reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Komunikacja > Podatek od sprzedaży samochodu

Podatek od sprzedaży samochodu

Sprowadzanie aut do Polski z zagranicy jest praktyką coraz bardziej powszechną. Wydaję się to być stosunkowo proste i dość tanie. Ale czy na pewno? W tym artykule zweryfikujemy informacje dotyczące faktycznych kosztów sprowadzania samochodu.

Określone terminy

Pierwszy krok, do którego zobowiązany jest podatnik po przemieszczeniu auta na teren polski, to złożenie uproszczonej deklaracji (AKC – U) naczelnikowi urzędu celnego, w ciągu 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego. Z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego podatnik jest także zobowiązany do obliczenia i zapłacenia akcyzy na rachunek izby celnej w ciągu 30 dni( również od dnia powstania obowiązku podatkowego).

Zobacz też: Jak zarejestrować samochód

Podatek akcyzowy

Ważna jest informacja o wysokości płaconego podatku akcyzowego. Stawka ta jest zależna od pojemności silnika:

  • Dla samochodów osobowych o pojemności silnika powyżej  2000 cm sześciennych wynosi 18,6% (podstawy opodatkowania),
  • Dla pozostałych samochodów osobowych – 3,1%.

Urząd celny ma także prawo do weryfikacji wartości auta . W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości może to skutkować koniecznością ponownego wypełnienia deklaracji.

Tłumaczenia przysięgłe

Warto być przygotowanym na żądania ze strony urzędu celnego wydania kopii dokumentów potwierdzających dokonanie transakcji za granicą.(np. umowa kupna, dowód rejestracyjny). Urząd celny może także żądać tłumaczeń przysięgłych na język polski.

Zobacz też: Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców

Opłaty skarbowe

Składając wspomnianą deklarację AKC – U jesteśmy narażeni na kolejne opłaty:

  • podatek wynikający z tej deklaracji,
  • opłata skarbowa (17 zł) za wydanie decyzji o zapłacie podatku akcyzowego.

Gdy uporamy się z urzędem celnym, musimy udać się do urzędu skarbowego. Podatnik ponosi tutaj koszty obowiązkowych opłat skarbowych. Należy do nich m.in. opłata w wysokości 160 zł za wydanie zaświadczenia VAT – 25, potwierdzającego uiszczenie podatku od towarów i usług lub stwierdzającego brak takiego obowiązku.

Opinia biegłego

Organ kontroli skarbowej lub organ podatkowy ma także prawo wezwać biegłego. Następuje to w sytuacji gdy wysokość podstawy opodatkowania znacznie odbiega od średniej wartości rynkowej tego samochodu. Organ sięga po to rozwiązanie w ostateczności, po wezwaniu zainteresowanego do zmiany wysokości tego opodatkowania i braku reakcji z jego strony. Jeśli różnica wynosi co najmniej 33% koszty opinii biegłego ponosi sam podatnik.

Średnia wartość rynkowa samochodu – wartość określana na podstawie jego ceny na rynku krajowym, w dniu powstania obowiązku podatkowego oraz średniej ceny zarejestrowanego na terenie kraju auta osobowego tej samej marki, modelu, rocznika, z tym samym wyposażeniem i stanem technicznym(jeśli jest to możliwe do określenia).

Podsumowanie

Jak więc widzimy zakup samochodu za granicą niesie za sobą dodatkowe koszty w  postaci podatków, opłat skarbowych, tłumaczeń, powołania biegłego. Warto więc dokładnie przekalkulować tą inwestycję i mieć świadomość swoich praw ale i obowiązków, jakie na nas ciążą w tej sytuacji.


Zobacz serwis: Komunikacja

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Prawo i Logistyka

PrawoiLogistyka.pl to serwis tematyczny zajmujący się prawnymi aspektami działalności transportowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama