REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Trybunał Stanu (TS)

main image
Trybunał Stanu to organ władzy sądowniczej, który egzekwuje odpowiedzialność najwyższych organów i urzędników państwowych za naruszenie Konstytucji lub ustawy, w związku z zajmowanym stanowiskiem lub w zakresie swojego urzędowania.

Zobacz serwis: Konstytucja

Podmioty odpowiedzialne przed Trybunałem Stanu

Przed Trybunałem Stanu mogą zostać postawieni:

a) Prezydent – za naruszenie Konstytucji lub ustawy oraz za przestępstwa i przestępstwa skarbowe (Prezydent może być karany tylko przez Trybunał Stanu);

b) Prezes Rady Ministrów oraz członkowie Rady Ministrów – za naruszenie Konstytucji lub ustawy, oraz za przestępstwa lub przestępstwa skarbowe związane z pełnioną przez nich funkcją;

c) Prezes Narodowego Banku Polskiego, Prezes Najwyższej Izby Kontroli, członkowie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, osoby, którym Prezes Rady Ministrów powierzył kierowanie ministerstwem, Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych – za naruszenie Konstytucji lub ustawy;

d) posłowie i senatorowie – w razie złamania zakazu działalności gospodarczej i czerpania korzyści z majątku Skarbu Państwa.

Organy decydujące o postawieniu przed TS

O postawieniu przed Trybunałem Stanu decydują: Zgromadzenie Narodowe, Sejm, Senat (szczegółowo określa to ustawa oraz Konstytucja).

Kary

Trybunał Stanu może orzekać kary: utraty czynnego i biernego prawa wyborczego, utraty wszystkich lub niektórych orderów, odznaczeń i tytułów honorowych, zakaz zajmowania kierowniczych stanowisk lub pełnienia funkcji związanych ze szczególną odpowiedzialnością w organach państwowych i organizacjach społecznych, pozbawienia mandatu poselskiego (od 2 do 10 lat), utraty zajmowanego stanowiska, z którego pełnieniem związana jest odpowiedzialność przed Trybunałem Stanu, kary przewidziane w ustawach (za przestępstwa i przestępstwa skarbowe).

Charakter wyroku

Wyrok wydany przez TS jest ostateczny. Wobec osoby skazanej nie może zastosować ułaskawienia.

Członkowie

Trybunał Stanu składa się z 16 członków wybieranych przez Sejm na czas trwania jego kadencji, 2 zastępców Przewodniczącego, również wybieranych przez Sejm, oraz z Przewodniczącego, którym jest Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego. Obaj zastępcy Przewodniczącego i co najmniej 1/2 członków Trybunału musi mieć kwalifikacje sędziowskie.

Zobacz: Trybunał Konstytucyjny

Podstawa prawna: Ustawa o Trybunale Stanu z 26.3.1982 r. (tekst jedn. Dz.U. z 2002 r., Nr 101, poz. 925 ze zm.), Konstytucja RP z 2.4.1997 r. (Dz.U. Nr 78, poz. 483 ze zm.)

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA