REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Reklamacja leasingowanego samochodu

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Czy leasingobiorca ma prawo do reklamacji?
Czy leasingobiorca ma prawo do reklamacji?

REKLAMA

REKLAMA

Przy leasingu samochodu prawo jego własności pozostaje przy firmie leasingowej. Czy zatem leasingobiorca może wykonywać uprawnienia reklamacyjne?

Leasing samochodu

REKLAMA

Leasing jest formą dostępu do dóbr, na które nas nie stać lub też ich zakup na dłuższą metę jest niecelowy. Zgodnie z art. 709(1) Kodeksu cywilnego przez umowę leasingu finansujący zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie i oddać tę rzecz korzystającemu do używania albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, a korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego.

REKLAMA

Wśród najpopularniejszych rzeczy, które można nabywać w ramach leasingu jest samochód. Nie każdego stać na kupno samochodu z własnych środków. Nie wszyscy mogą też sobie pozwolić na kredyt w banku. Wreszcie z racji prowadzonej działalności gospodarczej kupno samochodu po prostu się nie opłaca ze względu na jego szybkie zużycie.

Kto ma własność?

Specyfika leasingu polega na tym, iż przez cały czas trwania umowy własność przedmiotu leasingu, w naszym przypadku samochodu, pozostaje przy leasingodawcy. W takiej sytuacji powstaje pewien problem dotyczący wad leasingowanego samochodu.

„Nabyłem samochód w leasingu od jednej z firm leasingowych. Niestety po kilku dniach samochód nieoczekiwanie zaczął gasnąć. Pojechałem z usterką do autoryzowanego przez salon sprzedaży mechanika. Ten stwierdził, że reklamację może złożyć jedynie właściciel, czyli firma leasingowa. Ta z kolei twierdzi, że sam mogę zareklamować usterkę pojazdu. Kto ma rację” pyta jeden z naszych forumowiczów.

Zobacz także: Samochód w najem czy w leasing?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kto odpowiada za wady?

REKLAMA

Leasing to tak naprawdę prawny trójkąt. Z jednej strony firma leasingowa zawiera umowę leasingu z leasingobiorcą.  Z drugiej zaś musi ona nabyć samochód, zawierając umowę sprzedaży z jego sprzedawcą. Pomiędzy sprzedawcą a leasingobiorcą nie ma żadnego stosunku prawnego. Pytanie podstawowe brzmi: kto odpowiada za wady leasingowanego samochodu? Leasingodawca, któremu leasingobiorca płaci ustalony w umowie czynsz? Czy może sprzedawca samochodu, którego z leasingobiorcą nie łączy przecież żadna umowa?

Odpowiedź daje art. 709(8) Kodeksu cywilnego. Zgodnie z par. 1 finansujący (leasingodawca) nie odpowiada wobec korzystającego (leasingobiorcy) za wady leasingowanej rzeczy, chyba że powstały one wskutek okoliczności, za które ponosi on odpowiedzialność.

W sytuacji, gdy przedmiot leasingu został wcześniej nabyty przez firmę leasingową, uprawnienia, jakimi ona dysponuje względem zbywcy (np. rękojmia, gwarancja) przechodzą na leasingobiorcę (par.2 ). Może on korzystać z wszelkich roszczeń (np. naprawa) za wyjątkiem możliwości odstąpienia od umowy z powodu wad rzeczy. To uprawnienie pozostaje po stronie firmy leasingowej.

Leasingobiorca z usterkami samochodu powinien zgłosić się bezpośrednio do sprzedawcy, z racji tego iż na mocy ustawy uprawnienia względem niego przechodzą z leasingodawcy na leasingobiorcę.

Zadaj pytanie: Forum

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
870 zł – o tyle wzrośnie od 1 lipca 2024 r. maksymalna kwota tego świadczenia. W 2025 r. będzie kolejna podwyżka. Od kiedy?

870 zł – o tyle wzrośnie od 1 lipca 2024 r. ważne świadczenie. Jeszcze większy wzrost będzie od 1 stycznia 2025 r. Wszystko to za sprawą minimalnego wynagrodzenia. Różnica w wysokości świadczeń wypłacanych w czerwcu 2025 r. i czerwcu 2024 r. wyniesie aż 5760 zł.

MRPiPS: od 1 lipca dodatkowe 1000 zł miesięcznie dla pracowników socjalnych, pieczy zastępczej oraz opiekunów w żłobkach

Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej poinformowało w komunikacie z 19 czerwca 2024 r., że pracownicy pomocy społecznej, jednostek wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej, prowadzący rodzinne domy dziecka oraz zawodowi rodzice zastępczy, a także pracownicy publicznych żłobków i klubów dziecięcych już od 1 lipca 2024 r. będą mogli liczyć na 1000 zł dodatku do wynagrodzenia. Rada Ministrów przyjęła w środę uchwały w sprawie ustanowienia rządowych programów umożliwiających ich wypłatę od 1 lipca br. do końca 2027 roku.

Równowartość 225 euro na hektar, maksymalnie 1125 euro na gospodarstwo. Można już składać wnioski. Płatność dla małych gospodarstw rolnych 2024

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 18 czerwca 2024 r. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 (Dz. U. poz. 885). Przepisy ustawy wdrażają na lata 2024-2027, w ramach płatności bezpośrednich, dwie nowe płatności: Płatność dla małych gospodarstw oraz Płatność do ekoschematu Grunty wyłączone z produkcji. Zmiany w zakresie możliwości wnioskowania o przyznanie tych płatności zostały już wprowadzone do aplikacji eWniosekPlus. Wnioski można składać do 31 sierpnia 2024 r.

Renta wdowia z ograniczeniami. Próg maksymalny i model kroczący

Wysokość renty wdowiej będzie ograniczona progiem maksymalnym. Nie będzie mogła przekroczyć trzykrotności przeciętnej emerytury wypłacanej przez ZUS. Poza tym ograniczeniem, ustawodawca chce również wprowadzić tzw. model kroczący, dochodzenia do pełnego świadczenia.

REKLAMA

Zasiłek celowy w 2024 i 2025 roku

Kto może otrzymać zasiłek celowy i ile wynosi? Gdzie składa się wniosek? Czy w 2024 i 2025 roku planowane są zmiany w przyznawaniu tego świadczenia? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

Dofinansowanie bioasekuracji w rolnictwie 2024 (pomoc de minimis). MRiRW podało termin i zasady składania wniosków

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało w komunikacie z 19 czerwca 2024 r, że rolnicy (producenci rolni), którzy prowadzą gospodarstwo rolne z hodowlą świń, mogą – od 3 do 26 lipca 2024 r. – składać wnioski o udzielenie pomocy o charakterze pomocy de minimis w rolnictwie na refundację 100 proc. wydatków poniesionych w roku 2024 r. na działania związane z bioasekuracją.

Podwyżki dla pracowników: Od lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie zasadnicze od 4651,06 zł do 10375,45 zł

Pracownicy zatrudnieni w ochronie zdrowia od lipca 2024 r. doczekają się waloryzacji minimalnych wynagrodzeń zasadniczych. 

Sanatorium z KRUS dla emeryta. Jakie są aktualne zasady?

Czy z rehabilitacji w sanatorium KRUS mogą korzystać również emeryci? Jakie są aktualne przepisy? Co trzeba wiedzieć o turnusie?

REKLAMA

Strefa Czystego Transportu w Warszawie od 1 lipca. Już 2,2 tys. wniosków o wyłączenie spod obostrzeń

Strefa Czystego Transportu w Warszawie będzie obowiązywała już od 1 lipca 2024 r. "Na ten moment dostaliśmy 2,2 tys. wniosków o wyłączenie spod obostrzeń strefy" - tak poinformował dzisiaj nasz portal Jakub Dybalski, rzecznik prasowy ZDM. SCT to zakaz wjazdu dla aut benzynowych starszych niż 1997 r. oraz z silnikiem Diesla starszych niż 2005 r., ale jest też kilka rodzajów wyłączeń.

Krótszy tydzień pracy dla tych pracowników już do 1 lipca 2024 r. Czy od 2025 r. wszyscy będziemy mniej pracowali?

Krótszy tydzień pracy dla tych pracowników już do 1 lipca 2024 r. Czy od 2025 r. wszyscy będziemy mniej pracowali? W pewnym stopniu zależy to pewnie od wyników prowadzonych testów. Pracownicy powinni więc trzymać kciuki za ich efekty.

REKLAMA