REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Leasing konsumencki czyli alternatywa dla kredytu

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Leasing konsumencki może stać się dobrą alternatywą dla kredytu/fot. Fotolia
Leasing konsumencki może stać się dobrą alternatywą dla kredytu/fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Leasing konsumencki może stać się dobrą alternatywą dla kredytu. Popularność leasingu mogą zwiększyć zmiany w prawie jakie weszły w życie od 1 lipca 2011 r.

Leasing

REKLAMA

Zgodnie z art. 709(1) Kodeksu cywilnego przez umowę leasingu finansujący zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie i oddać tę rzecz korzystającemu do używania albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, a korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego.

To, czy leasing konsumencki może stać się alternatywą dla kredytu warto prześledzić na przypadku zakupu pojazdu. Właśnie leasing samochodu ma mieć w przyszłości swój największy udział na rynku leasingowym.

Kredyt samochodowy

REKLAMA

Jeszcze jakiś czas temu jeżeli chcieliśmy samochód na który nie było nas stać jedynym rozwiązaniem był kredyt. Aby go jednak otrzymać najpierw musieliśmy spełnić szereg wymogów. Trzeba było dysponować odpowiednimi źródłami dochodu, niekiedy przedstawić zabezpieczenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Trochę inaczej jest w przypadku leasingu, gdzie formalności powinny być dużo mniejsze. Leasing konsumencki samochodu będzie polegał na tym, iż leasingobiorca wpłaci pewną część wartości samochodu. Wielkość tej sumy będzie zależeć od jego możliwości finansowych biorącego leasing, przeważnie jednak nie będzie niższa niż 10 proc. Gdy otrzyma samochód do używania będzie zaś musiał płacić co miesiąc raty leasingowe.

Od wielkości wkładu zależeć będzie także zakres formalności i zaświadczeń. Im większy wkład tym mniej formalności.

Oprócz tego przy leasingu samochody mogą być tańsze. To dzięki temu, że firmy leasingowe kupując dużo samochodów mogą liczyć na większe rabaty u sprzedawców. Dodatkowo na tej samej zasadzie można otrzymać korzystniejszy pakiet ubezpieczenia.

Firmy leasingowe nie muszą podchodzić tak restrykcyjnie jak banki, do oceny zdolności kredytowej swoich klientów.

Zobacz również: Co można znaleźć w umowie leasingu konsumenckiego?

Ułatwienia przy leasingu

Jeszcze do niedawna leasing konsumencki nie był jednak popularny. W Polsce niewiele było firm leasingowych, które swoją ofertę kierowały do konsumentów. Wszystko jednak może się zmienić w związku z korzystnymi zmianami, jakie wprowadziła od 1 lipca ustawa o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Ustawa wprowadzi zmiany w prawie podatkowym, które mają uczynić leasing konsumencki bardziej atrakcyjnym.

Różnica między leasingiem a kredytem

Niezależnie od tego należy pamiętać o podstawowej różnicy między samochodem na kredyt, a samochodem w leasingu. W tym pierwszym przypadku nabywamy pojazd na własność. Przy leasingu właścicielem samochodu pozostaje firma leasingowa. Ewentualne przeniesienie własności może nastąpić po wygaśnięciu umowy. W praktyce oznacza to, że zakres swobody dysponowania samochodem może być mniejszy, niż w przypadku samochodu kupowanego na kredyt. 

Zobacz również: Opcja wykupu w umowie leasingu konsumenckiego

W umowie leasingodawca może zastrzec zakaz przekazywania samochodu do używania osobie trzeciej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/15
    Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
    od 1 stycznia i od 1 lipca
    od 1 stycznia i od 1 czerwca
    od 1 lutego i od 1 lipca
    Następne
    Prawo
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    “Pucheroki”, “turki”, “dziady śmiguśne” czy “śmiergust” to wielkanocne tradycje, występujące w niektórych regionach Polski

    “Pucheroki”, “turki”, “dziady śmiguśne”, “śmiergust” to mniej znane wielkanocne tradycje, utrzymujące się w niektórych regionach Polski.

    W Wielki Piątek sklepy są otwarte dłużej. A jak będą czynne w Wielką Sobotę?

    W Wielki Piątek, 29 marca można zrobić zakupy w marketach nawet do godz. 23. Niektóre sklepy jednak czynne będą krócej, czyli do godziny 22. Natomiast w Wielką Sobotę, 30 marca większość sieci będzie czynna do godz. 13.

    ZUS już wypłacił "trzynaste" emerytury pierwszym emerytom i rencistom. Kiedy dostaną następni?

    Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wypłaty trzynastych emerytur. Do blisko 913 tys. osób trafiło łącznie ponad 1,6 mld zł - poinformował PAP rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. Kolejny termin wypłaty trzynastek przypada na 5 kwietnia.

    Świadczenie pielęgnacyjne w 2024 r. według “starych” i “nowych” zasad. Wymogi co do uprawnionych, zbieg uprawnień i inne problemy

    Od początku 2024 roku weszły w życie “nowe” zasady ubiegania się o świadczenie pielęgnacyjne, ale niezależnie od tego świadczenie to może być nadal przyznane według “starych” zasad. Na czym polega różnica i jakie wnioski płyną z analizy orzecznictwa sądowego w tym zakresie?

    REKLAMA

    Dziś w Kościele katolickim Wielki Piątek. Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego wiernych obowiązuje post ścisły

    W Wielki Piątek, zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego, wiernych obowiązuje nie tylko wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, ale post ścisły, czyli trzy posiłki, przy czym tylko jeden do syta, a dwa lekkie. Prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły 14. rok życia, prawem zaś o poście są związane wszystkie osoby pełnoletnie, aż do rozpoczęcia 60. roku życia. Z przestrzegania wstrzemięźliwości zwolnione są osoby chore oraz te, które nie mają możliwości wyboru pokarmu (dotyczy m.in. punktów zbiorowego żywienia), przy czym wyjątek ten nie dotyczy postu ścisłego w Środę Popielcową i Wielki Piątek.

    Prace domowe: Nauczyciele nie wiedzą jak stosować definicje z rozporządzenia [1 kwietnia 2024 r.]

    Rozporządzenie wprowadza zakaz prac domowych dla młodszych uczniów. Jednocześnie dopuszcza - z ograniczeniami - zadawanie takich prac w klasach IV-VIII szkoły podstawowej. 

    Wybory samorządowe - głosowanie przez pełnomocnika. Ostatni dzień na złożenie wniosku [np. niepełnosprawni, seniorzy]

    Piątek 29 marca 2024 r. jest ostatnim dniem, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i osoby starsze mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach samorządowych.

    Czy można w trakcie roku szkolnego wypisać dziecko z religii? Sprawdź, jakie informacje znajdą się na świadectwie.

    Decyzja o zapisaniu dziecka na lekcje religii organizowanie w szkole nie dla wszystkich rodziców jest łatwa. Zdarza się, że już w trakcie roku szkolnego dochodzą do wniosku, że nie była ona właściwa i chcieliby zmienić.

    REKLAMA

    W Wielki Piątek 29 marca 2024 r. niektóre markety spożywcze otwarte dłużej

    W jakich godzinach zrobimy zakupy w Wielki Piątek i Wielką Sobotę? Prezentujemy przydatne zestawienie popularnych placówek handlowych.

    Infor.pl: Byłym policjantom chyba nie podobają się rządowe zachęty powrotu do służby

    Rząd proponuje nowelizację ustawy o Policji. Jej celem jest zachęcenie do powrotu do służby byłym policjantem. Ci odnieśli się do propozycji w internetowych komentarzach. W większości internauci wyrażają negatywne opinie.

    REKLAMA