reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Wykroczenia drogowe > Jak można przewozić dzieci w samochodzie?

Jak można przewozić dzieci w samochodzie?

Każdy kierowca, który przewozi w samochodzie dzieci, powinien zadbać o ich bezpieczeństwo. Bez względu na to, czy podróżujemy w kraju czy też wyjeżdżamy poza jego granice, musimy pamiętać o tym, iż dziecko powinno być przewożone w foteliku.

Dziecko w foteliku

Kwestię przewożenia dzieci w samochodzie reguluje Kodeks drogowy. Stanowi on, że w pojeździe samochodowym wyposażonym w pasy bezpieczeństwa dziecko w wieku do 12 lat, nieprzekraczające 150 cm wzrostu, przewozi się w foteliku ochronnym, ewentualnie w innym urządzeniu, np. specjalnych siedziskach (te polecane są dla dzieci powyżej 25 kg).

Obowiązek takiego przewożenia dzieci wynika nie tylko z przepisów prawa (za ich naruszenie grozi mandat w wysokości 150 zł). Powinien również mieć źródło w potrzebie zapewnienia dziecku bezpiecznej podróży przez rodziców.

Zobacz: Dziecko w samochodzie - szokująca kampania w USA

 Obowiązek przewożenia dzieci w fotelikach ochronnych nie dotyczy taksówek, karetek pogotowia i radiowozów.

Kilka słów o foteliku, czyli dlaczego warto?

Najważniejszą rzeczą jest, aby fotelik był dobrany odpowiednio do wagi i wzrostu dziecka. Musi oczywiście spełniać wszelkie wymagania techniczne, a więc posiadać atest.

Zobacz również serwis: Dziecko i prawo

Fotelik musi zostać prawidłowo przymocowany w samochodzie – tak, aby nie mógł się poruszyć. Następnie należy przypiąć dziecko pasami, które powinny przylegać do ciała dziecka.

Podkreśla się, że niezależnie od tego, czy dziecko siedzi w foteliku ochronnym czy na specjalnym siedzisku, jego głowa nie może wystawać ponad zagłówek. Pas bezpieczeństwa natomiast powinien przechodzić jak u dorosłego – przez klatkę piersiową, a nie przez szyję.

Dlaczego dziecko powinno siedzieć w foteliku? Po pierwsze dlatego, że nie pozwala to mu na przemieszczanie się we wnętrzu samochodu. Po drugie, zabezpieczają przed skutkami hamowania i mogą zredukować obrażenia w trakcie kolizji czy wypadków.

Przewożenie na przednim siedzeniu

I tą kwestię reguluje Kodeks drogowy. Wskazuje on, że kierowca nie może przewozić (poza specjalnym fotelikiem ochronnym) dziecka w wieku do 12 lat na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego.

Warto również pamiętać, że nie można przewozić  w foteliku ochronnym dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu samochodu, który wyposażony jest w poduszkę powietrzną dla pasażera (chyba, że możemy poduszkę wyłączyć).

Zobacz również: Aktualny taryfikator mandatów 2011

Za naruszenie tych przepisów grozi mandat karny w wysokości 150 zł, a także 3 punkty karne.

Podróż za granicę

Przepisy dotyczące zachowania szczególnego bezpieczeństwa przy przewożeniu dzieci, obowiązują również w innych krajach europejskich.

Np. w Austrii, na Cyprze, w Irlandii, Grecji, Niemczech czy Portugalii dzieci do 12 roku życia w ogóle nie mogą być przewożone na przednim siedzeniu samochodu. Natomiast, np. w Czechach, we Francji, Szwecji, w Wielkiej Brytanii czy we Włoszech dzieci mogą być przewożone wyłącznie w foteliku ochronnym (czy to na przednim czy tylnym siedzeniu).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 24.06.2014

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Obowiązek przewożenia dzieci w fotelikach ochronnych nie dotyczy taksówek, karetek pogotowia i radiowozów.
Obowiązek przewożenia dzieci w fotelikach ochronnych nie dotyczy taksówek, karetek pogotowia i radiowozów.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Chrzanowska

Zastępca Dyrektora Departamentu Rozwoju Biznesu w ING Lease.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama