 zł. Cudzoziemcem jest każda osoba, która nie posiada polskiego obywatelstwa.

Osobie, która pokryła koszty pogrzebu cudzoziemca zmarłego przed zakończeniem postępowania w sprawie nadania statusu uchodzący przysługuje zasiłek pogrzebowy w wysokości kosztów rzeczywiście poniesionych, nie większej jednak niż kwota 4000 zł. W przypadku, kiedy pogrzeb cudzoziemca odbywa się za granica, zasiłek pogrzebowy obejmuje wyłącznie zwrot kosztów transportu zwłok do granicy.

W przypadku śmierci cudzoziemca korzystającego z opieki socjalnej, zasiłek pogrzebowy przysługuje osobie która pokryła koszty pogrzebu, w razie śmierci cudzoziemca w okresie  postępowania w sprawie nadania statusu uchodźcy, począwszy od dnia zgłoszenia się cudzoziemca w ośrodku, w okresie 2 miesięcy od dnia doręczenia decyzji ostatecznej w sprawie nadania statusu uchodźcy albo przez okres 14 dni od dnia doręczenia decyzji ostatecznej o umorzeniu postępowania, w przypadku gdy postępowanie w sprawie nadania statusu uchodźcy zostało umorzone.

Koszty pogrzebu cudzoziemca organizowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej mogą obejmować wydatki na:

  • zakup miejsca pochowania na cmentarzu, trumny lub urny albo kremację zwłok oraz wybudowanie nagrobka;
  • zorganizowanie pogrzebu i przeprowadzenie pochówku zmarłego;
  • zakup wieńca lub kwiatów;
  • ogłoszenie nekrologu w prasie.

W przypadku gdy pogrzeb cudzoziemca odbywa się za granicą, koszty pogrzebu cudzoziemca obejmują wydatki związane z transportem zwłok lub prochów do granicy.

Zobacz także: Zasiłek pogrzebowy w pytaniach i odpowiedziach

Wniosek o zasiłek pogrzebowy

Zasiłek pogrzebowy wypłaca Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców na wniosek osoby, która poniosła koszty pogrzebu cudzoziemca. Do wniosku dołącza się:

  • odpis skrócony aktu zgonu cudzoziemca;
  • oryginały rachunków obejmujących rzeczywiste koszty pogrzebu cudzoziemca, w przypadku gdy pogrzeb cudzoziemca odbywa się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  • oryginały dokumentów potwierdzających koszty transportu zwłok do granicy, w przypadku gdy pogrzeb cudzoziemca odbywa się za granicą.

Zobacz także: Jak otrzymać zasiłek pogrzebowy?

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 13 czerwca 2003 roku o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2003 r. nr 128 poz. 1176)

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 20 maja 2008 r. w sprawie trybu wypłaty zasiłków pogrzebowych oraz warunków pokrywania kosztów pogrzebu cudzoziemca ze środków budżetu państwa (Dz. U. z 2008 r. nr 91 poz. 574)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

zasiłek dla bezrobotnych, cudzoziemiec, koszty pogrzebu fot. Fotolia
zasiłek dla bezrobotnych, cudzoziemiec, koszty pogrzebu fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama