reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Komunikacja > Co to jest karta pojazdu?

Co to jest karta pojazdu?

Karta pojazdu jest dokumentem, w którym znajdziemy całą historię pojazdu, gdyż podąża ona za samochodem, a nie jest przypisana do właściciela pojazdu. Oznacza to, że kupując auto czy to w salonie czy od poprzedniego właściciela, do wszelkich innych dokumentów powinna być dołączona właśnie karta pojazdu.

Jakie informacje znajdują się w karcie?

Karta pojazdu zawiera wszelkie podstawowe informacje dotyczące samochodu, dla którego została wydana. Znajdziemy więc tam:

1. dane identyfikacyjne pojazdu i jego właściciela;

2. dane potwierdzające rejestrację pojazdu;

3. parametry techniczne pojazdu.

Karta pojazdu nie jest dokumentem, który obowiązuje w Polsce od zawsze. Obowiązek wyposażania w nią samochodów pojawił się 1 lipca 1999 roku.

W zależności od tego, gdzie kupujemy nasz samochód, inna osoba będzie obowiązana wydać kartę pojazdu. Jeżeli kupujemy samochód nowy, to obowiązek wydania karty pojazdu spoczywa na jego producencie bądź importerze. Wówczas wraz z innymi dokumentami otrzymamy także kartę pojazdu.

Zobacz również: Jak zarejestrować samochód?

Kupując samochód używany (ale tylko ten, który był zarejestrowany w Polsce po 1 lipca 1999 roku!), kartę powinien nam wydać poprzedni właściciel-sprzedawca.

Zupełnie inaczej kwestia ta kształtuje się w przypadku samochodu sprowadzanego z zagranicy. W tym przypadku bowiem sami musimy wystąpić o wydanie karty pojazdu, udając się do starostwa powiatowego (urzędu rejestrującego).

Przed 2006 rokiem opłata za wydanie karty pojazdu wynosiła 500 zł. Po uznaniu wysokości tej opłaty za niezgodną z kodeksem drogowym i Konstytucją RP, wydane zostało nowe rozporządzenie, na mocy którego opłata wynosi obecnie 75 zł.

Jeżeli zgubimy kartę pojazdu musimy złożyć wniosek do organu rejestracyjnego o wydanie jej wtórnika. Aby tego dokonać, należy przedstawić dowód rejestracyjny pojazdu oraz złożyć stosowane oświadczenie o utracie karty pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.

W sytuacji, gdy karta została zniszczona, składając wniosek o wydanie wtórnika, należy zwrócić w urzędzie zniszczoną kartę pojazdu.

Zobacz również serwis: Komunikacja

Karta pojazdu jest dokumentem niezbędnym do dokonania rejestracji samochodu. Dlatego jeśli zgubimy kartę jeszcze przed dokonaniem rejestracji, konieczne będzie wydanie jej wtórnika. Jest to możliwe, o ile oprócz wszelkich dokumentów, złożymy również pisemną informację wystawioną przez producenta lub importera, potwierdzającą dane zawarte w utraconej karcie pojazdu.

Wydanie wtórnika karty pojazdu kosztuje 75 zł.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Karta pojazdu zawiera wszelkie podstawowe informacje dotyczące samochodu, dla którego została wydana.
Karta pojazdu zawiera wszelkie podstawowe informacje dotyczące samochodu, dla którego została wydana.

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Nowodworski Estates

Biuro Nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama