Kategorie

Jak można przewozić dzieci w samochodzie?

Marta Wrzosek
Obowiązek przewożenia dzieci w fotelikach ochronnych nie dotyczy taksówek, karetek pogotowia i radiowozów.
Każdy kierowca, który przewozi w samochodzie dzieci, powinien zadbać o ich bezpieczeństwo. Bez względu na to, czy podróżujemy w kraju czy też wyjeżdżamy poza jego granice, musimy pamiętać o tym, iż dziecko powinno być przewożone w foteliku.

Dziecko w foteliku

Kwestię przewożenia dzieci w samochodzie reguluje Kodeks drogowy. Stanowi on, że w pojeździe samochodowym wyposażonym w pasy bezpieczeństwa dziecko w wieku do 12 lat, nieprzekraczające 150 cm wzrostu, przewozi się w foteliku ochronnym, ewentualnie w innym urządzeniu, np. specjalnych siedziskach (te polecane są dla dzieci powyżej 25 kg).

Obowiązek takiego przewożenia dzieci wynika nie tylko z przepisów prawa (za ich naruszenie grozi mandat w wysokości 150 zł). Powinien również mieć źródło w potrzebie zapewnienia dziecku bezpiecznej podróży przez rodziców.

Zobacz: Dziecko w samochodzie - szokująca kampania w USA

 Obowiązek przewożenia dzieci w fotelikach ochronnych nie dotyczy taksówek, karetek pogotowia i radiowozów.

Kilka słów o foteliku, czyli dlaczego warto?

Najważniejszą rzeczą jest, aby fotelik był dobrany odpowiednio do wagi i wzrostu dziecka. Musi oczywiście spełniać wszelkie wymagania techniczne, a więc posiadać atest.

Zobacz również serwis: Dziecko i prawo

Fotelik musi zostać prawidłowo przymocowany w samochodzie – tak, aby nie mógł się poruszyć. Następnie należy przypiąć dziecko pasami, które powinny przylegać do ciała dziecka.

Reklama

Podkreśla się, że niezależnie od tego, czy dziecko siedzi w foteliku ochronnym czy na specjalnym siedzisku, jego głowa nie może wystawać ponad zagłówek. Pas bezpieczeństwa natomiast powinien przechodzić jak u dorosłego – przez klatkę piersiową, a nie przez szyję.

Dlaczego dziecko powinno siedzieć w foteliku? Po pierwsze dlatego, że nie pozwala to mu na przemieszczanie się we wnętrzu samochodu. Po drugie, zabezpieczają przed skutkami hamowania i mogą zredukować obrażenia w trakcie kolizji czy wypadków.

Przewożenie na przednim siedzeniu

I tą kwestię reguluje Kodeks drogowy. Wskazuje on, że kierowca nie może przewozić (poza specjalnym fotelikiem ochronnym) dziecka w wieku do 12 lat na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego.

Warto również pamiętać, że nie można przewozić  w foteliku ochronnym dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu samochodu, który wyposażony jest w poduszkę powietrzną dla pasażera (chyba, że możemy poduszkę wyłączyć).

Zobacz również: Aktualny taryfikator mandatów 2011

Za naruszenie tych przepisów grozi mandat karny w wysokości 150 zł, a także 3 punkty karne.

Podróż za granicę

Przepisy dotyczące zachowania szczególnego bezpieczeństwa przy przewożeniu dzieci, obowiązują również w innych krajach europejskich.

Np. w Austrii, na Cyprze, w Irlandii, Grecji, Niemczech czy Portugalii dzieci do 12 roku życia w ogóle nie mogą być przewożone na przednim siedzeniu samochodu. Natomiast, np. w Czechach, we Francji, Szwecji, w Wielkiej Brytanii czy we Włoszech dzieci mogą być przewożone wyłącznie w foteliku ochronnym (czy to na przednim czy tylnym siedzeniu).

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  7 maja 2021
  Zakres dat:

  Emerytury stażowe. Prezydent powołał Radę ds. Społecznych

  Wypracowanie propozycji tzw. emerytury stażowej ma być jednym z zadań Rady ds. Społecznych, którą powołał prezydent.

  Czy biuro podróży może wymagać od turysty szczepienia?

  Szczepień przeciw COVID-19 może wymagać organizujące wyjazd biuro podróży, przyjmujący turystę hotel czy przewoźnik. Czy jest to zgodne z prawem?

  Internet popularny w komunikacji z administracją publiczną

  Internet na Mazowszu ma coraz większe znaczenie jako kanał komunikacji z administracją publiczną. Jakie są statystyki?

  Rzecznik TSUE o polskim systemie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów

  Według opinii rzecznika generalnego TSUE trybunał powinien orzec, iż polskie prawo w sprawie systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów jest sprzeczne z prawem unijnym.

  Bezpieczne hasło - czyli jakie?

  Bezpieczne hasło jest pierwszą linią obrony przed cyberprzestępcami. Jak skutecznie tworzyć hasło i nie dać się hakerom?

  Szczepienia w zakładach karnych - projekt

  Szczepienia w zakładach karnych zakłada projekt rozporządzenia, który przygotowało Ministerstwo Zdrowia. To nie jedyne miejsce, o które zostanie rozszerzony katalog miejsc, w których będą wykonywane szczepienia.

  SMS-y z pytaniem o alimenty nękaniem? SN uchylił wyrok

  SMS-y z pytaniem o alimenty zostały przez męża uznane za nękanie. Zdaniem Sądu Najwyższego nie można bez wątpliwości uznać, iż doszło do popełnienia występku.

  Zadłużeni emeryci. Co mogą zrobić w ciężkiej sytuacji finansowej?

  Emeryci znajdują się w coraz gorszych sytuacjach finansowych. Według danych Krajowego Rejestru Długów, zadłużonych w tej grupie przybywa.

  Po roku większa liczba bezrobotnych – porównanie [TABELA]

  Liczba bezrobotnych w Polsce w 2021 r. wzrosła w porównaniu do roku ubiegłego. Jak wygląda porównanie w poszczególnych województwach?

  Z jakich wydatków zrezygnują konsumenci w II kwartale 2021 r.?

  Wydatki zakupowe planuje ograniczyć 40% Polaków. Z deklaracji konsumentów wynika, że głównym powodem ograniczeń są rosnące ceny.

  Rejestracja na szczepienie COVID - 4 sposoby

  Rejestracja na szczepienie COVID może odbyć się na 4 sposoby - infolinia, online, SMS i kontakt z konkretnym punktem szczepień. Jak zapisać się na szczepienie?

  Od osób starszych łatwiej wyłudzić dane osobowe

  Osoby po 45. roku życia są bardziej podatne na wyłudzenie danych osobowych. Tak wynika z raportu przeprowadzonego pod patronatem UODO.

  Karta EKUZ z dłuższym terminem ważności

  Karta EKUZ ma dłuższy termin ważności. Nowe zasady obowiązują od 28 kwietnia 2021 r. Co się zmieniło?

  Fałszywe e-sklepy w pandemii częstym problemem

  Na fałszywy e-sklep w pandemii nietrudno się natknąć. Czy potrafimy je rozpoznawać?

  Jak nocować w lesie w 2021 r.?

  Jak nocować w lesie? Od 1 maja 2021 r. można wybrać jedno z ponad czterystu nadleśnictw, realizujących program „Zanocuj w lesie”.

  Skrócenie izolacji dla chorych z COVID-19 – projekt zmian

  Skrócenie izolacji dla chorych z COVID-19 zakłada aktualnie rozpatrywany projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia. Co to może oznaczać dla pacjentów?

  Wyrok TSUE w sprawie kredytów frankowych

  TSUE wydał wyrok w sprawie kredytów we frankach szwajcarskich. Jakie stanowisko zajął trybunał?

  Majówka - czego unikać? [ranking szkód]

  Majówka wyróżnia się większą ilością zgłaszanych szkód. Co może się przytrafić podczas długiego weekendu?

  Na co emeryci wydadzą trzynastki?

  Z danych GUS wynika, że comiesięczne wydatki emeryta pochłaniają średnio ¾ dochodów. Na co warto przeznaczyć trzynastą emeryturę, by zadbać o swoje bezpieczeństwo finansowe?

  Zasady kwarantanny granicznej po majówce

  Zasady kwarantanny granicznej po majówce nie zmienią się . Nadal obejmowani nią będą wszyscy przekraczający granicę Polski - przybywający zarówno z państw Strefy Schengen, jak i pozostałych.

  Spis powszechny – loteria

  Spis powszechny i loteria? To możliwe w przypadku samospisu. Podpowiadamy co i jak można wygrać.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnych - co się zmieni?

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnych ma być łatwiejsze do uzyskania. Czy nowe przepisy rozwieją dotychczasowe wątpliwości?

  Obostrzenia maj 2021

  Obostrzenia na maj 2021 r. zostały przedstawione podczas środowej konferencji prasowej. Które branże zostaną otwarte?

  Problematyka żołnierza OT na gruncie Kodeksu karnego

  Czy żołnierze OT są funkcjonariuszami publicznymi w rozumieniu ustawy karnej? Co ze szczególną ochroną przewidzianą dla służb mundurowych?

  Przetwarzanie danych biometrycznych w dowodach osobistych

  Kwestie przetwarzania danych biometrycznych w nowych dowodach osobistych ureguluje rozporządzenie Ministra Cyfryzacji, które zostało skierowane do opiniowania.