REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co to jest karta pobytu cudzoziemca?

Sienkiewicz i Zamroch. Radcowie Prawni Spółka Partnerska
Kancelaria oferuje kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców, jak również pomoc dla klientów indywidualnych.
Co to jest karta pobytu cudzoziemca?/ fot. Fotolia
Co to jest karta pobytu cudzoziemca?/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Karta pobytu cudzoziemca to dokument wydawany obcokrajowcom, który upoważnia do przebywania na terenie RP oraz do przekraczania granicy Państw należących do Strefy Schengen. Kto i po spełnieniu jakich warunków może ubiegać się o wydania karty pobytu?

Karta pobytu to dokument wydawany cudzoziemcom, którzy przebywają na terytorium Polski na podstawie:

REKLAMA

 • zezwolenia na pobyt czasowy;
 • zezwolenia na pobyt stały;
 • zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE;
 • zgody na pobyt ze względów humanitarnych.

Zameldowanie cudzoziemca na pobyt stały

Potwierdza on tożsamość cudzoziemca, zawiera podstawowe dane na jego temat oraz wskazuje okres, przez jaki może legalnie przebywać na terenie Polski. Upoważnia również do wielokrotnego przekraczania granic Państw należących do Strefy Schengen bez konieczności pozyskiwania wizy.

Pierwsza karta pobytu

Pierwsza karta pobytu, z małymi wyjątkami, jest wydawana cudzoziemcowi z urzędu. Termin ważności karty pobytu zależy od tego, na jakiej podstawie cudzoziemiec przebywa w Polsce:

 • w przypadku zezwolenia na pobyt czasowy, termin ważności karty będzie identyczny z okresem na jaki udzielono zezwolenia;
 • w przypadku zezwolenia na pobyt stały, karta jest ważna przez 10 lat;
 • w przypadku zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE, karta jest ważna przez 5 lat;
 • w przypadku zgody na pobyt ze względów humanitarnych, karta jest ważna 2 lata.

Wniosek o wydanie zezwolenia na pobyt

REKLAMA

Podstawowym warunkiem jej otrzymania, jest prawidłowe złożenie wniosku o wydanie zezwolenia, wraz z odciskami palców, oraz jego pozytywne rozpatrzenie przez organ. Oprócz tego konieczne jest dostarczenie zaświadczenia o zameldowaniu. Obecnie obowiązująca ustawa o ewidencji ludności i dowodach osobistych jest dość restrykcyjna w kwestii obowiązku meldunkowego obcokrajowców, obywatele większości Państw nie wchodzących w skład Unii Europejskiej mają na zameldowanie tylko 4 dni od daty ich wjazdu na terytorium RP. Obowiązek ten nie obejmuje sytuacji, gdy pobyt cudzoziemca w Polsce nie będzie przekraczał 14 dni. Zasadniczych zmian w tym przedmiocie doczekamy się już z początkiem stycznia 2015 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ostatni warunek, to uregulowanie opłaty skarbowej za wydanie karty pobytu, która wynosi 50 złotych. Dla osób pozostających w szczególnie ciężkiej sytuacji materialnej przepisy ustawy o cudzoziemcach przewidują możliwość ulgi lub zwolnienie z obowiązku uiszczania opłaty.

Zmiana karty pobytu

Ważne, aby pamiętać o obowiązku wymiany karty pobytu w określonych sytuacjach, takich jak na przykład zmiana danych umieszczonych w dotychczasowej karcie lub istotna zmiana wizerunku twarzy posiadacza karty pobytu w stosunku do wizerunku twarzy umieszczonego w tym dokumencie. W przypadku utraty lub zniszczenia karty pobytu cudzoziemiec jest zobowiązany zgłosić ten fakt właściwemu wojewodzie w terminie 3 dni od daty tego zdarzenia.

REKLAMA

Organy administracji restrykcyjnie kontrolują, czy ten dokument trafia w ręce właściwego cudzoziemca - ustawa o cudzoziemcach przewiduje obowiązek osobistego odbioru karty pobytu, wyłączona jest tu możliwość działania za pośrednictwem pełnomocnika.

Pracodawcy mogą żądać od cudzoziemca właśnie karty pobytu, celem wypełnienia obowiązku przedstawienia przed rozpoczęciem pracy ważnego dokumentu uprawniającego do pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zgodnie z ustawą o skutkach powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom przebywającym wbrew przepisom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Autor: Robert Jaroszewski, radca prawny, partner w kancelarii Sienkiewicz, Jaroszewski, Zamroch. Radcowie prawni sp. p., autor bloga o legalizacji pobytu i pracy cudzoziemców w Polsce cudzoziemiecwpolsce.pl

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Obowiązki pracodawcy zatrudniającego cudzoziemca

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja rent i emerytur w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

REKLAMA

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Sprawdź.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

Płaca minimalna 2025: Ile wyniesie na rękę, czyli netto?

Jaka będzie płaca minimalna w 2025 roku? Rząd zaproponował, aby od 1 stycznia 2025 r. najniższe wynagrodzenie za pracę wyniosło 4626 zł brutto. Ta propozycja ma duże szanse na wejście w życie, bo Rada Dialogu Społecznego nie wypracowała wspólnego stanowiska w tej sprawie. Zobaczmy, ile to jest netto, czyli "na rękę".

REKLAMA

Inflacja w sklepach wyższa niż oblicza GUS. Handlowcy przerzucą w wakacje na klientów cały VAT podwyższony w kwietniu

Przeanalizowano ponad 71,4 tys. cen detalicznych w czerwcu 2024 roku. Jakie wyniki? Otóż codzienne zakupy podrożały w porównaniu do czerwca 2023 roku średnio o 3,1%. W maju podwyżka (cały czas w porównaniu do analogicznego miesiąca w roku poprzednim) wyniosła 2,9%, w kwietniu – 2,4%, a w marcu – 2,1%. To już trwała tendencja. Kolejny miesiąc z rzędu ceny konsekwentnie idą w górę. W grudniu 2024 r. inflacja może dojść do poziomu 4-5%. A ceny w sklepach mogą wzrosnąć jeszcze wyżej. W 2025 roku inflacja może być wyższa niż w 2024 r. Spadek inflacji jest prognozowany dopiero na 2026 rok – o ile oczywiście nie będzie żadnych poważnych zawirowań. Do tego eksperci przypominają, że obecna walka cenowa między dyskontami spowalnia poziom i tempo wzrostu cen. Ale jednocześnie ostrzegają, że w czasie wakacji sklepy mogą przerzucić całość odmrożonego w kwietniu podatku VAT na swoich klientów.

Andrzej Duda. Ile zostało prezydentowi do końca kadencji?

Kiedy prezydent Andrzej Duda kończy kadencję? Kiedy są wybory prezydenckie?

REKLAMA