REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Samochód, Podatek od spadków i darowizn

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Reklamacja leasingowanego samochodu

Przy leasingu samochodu prawo jego własności pozostaje przy firmie leasingowej. Czy zatem leasingobiorca może wykonywać uprawnienia reklamacyjne?

Podatek od darowizn w przypadku osób w separacji

Życie nie zawsze jest kolorowe, a ukochana żona lub ukochany mąż czasami, w miarę upływu czasu, stają się nam coraz bardziej obcy i zdarza się, że podejmujemy decyzję o rozwodzie, lub ograniczamy się z różnych powodów tylko do separacji. Ponieważ los czasem płata nam różne figle, zdarzyć się może, że będziemy chcieli obdarować czymś wartościowym małżonka pozostającego z nami w separacji.

W którym banku opłaca się sfinansować zakup używanego samochodu?

Jak zdobyć środki na własny samochód, jeżeli nie stać nas na zakupy w salonie? Eksperci podpowiadają, do którego banku udać się po kredyt na używany samochód i jaki rodzaj finansowania wybrać.

Jaki podatek od zasiedzenia nieruchomości?

Nabycie prawa własności nieruchomości w drodze zasiedzenia opodatkowane jest podatkiem w wysokości 7% wartości tej nieruchomości. Wynika to z art. 15 ust. 2 ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn.

REKLAMA

Nie można zmieniać podatkowych „reguł gry” w trakcie przedsięwzięcia finansowego czy gospodarczego

Trybunał Konstytucyjny po raz kolejny uznał, że podatnicy, którzy podjęli określone czynności zmierzające np. do uzyskania ulgi podatkowej nie mogą być zaskakiwani przez ustawodawcę w toku tych czynności nowymi, mniej korzystnymi przepisami. Ta linia orzecznicza Trybunału ma niezwykle istotne znaczenie dla podatników w kontekście licznych zmian przepisów podatkowych.

Czy umowa użyczenia nieruchomości w najbliższej rodzinie podlega PIT?

Użyczenie otrzymane od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn nie podlega zasadniczo opodatkowaniu PIT.

Darowizna w małżeństwie

Ojciec przekazał córce pieniądze w drodze darowizny. W momencie zawarcia umowy córka pozostawała w związku małżeńskim, a otrzymane w drodze darowizny pieniądze posłużyły sfinansowaniu niektórych wydatków związanych z jednoosobową działalnością gospodarczą męża. W małżeństwie obowiązuje ustawowa wspólność majątkowa. Czy w omawianej sytuacji powstanie obowiązek zapłaty podatku od spadków i darowizn? Czy rodzaj ustroju majątkowego w małżeństwie ma jakiekolwiek znaczenie dla celów podatkowych?

Jak rozliczyć dochód uzyskany ze zbycia akcji po śmierci małżonka?

Dochody ze sprzedaży akcji i udziałów są opodatkowane PIT wg stawki 19 %. Dochody te podatnik zobowiązany jest w odrębnym zeznaniu PIT-38. Fiskus twierdzi, że przy sprzedaży odziedziczonych akcji nie można potrącić kosztów nabycia tych akcji poniesionych przez spadkodawcę.

REKLAMA

Umowa darowizny samochodu - krok po kroku

Jak sporządzić umowę darowizny samochodu? Czy wymaga ona formy aktu notarialnego? Podpowiadamy jak spisać umowę krok po kroku.

Podatek od spadku zagranicznego

To czy zapłacimy podatek od spadku zagranicznego zależy od tego czy spadkobierca w chwili otwarcia spadku był obywatelem polskim oraz czy należy do najbliższej rodziny spadkodawcy. Nawet bowiem, gdy z ustawy wynika obowiązek podatkowy, to często można korzystać ze zwolnień przysługujących członkom najbliższej rodziny.

Kiedy trzeba wymienić dowód rejestracyjny?

To, że każdy samochód powinien zostać zarejestrowany, wie każdy kierowca i właściciel pojazdu. Warto jednak wiedzieć, kiedy musimy nasz dowód wymienić oraz co należy zrobić, żeby tego dokonać.

Jak przebiega egzamin na prawo jazdy?

Aby zostać kierowcą, musimy zdać egzamin, który składa się z dwóch części – teoretycznej i praktycznej. Zanim jednak przystąpimy do egzaminu musimy ukończyć szkolenie i przejść badania lekarskie.

Co to jest karta pojazdu?

Karta pojazdu jest dokumentem, w którym znajdziemy całą historię pojazdu, gdyż podąża ona za samochodem, a nie jest przypisana do właściciela pojazdu. Oznacza to, że kupując auto czy to w salonie czy od poprzedniego właściciela, do wszelkich innych dokumentów powinna być dołączona właśnie karta pojazdu.

Podatek od darowizn - vademecum

Kto i kiedy płaci podatek od darowizny? Z jakich zwolnień korzystają członkowie najbliższej rodziny? Odpowiedzi poniżej.

Kiedy nie trzeba płacić podatku od spadku po babci?

W 1980 r. zmarła moja prababcia, a w 1998 r. babcia – jedyna spadkobierczyni prababci. Na mocy postanowienia sądu z grudnia 1998 r. zostałam uznana za jedyną spadkobierczynię mojej babci. Po śmierci prababci nie zostały uregulowane sprawy spadkowe. Dopiero na mocy postanowienia sądu z czerwca 2011 r. potwierdzono, że cały spadek po prababci nabyła moja babcia. Czy muszę obecnie płacić jakiś podatek od spadku?

Podatek od spadku - vademecum

Kto i w jakiej wysokości płaci podatek od spadku? Jakie są zwolnienia? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym poradniku.

10 najlepszych aut dla biznesmena

Prowadzenie firmy to nie tylko obowiązki, ale również przyjemności. Dlatego w życiu wielu przedsiębiorców przychodzi moment wyboru i zakupu pożądanego pojazdu. Które auto najlepiej sprawdzi się w roli luksusowego, a jednocześnie dynamicznego samochodu dla biznesmena?

Jak rozliczyć zakup samochodu firmowego zbytego przed upływem roku?

W jaki sposób rozliczyć zakup samochodu, który zostanie sprzedany przed upływem roku od jego zakupu? Taki środek nie spełnia definicji środka trwałego więc nie może stać się składnikiem ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Ekspert wyjaśnia w jaki sposób dokonać prawidłowego rozliczenia.

Umowa darowizny - vademecum

Umowa darowizny - jaka forma i treść? Jak dokonać darowizny samochodu, nieruchomości, pieniędzy? Odpowiedź w naszym krótkim poradniku.

Leasing konsumencki czyli alternatywa dla kredytu

Leasing konsumencki może stać się dobrą alternatywą dla kredytu. Popularność leasingu mogą zwiększyć zmiany w prawie jakie weszły w życie od 1 lipca 2011 r.

Samochód w najem czy leasing?

Leasing czy najem samochodu? Zanim odpowiesz sobie na to pytanie musisz najpierw dowiedzieć się jakie korzyści płyną z leasingu samochodu, a jakie z najmu.

Leasing konsumencki a kredyt

Mała popularność leasingu konsumenckiego jest efektem bariery mentalnej klientów indywidualnych. Dla wielu z nich najważniejsze jest poczucie, że samochód jest ich własnością, a nie jak w przypadku usługi leasingu – własnością firmy leasingowej. Klienci indywidualni dopiero uczą się tego, że można w pełni korzystać z auta, nie posiadając go na własność.

Samochód z komisu – kto odpowiada za wady?

Popularność zakupów samochodów w komisach wynika z faktu małej zamożności Polaków. W komisie można znaleźć ciekawy egzemplarz tak pod względem ceny jak i jakości. Niestety nadal często zdarzają się samochody z wadami, które ujawniają się dopiero po zakupie. Kto odpowiada za wady samochodu zakupionego w komisie?

Przewóz towarów niebezpiecznych - porada

Wykonywanie każdej działalności gospodarczej musi odbywać się w oparciu o przepisy prawa. W przypadku przewozu towarów niebezpiecznych szczególne wymagania dotyczą m.in. kierowców.

Czy po oddaniu samochodu na złom trzeba płacić podatek od środków transportowych?

Samo złomowanie pojazdu, podobnie jak np. kradzież nie powoduje automatycznie wygaśnięcia obowiązku w podatku od środków transportowych. Właściciele pojazdów muszą płacić ten podatek do czasu wyrejestrowania pojazdu (uzyskania decyzji organu rejestrowego o wycofaniu pojazdu z ruchu) i złożenia deklaracji na podatek od środków transportowych o wygaśnięciu obowiązku podatkowego.

Opodatkowanie VAT nieodpłatnego udostępniania samochodu na czas urlopu

Pracodawcy nieodpłatnie udostępniają samochody pracownikom na czas urlopu. Jest to forma nieodpłatnego świadczenia. Ekspert wyjaśnia jak opodatkowane jest nieodpłatne udostępnianie samochodu na czas urlopu.

Czy darowizna na kościelną działalność prospołeczną może pomniejszyć podatek od zysków kapitałowych?

Podatnik ze znacznym zyskiem sprzedał akcje albo udziały w spółce z o.o. Chce się podzielić zyskiem i przekazać darowiznę na kościelną działalność charytatywno – opiekuńczą. Czy wartość takiej darowizny może obniżyć podstawę opodatkowania dla dochodu z akcji? Zdaniem organów podatkowych pomniejszenie podstawy opodatkowania w ten sposób jest niemożliwe.

Jak rozliczyć ubezpieczenie leasingowanego auta?

Zaliczenie składek na ubezpieczenie leasingowanego auta nie jest uzależnione od kwestii własności. Ubezpieczenie za samochody leasingowane będzie więc zaliczane do kosztów uzyskania przychodów analogicznie jak w przypadku samochodów będących własnością przedsiębiorcy.

E-myto - porada

Od 1 lipca 2011 firmy transportowe będą pracować w oparciu o „e-myto”. Jak wprowadzenie elektronicznego myta wpłynęło na firmy transportowe u naszych europejskich sąsiadów? Czy ich doświadczenia przełożą się na rzeczywistość polskich dróg?

Nowe stawki za przejazd autostradami

20 groszy za kilometr dla samochodów oraz 10 groszy dla motocykli. Takie stawki będą ponosili kierowcy za przejazd autostradami zarządzanymi przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Kto płaci akcyzę od samochodu sprowadzonego z zagranicy?

Wiele osób kupujących samochody osobowe w innych krajach UE korzysta z pomocy pośredników. Wynika to zarówno z braku czasu lub innych zdarzeń uniemożliwiających osobisty zakup wymarzonego pojazdu za granica, jak też z faktu, że niektóre samochody można nabyć na zamkniętych aukcjach lub licytacjach organizowanych przez różne organizacje lub administracje w tych krajach.

Nieodpłatne używanie samochodów osobowych do celów prywatnych - porada

Od 2011 roku podatnicy nie muszą naliczać VAT od nieodpłatnego użytkowania niektórych samochodów firmowych do celów prywatnych. Ekspert radzi jakie samochody kwalifikują się do wyłączenia dotyczącego nieodpłatnego użytkowania.

Umowa leasingu - porada

Umowa leasingu to rozwiązanie, które służy firmom w sytuacji utrudnionego dostępu do kredytu. Umowa leasingowa pozwala sfinansować m.in. firmową flotę. Z finalizowaniem umowy leasingu wiąże się jednak kilka ważnych kwestii, o których warto pamiętać.

Pułapki prawne w umowie sprzedaży samochodu

Na jakie pułapki prawne możemy natrafić przy zawieraniu umowy sprzedaży samochodu? Dlaczego zadatek jest korzystniejszy dla kupującego, a zaliczka dla sprzedającego? Czy sprzedawca może ograniczyć swoją odpowiedzialność?

O czym warto wiedzieć przez kupnem ubezpieczenia?

Przy wyborze ubezpieczenia nie należy kierować się jedynie jego ceną. Warto pomyśleć też o tym, co naprawdę kupujemy.

Zwroty przydatne przy leasingu samochodów

Decydując się na samochód w leasingu powinniśmy zaznajomić się z podstawowymi terminami, które mogą znaleźć się w umowie leasingu. Pozwoli nam to na sprawne odczytanie umowy.

Leasing samochodu: co z wykupem auta?

W przypadku leasingu właścicielem samochodu nadal pozostaje leasingodawca. Nie ma przy tym reguły, iż po zakończeniu umowy samochód zawsze staje się własnością leasingobiorcy.

Ile kosztuje uzyskanie licencji na wykonywanie transportu taksówką?

Aby zostać licencjonowanym taksówkarzem należy spełnić szereg formalności. Wśród nich znajdziemy nie tylko posiadanie odpowiednich uprawnień do kierowania pojazdem czy ukończenie szkolenia, ale również złożenie szeregu dokumentów i uiszczenie opłaty za licencję.

Jaka kara za prowadzenie nieoświetlonego pojazdu?

Prowadzenie pojazdu nieoświetlonego stanowi wykroczenie. Pojazd poruszający się po drogach powinien być odpowiednio oświetlony, w przeciwnym razie kierujący zostanie ukarany grzywną.

Przekroczenie dopuszczalnej prędkości

Każdy kierujący pojazdem ma obowiązek stosować się do znaków i przepisów ustawy określających dopuszczalną prędkość jazdy na drodze. Przekroczenie prędkości będzie wiązało się z wymierzeniem kierowcy mandatu, zgodnie z obowiązującym taryfikatorem.

Konsekwencje ucieczki przed Policją

Ucieczka przed Policją jest wykroczeniem. Jeżeli funkcjonariusz Policji nakazuje zatrzymanie pojazdu czy to do rutynowej kontroli czy też w związku z naruszeniem przepisów ruchu drogowego, mamy obowiązek do tego polecenia się zastosować.

Czy darowizna pieniężna dla najbliższych zawsze musi być przelana na konto obdarowanego, aby była zwolniona z podatku?

Okazuje się, że nie. Sądy administracyjne uważają, że darowizna przekazana bezpośrednio na rachunek bankowy wierzyciela obdarowanego (jako spłata długu obdarowanego) też spełnia wymogi zwolnienia tej darowizny określone w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Czy w przypadku zakupu paliwa za granicą można zaliczyć do kosztów kwotę brutto z faktury VAT?

Pracownicy spółki z o.o. są wysyłani w zagraniczne podróże służbowe samochodami osobowymi. Za granicą kupują paliwo, a zakup dokumentowany jest fakturą wystawianą na spółkę. Czy spółka może zaliczyć wydatki na zakup paliwa do kosztów uzyskania przychodów w kwocie brutto (wraz z podatkiem VAT)?

Odzież motocyklowa jednak może być kosztem uzyskania przychodów

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w wyroku z dnia z 20 kwietnia 2011 r. sygn. akt I SA/Sz 60/11.

Czy zawsze trzeba zapłacić podatek od darowizny?

Otrzymanie darowizny wiąże się z obowiązkiem zapłacenia podatku. W pewnych okolicznościach obdarowany jest zwolniony z obowiązku podatkowego. Jakie to okoliczności?

Jak obniżyć podatek prowadząc firmę w mieszkaniu?

Jeżeli prowadzisz firmę we własnym mieszkaniu na zasadzie samozatrudnienia, to zaliczysz do kosztów podatkowych część wydatków na media i czynsz. Podobnie z odsetkami od kredytu mieszkaniowego i prywatnym samochodem.

W jaki sposób dokonać darowizny kwoty pieniężnej?

Czy możemy przekazać pieniądze "do ręki"? O czym pamiętać przy sporządzaniu umowy? Czy zawsze zapłacimy podatek? Przy darowiźnie kwoty pieniężnej pojawia się wiele wątpliwości.

Kiedy firma może ubiegać się o pojazdy uprzywilejowane?

Zezwolenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na używanie pojazdów samochodowych jako uprzywilejowanych w ruchu drogowym wydawane są w przypadkach wykorzystywania tych pojazdów w związku z ratowaniem życia lub zdrowia. Kiedy więc przedsiębiorca będzie uprawniony do używania pojazdu uprzywilejowanego?

Co warto wiedzieć o składce na ubezpieczenie

Konsekwencją niezapłacenia choćby jednej raty na składkę ubezpieczeniową będzie ustanie odpowiedzialności ubezpieczyciela. W określonych sytuacjach będzie można domagać się również zwrotu zapłaconej składki. Kiedy?

Czy AC chroni przed zderzeniem ze zwierzyną?

Ubezpieczenie AC daje ochronę przed szkodami wyrządzonymi przez właściciela, innych uczestników ruchu, osoby trzecie, jak równie przez zwierzęta.

REKLAMA