REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo, Wypadek

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

11 listopada

11 listopada przypada Narodowe Święto Niepodległości. Spory o akt założycielski II RP nie zostały jednak rozstrzygnięte. Problemów z rocznicą 11 listopada nie mieli Polacy z okresu międzywojennego, którzy tego dnia po prostu nie świętowali.

Kolizja samochodowa ze zwierzęciem

Jak uzyskać odszkodowanie za kolizję ze zwierzęciem? Czy zależy to od oznakowania drogi? Czy kierowca musi wezwać Policję?

Czy apteczka samochodowa jest obowiązkowa?

Kierowca, który jest uczestnikiem wypadku drogowego zobowiązany jest do udzielenia pomocy osobom poszkodowanym. Czy ten obowiązek wymaga posiadania apteczki samochodowej?

Wcześniejsza emerytura dla osoby uprawnionej do renty wypadkowej

Renciści uprawnieni do renty z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy mają prawo do wcześniejszej emerytury. Prawo to przysługuje osobom urodzonym przed dniem 1 stycznia 1949 roku.

REKLAMA

Walka z seksualnym wykorzystywaniem dzieci

Parlament Europejski przyjął dyrektywę w sprawie zwalczania niegodziwego traktowania w celach seksualnych i wykorzystywania seksualnego dzieci oraz pornografii dziecięcej.

Ograniczenie tajemnicy handlowej w opinii Trybunału

Organizacje zbiorowego zarządzania mogą domagać się informacji oraz udostępnienia dokumentów niezbędnych do określenia wysokości dochodzonych przez nich wynagrodzeń i opłat-orzekł Trybunał Konstytucyjny.

Większa kontrola - większe bezpieczeństwo

Większe bezpieczeństwo podczas korzystania z komunikacji miejskiej, jazdy samochodem oraz szybsze akcje ratunkowe – obowiązek badań pracowniczych niektórych zawodów przynosi korzyści nam wszystkim. Dlatego specjalistyczne pracownie codziennie przeprowadzają testy dla wysoko wykwalifikowanych pracowników, których profesja wymaga dużych umiejętności psychofizycznych.

Nienależne wynagrodzenie pracownika samorządowego

Pracownik samorządowy wykorzystujący zajmowane stanowisko do wypłaty wynagrodzenia, które mu nie przysługiwało, musi je zwrócić na żądanie pracodawcy. Inaczej będzie w przypadkach, gdy do wypłaty nienależnego wynagrodzenia doszło wskutek błędów pracodawcy lub osób działających w jego imieniu. Przedstawiamy kilka przykładów różnych rozstrzygnięć.

REKLAMA

Karalność eutanazji dokonanej na życzenie chorego

Eutanazja. Przepisy Kodeksu karnego chronią ludzkie życie jako wartość nadrzędną. Z uwagi na to karalne są nie tylko takie (oczywiste) powszechne przestępstwa jak zabójstwo czy nieumyślne spowodowanie śmierci, ale karalne jest również zabicie człowieka na jego własne żądanie i pod wpływem współczucia dla niego, które można nazwać umownie „eutanazją na życzenie chorego” pod warunkiem szerokiego rozumienia tego pojęcia.

Umowa o wspólnej odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy

Czy należy sporządzić aneksy do zawartych umów o wspólnej odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy po zmianie przepisów?

Warunki powrotu radnego na stanowisko pracy

Pracownik jednostki na czas kadencji sprawowania mandatu uzyskał urlop bezpłatny. Na jakie stanowisko powinniśmy przywrócić tego pracownika? Czy pracownik, którego mandat wygasł 29 sierpnia, a do pracy zgłosił się dopiero 7 września – ma prawo powrotu?

Raport Policji: Kobiety jeżdżą lepiej od mężczyzn

Walka płci przeniosła się na drogi już wiele lat temu. Od tego czasu nie cichną dyskusje na temat umiejętności kierowców męskiej i żeńskiej części społeczeństwa. Niezależne raporty policji jednoznacznie wskazują na to, że kobiety powodują mniej wypadków.

Wspólne przepisy dotyczące sprzedaży w Europie

Komisja Europejska proponuje możliwość korzystania ze wspólnych europejskich przepisów dotyczących sprzedaży w Unii Europejskiej, by pobudzić wymianę handlową i zwiększyć możliwości wyboru dla konsumentów.

Ochrona utworów przez 70 lat

Dyrektywa w sprawie prawa autorskiego i niektórych praw pokrewnych wydłuża czas ochrony utworów muzycznych do 70 lat.

Bezpieczeństwo pracy Vademecum

Jednym z najważniejszych obowiązków pracodawcy, ale i pracownika jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Tylko praca zgodna z zasadami bhp pozwala uniknąć wypadków w pracy i chorób zawodowych.

Oświadczenie sprawcy wypadku - WZÓR PISMA

Pobierz bezpłatny wzór pisma. W oświadczeniu sprawca wypadku uznaje swoją winę oraz wskazuje na rozmiar szkód. Służy ono dochodzeniu odszkodowania od ubezpieczyciela sprawcy.

30km/h w terenie zabudowanym?

Parlament Europejski przyjął uchwałę, która ma na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Zmiany dotyczą między innymi, ograniczenia prędkości w terenie zabudowanym.

Komu można ujawnić dane pracownika

Są sytuacje, gdy firmy windykacyjne domagają się od działu kadr ujawnienia informacji o fakcie zatrudnienia osób, które mają różne zobowiązania. Czy jednostka jako pracodawca ma obowiązek udzielić przedstawicielowi firmy windykacyjnej informacji o zatrudnieniu i dochodach pracownika?

Awans zawodowy nauczyciela kontraktowego


Nauczyciel kontraktowy może rozpocząć staż na stopień nauczyciela mianowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej 2 lat od uzyskania stopnia nauczyciela kontraktowego.

Edukacja prawnicza w szkole: na początek koła prawne

Szkolne Koła Prawne mogą być prowadzone w ramach zajęć lekcyjnych. Dzięki nim uczniowie poznają zasady porządku prawnego.

Co grozi za potrącenie sarny?

Jeżeli w wyniku kolizji z dzikim zwierzęciem, niezbędne okaże się jego uśmiercenie, musimy wezwać odpowiednie służby. Za niedopełnienie tego obowiązku grozi bowiem kara aresztu lub grzywna do nawet 5 tysięcy złotych.

Kary za jazdę na nartach po alkoholu

Karę grzywny w wysokości do 5 tys. zł zapłacą pijani narciarze. Taki rozwiązanie przewiduje nowa ustawa o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich.

Zmiany w działalności lobbingowej

Dnia 1 września 2011 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa, która wprowadziła zmiany w zakresie działalności legislacyjnej Rady Ministrów (dalej również „Rząd”), mające związek z lobbingiem politycznym.

W 2012 r. elektroniczne dzienniki urzędowe i zbiory aktów prawa miejscowego

Od początku 2012 r. wyłącznie w formie elektronicznej dostępne będą dzienniki urzędowe, w których publikowane są akty prawne oraz decyzje władz państwowych. Wyjątkiem pozostanie Monitor Polski B - nadal wydawany w postaci papierowej.

Kiedy udać się do doradcy podatkowego?

Doradca podatkowy pomoże każdemu, kto czuje się zagubiony świecie podatków. Z jego usług może skorzystać nie tylko przedsiębiorca, ale również każda osoba fizyczna, która ma np. problem z rozliczeniem PIT.

Kim jest doradca prawny?

Po ukończeniu studiów prawniczych, aby być w pełni wykwalifikowanym prawnikiem, np. adwokatem czy radcą prawnym, należy odbyć aplikację. Jednak udzielać porad prawnych nie musi wyłącznie osoba, która ma kierunkowe wykształcenie – może wówczas pracować jako doradca prawny.

Aplikacje 2011 - egzaminy już we wrześniu

Więcej niż 12 tys. osób przystąpi 24 września egzaminów na aplikacje prawnicze 2011. Do grona adwokatów dołączyć chce rekordowa liczba 4127 magistrów prawa.

Czy każda uchwała JST jest aktem prawa miejscowego

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że oprócz przepisów ustawowych obowiązują przepisy stanowione na szczeblu lokalnym, czyli akty prawa miejscowego. Czy jednak każda uchwała podjęta przez radę danej jednostki samorządu terytorialnego jest takim aktem?

Dzierżawa praw autorskich - porada

Czy prawa autorskie możemy dzierżawić? Na czym polega dzierżawa praw autorskich? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Naruszenie miru domowego

Każdy użytkownik lokalu ma prawo korzystać z niego w sposób niczym niezakłócony. Nikt – nawet właściciel wynajmowanego lokalu – nie może wtargnąć do lokalu zajmowanego przez inną osobę. Takie zachowanie zagrożone jest karą nawet do roku pozbawienia wolności.

Edukacja prawna wspierana przez MS oraz MEN

Rusza kolejny etap programu edukacji prawnej – Porozumienie z Ministrem Edukacji Narodowej.

Prawa i obowiązki małżonków - kompendium

Prawa i obowiązki małżonków określa Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Zgodnie z nim prawa i obowiązki małżonków są równe.

Co się dzieje, gdy sprawca zdarzenia uciekł z miejsca wypadku?

Najczęściej w razie wypadku spisujemy stosowne oświadczenie bądź wzywamy Policję. Dzięki temu w sposób prosty i szybki zostanie wypłacone odszkodowanie osobie, której się ono należy. Co jednak, gdy sprawca wypadku ucieknie, zostawiając nas z rozbitym pojazdem?

Czym jest oświadczenie powypadkowe i jakie ma znaczenie?

Podczas wypadku, kiedy towarzyszy nam silny stres często zapominamy o spisaniu istotnego w procesie likwidacji szkody oświadczenia powypadkowego. Jego brak często prowadzi do wydłużenia procesu likwidacji szkody.

Ucieczka sprawcy kolizji – jak uzyskać odszkodowanie?

Podczas wakacyjnych podróży samochodem jesteśmy szczególnie narażeni na przypadkową stłuczkę. Często zdarza się niestety, że jej sprawca ucieka z miejsca wypadku, a nam – poszkodowanym – nie udaje się spisać numeru rejestracyjnego pojazdu, który spowodował uszkodzenia naszego auta. Co zatem zrobić, aby uzyskać odszkodowanie?

Zmiany w zatrudnianiu pracowników socjalnych

Liczba pracowników socjalnych zatrudnionych w ośrodku pomocy społecznej będzie proporcjonalna do liczby osób objętych opieką – wynika z nowelizacji ustawy o pomocy społecznej oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Nowością jest możliwość korzystania przez pracownika socjalnego z pomocy superwizorów.

Czas pracy głównego księgowego

Czy głównego księgowego obowiązuje 40 godzin pracy tygodniowo, czy też ma on nienormowany czas pracy? Czy można pracować krócej niż 8 godzin dziennie? Czy można zmienić umowę na zadaniowy system pracy?

Mandat karny za wykroczenie skarbowe - nowe przepisy

W dniu 25 maja 2011 r. weszło w życie nowe rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 kwietnia 2011 r. w sprawie nakładania kary grzywny w drodze mandatu karnego za wykroczenia skarbowe. Rozporządzenie to dotyczy wyłącznie karania grzywną sprawców wykroczeń skarbowych, a więc czynów zabronionych określonych w kodeksie karnym skarbowym, zagrożonych karą grzywny określoną kwotowo.

Czy polskie ubezpieczenie OC będzie ważne za granica? Jakie ubezpieczenie wykupić przed wyjazdem za granice?

Niemal we wszystkich krajach Europy obowiązkowe jest posiadanie polisy OC oraz dowodu rejestracyjnego, z pieczątką potwierdzającą ważne badania techniczne. To oznacza, że polskie OC to wszystko czego potrzebujemy. Są jednak wyjątki - a im dalej na wschód tym możemy mieć więcej problemów...

Symbole: źródło cennej wiedzy o samochodzie

Liczba sposobów na weryfikację bezwypadkowej przeszłości pojazdów jest ogromna. Zaskakująco dużo mogą powiedzieć niepozorne naklejki na karoserii oraz symbole na szybach i elementach.

Będą nowe kary za łamanie dyscypliny finansowej

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Zmiany dotyczą głównie wymiaru kary za naruszenia.

Jazda na lekach a bezpieczeństwo

Miliony kierowców codziennie przemieszczają się po polskich drogach. Część z nich jest alergikami, inni są przeziębieni, a jeszcze inni wspomagają swoją wytrzymałość lekami z guaraną. Czy wsiadanie za kierownicę po zażyciu leków jest bezpieczne?

Zasady przebywania nauczyciela w stanie nieczynnym

Nauczycielom mianowanym, jak też zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, przysługuje prawo do przejścia w stan nieczynny. Skorzystanie z tego uprawnienia może nastąpić tylko w konkretnych sytuacjach – tj. np. w przypadku częściowej likwidacji szkoły albo w razie określonych zmian organizacyjnych.

Korzystanie z prywatnego samochodu przez wójta

W poprzednim stanie prawnym (art. 4 ustawy z 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych), obowiązującym do 31 grudnia 2008 r., umowę z wójtem na korzystanie z pojazdu prywatnego do celów służbowych zawierał upoważniony do dokonywania czynności z zakresu prawa pracy na podstawie stosownej uchwały przewodniczący rady gminy. Czy w związku ze zmianą przepisów od 1 stycznia 2009 r., i tym samym osoby uprawnionej do zawarcia umowy, powinna ona zostać rozwiązana przed dniem wejścia w życie ustawy i zawarta przez uprawnioną osobę według nowego stanu prawnego? Czy też umowy zawarte przed zmianą stanu prawnego obowiązują nadal i można je zmienić aneksem zawartym z uprawnioną według nowych przepisów osobą?

Kiedy i jak można wyrejestrować pojazd?

Wyrejestrowanie pojazdu jest możliwe wyłącznie w przypadkach przewidzianych ustawą o ruchu drogowym. Kiedy można tego dokonać? Jakie dokumenty należy złożyć?

Kiedy dochodzi do pomówienia burmistrza lub radnego

Zdarza się, że praca samorządowca jest oceniana w sposób krytyczny z użyciem ostrych słów. Jakie przesłanki muszą być spełnione, aby pociągnąć autora takich wypowiedzi do odpowiedzialności?

Prawa do artystycznych wykonań oraz prawa do fonogramów i wideogramów

Prawo autorskie obejmuje zagadnienia wykorzystania (oraz jego prawidłowości) utworów. Prawo autorskie reguluje również zasady wykorzystywania wykonań artystycznych oraz prawa do fonogramów i wideogramów. Ekspert wyjaśnia na jakich zasadach się one opierają.

Długi weekend w statystykach

71 osób zginęło, a 650 zostało rannych – to bilans 525 wypadków, do których doszło na polskich drogach podczas długiego weekendu czerwcowego. Policjanci zatrzymali aż 2794 nietrzeźwych kierowców.Te statystyki pokazują, że nadal, mimo apeli, nie kierujemy się na drodze zdrowym rozsądkiem. To zbyt duża liczba wypadków, osób zabitych, rannych. Polakom wydaje się, że są dobrymi kierowcami, ale tak nie jest, jeśli prędkość, brawura zwyciężają nad zdrowym rozsądkiem.

71 zabitych, 650 rannych: bilans długiego weekendu na drogach

71 osób zginęło, a 650 zostało rannych. To bilans 525 wypadków, do których doszło na polskich drogach podczas długiego czerwcowego weekendu. Policjanci zatrzymali aż 2794 nietrzeźwych kierowców.

Czołowe zderzenie autobusu na drodze krajowej nr 92

Do czołowego zderzenia autobusu z samochodem marki BMW doszło na drodze krajowej nr 92 w Wielkopolsce. Jedna osoba nie żyje a kilka zostało ciężko rannych.

REKLAMA