reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Inne umowy > Samochód z komisu – kto odpowiada za wady?

Samochód z komisu – kto odpowiada za wady?

Popularność zakupów samochodów w komisach wynika z faktu małej zamożności Polaków. W komisie można znaleźć ciekawy egzemplarz tak pod względem ceny jak i jakości. Niestety nadal często zdarzają się samochody z wadami, które ujawniają się dopiero po zakupie. Kto odpowiada za wady samochodu zakupionego w komisie?

Istota komisu

Umowa komisu polega na zobowiązaniu komisanta ( prowadzącego komis) do kupna lub sprzedaży rzeczy ruchomych na rachunek zleceniodawcy, w imieniu własnym, za wynagrodzeniem, które jest w formie prowizji.

Warto pamiętać, że do umowy sprzedaży rzeczy ruchomej, zawartej przez komisanta z osobą fizyczną, która nabywa rzecz w celu niezwiązanym z jej działalnością gospodarczą ani zawodową, stosuje się przepisy o sprzedaży konsumenckiej.

POBIERZ WZÓR: Umowa sprzedaży komisowej samochodu

Odpowiedzialność za wady

Przedsiębiorca prowadzący komis nie ponosi odpowiedzialności za wady samochodu, który został mu powierzony do sprzedania. Chodzi tu zarówno o wady fizyczne jak i o wady prawne. Komisant musi jednak w chwili sprzedaży wyraźnie powiadomić kupującego o wyłączeniu jego odpowiedzialności. Wyraźne powiadomienie to przede wszystkim oświadczenie wprost. Niewystarczające jest oświadczenie umieszczone na rachunku, czy też umieszczone w formie ogłoszenia w pomieszczeniu komisowym.

Zobacz: Na czym polega umowa franchisingu?

Kiedy oświadczenie właściciela komisu będzie nieskuteczne?

Komisant nie będzie wyłączony z odpowiedzialności, gdy zataił wady bądź o wadach sprzedawanego samochodu mógł się łatwo dowiedzieć albo już o nich wiedział.

Obowiązki właściciela komisu

Do obowiązków właściciela komisu należy zbadanie samochodu pod względem istnienia widocznych i ukrytych wad fizycznych oraz wad prawnych. Obowiązek ten jest jednak ograniczony wyłącznie do tych wad, które komisant mógłby sam łatwo dostrzec, bez użycia wyspecjalizowanych urządzeń technicznych, czy też pomocy eksperta.

W przypadku badania samochodu pod kątem istnienia wad prawnych, komisant w szczególności powinien sprawdzić numery identyfikacyjne oraz dokumenty pojazdu przyjętego do komisu.

Podsumowując powyższe informacje, komisant nie odpowiada za wady samochodu, którego zobowiązał się sprzedać w swoim komisie, jeżeli przed zawarciem umowy podał to do wiadomości kupującego.

Zobacz serwis: Umowy

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Komisant zwalnia się z odpowiedzialności poprzez wyraźne oświadczenie skierowane do kupującego.
Komisant zwalnia się z odpowiedzialności poprzez wyraźne oświadczenie skierowane do kupującego.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Dybała

Doradca podatkowy nr 11590

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama