reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Pozwolenia > Co to jest karta pobytu cudzoziemca?

Co to jest karta pobytu cudzoziemca?

Karta pobytu cudzoziemca to dokument wydawany obcokrajowcom, który upoważnia do przebywania na terenie RP oraz do przekraczania granicy Państw należących do Strefy Schengen. Kto i po spełnieniu jakich warunków może ubiegać się o wydania karty pobytu?

Karta pobytu to dokument wydawany cudzoziemcom, którzy przebywają na terytorium Polski na podstawie:

  • zezwolenia na pobyt czasowy;
  • zezwolenia na pobyt stały;
  • zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE;
  • zgody na pobyt ze względów humanitarnych.

Zameldowanie cudzoziemca na pobyt stały

Potwierdza on tożsamość cudzoziemca, zawiera podstawowe dane na jego temat oraz wskazuje okres, przez jaki może legalnie przebywać na terenie Polski. Upoważnia również do wielokrotnego przekraczania granic Państw należących do Strefy Schengen bez konieczności pozyskiwania wizy.

Pierwsza karta pobytu

Pierwsza karta pobytu, z małymi wyjątkami, jest wydawana cudzoziemcowi z urzędu. Termin ważności karty pobytu zależy od tego, na jakiej podstawie cudzoziemiec przebywa w Polsce:

  • w przypadku zezwolenia na pobyt czasowy, termin ważności karty będzie identyczny z okresem na jaki udzielono zezwolenia;
  • w przypadku zezwolenia na pobyt stały, karta jest ważna przez 10 lat;
  • w przypadku zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE, karta jest ważna przez 5 lat;
  • w przypadku zgody na pobyt ze względów humanitarnych, karta jest ważna 2 lata.

Wniosek o wydanie zezwolenia na pobyt

Podstawowym warunkiem jej otrzymania, jest prawidłowe złożenie wniosku o wydanie zezwolenia, wraz z odciskami palców, oraz jego pozytywne rozpatrzenie przez organ. Oprócz tego konieczne jest dostarczenie zaświadczenia o zameldowaniu. Obecnie obowiązująca ustawa o ewidencji ludności i dowodach osobistych jest dość restrykcyjna w kwestii obowiązku meldunkowego obcokrajowców, obywatele większości Państw nie wchodzących w skład Unii Europejskiej mają na zameldowanie tylko 4 dni od daty ich wjazdu na terytorium RP. Obowiązek ten nie obejmuje sytuacji, gdy pobyt cudzoziemca w Polsce nie będzie przekraczał 14 dni. Zasadniczych zmian w tym przedmiocie doczekamy się już z początkiem stycznia 2015 r.

Ostatni warunek, to uregulowanie opłaty skarbowej za wydanie karty pobytu, która wynosi 50 złotych. Dla osób pozostających w szczególnie ciężkiej sytuacji materialnej przepisy ustawy o cudzoziemcach przewidują możliwość ulgi lub zwolnienie z obowiązku uiszczania opłaty.

Zmiana karty pobytu

Ważne, aby pamiętać o obowiązku wymiany karty pobytu w określonych sytuacjach, takich jak na przykład zmiana danych umieszczonych w dotychczasowej karcie lub istotna zmiana wizerunku twarzy posiadacza karty pobytu w stosunku do wizerunku twarzy umieszczonego w tym dokumencie. W przypadku utraty lub zniszczenia karty pobytu cudzoziemiec jest zobowiązany zgłosić ten fakt właściwemu wojewodzie w terminie 3 dni od daty tego zdarzenia.

Organy administracji restrykcyjnie kontrolują, czy ten dokument trafia w ręce właściwego cudzoziemca - ustawa o cudzoziemcach przewiduje obowiązek osobistego odbioru karty pobytu, wyłączona jest tu możliwość działania za pośrednictwem pełnomocnika.

Pracodawcy mogą żądać od cudzoziemca właśnie karty pobytu, celem wypełnienia obowiązku przedstawienia przed rozpoczęciem pracy ważnego dokumentu uprawniającego do pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zgodnie z ustawą o skutkach powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom przebywającym wbrew przepisom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Autor: Robert Jaroszewski, radca prawny, partner w kancelarii Sienkiewicz, Jaroszewski, Zamroch. Radcowie prawni sp. p., autor bloga o legalizacji pobytu i pracy cudzoziemców w Polsce cudzoziemiecwpolsce.pl

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Obowiązki pracodawcy zatrudniającego cudzoziemca

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 13.10.2014

Ekspert:

Sienkiewicz, Jaroszewski, Zamroch – Radcowie Prawni Spółka Partnerska

Kancelaria oferuje kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców, jak również pomoc dla klientów indywidualnych.

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Co to jest karta pobytu cudzoziemca?/ fot. Fotolia
Co to jest karta pobytu cudzoziemca?/ fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Nowodworski Estates

Biuro Nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama