Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatek od spadku - vademecum

Redakcja

REKLAMA

REKLAMA

Kto i w jakiej wysokości płaci podatek od spadku? Jakie są zwolnienia? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym poradniku.

Ile wynosi podatek od spadu?

To w jakiej wysokości podatek zapłacimy uzależnione jest od tego, do której grupy podatkowej należymy. Ustawa o podatku od spadków i darowizn wyróżnia trzy grupy podatkowe. Do pierwszej z nich należą: małżonkowie, zstępni, wstępni, pasierb, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha oraz teściowie. W drugiej grupie znajdują się zstępni rodzeństwa,  małżonkowie rodzeństwa małżonków oraz małżonkowie innych zstępnych. Do trzeciej grupy zalicza się pozostałych nabywców.

REKLAMA

Zobacz również: Podatek od spadków i darowizn - jakie są grupy podatkowe?

Zobacz również: Kiedy najbliższa rodzina nie płaci podatku od spadków?

Według ustawy o podatku od spadków i darowizn opodatkowane jest nabycie rzeczy i praw majątkowych, których wartość przekracza:

 • 9.637 zł – gdy spadkobierca należy do I grupy podatkowej;
 • 7.276 zł – gdy spadkobierca należy do II grupy podatkowej;
 • 4.902 zł – gdy spadkobierca należy do III grupy podatkowej.

Zobacz również: Jak zapłacić podatek od spadku?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Kiedy można uniknąć podatku od spadku?

Formularz SD-Z2

Formularz SD-Z2 składamy w urzędzie skarbowym właściwym ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy. Naczelnikiem Urzędu Skarbowego właściwym dla złożenia formularza SD-Z2 jest Naczelnik właściwy dla ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy. Gdy w skład spadku wchodzi nieruchomość, decyduje miejsce jej położenia.

Zobacz również: Który urząd skarbowy jest właściwy dla deklaracji SD-Z2?

Termin

Spadkobierca powinien zgłosić do urzędu skarbowego nabycie spadku w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego. Jednak uwaga: termin ten dotyczy jedynie tych spadkobierców, u których obowiązek podatkowy powstał po 31 grudnia 2008 r. Pozostałych obowiązuje termin 30-dniowy.

Zobacz również: Nowy termin na zgłoszenie spadku do US

Co w sytuacji, gdy uchybimy terminowi? Niezachowanie terminu skutkuje utratą zwolnienia, które przysługuje członkom najbliższej rodziny na podstawie przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn. Niekiedy jednak niezachowanie terminu jest spowodowane okolicznościami, na które nie mamy wpływu, zwłaszcza gdy o nabyciu spadku dowiadujemy się z opóźnieniem. Przy zachowaniu odpowiednich warunków możliwe jest jednak zachowanie prawa do zwolnienia pomimo spóźnionego zgłoszenia nabycia spadku.

Zobacz również: Jakie są skutki podatkowe zgłoszenia nabycia spadku po terminie?

Co z zapisem?

W przypadku zapisu obowiązek podatkowy powstaje w chwili jego wykonania. Oznacza to, że 6-miesięczny termin na złożenie zeznania podatkowego biegnie od momentu wykonania zapisu. Osoby najbliższe zwolnione są od podatku. Są nimi małżonek, wstępni, zstępni, pasierb, rodzeństwo, ojczym i macocha.

Zobacz również: Jak jest opodatkowany zapis testamentowy?

Zobowiązania podatkowe spadkodawcy

W sytuacji, gdy spadkobiercy przejmują zobowiązania podatkowe spadkodawcy, to ich wysokość ustalana jest w decyzji organu podatkowego. Spadkobierca ma 14 dni na uregulowanie zobowiązania. Może on wnosić o umorzenie podatku, zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę oraz opłaty prolongacyjnej, jak również o odroczenie terminu płatności bądź rozłożenie jej na raty.

Zobacz również: Jak uniknąć przejęcia zobowiązań podatkowych spadkodawcy?

Zobacz również: Darmowa porada prawna

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Raport KRD: 60 procent dłużników alimentacyjnych nie płaci też innych swoich zobowiązań

  W Polsce 292 tys. osób uchyla się od płacenia alimentów i ma ponad 14,5 mld zł długów z tego tytułu - wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów. Dodano, że 60 proc. z tych dłużników ma też inne nieuregulowane zaległości na niemal 2,4 mld zł.

  Afera Baltony - cinkciarze, handlarze i marynarze …

  Kiedy jeszcze byłem małym chłopcem dorastającym w latach 80tych w PRL-u, moją uwagę zwracały dwie marki, z którymi obnosili się dorośli na reklamówkach. Pierwszą z nich był PEWEX, a drugą jeszcze bardziej egzotyczną Baltona. Reklamówek z tych sklepów nie wyrzucano, ale z dumą noszono w nich zakupy, aż do zupełnego zniszczenia. 

  Coraz więcej emerytów i rencistów - dane ZUS

  Dziesięć lat temu było ich niecałe 5 mln, dzisiaj ponad 6 mln osób dostaje co miesiąc emeryturę z ZUS. Liczba osób, które zakończyły aktywność zawodową z roku na rok wzrasta.

  Telus: nie zdejmiemy embarga, jeśli nie wypracujemy z Ukrainą pewnego, skutecznego rozwiązania

  Robert Telus minister rolnictwa powiedział, że "Polska nie zdejmie embarga, jeśli nie wypracujemy z Ukrainą pewnego, skutecznego rozwiązania". Dodał, że rozwiązanie to musi zabezpieczać interes polskiego rolnika.

  REKLAMA

  Telus: popieramy wniosek komisarza UE ds. rolnictwa, by Unia dopłacała do transportu zboża

  Minister rolnictwa Robert Telus powiedział: My jako koalicja pięciu krajów popieramy wniosek unijnego komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego, by UE dopłacała do transportu zboża, żeby on się opłacił.

  Pomnik przyrody

  Pomnik przyrody stanowi jedną z form jej ochrony. Jak można zdefiniować pomniki ochrony przyrody? Jakie kryteria powinno spełniać drzewo, aby uznać je za taki pomnik?

  Odpady komunalne

  Odpady komunalne to często odpady, które powstają w gospodarstwach domowych, ale nie tylko. Szczegółowe wyliczenie znajdziemy w ustawie o odpadach.

  Ochrona przyrody

  Ochrona przyrody jest ważnym zagadnieniem w dobie rozwoju technologicznego. Z tempo powodu warto wiedzieć na czym polega i jakie są jej cele.

  REKLAMA

  Park narodowy

  Parki narodowe to miejsca, które pełnią ważną rolę w kontekście ochrony przyrody. W jakim celu są tworzone i jak można je zdefiniować?

  Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. ZUS wypłacił ponad 700 tys. świadczeń

  Kapitał wypłacany jest w miesięcznych częściach – po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł przez rok. Wyboru dokonuje rodzic. Błędy we wnioskach mogą jednak wpływać na czas rozpatrzenia elektronicznego dokumentu. 

  REKLAMA