REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakup samochodu w Polsce - zanim zawrzemy umowę

Zakup samochodu w Polsce./ Fot. Fotolia
Zakup samochodu w Polsce./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

O czym warto pamiętać i co sprawdzić przed zakupem samochodu w Polsce? Zanim sporządzisz umowę sprzedaży, pamiętaj o ważnych jej prawnych aspektach.

Blisko połowa Polaków ma własny samochód. Obecnie ten najpopularniejszy środek lokomocji musi sprostać zarówno naszym oczekiwaniom pod względem estetycznym, jak i spełniać określone wymogi bezpieczeństwa. O czym powinniśmy zatem pamiętać zanim zdecydujemy się zawrzeć umowę sprzedaży samochodu, którą stanowi formalny element jego nabycia?

REKLAMA

Dane samochodu

Przed sporządzeniem umowy sprzedaży samochodu, szczególnie z nieznaną nam wcześniej osobą, należy dołożyć wszelkiej staranności przy weryfikacji podstawowych danych dotyczących pojazdu. Przede wszystkim, dotychczasowy właściciel powinien potwierdzić swoje prawa do danego samochodu, legitymując się w tym celu stosownym dokumentem. Pomocne przy tym mogą być: umowa sprzedaży, umowa zamiany, umowa darowizny, dowód, że samochód został odziedziczony, czy też dowód wygranej na loterii. Niezbędne jest również, aby zapoznać się z dokumentacją samochodu, do której zaliczamy kartę pojazdu, dowód rejestracyjny z wpisem o aktualnym przeglądzie technicznym i ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC) oraz książkę serwisową.

Zobacz również: Na co zwrócić uwagę w umowie sprzedaży samochodu

Numer VIN

Dodatkowo, warto sprawdzić również unikalny siedemnastocyfrowy numer VIN (tj. Vehicle Identification Number), znany potocznie jako numer nadwozia. Jest to jednolity dla całego świata system, który składa się z numeru identyfikacyjnego producenta, atrybutów typu pojazdu, liczby kontrolnej, roku produkcji, kodu zakładu oraz numeru egzemplarza. Na podstawie numeru VIN tworzone są bazy aut. Dane tworzące historię pojazdu (tj. poprzedni właściciele, stan licznika, naprawy, wypadki) uzyskiwane są dzięki współpracy z policją, strażą pożarną czy serwisami napraw. Jeżeli mamy wątpliwości co do wiarygodności numeru VIN (np. jest on nieczytelny), może to świadczyć o próbie „przebicia numerów” w skradzionym samochodzie. Warto wówczas zasięgnąć informacji na Policji, czy samochód o tym numerze VIN i numerze rejestracyjnym nie znajduje się w bazie pojazdów utraconych lub zabezpieczonych przez Policję.

Zastaw rejestrowy na samochodzie

REKLAMA

Kolejną ważną informacją odnośnie statusu pojazdu jest kwestia zastawu rejestrowego, który może zostać ustanowiony na samochodzie na rzecz wierzyciela właściciela pojazdu. Zastaw rejestrowy to częsta forma zabezpieczenia kredytu samochodowego, dlatego przy zakupie samochodu należy zwrócić na to szczególną uwagę. Adnotacja o zastawie powinna zostać wpisana, na wniosek właściciela, w dowodzie rejestracyjnym. Może się zatem zdarzyć, że właściciel nie złożył takiego wniosku, dlatego brak informacji o zastawie rejestrowym w dowodzie rejestracyjnym, nie świadczy o faktycznym braku zastawu. Konsekwencje zakupu auta obciążonego zastawem rejestrowym, mogą być bardzo dotkliwe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przykładowo, jeżeli nabędziemy samochód, stanowiący zabezpieczenie spłaty kredytu bankowego, a sprzedawca nie wywiąże się w przyszłości z obowiązku spłaty tego kredytu, bank będzie mógł zażądać, aby kupujący wydał mu samochód. Aby uchronić się przed takimi sytuacjami, warto udać się do sądu rejonowego, wydziału gospodarczego – rejestru zastawów lub do Centralnej Informacji o Zastawach Rejestrowych w Warszawie w celu uzyskania odpisu albo zaświadczenia o braku wpisu zastawu w rejestrze zastawów na interesującym nas samochodzie.

Zobacz również serwis: Umowa kupno-sprzedaż

Umowa sprzedaży

Jeżeli już sprawdzimy wszystkie możliwe dokumenty samochodu i będziemy zdecydowani na jego zakup, podpisujemy umowę sprzedaży samochodu. Umowa powinna być zawarta na piśmie oraz powinna zawierać: dane osobowe, adres zamieszkania, nr PESEL oraz nr dowodu osobistego zarówno sprzedającego, jak i kupującego (w przypadku, gdy kupujemy auto od osoby fizycznej), oświadczenie sprzedawcy, iż jest wyłącznym właścicielem samochodu (rekomendujemy przy tym zawieranie umów z właścicielem, a nie jego najbliższymi), szczegółowe oznaczenie samochodu (marka, kolor, rocznik, nr rejestracyjny, nr silnika, przebieg itp.), oświadczenie o braku wad prawnych, obciążeń czy praw osób trzecich,  określenie ceny, sposób wydania i odebrania auta.

Podsumowanie

Podsumowując, przy zakupie samochodu należy zachować maksymalną ostrożność.

Szczególną uwagę należy zwrócić na tzw. zakup „okazyjny”, gdyż nieadekwatność proponowanej ceny samochodu do jego marki, typu, rocznika oraz stanu technicznego, świadczy zazwyczaj o ukrytej wadzie pojazdu, bądź nielegalnym jego pochodzeniu. W razie wątpliwości można zwróć się o pomoc m.in. do Policji (w przypadku podejrzenia co do pochodzenia auta) albo mechanika samochodowego (w przypadku podejrzenia co do stanu technicznego auta), bądź zrezygnować z zakupu.

Zobacz również: Bezpłatny wzór umowy sprzedaży samochodu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komunikat MC: Zmiany w Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. Ochrona przed zagrożeniami w cyberprzestrzeni będzie wzmocniona

Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało projekt ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. Ustawa ma wzmocnić ochronę obywateli oraz instytucji przed rosnącymi zagrożeniami w cyberprzestrzeni. Projekt został skierowany do konsultacji publicznych, które potrwają do 24 maja 2024 r.

Wcześniejsza emerytura dla urodzonych w konkretnych latach i spełniających warunki

Po zmianach, które weszły w życie na początku tego roku więcej osób może przejść na wcześniejszą emeryturę. Aktualnie bowiem nabycie prawa do emerytury pomostowej przysługuje osobom znacznie młodszym niż wcześniej. Przyszli emeryci nie muszą teraz udowadniać, że wykonywali pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przed 31 grudnia 1998 r.

RPD do nauczycieli: bez kartkówek i sprawdzianów po majówce, czy długim weekendzie z Bożym Ciałem; pozwólcie dzieciom wypocząć

Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak zaapelowała w liście do nauczycieli o uszanowanie prawa uczniów do wypoczynku w trakcie majówki i długiego weekendu czerwcowego.

Czy wynajmujący może wejść do swojego mieszkania o dowolnej porze? Czy najemca może odmówić mu wstępu? Sprawdź, jakie są zasady.

Prawa wynajmującego, a prawa najemcy – co jest ważniejsze? Prawo chroni obie strony umowy. Ich zakres jest inny w przypadku awarii wywołującej szkodę lub zagrażającej bezpośrednio powstaniem szkody, a inny w odniesieniu do okresowego i doraźnego sprawowania kontroli nad nieruchomością.

REKLAMA

Nowy obowiązek do końca 2024 roku: 1 punkt ładowania aut elektrycznych na 10 lub 20 miejsc parkingowych. Kogo dotyczy?

Zbliżające się zmiany prawne w zakresie eMobility przyniosą w Polsce potrzebę szybkiej elektryfikacji parkingów. Dlatego E.ON Polska prezentuje przewodnik po wybranych zagadnieniach dotyczących obowiązujących i przyszłych regulacji w obszarze elektromobilności. Materiał powstał we współpracy z zespołem Dekarbonizacji kancelarii prawnej Osborne Clarke oraz firmą doradztwa podatkowego MDDP. Jest on kierowany do właścicieli i zarządców nieruchomości komercyjnych.

Chcesz potańczyć? 10.000 zł bezzwrotnego dofinansowania na organizację potańcówki czeka na chętnych. Bez wkładu własnego.

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi uruchamia program Potańcówki Wiejskie. Można dostać 10.000 zł bezzwrotnego dofinansowania, bez wkładu własnego, ale trzeba nawiązać współpracę z wykonawcami tradycyjnej muzyki danej społeczności lokalnej.

Elektroniczne listy polecone z potwierdzeniem odbioru. Nowa usługa Poczty Polskiej: e-Doręczenia. Jak dołączyć firmę do systemu e-Doręczeń?

Już niedługo zostanie wdrożona nowa usługa Poczty Polskiej e-Doręczenia. To prawdziwa rewolucja, która ma w dalszej perspektywie zastąpić tradycyjną papierową korespondencję wysyłaną do osób prywatnych, urzędów czy firm. Bank Pocztowy przeprowadził właśnie testy tej usługi z wykorzystaniem udostępnionego przez Pocztę Polską interfejsu API. Po jej wdrożeniu, zamiast osobistych wizyt w urzędzie pocztowym, fizycznego odbierania i wysyłania listów poleconych oraz archiwizowania papierowej korespondencji, będzie można dokonać wysyłki pisma w formie elektronicznej. Ta nowinka, to efekt wchodzącego w życie od października 2024 r. ułatwienia dla obywateli w postaci elektronicznego adresu do e-Doręczeń. 

Kto będzie musiał oddać 13. emeryturę? Niektórzy seniorzy powinni to sprawdzić

Niektórzy seniorzy będą musieli zwrócić 13. emeryturę. Pożegnanie z "trzynastką" dotyczy emerytów, którzy przekroczyli kwotowy limit dorabiania do emerytury. Dowiedz się, ile wynosi taki limit w 2024 roku, czy ta sytuacja dotyczy Ciebie?

REKLAMA

Kolejni funkcjonariusze mają podwyżki. Nawet do 16 100 zł

Tym razem podwyżki dla funkcjonariuszy ABW – przyznano im podwyżki pensji i dodatków.

Anita Noskowska-Piątkowska: Postulat stałych podwyżek w służbie cywilnej

Szefowa służby cywilnej: będę postulowała stały wzrost wynagrodzenia w służbie cywilnej.

REKLAMA