| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Charakterystyka wykroczeń > Co grozi za potrącenie sarny?

Co grozi za potrącenie sarny?

Jeżeli w wyniku kolizji z dzikim zwierzęciem, niezbędne okaże się jego uśmiercenie, musimy wezwać odpowiednie służby. Za niedopełnienie tego obowiązku grozi bowiem kara aresztu lub grzywna do nawet 5 tysięcy złotych.

Co zrobić, gdy potrącimy zwierzę?

Wypadki z udziałem zwierząt, w tym zwierząt leśnych, nie należą do rzadkości. Kierowcy jednak często zapominają, iż potrąconemu zwierzęciu trzeba pomóc, a przynajmniej zawiadomić odpowiednie służby.

Najlepiej w tym wypadku wezwać Policję. Nie tylko sporządzi ona odpowiednią notatkę, która potem może okazać się przydatna przy żądaniu odszkodowania, ale powiadomi jednostki, które zajmą się zabraniem zwierzyny.

Ma to szczególne znaczenie, w przypadku, gdy konieczne będzie uśmiercenie zwierzęcia, w celu zakończenia jego cierpień. Taką decyzję może podjąć:

  1. lekarz weterynarii,
  2. członek Polskiego Związku Łowieckiego,
  3. inspektor organizacji społecznej, której statutowym celem działania jest ochrona zwierząt,
  4. funkcjonariusz Policji, straży miejskiej lub gminnej;
  5. funkcjonariusz Straży Granicznej,
  6. pracownik Służby Leśnej lub Służby Parków Narodowych,
  7. strażnik Państwowej Straży Łowieckiej,
  8. strażnik łowiecki,
  9. strażnik Państwowej Straży Rybackiej.

Jeżeli kierowca w takiej sytuacji nie zawiadomi odpowiednich służb, naraża się na karę aresztu lub grzywny (do 5 tysięcy złotych). Ponadto, jeśli sprawa trafi do sądu, może zostać orzeczona również nawiązka w wysokości do tysiąca złotych na cel związany z ochroną zwierząt.

Zobacz też: Prowadzenie pojazdu nieoświetlonego

Odszkodowanie

Jeżeli w wyniku zderzenia z zwierzęciem leśnym, poniesiemy znaczne szkody, możemy ubiegać się o odszkodowanie.

Sprawa jest dość prosta, jeżeli mamy wykupione ubezpieczenie autocasco. Jest to ubezpieczenie dobrowolne, które może wykupić każdy właściciel pojazdu, na okres 12 miesięcy. Pozwala na uzyskanie odszkodowania m.in. w przypadku kradzieży pojazdu, wyrządzenia szkody na skutek zdarzenia losowego, tj. pożaru czy huraganu oraz zderzenia ze zwierzęciem. W takiej sytuacji odszkodowanie wypłaca nam nasz ubezpieczyciel.

Jeśli nie posiadamy ubezpieczenia autocasco, to możemy ubiegać się o odszkodowanie od zarządców dróg (Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad – drogi krajowe, zarząd województwa – drogi wojewódzkie, zarząd powiatu – drogi powiatowe, wójt (burmistrz, prezydent miasta – drogi powiatowe), ale tylko wtedy, gdy droga nie była oznaczona znakiem A 18b, czyli „uwaga na zwierzęta leśne”.

Gdyby do potrącenia zwierzęcia doszło w czasie polowania, możemy domagać się odszkodowania od zarządcy lokalnego koła łowieckiego.

Zobacz serwis: Odszkodowania

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kolizja z dzikim zwierzęciem wymaga wezwania odpowiednich służb
Kolizja z dzikim zwierzęciem wymaga wezwania odpowiednich służb

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Pikus

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »