reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Leasing konsumencki > Leasing konsumencki czyli alternatywa dla kredytu

Leasing konsumencki czyli alternatywa dla kredytu

Leasing konsumencki może stać się dobrą alternatywą dla kredytu. Popularność leasingu mogą zwiększyć zmiany w prawie jakie weszły w życie od 1 lipca 2011 r.

Zgodnie z art. 709(1) Kodeksu cywilnego przez umowę leasingu finansujący zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie i oddać tę rzecz korzystającemu do używania albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, a korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego.

To, czy leasing konsumencki może stać się alternatywą dla kredytu warto prześledzić na przypadku zakupu pojazdu. Właśnie leasing samochodu ma mieć w przyszłości swój największy udział na rynku leasingowym.

Jeszcze jakiś czas temu jeżeli chcieliśmy samochód na który nie było nas stać jedynym rozwiązaniem był kredyt. Aby go jednak otrzymać najpierw musieliśmy spełnić szereg wymogów. Trzeba było dysponować odpowiednimi źródłami dochodu, niekiedy przedstawić zabezpieczenia.

Trochę inaczej jest w przypadku leasingu, gdzie formalności powinny być dużo mniejsze. Leasing konsumencki samochodu będzie polegał na tym, iż leasingobiorca wpłaci pewną część wartości samochodu. Wielkość tej sumy będzie zależeć od jego możliwości finansowych biorącego leasing, przeważnie jednak nie będzie niższa niż 10 proc. Gdy otrzyma samochód do używania będzie zaś musiał płacić co miesiąc raty leasingowe.

Od wielkości wkładu zależeć będzie także zakres formalności i zaświadczeń. Im większy wkład tym mniej formalności.

Oprócz tego przy leasingu samochody mogą być tańsze. To dzięki temu, że firmy leasingowe kupując dużo samochodów mogą liczyć na większe rabaty u sprzedawców. Dodatkowo na tej samej zasadzie można otrzymać korzystniejszy pakiet ubezpieczenia.

Firmy leasingowe nie muszą podchodzić tak restrykcyjnie jak banki, do oceny zdolności kredytowej swoich klientów.

Zobacz również: Co można znaleźć w umowie leasingu konsumenckiego?

Jeszcze do niedawna leasing konsumencki nie był jednak popularny. W Polsce niewiele było firm leasingowych, które swoją ofertę kierowały do konsumentów. Wszystko jednak może się zmienić w związku z korzystnymi zmianami, jakie wprowadziła od 1 lipca ustawa o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Ustawa wprowadzi zmiany w prawie podatkowym, które mają uczynić leasing konsumencki bardziej atrakcyjnym.

Niezależnie od tego należy pamiętać o podstawowej różnicy między samochodem na kredyt, a samochodem w leasingu. W tym pierwszym przypadku nabywamy pojazd na własność. Przy leasingu właścicielem samochodu pozostaje firma leasingowa. Ewentualne przeniesienie własności może nastąpić po wygaśnięciu umowy. W praktyce oznacza to, że zakres swobody dysponowania samochodem może być mniejszy, niż w przypadku samochodu kupowanego na kredyt. 

Zobacz również: Opcja wykupu w umowie leasingu konsumenckiego

W umowie leasingodawca może zastrzec zakaz przekazywania samochodu do używania osobie trzeciej.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dagmara Jagodzińska

Specjalista w sprawach z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego oraz prawa cywilnego, w tym w szczególności sprawach o rozwód, separację, władzę rodzicielską, alimenty, kontakty z małoletnimi, podział majątku dorobkowego po rozwodzie, zniesienie współwłasności, sprawach wynikających z umów darowizny oraz stosunków spadkowych w rodzinie i innych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama