reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Twoje prawa > Odpowiedzialność dziennikarza za opublikowanie nieprawdziwych informacji

Odpowiedzialność dziennikarza za opublikowanie nieprawdziwych informacji

Wolność wypowiedzi, a tym samym wolność prasy to jedno z podstawowych praw zagwarantowanych nie tylko w Konstytucji ale również w Konwencja Rady Europy o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności.

Zgodnie z art. 10 Konwencji - każdy ma prawo do wolności wyrażania opinii. Prawo to obejmuje wolność posiadania poglądów oraz otrzymywania i przekazywania informacji i idei bez ingerencji władz publicznych i bez względu na granice państwowe. Jednocześnie wskazuje się, że korzystanie z tych wolności pociągających za sobą obowiązki i odpowiedzialność może podlegać takim wymogom formalnym, warunkom, ograniczeniom i sankcjom, jakie są przewidziane przez ustawę i niezbędne w społeczeństwie demokratycznym w interesie bezpieczeństwa państwowego, integralności terytorialnej lub bezpieczeństwa publicznego ze względu na konieczność zapobieżenia zakłóceniu porządku lub przestępstwu, z uwagi na ochronę zdrowia i moralności, ochronę dobrego imienia i praw innych osób oraz ze względu na zapobieżenie ujawnieniu informacji poufnych lub na zagwarantowanie powagi i bezstronności władzy sądowej.

Zobacz: Publiczna informacja musi być poparta dowodami

Ustalenie granic wolności słowa – a tym samym granic odpowiedzialności dziennikarza za opublikowanie nieprawdziwych informacji nie da się opisać w jednym przepisie, a jego odpowiedzialność zależy od wielu czynników.

Podstawowy obowiązek jaki nakłada na każdego dziennikarza ustawa prawo prasowe to zachowanie szczególnej rzetelności i staranności przy redagowaniu materiału. Jest to nie tylko obowiązek etyczny dziennikarza, ale również obowiązek, którego spełnienie decyduje o tym czy dziennikarz może ponosić odpowiedzialność za opublikowane informacje naruszające cudze dobra osobiste. Nie każdy materiał prasowy – nawet jeśli narusza dobra osobiste może stanowić podstawę odpowiedzialności dziennikarza. W pierwszej kolejności należy bowiem analizować czy opublikowane informacje są prawdziwe czy też nie.

Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego - „Jeżeli materiał prasowy, obojętnie w jakiej formie opublikowany, przedstawia fakty zgodnie z prawdą, to autor tego materiału i inne osoby wymienione w art. 38 ust. 1 ustawy z 1984 r. Prawo prasowe, nie ponoszą odpowiedzialności za naruszenie dóbr osobistych tego, kogo dotyczy materiał” (wyrok SN z dnia 7 października 2004 r. IV CK 62/04, publ. w LEX 589998).

Natomiast jeśli okaże się, że opublikowane informacje są nieprawdziwe to odpowiedzialność dziennikarza zależy od tego czy przy zachowaniu należytej staranności i rzetelności mógł powziąć wątpliwość co do wiarygodności swoich źródeł informacji. W wyroku z dnia 14 maja 2003 r. Sąd Najwyższy wyraził pogląd, że zachowanie przez dziennikarza, działającego w obronie interesu społecznie uzasadnionego, szczególnej staranności i rzetelności przy zbieraniu i wykorzystaniu materiału prasowego, powoduje, iż jego opublikowanie nie jest działaniem bezprawnym także wtedy, gdy okaże się, że materiał ten zawiera informacje nieprawdziwe. Sąd wskazał, że obowiązki rzetelnego informowania (art. 1 Pr.pras.) i prawdziwego przedstawiania zjawisk (art. 6 ust. 1 Pr.pras.) nie mogą być utożsamiane z wymaganiem wykazania prawdziwości zarzutów. Prowadziłoby to, przy ograniczeniu środków pozostających w dyspozycji dziennikarzy, do istotnego ograniczenia możliwości wypełniania zadań stojących przed prasą w demokratycznym społeczeństwie. Powinność realizowania przez dziennikarzy zadań stojących przed prasą wpływa na ukształtowanie ich praw i obowiązków w sposób określony w art. 12 ust. 1 pkt 1 Pr.pras. Uczynienie im zadość - działanie ze szczególną rzetelnością i starannością oraz działanie w obronie społecznie uzasadnionego interesu - są wystarczające dla wyłączenia bezprawności. Działanie wypełniające obowiązki nałożone przez ustawę nie może być uznane za bezprawne.

Zobacz: Media muszą odpowiadać za prezentowany materiał

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Łukasz Nysztal

Adwokat

Źródło:

Własne

Tagi

prawo

Zdjęcia

prawo, paragraf, nauka
prawo, paragraf, nauka

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Justyna Świder

specjalista z zakresu prawa oświatowego i samorządowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama