REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Podatek od sprzedaży samochodu

Aleksandra Pajewska
Jakie koszty ponosimy w związku ze sprowadzeniem auta do kraju?
Jakie koszty ponosimy w związku ze sprowadzeniem auta do kraju?

REKLAMA

REKLAMA

Sprowadzanie aut do Polski z zagranicy jest praktyką coraz bardziej powszechną. Wydaję się to być stosunkowo proste i dość tanie. Ale czy na pewno? W tym artykule zweryfikujemy informacje dotyczące faktycznych kosztów sprowadzania samochodu.

Określone terminy

Pierwszy krok, do którego zobowiązany jest podatnik po przemieszczeniu auta na teren polski, to złożenie uproszczonej deklaracji (AKC – U) naczelnikowi urzędu celnego, w ciągu 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego. Z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego podatnik jest także zobowiązany do obliczenia i zapłacenia akcyzy na rachunek izby celnej w ciągu 30 dni( również od dnia powstania obowiązku podatkowego).

REKLAMA

Zobacz też: Jak zarejestrować samochód

Podatek akcyzowy

Ważna jest informacja o wysokości płaconego podatku akcyzowego. Stawka ta jest zależna od pojemności silnika:

  • Dla samochodów osobowych o pojemności silnika powyżej  2000 cm sześciennych wynosi 18,6% (podstawy opodatkowania),
  • Dla pozostałych samochodów osobowych – 3,1%.

Urząd celny ma także prawo do weryfikacji wartości auta . W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości może to skutkować koniecznością ponownego wypełnienia deklaracji.

Tłumaczenia przysięgłe

Warto być przygotowanym na żądania ze strony urzędu celnego wydania kopii dokumentów potwierdzających dokonanie transakcji za granicą.(np. umowa kupna, dowód rejestracyjny). Urząd celny może także żądać tłumaczeń przysięgłych na język polski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców

Opłaty skarbowe

Składając wspomnianą deklarację AKC – U jesteśmy narażeni na kolejne opłaty:

  • podatek wynikający z tej deklaracji,
  • opłata skarbowa (17 zł) za wydanie decyzji o zapłacie podatku akcyzowego.

Gdy uporamy się z urzędem celnym, musimy udać się do urzędu skarbowego. Podatnik ponosi tutaj koszty obowiązkowych opłat skarbowych. Należy do nich m.in. opłata w wysokości 160 zł za wydanie zaświadczenia VAT – 25, potwierdzającego uiszczenie podatku od towarów i usług lub stwierdzającego brak takiego obowiązku.

Opinia biegłego

REKLAMA

Organ kontroli skarbowej lub organ podatkowy ma także prawo wezwać biegłego. Następuje to w sytuacji gdy wysokość podstawy opodatkowania znacznie odbiega od średniej wartości rynkowej tego samochodu. Organ sięga po to rozwiązanie w ostateczności, po wezwaniu zainteresowanego do zmiany wysokości tego opodatkowania i braku reakcji z jego strony. Jeśli różnica wynosi co najmniej 33% koszty opinii biegłego ponosi sam podatnik.

Średnia wartość rynkowa samochodu – wartość określana na podstawie jego ceny na rynku krajowym, w dniu powstania obowiązku podatkowego oraz średniej ceny zarejestrowanego na terenie kraju auta osobowego tej samej marki, modelu, rocznika, z tym samym wyposażeniem i stanem technicznym(jeśli jest to możliwe do określenia).

Podsumowanie

Jak więc widzimy zakup samochodu za granicą niesie za sobą dodatkowe koszty w  postaci podatków, opłat skarbowych, tłumaczeń, powołania biegłego. Warto więc dokładnie przekalkulować tą inwestycję i mieć świadomość swoich praw ale i obowiązków, jakie na nas ciążą w tej sytuacji.


Zobacz serwis: Komunikacja

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będą podwyżki wynagrodzeń. Plany na resztę 2024 roku

Dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego pokazują, że od stycznia do kwietnia 2024 r., 57% firm zdecydowało się na podniesienie wynagrodzeń. Z tych firm, 45% planuje dalsze podwyżki w tym roku. Dodatkowo, 24% firm, które jeszcze nie podniosły płac, zamierza to zrobić. Oznacza to, że łącznie 67% badanych firm podniesie pensje w tym roku.

Profil zaufany pracownika do celów służbowych. Pracodawca może tego żądać od pracownika!

Nie ma przepisów umożliwiających pracodawcy żądanie założenia profilu zaufanego przez pracownika i wykorzystywanie go w celach służbowych. Czy mimo to pracownik powinien wykonać takie polecenie służbowe?

Od czerwca wakacyjna korekta rozkładu jazdy pociągów. Warszawa Zachodnia już ze wszystkimi peronami

Ministerstwo Infrastruktury informuje, że od czerwca będzie więcej połączeń w wakacyjnym rozkładzie jazdy, zgodnie z tzw. wakacyjną korektą rozkładu jazdy pociągów. Od 9 czerwca 2024 r. podróżni na stacji Warszawa Zachodnia wsiądą do pociągów z trzech nowych peronów. Co dokładnie się zmieni?

ZUS zwraca nadpłatę składki zdrowotnej. Zbliża się termin złożenia wniosku

ZUS zwróci nadpłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne. Żeby otrzymać zwrot nadpłaty, przedsiębiorcy muszą złożyć wniosek o jej zwrot.

REKLAMA

Kiedy jest Dzień Dziecka w 2024 r.

Kiedy obchodzimy Dzień Dziecka? Jak ten dzień wypada w 2024 r.?

ZNP ostrzega nauczycieli: Stracicie 20% na wcześniejszych emeryturach. I kolejne 20% z świadczenia kompensacyjnego

Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Przejście na wcześniejszą emeryturę pomniejsza stan konta emerytalnego, dlatego emerytura naliczona w wieku powszechnym może być niższa o kolejne 20 proc. 

ZNP ostrzega: Nauczyciele stracicie 20% na wcześniejszych emeryturach. Dostaniecie też 20% mniej niż z świadczenia kompensacyjnego

20% straty wobec emerytury powszechnej (od 60 roku życia) wynika z pomniejszenia stanu konta emerytalnego. 20% mniej niż z świadczenia kompensacyjnego, to efekt obliczenia: stan konta/średnia trwania życia.

Bon energetyczny 2024: ile wynosi, wniosek, od kiedy, dla kogo

Jesienią lub zimą 2024 roku niektóre osoby dostaną (o ile złożą wniosek i spełnią kryterium dochodowe) jednorazowy bon energetyczny. Będzie to rekompensata za częściowe odmrożenie cen prądu po 1 lipca 2024 r. Bon energetyczny jest przewidziany w ustawie z 23 maja 2024 r. ustawa o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego. Ile wynosi i kto może go otrzymać?

REKLAMA

Tarcza Wschód - szczegóły dotyczące programu za 10 mld zł. Pierwsze instalacje mają powstać w 2025 roku, zakończenie projektu przewidziano na rok 2028

"Tarcza Wschód" ma kosztować 10 mld zł za same materiały. Jeżeli chodzi o szczegóły, MON wyjaśnia, że ma to być systemy wykrywania i ostrzegania, składy materiału, który w razie potrzeby posłuży do budowy zapór, umocnienia i pozostawienie gęsto porośniętych, podmokłych terenów zmniejszających mobilność wroga. Pierwsze instalacje "Tarczy Wschód" mają powstać w 2025 roku, zakończenie projektu przewidziano na rok 2028.

2500 zł dla osoby samotnej oraz 1700 zł na osobę w rodzinie. Bon energetyczny 2024 a kryterium dochodowe

Uchwalona 23 maja 2024 r. ustawa o bonie energetycznym (…) przewiduje częściowe odmrożenie cen prądu od 1 lipca 2024 r. co ma być zrekompensowane najuboższym wypłatą jednorazowego bonu energetycznego. Jakie kryterium dochodowe trzeba spełnić, by otrzymać bon energetyczny?

REKLAMA