reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Podatek od spadku > Podatek od spadku - vademecum

Podatek od spadku - vademecum

Kto i w jakiej wysokości płaci podatek od spadku? Jakie są zwolnienia? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym poradniku.

Ile wynosi podatek od spadu?

To w jakiej wysokości podatek zapłacimy uzależnione jest od tego, do której grupy podatkowej należymy. Ustawa o podatku od spadków i darowizn wyróżnia trzy grupy podatkowe. Do pierwszej z nich należą: małżonkowie, zstępni, wstępni, pasierb, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha oraz teściowie. W drugiej grupie znajdują się zstępni rodzeństwa,  małżonkowie rodzeństwa małżonków oraz małżonkowie innych zstępnych. Do trzeciej grupy zalicza się pozostałych nabywców.

Zobacz również: Podatek od spadków i darowizn - jakie są grupy podatkowe?

Zobacz również: Kiedy najbliższa rodzina nie płaci podatku od spadków?

Według ustawy o podatku od spadków i darowizn opodatkowane jest nabycie rzeczy i praw majątkowych, których wartość przekracza:

  • 9.637 zł – gdy spadkobierca należy do I grupy podatkowej;
  • 7.276 zł – gdy spadkobierca należy do II grupy podatkowej;
  • 4.902 zł – gdy spadkobierca należy do III grupy podatkowej.

Zobacz również: Jak zapłacić podatek od spadku?

Zobacz również: Kiedy można uniknąć podatku od spadku?

Formularz SD-Z2

Formularz SD-Z2 składamy w urzędzie skarbowym właściwym ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy. Naczelnikiem Urzędu Skarbowego właściwym dla złożenia formularza SD-Z2 jest Naczelnik właściwy dla ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy. Gdy w skład spadku wchodzi nieruchomość, decyduje miejsce jej położenia.

Zobacz również: Który urząd skarbowy jest właściwy dla deklaracji SD-Z2?

Termin

Spadkobierca powinien zgłosić do urzędu skarbowego nabycie spadku w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego. Jednak uwaga: termin ten dotyczy jedynie tych spadkobierców, u których obowiązek podatkowy powstał po 31 grudnia 2008 r. Pozostałych obowiązuje termin 30-dniowy.

Zobacz również: Nowy termin na zgłoszenie spadku do US

Co w sytuacji, gdy uchybimy terminowi? Niezachowanie terminu skutkuje utratą zwolnienia, które przysługuje członkom najbliższej rodziny na podstawie przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn. Niekiedy jednak niezachowanie terminu jest spowodowane okolicznościami, na które nie mamy wpływu, zwłaszcza gdy o nabyciu spadku dowiadujemy się z opóźnieniem. Przy zachowaniu odpowiednich warunków możliwe jest jednak zachowanie prawa do zwolnienia pomimo spóźnionego zgłoszenia nabycia spadku.

Zobacz również: Jakie są skutki podatkowe zgłoszenia nabycia spadku po terminie?

Co z zapisem?

W przypadku zapisu obowiązek podatkowy powstaje w chwili jego wykonania. Oznacza to, że 6-miesięczny termin na złożenie zeznania podatkowego biegnie od momentu wykonania zapisu. Osoby najbliższe zwolnione są od podatku. Są nimi małżonek, wstępni, zstępni, pasierb, rodzeństwo, ojczym i macocha.

Zobacz również: Jak jest opodatkowany zapis testamentowy?

Zobowiązania podatkowe spadkodawcy

W sytuacji, gdy spadkobiercy przejmują zobowiązania podatkowe spadkodawcy, to ich wysokość ustalana jest w decyzji organu podatkowego. Spadkobierca ma 14 dni na uregulowanie zobowiązania. Może on wnosić o umorzenie podatku, zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę oraz opłaty prolongacyjnej, jak również o odroczenie terminu płatności bądź rozłożenie jej na raty.

Zobacz również: Jak uniknąć przejęcia zobowiązań podatkowych spadkodawcy?

Zobacz również: Darmowa porada prawna

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Jarosz

Ekspert z zakresu marketingu i PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama