reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Komunikacja > Jak przebiega egzamin na prawo jazdy?

Jak przebiega egzamin na prawo jazdy?

Aby zostać kierowcą, musimy zdać egzamin, który składa się z dwóch części – teoretycznej i praktycznej. Zanim jednak przystąpimy do egzaminu musimy ukończyć szkolenie i przejść badania lekarskie.

Swoje pierwsze kroki, na drodze do uzyskania prawa jazdy, musimy skierować do jednej z wielu szkół jazdy, gdzie musimy ukończyć kurs teoretyczny i praktyczny. Dodatkowo zostaniemy skierowani na badania lekarskie, które są niezbędnym elementem ubiegania się o prawo jazdy. Lekarz uprawniony do badania kierowców i kandydatów na kierowców stwierdzi, czy istnieją przeciwwskazania zdrowotne lub psychologiczne do kierowania pojazdem.

Gdy już te formalności mamy za sobą, musimy udać się do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego i zapisać się na egzamin. Mamy tu do wybory dwie opcje:

1. egzamin teoretyczno-praktyczny, gdzie tego samego dnia zdajemy i część teoretyczną i praktyczną egzaminu (oczywiście do tej drugiej przystąpimy wyłącznie wtedy, gdy pierwszą zakończymy wynikiem pozytywnym);

2. zdawanie egzaminu teoretycznego i praktycznego w innych terminach (najpierw przystępujemy do egzaminu teoretycznego, a dopiero po jego zdaniu zapisujemy się na egzamin praktyczny).

Zobacz również: Gdzie załatwimy formalności związane z naszym samochodem?

Jedyne, o czym warto pamiętać, to fakt, iż egzamin teoretyczny ważny jest 6 miesięcy. Jeżeli w tym okresie nie zdamy egzaminu praktycznego, do części teoretycznej będziemy musieli przystąpić po raz kolejny.

Egzamin teoretyczny kosztuje 22 zł, praktyczny natomiast 112 zł.

Egzamin teoretyczny składa się z 18 pytań testowych. Wybieramy spośród 3 odpowiedzi, z których co najmniej jedna jest prawidłowa. Na odpowiedź na wszystkie pytania mamy 25 minut.

Oczywiście egzamin możemy zakończyć w dowolnie wybranym momencie, nie ma konieczności wykorzystania całych 25 minut.

Po pozytywnym zakończeniu egzaminu teoretycznego, przychodzi czas na egzamin praktyczny. Składa się on z dwóch części:

1. placu manewrowego;

2. jazdy po mieście.

Pierwszy etap egzaminu składa się ze wskazania dwóch wylosowanych elementów wyposażenia samochodu, jeździe po pasie ruchu do przodu i do tyłu (tzw. łuk) oraz ruszaniu z miejsca na wzniesieniu (tzw. górka).

Jeżeli jedno z zadań wykonamy nieprawidłowo (np. zatrzymamy się jadąc po łuku, zgaśnie nam silnik na górce), będziemy mogli je powtórzyć. Kolejna nieudana próba zakończy się niestety wynikiem negatywnym egzaminu.

Zobacz również serwis: Komunikacja

Najechanie na linię lub pachołek w trakcie jazdy po pasie ruchu („łuku”) automatycznie powoduje zakończenie egzaminu.

Ostatnim etapem jest jazda po mieście. Oczywiście, zostaniemy do niej dopuszczeni wyłącznie wtedy, gdy prawidłowo wykonamy wszelkie wcześniejsze zadania. W tej części egzaminu, egzaminator sprawdzi nasze umiejętności w ruchu drogowym, czyli m.in. czy stosujemy się do znaków drogowych, czy umiemy zaparkować samochód, ale także czy poprawnie używamy urządzeń znajdujących się w pojeździe.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Po ukończeniu szkolenia możemy udać się do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego i zapisać się na egzamin na prawo jazdy.
Po ukończeniu szkolenia możemy udać się do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego i zapisać się na egzamin na prawo jazdy.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Justyna Wroniak

Talent Acquisition Director w Avenga IT Professionals, ekspert rynku rekrutacyjnego IT

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama