reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Konstytucja > Obywatelstwo > Jak zrzec się obywatelstwa?

Jak zrzec się obywatelstwa?

Zasadą jest, że polskie obywatelstwo nabywa dziecko, którego oboje rodzice są obywatelami Polski bądź jedno z nich jest, a drugie nie ma określonego obywatelstwa. Czy jednak istnieje możliwość zrzeczenia się obywatelstwa?

Po pierwsze dziecko, gdy oboje rodzice są obywatelami polskimi albo jedno z rodziców jest obywatelem polskim, a drugie jest nieznane bądź nieokreślone jest jego obywatelstwo lub nie posiada żadnego obywatelstwa. Ponadto, dziecko, którego oboje rodzice są nieznani, ich obywatelstwo jest nieokreślone lub takiego w ogóle nie posiadają.

Obywatelstwo polskie może nabyć również dziecko, którego jeden z rodziców jest obywatelem polskim, drugi zaś posiada obywatelstwo innego państwa, jeżeli rodzice nie złożą oświadczenia o wyborze dla dziecka obcego obywatelstwa.

O nadanie polskiego obywatelstwa może ubiegać się również cudzoziemiec, po złożeniu wniosku. Decyzję w tej sprawie podejmuje Prezydent RP.

Prezydent Polski podejmuje decyzję również w sprawie zrzeczenia się polskiego obywatelstwa. Obywatel polski traci obywatelstwo wyłącznie na swój wniosek, po uzyskaniu zgody Prezydenta. Nie ma innej możliwości, by obywatel polski utracił obywatelstwo.

Zobacz również: Kto może być Prezydentem RP?

Aby zrzec się obywatelstwa należy złożyć wniosek o wyrażenie zgody na zrzeczenie się obywatelstwa polskiego, a ponadto przedstawić następujące dokumenty:

1) oświadczenie o zrzeczeniu się obywatelstwa polskiego;

2) dokument stwierdzający posiadanie obywatelstwa innego państwa lub przyrzeczenie jego nadania;

3) oświadczenie, że nie toczy się przeciwko osobie zainteresowanej postępowanie sądowe;

4) odpis aktu urodzenia;

5) poświadczoną urzędowo kopię ważnego dokumentu potwierdzającego tożsamość i obywatelstwo wnioskodawcy;

6) odpis aktu małżeństwa lub inny dokument określający stan cywilny;

7) życiorys;

8) aktualną fotografię formatu paszportowego;

9) rozstrzygnięcie polskiego sądu, w przypadku gdy zgoda na zrzeczenie się obywatelstwa polskiego udzielona jednemu z rodziców ma rozciągnąć się na dziecko, którego drugie z rodziców jest obywatelem polskim i nie wyraża zgody na utratę obywatelstwa polskiego przez dziecko lub gdy porozumienie pomiędzy rodzicami napotyka trudne do przezwyciężenia przeszkody.

W przypadku, gdy sprawa zrzeczenia się obywatelstwa dotyczy małoletniego dziecka, które ukończyło 16 lat, niezbędne jest wyrażanie przez nie zgody!

Wniosek o wyrażenie zgody na zrzeczenie się obywatelstwa wraz ze wszystkimi wymaganymi dokumentami składa się za pośrednictwem wojewody, a osoby zamieszkałe za granicą – za pośrednictwem konsula RP do Prezydenta RP.

Utrata obywatelstwa polskiego następuje na podstawie postanowienia Prezydenta i jest ostateczna.

Zobacz również serwis: Konstytucja

Warto pamiętać o tym, że niezbędnym warunkiem zrzeczenia się obywatelstwa polskiego jest posiadanie innego obywatelstwa. Nie jest możliwe uzyskanie statusu „bezpaństwowca”.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Aby zrzec się obywatelstwa należy złożyć wniosek o wyrażenie zgody na zrzeczenie się obywatelstwa polskiego.
Aby zrzec się obywatelstwa należy złożyć wniosek o wyrażenie zgody na zrzeczenie się obywatelstwa polskiego.

Kasy fiskalne 2020 (PDF)29.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Skrivanek Tłumaczenia i szkolenia językowe

Skrivanek jest agencją translatorską, która oferuje kompleksowe rozwiązania z zakresu tłumaczeń i szkoleń językowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama