REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Radca prawny, Konstytucja

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Egzaminy na aplikacje 2011 – wstępne wyniki Ministerstwa Sprawiedliwości

Według wstępnych wyników Ministerstwa Sprawiedliwości pozytywny wynik z egzaminów na aplikacje: adwokacką, radcowską i notarialną uzyskało ponad pięć tysięcy osób. Do egzaminów w tym roku przystąpiło 12 tysięcy kandydatów.

Obrońca z urzędu w sprawach o wykroczenia

Obrońca z urzędu w postępowaniu karnym to osoba przyznawana oskarżonemu przez sąd. Czy przysługuje on także w postępowaniu w sprawach o wykroczenia?

Tylko tydzień do egzaminów na aplikację

24 września 2011 r. tysiące absolwentów wydziałów prawa przystąpią do egzaminów na aplikacje prawnicze. Aplikacje cieszą się w tym roku dużą popularnością.

Egzamin adwokacki i radcowski 2011 - oficjalne wyniki

Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało ostateczne wyniki egzaminu adwokackiego i radcowskiego, przeprowadzonych w dniach 14-17 czerwca 2011 r.

REKLAMA

Zmiany w działalności lobbingowej

Dnia 1 września 2011 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa, która wprowadziła zmiany w zakresie działalności legislacyjnej Rady Ministrów (dalej również „Rząd”), mające związek z lobbingiem politycznym.

Kim jest doradca prawny?

Po ukończeniu studiów prawniczych, aby być w pełni wykwalifikowanym prawnikiem, np. adwokatem czy radcą prawnym, należy odbyć aplikację. Jednak udzielać porad prawnych nie musi wyłącznie osoba, która ma kierunkowe wykształcenie – może wówczas pracować jako doradca prawny.

Rekordowa liczba chętnych na aplikacje prawnicze 2011

10 sierpnia 2011 r. upłynął termin do składania przez kandydatów wniosków o dopuszczenie do egzaminów wstępnych na aplikacje: adwokacką, radcowską, notarialną oraz komorniczą. Egzaminy wstępne odbędą się w sobotę 24 września 2011 r. o godzinie 11.00, równocześnie na terenie całego kraju.

Jak zrzec się obywatelstwa?

Zasadą jest, że polskie obywatelstwo nabywa dziecko, którego oboje rodzice są obywatelami Polski bądź jedno z nich jest, a drugie nie ma określonego obywatelstwa. Czy jednak istnieje możliwość zrzeczenia się obywatelstwa?

REKLAMA

Etyka adwokacka i radcowska do zmiany

Adwokaci i radcowie prawni pracują nad zmianami w swoich kodeksach etyki zawodowej. Adwokaci będą mogli otrzymać 30 procent kwoty wygranej przed sądem.

TK: dwudniowe wybory są niekonstytucyjne

Naruszenie zasad legalizmu, wolności słowa i wolności rozpowszechniania informacji zarzucił przepisom Kodeksu wyborczego Trybunał Konstytucyjny. Za niekonstytucyjne uznał m.in. dwudniowe wybory.

Kiedy urzędnik zostanie skazany za nadużycie władzy?

Funkcjonariusz publiczny, który działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego ponosi odpowiedzialność karną. Kim jest funkcjonariusz publiczny? Jakie są konsekwencje nadużycia przez niego władzy?

Egzamin adwokacki i radcowski 2011 - podsumowanie

Zawodowe egzaminy prawnicze: adwokacki i radcowski zakończyły się w piątek 17 czerwca 2011 r. Trwający 4 dni sprawdzian podsumowało Ministerstwo Sprawiedliwości.

Egzaminy zawodowe na aplikacjach

Zapowiada się pracowity tydzień na aplikacjach prawniczych. W całym kraju od wtorku (14.06) do piątku (17.06) odbędą się egzaminy zawodowe.

Czy posiedzenia rady powiatu są dostępne dla wszystkich?

Obrady rady powiatu są jawne i dostępne dla wszystkich obywateli. Dlatego jednym z obowiązków organów samorządu terytorialnego jest zapewnienie warunków, które umożliwią jak najpełniejsze skorzystanie osobom zainteresowanym z ich uprawnienia.

DGP: przez VAT adwokaci mogą nie udzielić darmowych porad

Narzucenie adwokatom obowiązku posiadania kas fiskalnych może się odbić na tegorocznych dniach bezpłatnych porad adwokackich – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”. Problemem jest kwestia rejestrowania takich bezpłatnych usług.

DGP: skargi aplikantów będą szybciej rozpatrywane

W Senacie trwają prace nad zmianami prawa, które miałyby przyspieszyć procedurę rozpatrywania odwołań aplikantów po egzaminach końcowych – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Świadczenie usług przez zagranicznych prawników w Polsce

Rząd chce zmian w przepisach dotyczących świadczenia usług przez zagranicznych prawników na terenie Polski. Zmiany zakładają umożliwienie zagranicznym prawnikom świadczenie usług w formie spółki komandytowo-akcyjnej.

Aplikacja adwokacka ma być bardziej praktyczna

Naczelna Rada Adwokacka chce szykuje zmiany w sposobie prowadzenia aplikacji. Zajęcia dla przyszłych adwokatów mają być bardziej praktyczne – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Co to jest Trybunał Konstytucyjny?

Trybunał Konstytucyjny sprawuje kontrolę nad zgodnością ustaw i innych aktów, które obowiązują w naszym systemie prawnym, z Konstytucją. Przejawem tej kontroli jest m.in. rozpoznawanie skarg konstytucyjnych.

Wykaz aktów prawnych na aplikację adwokacką i radcowską 2011

Przewodniczący zespołu do przygotowania pytań testowych na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów adwokackich i radcowskich podaje do publicznej wiadomości wykaz tytułów aktów prawnych, z których wybrane stanowić będą podstawę opracowania pytań testowych na egzamin wstępny na aplikację adwokacką i radcowską w 2011 r.:

Wykaz aktów prawnych na aplikację notarialną 2011

Przewodniczący zespołu do przygotowania pytań testowych na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikację notarialną podaje do publicznej wiadomości wykaz tytułów aktów prawnych,z których wybrane stanowić będą podstawę opracowania pytań testowych na egzamin wstępny na aplikację notarialną w 2011.

TK: dekrety wprowadzający stan wojenny niezgodny z Konstytucją

Trybunał Konstytucyjny uznał, iż dekrety wprowadzające stan wojenny w 1981 r. były niezgodne z ówczesną Konstytucją. Może mieć to znaczenie dla osób poszkodowanych.

Konstytucja

Konstytucja jest najważniejszym aktem prawnym w demokratycznym państwie, regulującym podstawowe zasady funkcjonowania państwa, a także prawa oraz obowiązki obywateli.

Dziekan OIRP w sprawie dodatkowego kolokwium poprawkowego dla aplikantów

Dziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych odpowiada na wątpliwości Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka co do poprawności pytań testowych z dodatkowego kolokwium poprawkowego dla pierwszorocznych aplikantów. Zakres i stopień trudności przygotowanych pytań testowych jest zgodny z programem szkolenia - czytamy w piśmie skierowanym do fundacji.

Immunitet

Immunitet jest instytucją prawną, polegającą na wyłączeniu określonej osoby od stosowania wobec niej wybranych przepisów prawnych. Osoba posiadająca immunitet nie musi przestrzegać przepisów, do przestrzegania których zobowiązane są pozostałe osoby.

Jakie warunki należy spełnić, aby skarga konstytucyjna była ważna?

Skarga konstytucyjna to taki środek prawny, który pozwala osobie uprawnionej dochodzić swoich praw i wolności zagwarantowanych w Konstytucji przed Trybunałem Konstytucyjnym. Co zrobić, aby nasza skarga była ważna?

Wprowadzanie stanów nadzwyczajnych w Polsce

W polskim prawie wyróżnia się trzy rodzaje stanów nadzwyczajnych: stan wyjątkowy, stan wojenny i stan klęski żywiołowej. Jakie są zasady ich wprowadzania?

Jakie działania może podjąć RPO w obronie naszych praw?

Rzecznik Praw Obywatelskich, powołany na podstawie Konstytucji RP i ustawy o Rzeczniku Praw Obywatelskich, to organ, którego zadaniem jest ochrona naszych praw i wolności. Jakie działania może w tym celu podejmować?

Jak jest powoływany i odwoływany Rzecznik Praw Obywatelskich?

Rzecznik Praw Obywatelskich to organ powołany na podstawie Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej oraz ustawy z 15 lipca 1987 roku o Rzeczniku Praw Obywatelskich. Jak jest powoływany? W jakich sytuacjach może zostać odwołany?

Prawo do sądu w Konstytucji

Prawo do sądu zostało zagwarantowane w art. 45 Konstytucji. Jakie szczegółowe uprawnienia wynikają z tak ogólnie sformułowanego prawa? Czy prawo do sądu może zostać ograniczone?

Trybunał Konstytucyjny

Trybunał Konstytucyjny jest organem władzy sądowniczej, powołanym do badania zgodności z Konstytucją aktów normatywnych i umów międzynarodowych oraz wykonywania innych zadań określonych w Konstytucji.

Stany nadzwyczajne

Stan nadzwyczajny może zostać wprowadzony w sytuacjach szczególnych zagrożeń, jeżeli zwykłe środki konstytucyjne są niewystarczające (są to stan wojenny, stan wyjątkowy lub stan klęski żywiołowej). Może być wprowadzony tylko na podstawie ustawy, w drodze rozporządzenia, które podlega dodatkowemu podaniu do publicznej wiadomości. Zasady działania organów władzy publicznej oraz zakres, w jakim mogą zostać ograniczone wolności i prawa człowieka i obywatela w czasie poszczególnych stanów nadzwyczajnych, określa ustawa.

Skarga konstytucyjna

Skarga konstytucyjna może być wniesiona po wyczerpaniu drogi prawnej, o ile droga ta jest przewidziana, w ciągu 3 miesięcy od doręczenia skarżącemu prawomocnego wyroku, ostatecznej decyzji lub innego ostatecznego rozstrzygnięcia.

Samorząd terytorialny

Samorząd terytorialny wykonuje zadania publiczne nie zastrzeżone przez Konstytucję lub ustawy dla organów innych władz publicznych.

Rzecznik Praw Obywatelskich

Rzecznik Praw Obywatelskich stoi na straży wolności i praw człowieka i obywatela określonych w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz w innych aktach normatywnych, w tym również na straży realizacji zasady równego traktowania. W sprawach o ochronę wolności i praw człowieka i obywatela Rzecznik bada, czy wskutek działania lub zaniechania organów, organizacji i instytucji, obowiązanych do przestrzegania i realizacji tych wolności i praw, nie nastąpiło naruszenie prawa, a także zasad współżycia i sprawiedliwości społecznej.

Rada Ministrów

Rada Ministrów prowadzi politykę wewnętrzną i zagraniczną Rzeczypospolitej Polskiej oraz kieruje administracją rządową. Do niej należą sprawy polityki państwa nie zastrzeżone dla innych organów państwowych i samorządu terytorialnego.

Trybunał Stanu (TS)

Trybunał Stanu to organ władzy sądowniczej, który egzekwuje odpowiedzialność najwyższych organów i urzędników państwowych za naruszenie Konstytucji lub ustawy, w związku z zajmowanym stanowiskiem lub w zakresie swojego urzędowania.

Tajemnica radcy prawnego

Radca prawny jest obowiązany zachować w tajemnicy wszystko, o czym dowiedział się w związku z udzieleniem pomocy prawnej. Obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej nie może być ograniczony w czasie.

Samorząd radców prawnych

Radcowie prawni zorganizowani są na zasadach samorządu zawodowego. Jednostkami organizacyjnymi samorządu posiadającymi osobowość prawną są okręgowe izby radców prawnych i Krajowa Izba Radców Prawnych. Samorząd jest niezależny w wykonywaniu swych zadań i podlega tylko przepisom prawa.

Czynności zawodowe radcy prawnego

Zawód radcy prawnego polega na świadczeniu pomocy prawnej, a w szczególności na udzielaniu porad prawnych, sporządzaniu opinii prawnych, opracowywaniu projektów aktów prawnych oraz występowaniu przed sądami i urzędami.

Akt normatywny

Akt normatywny to tekst, który zawiera normy prawne – sformułowane w języku prawnym i zapisane w postaci przepisów.

Egzaminy adwokackie i radcowskie rozpoczną się 14 czerwca

Termin egzaminów zawodowych: adwokackiego i radcowskiego to 14-17 czerwca 2011 r. W tym roku aplikanci skorzystają z komputerów.

Kiedy premier może rozwiązać radę powiatu?

Prezes Rady Ministrów sprawuje nadzór nad samorządem powiatowym. Jednym z uprawnień premiera w tym zakresie jest możliwość wnioskowania o zawieszanie organów samorządu powiatowego. Regulacje w tym zakresie zawiera art. 83 ustawy z 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym.

Aplikanci adwokaccy z komputerem na egzamin?

Możliwość skorzystania z własnego komputera może usprawnić egzamin zawodowy – przekonują aplikanci adwokaccy. Mają oni też swoje postulaty co do terminu egzaminu.

Prezes Trybunału Konstytucyjnego

3 grudnia 2010 r. Prezydent Bronisław Komorowski powołał na stanowisko Prezesa Trybunału Konstytucyjnego profesora Andrzeja Rzeplińskiego. Wiceprezesem został Stanisław Biernat.

Andrzej Rzepliński nowym prezesem Trybunału Konstytucyjnego

Prezydent Bronisław Komorowski powołał na stanowisko Prezesa Trybunału Konstytucyjnego profesora Andrzeja Rzeplińskiego. Wiceprezesem został Stanisław Biernat.

Emerytury pomostowe zgodne z Konstytucją

Nie będzie zmian w przyznawaniu emerytur pomostowych. Trybunał Konstytucyjny uznał, iż pominięcie przedstawicieli niektórych zawodów w przyznaniu im prawa do emerytury pomostowej nie narusza konstytucyjnej zasady równości.

TK: Traktat lizboński jest zgodny z Konstytucją

 Tym samym nie przychylił się do wniosku senatorów Prawa i Sprawiedliwości.

Jak starać się o przyznanie adwokata z urzędu?

Bezpłatną pomoc adwokata lub radcy prawnego z urzędu sąd przyzna wówczas, gdy jego udział w sprawie uzna za potrzebny. O adwokata z urzędu może starać się osoba, która wykaże, iż nie jest w stanie ponieść kosztów wynagrodzenia profesjonalnego pełnomocnika bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny.

Zasada humanitaryzmu w prawie karnym wykonawczym

Zasad humanitaryzmu stanowi podstawową zasadę polskiego prawa karnego wykonawczego. W tym zakresie przepisy karne wykonawcze stanowią uzupełnienie oraz dopełnienie przepisów Konstytucji.

REKLAMA