reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Leasing konsumencki > Leasing samochodu – kompendium

Leasing samochodu – kompendium

Leasing samochodu jest wygodną alternatywą dla kredytu bankowego. Co warto wiedzieć o leasingu? Jakie obowiązki ma leasingobiorca? Co się stanie po kradzieży leasingowanego samochodu? Czytaj kompendium Wieszjaka.

Leasing, kredyt, a może najem?

Zgodnie z art. 709(1) Kodeksu cywilnego przez umowę leasingu finansujący zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie i oddać tę rzecz korzystającemu do używania albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, a korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego.

Pod tą definicją kryje się ciekawa alternatywa dla zakupu samochodu na kredyt. Kto nie dysponuje odpowiednimi własnymi środkami powinien rozważyć leasing. Jaka jest różnica między leasingiem a kredytem? Czy leasing wymaga mniejszych formalności niż kredyt? O tym dowiesz się czytając ten artykuł.

Czytaj więcej: Leasing konsumencki jako alternatywa dla kredytu

Nie zawsze jednak leasing jest jedynym rozwiązaniem. W zależności od sytuacji częściej może nam opłacać się wziąć samochód w najem. Dotyczy to zwłaszcza przedsiębiorców. Jakie są różnice między najmem a leasingiem?

Czytaj więcej: Samochód w najem czy leasing?

Co się kryje za leasingiem?

Zawierając umowę leasingu samochodu nie będziemy, tak jak miałoby to miejsce przy kupnie, uiścić całej ceny za niego. Niemniej jednak należy liczyć się, iż trzeba będzie ponieść określoną opłatę wstępną. Jej wysokość można negocjować z firmą leasingową. Co zależy od jej wysokości? Na jakie inne postanowienia umowy warto zwrócić uwagę?

Czytaj więcej: Co można znaleźć w umowie leasingu konsumenckiego?

Kupno leasingowanego samochodu

Jedną z podstawowych różnic między leasingiem a kupnem na kredyt jest kwestia własności. O ile przy kredycie własność nabywa kupujący, a na samochodzie może być ustanowiony np. zastaw w celu zabezpieczenia spłaty kredytu, o tyle w przypadku leasingu własność pozostaje przy firmie leasingowej. Jak nabyć samochód, który leasingujemy? Jakie postanowienia powinny znaleźć się w umowie? Czy za przeniesienie własności trzeba będzie zapłacić?

Czytaj więcej: Opcja wykupu w umowie leasingu konsumenckiego

Reklamacja, kradzież …

Z racji tego, iż własność samochodu pozostaje przy firmie leasingowej nie do końca jasne jest co zrobić w sytuacji, gdy leasingowany samochód ma wady. Czy z reklamacją należy udać się do leasingodawcy, czy też do sprzedawcy tego samochodu?

Czytaj więcej: Reklamacja leasingowanego samochodu

Osobną kwestią jest kradzież samochodu. Co w takiej sytuacji powinien zrobić leasingobiorca? Czy mimo kradzieży samochodu nadal musi spłacić raty leasingowe?

Czytaj więcej: Kradzież samochodu w leasingu

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

ODO 24

ODO 24 – to firma, która od 2012 roku oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa informacji. Stawia na merytorykę, praktyczne rozwiązania oraz trwałe relacje z klientami budowane w oparciu o partnerstwo, uczciwość i zaufanie. Swoim klientom pomaga chronić dane, minimalizując ryzyko związane z kontrolą, wyciekiem lub ich utratą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama