REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sejm i senat, Sejm

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zmiany w Kodeksie cywilnym

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji Kodeksu cywilnego w części dotyczącej urządzeń przesyłowych, który powstał w resorcie gospodarki. Projekt wkrótce trafi pod obrady Sejmu.

Uzyskanie wizy będzie łatwiejsze dla cudzoziemców

Sejm znowelizował ustawę o cudzoziemca, która oznacza zmiany m.in. przy przedłużaniu wiz. Zmiana ta stanowi implementację prawa europejskiego.

Sejm przyjął zmiany w ratownictwie medycznym

Parlament zadecydował o zmianach w ustawie o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Na jej podstawie NFZ będzie mógł przedłużyć umowy ze stacjami ratowniczymi na następny rok.

O in vitro w Sejmie

W Sejmie trwa debata nad przepisami dotyczącymi zapłodnienia in vitro. Według premiera Donalda Tuska zapłodnienie pozaustrojowe powinno być refundowane przez państwo.

REKLAMA

Elektroniczne dokumenty tożsamości od 2011 r.

Od 2011 r. Polacy będą mogli się posługiwać elektronicznymi dokumentami tożsamości. Taki dokument będzie przysługiwał każdemu od urodzenia.

Znamy termin wyborów uzupełniających do Senatu

W katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem zginęło trzech polskich senatorów. Byli to: Krystyna Bochenek, Janina Fetlińska oraz Stanisław Zając. Marszałek Sejmu wyznaczył już termin wyborów uzupełniających do Senatu.

Znamy już 11 nowych posłów

W katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem zginęło wielu polskich parlamentarzystów. Było wśród nich było liczne grono posłów i posłanek. W dniu 5 mają 2010 r. ślubowanie poselskie złożyły osoby które obejmą mandat po tragicznie zmarłych.

W wyborach do Senatu weźmie udział 12 komitetów

W katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem zginęła trójka polskich senatorów. Byli to Krystyna Bochenek z Platformy Obywatelskiej oraz Janina Fetlińska i Stanisław Zając z Prawa i Sprawiedliwości. W związku ze śmiercią tych parlamentarzystów będą musiały odbyć się wybory uzupełniające.

REKLAMA

Sejm chce zlikwidować limity na licencje taksówkarskie

Sejm pracuje nad nowelizacją ustawy o transporcie drogowym. Zgodnie z jej projektem każdy przewóz osób samochodem osobowym będzie usługa taksówkową – czytam w piątkowym „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Nowelizacja ustawy o IPN podpisana


Pomimo wcześniejszych kontrowersji, marszałek Sejmu Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej.W miejsce Kolegium IPN, powstanie dziewięcioosobowa Rada.

Wybory parlamentarne w 1989 r.

Wybory do tzw. „Sejmu kontraktowego” były pierwszymi częściowo wolnymi wyborami w Polsce od czasu II wojny światowej. Odbyły się 4 czerwca i 18 czerwca 1989 r.

Pierwsze ustawy podpisane przez Marszałka Sejmu

W środę marszałek Sejmu pełniący funkcję prezydenta podpisał pięć ustaw. Jedna z nich dotyczy ustawy o Trybunale Stanu, kolejne ustawy regulują problem złotej akcji Skarbu Państwa oraz ustawy o PIT i CIT - podaje "Dziennik Gazeta Prawna".

Żałoba narodowa przedłużona - jedna z nadłuższych w historii

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski przedłużył żałobę narodową do niedzieli, w związku z uroczystościami pogrzebowymi na Wawelu. 8-dniowa żałoba będzie jedną z najdłuższych w historii Polski.

Narodowy Bank Polski po śmierci Prezesa

Śmierć Sławomira Skrzypka w katastrofie w Smoleńsku pozbawiła Narodowy Bank Polski jego szefa. W tej sytuacji nie wiadomo, czy Rada Polityki Pieniężnej może podejmować decyzje.

Jak wybrany zostanie nowy szef IPN


W katastrofie lotniczej samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiej zginął szef IPN – Janusz Kurtyka. Jego następcę będzie musiał wskazać Sejm.

Kto zastąpi zmarłych posłów i senatorów

W katastrofie prezydenckiego samolotu zginęło 15 posłów i troje senatorów. Obie izby parlamentu będą musiały być uzupełnione.

Zakaz palenia – Sejm ustalił ostateczny kształt ustawy

Pełny zakaz palenia będzie obowiązywał tylko w lokalach z jedną salą. Zakaz palenia nie obejmie e-papierosów, odrzucają poprawkę Senatu. Ustawa trafi do prezydenta

Rzecznik do Spraw Przeciwdziałania Dyskryminacji

Zgodnie z założeniami poselskiego projektu powstanie w Polsce nowy urząd – Rzecznik do Spraw Przeciwdziałania Dyskryminacji.

Upadłość konsumencka będzie korzystniejsza dla dłużnika

Sejm chce zmian w upadłości konsumenckiej - donosi czwartkowa Gazeta Prawna. Mają one na celu zwiększyć atrakcyjność tego rozwiązania dla niewypłacalnych dłużników, który będzie mógł ułożyć się z wierzycielami i zachować mieszkanie.

Czy zakaz palenia obejmie e-papierosa

Wraz z planowanym wprowadzeniem zakazu palenia tytoniu w miejscach publicznych pojawił się problem, jak w tym kontekście traktować e-papierosy. Czy planowane zmiany obejmą także stale rosnącą liczbę użytkowników tych produktów?

Uproszczenie procedur zatrudniania pracowników tymczasowych

Pierwsze wolne wybory

„Proszę Państwa, 4 czerwca 1989 roku skończył się w Polsce komunizm.” Te pamiętne słowa 28 października 1989 r. wygłosiła Joanna Szczepkowska. Trudno uznać, że jednego dnia w Polsce skończył się komunizm, jednak data 4 czerwca na długo zapisze się w polskiej historii.

Organizacja wewnętrzna Sejmu

Sejm i Senat stanowią w Polsce władzę ustawodawczą. Jest to z punktu widzenia obywateli bardzo istotna kwestia, która często połączona jest z wieloma emocjami. Dlatego warto znać organizację Sejmu i sposób jego działania.

Różnica między wyborami do Sejmu i do Senatu

Jaka jest różnica między wyborami do Sejmu i do Senatu?

Wybory parlamentarne

Sejm i Senat to organy władzy ustawodawczej w Polsce wybierane co 4 lata przez ogół obywateli.

Parlament Europejski a parlament krajowy

Parlament Europejski (PE) i parlamenty krajowe to instytucje funkcjonujące na różnych szczeblach władzy. Jakie są podobieństwa a jakie różnice między Parlamentem Europejskim a parlamentami krajowymi? Poniżej krótkie zestawienie.

Skład Rady Ministrów

Rada Ministrów, określana popularnie rządem, jest częścią władzy wykonawczej w Polsce. Obok Prezydenta prowadzi politykę wewnętrzną i zagraniczną.  

Adresy urzędów centralnych

Prezentujemy listę adresową najaważniejszych urzędów państwowych. Lista ministerstw podana jest w kolejności alfabetycznej.

Rozdział IV Sejm i Senat

Rozdział IV Konstytucji zawiera 31 artykułów. Uregulowanie w nich znajduje władza ustawodawcza. W Polsce władzę ustawodawczą sprawują przede wszystkim Sejm oraz Senat.

REKLAMA