reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Konstytucja > Obywatelstwo > Jak zrzec się obywatelstwa?

Jak zrzec się obywatelstwa?

Zasadą jest, że polskie obywatelstwo nabywa dziecko, którego oboje rodzice są obywatelami Polski bądź jedno z nich jest, a drugie nie ma określonego obywatelstwa. Czy jednak istnieje możliwość zrzeczenia się obywatelstwa?

Po pierwsze dziecko, gdy oboje rodzice są obywatelami polskimi albo jedno z rodziców jest obywatelem polskim, a drugie jest nieznane bądź nieokreślone jest jego obywatelstwo lub nie posiada żadnego obywatelstwa. Ponadto, dziecko, którego oboje rodzice są nieznani, ich obywatelstwo jest nieokreślone lub takiego w ogóle nie posiadają.

Obywatelstwo polskie może nabyć również dziecko, którego jeden z rodziców jest obywatelem polskim, drugi zaś posiada obywatelstwo innego państwa, jeżeli rodzice nie złożą oświadczenia o wyborze dla dziecka obcego obywatelstwa.

O nadanie polskiego obywatelstwa może ubiegać się również cudzoziemiec, po złożeniu wniosku. Decyzję w tej sprawie podejmuje Prezydent RP.

Prezydent Polski podejmuje decyzję również w sprawie zrzeczenia się polskiego obywatelstwa. Obywatel polski traci obywatelstwo wyłącznie na swój wniosek, po uzyskaniu zgody Prezydenta. Nie ma innej możliwości, by obywatel polski utracił obywatelstwo.

Zobacz również: Kto może być Prezydentem RP?

Aby zrzec się obywatelstwa należy złożyć wniosek o wyrażenie zgody na zrzeczenie się obywatelstwa polskiego, a ponadto przedstawić następujące dokumenty:

1) oświadczenie o zrzeczeniu się obywatelstwa polskiego;

2) dokument stwierdzający posiadanie obywatelstwa innego państwa lub przyrzeczenie jego nadania;

3) oświadczenie, że nie toczy się przeciwko osobie zainteresowanej postępowanie sądowe;

4) odpis aktu urodzenia;

5) poświadczoną urzędowo kopię ważnego dokumentu potwierdzającego tożsamość i obywatelstwo wnioskodawcy;

6) odpis aktu małżeństwa lub inny dokument określający stan cywilny;

7) życiorys;

8) aktualną fotografię formatu paszportowego;

9) rozstrzygnięcie polskiego sądu, w przypadku gdy zgoda na zrzeczenie się obywatelstwa polskiego udzielona jednemu z rodziców ma rozciągnąć się na dziecko, którego drugie z rodziców jest obywatelem polskim i nie wyraża zgody na utratę obywatelstwa polskiego przez dziecko lub gdy porozumienie pomiędzy rodzicami napotyka trudne do przezwyciężenia przeszkody.

W przypadku, gdy sprawa zrzeczenia się obywatelstwa dotyczy małoletniego dziecka, które ukończyło 16 lat, niezbędne jest wyrażanie przez nie zgody!

Wniosek o wyrażenie zgody na zrzeczenie się obywatelstwa wraz ze wszystkimi wymaganymi dokumentami składa się za pośrednictwem wojewody, a osoby zamieszkałe za granicą – za pośrednictwem konsula RP do Prezydenta RP.

Utrata obywatelstwa polskiego następuje na podstawie postanowienia Prezydenta i jest ostateczna.

Zobacz również serwis: Konstytucja

Warto pamiętać o tym, że niezbędnym warunkiem zrzeczenia się obywatelstwa polskiego jest posiadanie innego obywatelstwa. Nie jest możliwe uzyskanie statusu „bezpaństwowca”.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Aby zrzec się obywatelstwa należy złożyć wniosek o wyrażenie zgody na zrzeczenie się obywatelstwa polskiego.
Aby zrzec się obywatelstwa należy złożyć wniosek o wyrażenie zgody na zrzeczenie się obywatelstwa polskiego.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Glonek

Radca prawny / Mediator

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama