Kategorie

Podatek od sprzedaży samochodu

Aleksandra Pajewska
Jakie koszty ponosimy w związku ze sprowadzeniem auta do kraju?
Jakie koszty ponosimy w związku ze sprowadzeniem auta do kraju?
Sprowadzanie aut do Polski z zagranicy jest praktyką coraz bardziej powszechną. Wydaję się to być stosunkowo proste i dość tanie. Ale czy na pewno? W tym artykule zweryfikujemy informacje dotyczące faktycznych kosztów sprowadzania samochodu.

Określone terminy

Pierwszy krok, do którego zobowiązany jest podatnik po przemieszczeniu auta na teren polski, to złożenie uproszczonej deklaracji (AKC – U) naczelnikowi urzędu celnego, w ciągu 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego. Z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego podatnik jest także zobowiązany do obliczenia i zapłacenia akcyzy na rachunek izby celnej w ciągu 30 dni( również od dnia powstania obowiązku podatkowego).

Zobacz też: Jak zarejestrować samochód

Podatek akcyzowy

Ważna jest informacja o wysokości płaconego podatku akcyzowego. Stawka ta jest zależna od pojemności silnika:

 • Dla samochodów osobowych o pojemności silnika powyżej  2000 cm sześciennych wynosi 18,6% (podstawy opodatkowania),
 • Dla pozostałych samochodów osobowych – 3,1%.

Urząd celny ma także prawo do weryfikacji wartości auta . W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości może to skutkować koniecznością ponownego wypełnienia deklaracji.

Tłumaczenia przysięgłe

Warto być przygotowanym na żądania ze strony urzędu celnego wydania kopii dokumentów potwierdzających dokonanie transakcji za granicą.(np. umowa kupna, dowód rejestracyjny). Urząd celny może także żądać tłumaczeń przysięgłych na język polski.

Zobacz też: Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców

Opłaty skarbowe

Składając wspomnianą deklarację AKC – U jesteśmy narażeni na kolejne opłaty:

 • podatek wynikający z tej deklaracji,
 • opłata skarbowa (17 zł) za wydanie decyzji o zapłacie podatku akcyzowego.

Gdy uporamy się z urzędem celnym, musimy udać się do urzędu skarbowego. Podatnik ponosi tutaj koszty obowiązkowych opłat skarbowych. Należy do nich m.in. opłata w wysokości 160 zł za wydanie zaświadczenia VAT – 25, potwierdzającego uiszczenie podatku od towarów i usług lub stwierdzającego brak takiego obowiązku.

Opinia biegłego

Organ kontroli skarbowej lub organ podatkowy ma także prawo wezwać biegłego. Następuje to w sytuacji gdy wysokość podstawy opodatkowania znacznie odbiega od średniej wartości rynkowej tego samochodu. Organ sięga po to rozwiązanie w ostateczności, po wezwaniu zainteresowanego do zmiany wysokości tego opodatkowania i braku reakcji z jego strony. Jeśli różnica wynosi co najmniej 33% koszty opinii biegłego ponosi sam podatnik.

Średnia wartość rynkowa samochodu – wartość określana na podstawie jego ceny na rynku krajowym, w dniu powstania obowiązku podatkowego oraz średniej ceny zarejestrowanego na terenie kraju auta osobowego tej samej marki, modelu, rocznika, z tym samym wyposażeniem i stanem technicznym(jeśli jest to możliwe do określenia).

Podsumowanie

Jak więc widzimy zakup samochodu za granicą niesie za sobą dodatkowe koszty w  postaci podatków, opłat skarbowych, tłumaczeń, powołania biegłego. Warto więc dokładnie przekalkulować tą inwestycję i mieć świadomość swoich praw ale i obowiązków, jakie na nas ciążą w tej sytuacji.


Zobacz serwis: Komunikacja

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  28 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Emerytury groszowe z ZUS wciąż problemem

  Emerytury groszowe z ZUS stanowią coraz częstszy problem. Czy planowane są zmiany dotyczące świadczeń niższych niż minimalne?

  Oszczędzamy mniej, ale regularnie [BADANIE]

  Z danych zebranych przez Intrum wynika, iż 80 procent konsumentów stara się oszczędzać każdego miesiąca. Czy to pozytywny skutek pandemii?

  Reklamacja po wakacjach - jak i kiedy?

  Reklamacja po wakacjach może dotyczyć np. usługi turystycznej, opóźnionego lotu czy noclegu. W jakim terminie należy ją wysłać?

  400 plus na dziecko w żłobku w 2022 r.

  400 plus na dziecko w żłobku w 2022 r.? Podpowiadamy dla kogo przewidziano nowy rodzaj wsparcia.

  Oszustwo "na 14. emeryturę" - co robić?

  Oszustwo "na 14. emeryturę? ZUS przestrzega przed osobami, które oferują pomoc przy wypełnieniu wniosku o świadczenie.

  Zasada niezmienności składu orzekającego - zmiany w k.p.k.

  Zasada niezmienności składu orzekającego sprawia, że zmiana sędziego oznacza przymus prowadzenia procesu od początku – co nikomu nie służy. Jest jednak szansa na poprawę sytuacji.

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. - zmiany

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. będzie możliwy tylko na podstawie ważnego paszportu. Są jednak wyjątki. Jakie?

  Ochrona konsumenta - przepisy uzupełniające weszły w życie

  Przepisy uzupełniające ochronę konsumentów weszły w życie. Zmiany dotyczą m.in. postępowania nakazowego z weksla czy wnoszenia pism do sądu.

  Noc spisowa - GUS wydłuża godziny pracy 25 września

  Noc spisowa zostanie zorganizowana przez GUS w sobotę 25 września. Jak i gdzie będzie można się spisać?

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował kalkulator, dzięki któremu można sprawdzić o ile orientacyjnie wzrośnie rata kredytu, gdy zmieni się jego oprocentowanie. Jak skorzystać z kalkulatora?

  Ubezwłasnowolnienie - zasady, skutki, procedura

  Ubezwłasnowolnienie jest możliwe tylko w określonych przypadkach. Na czym polega? Jakie wywołuje skutki? Jak wygląda procedura?

  Duże zmiany w prawach konsumenta - dyrektywa Omnibus

  Prawa konsumenta. Szykują się rewolucyjne zmiany w ochronie praw konsumenta. Wdrożenie tzw. dyrektywy Omnibus ma wyeliminować nieprawidłowości podczas wyprzedaży. W przypadku obniżki cen towarów, sklepy - tradycyjne oraz internetowe - będą miały obowiązek podawania informacji o najniższej cenie tego produktu lub usługi w ciągu 30 dni przed wprowadzeniem obniżki. Wpłynie to istotnie na przebieg coraz popularniejszych w Polsce wyprzedaży. Co więcej, zabroniona będzie sprzedaż usług finansowych poza lokalem sprzedawcy, gdy ma to miejsce podczas tzw. pokazów lub wycieczek.

  DVB-T2/HEVC. Od kiedy w Polsce nowy standard telewizji?

  DVB-T2/HEVC to nowy standard telewizji Od kiedy pojawi się w Polsce? Na wiele pytań konsumentów ma odpowiedzieć nowa kampania społeczna.

  Sąd okręgowy – od jakiej kwoty? [ZMIANY]

  Sąd okręgowy rozpatruje m.in. sprawy od określonej kwoty wartości przedmiotu sporu. Zmianę tego progu przewiduje projekt przygotowany przez resort sprawiedliwości.

  Turnusy rehabilitacyjne dla emerytowanych rolników

  Możliwość kierowania emerytowanych rolników na turnusy rehabilitacyjne zakłada projekt, który znalazł się w pracach legislacyjnych rządu. Co jeszcze ma się zmienić?

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku za wrzesień

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku również za wrzesień? To możliwe, ale trzeba pamiętać o formalnościach. Termin upływa 30 września.

  Sprawy o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie 16 września 2021 r. Co z umorzeniem spraw o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat?

  Świadczenie pielęgnacyjne a śmierć dziecka

  Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku śmierci dziecka z niepełnosprawnością. Czy przepisy ulegną zmianie?

  1000 plus – dla kogo?

  1000 plus. Dla kogo przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego? Prezentujemy najważniejsze założenia.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

  Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

  Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

  Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.