REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak będziemy wybierać senatorów?

Marta Wrzosek
W zbliżających się wyborach parlamentarnych, senatorów będziemy wybierać w okręgach jednomandatowych.
W zbliżających się wyborach parlamentarnych, senatorów będziemy wybierać w okręgach jednomandatowych.

REKLAMA

REKLAMA

1 sierpnia 2011 roku wszedł w życie Kodeks wyborczy, który zastąpił m.in. ordynację wyborczą do Sejmu i Senatu. W porównaniu do wyborów sprzed 4 lat, istotną zmianą będą zasady wyboru senatorów.

Jednomandatowe okręgi wyborcze

W zbliżających się wyborach parlamentarnych, senatorów będziemy wybierać w okręgach jednomandatowych. Okręg wyborczy obejmuje część obszaru województwa. W przypadku miasta na prawach powiatu liczącego ponad pół miliona mieszkańców, może zostać ono podzielone na dwa lub więcej okręgów wyborczych.

REKLAMA

Jak dotąd, senatorów wybieraliśmy w okręgach wielomandatowych, których było mniej niż obecnie. Z każdego okręgu do Senatu wchodziło 2-4 kandydatów.

Teraz, będziemy mogli zagłosować tylko na jedno nazwisko. Do Senatu wejdzie ten kandydat, który w danym okręgu zbierze najwięcej głosów.

Zobacz również: Termin wyborów parlamentarnych 2011

Okręgów będzie tyle, ile jest miejsc w Senacie, czyli 100. Do Senatu trafi więc po jednym kandydacie z każdego okręgu wyborczego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgłaszanie kandydatów na senatorów

Senatorów zgłasza komitet wyborczy kandydata. W okręgu wyborczym komitet może zgłosić tylko jednego senatora.

Dana osoba może kandydować do Senatu tylko w jednym okręgu wyborczym, w ramach zgłoszenia przez jeden komitet wyborczy.

Aby zgłoszenie kandydata było prawidłowe, powinno być poparte podpisami co najmniej 2000 wyborców. Jest to zmiana w odniesieniu do wyborów w ubiegłych latach – wymagana liczba podpisów wynosiła 3 tysiące.

Warto pamiętać, że jako wyborcy możemy udzielić poparcia nie tylko jednemu kandydatowi na senatora, jednak tylko temu, który będzie startował w wyborach w okręgu, w którym mamy stałe miejsce zamieszkania.

Parytety

Ważną zmianą, którą wprowadził Kodeks wyborczy są również parytety wyborcze. Aby w tegorocznych wyborach do Sejmu zarejestrować listę wyborczą, musi znaleźć się na niej co najmniej 35% kobiet i nie mniej niż 35% mężczyzn. Jednym słowem, żadna lista wyborcza nie może być zdominowana tylko przez jedną płeć.

Jak będziemy głosować?

Wyborca zagłosuje na określonego kandydata, stawiając na karcie głosowanie znak „X” obok jego nazwiska. W każdym okręgu będzie pewna liczba kandydatów, z których wybieramy tylko jednego.

Zobacz również: Wybory parlamentarne 2011

Jeżeli zostanie zarejestrowany tylko jeden kandydat w danym okręgu, wówczas trzeba będzie postawić przy jego nazwisku znak „X” albo przy słowie „TAK”, jeżeli głosujemy na tego kandydata, albo „NIE”, jeżeli chcemy oddać ważny głos przeciwko wyborowi kandydata.

Jeżeli postawimy znak „X” przy więcej niż jednym nazwisku albo przy żadnym, taki głos zostanie uznany za nieważny.

Wyniki wyborów Państwowa Komisja Wyborcza ogłasza w Dzienniku Ustaw Rzeczpospolitej Polskiej oraz podaje je do publicznej wiadomości.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  14 marca 2024 r. o godz. 16 upływa termin na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast

  Już 14 marca 2024 r. o godz. 16 upływa termin na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Kandydat musi mieszkać na terenie województwa, powiatu, gminy, miasta czy dzielnicy, w których chce zdobyć mandat.

  MIĘDZYNARODOWY PRZEGLĄD PRASY INFOR.PL: Trump z Bidenem walczą o głosy pracowników

  Zapraszamy na Międzynarodowy Przegląd Prasy

  Nowe rozporządzenie. Sygnały alarmowe i komunikaty ostrzegawcze w razie zagrożenia skażeniami lub wystąpienia skażeń

  W przypadku wykrycia zagrożenia skażeniami lub stwierdzenia wystąpienia skażeń wprowadza się lub ogłasza sygnały alarmowe lub komunikaty ostrzegawcze. Obowiązują one na terytorium Polski i dotyczą wszystkich osób przebywających na jej obszarze. Rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 2 marca 2024 r.

  Ogólnounijny portfel cyfrowy. Parlament Europejski akceptuje rozporządzenie

  Parlament Europejski w dniu 29 lutego 2024 r wyraził zgodę na nowe rozporządzenie wprowadzające ogólnounijny portfel cyfrowy (European Digital Identity Wallet). Zgodnie z przyjętym rozporządzeniem, które zostało już uzgodnione z państwami członkowskimi, nowy portfel tożsamości cyfrowej pozwoli obywatelom na identyfikację i uwierzytelnianie się w sieci bez konieczności uciekania się do usługodawców komercyjnych.

  REKLAMA

  Odpowiedzialność za treści zamieszczane w internecie. Wdrożenie Aktu o usługach cyfrowych w Polsce (tzw. „Konstytucji internetu”)

  Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2065 z 19 października 2022 r. w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz zmiany dyrektywy 2000/31/WE (Akt o usługach cyfrowych; DSA – Digital Service Act) jest pierwszą na świecie regulacją cyfrową, która nakłada na branżę cyfrową w Unii Europejskiej odpowiedzialność za treści zamieszczane na platformach internetowych. Regulacja ta wzmacnia pozycję użytkowników wobec dostawców usług.

  Co się zmienia w rocznych e-receptach od 1 marca 2024 r.?

  Lekarz zamieści na e-recepcie bardziej szczegółowy opis dawkowania. Czy zmieniają się też zasady realizacji rocznych recept?

  1261,64 zł – od 1 marca 2024 r. nawet tyle zasiłku może być nietykalne dla komornika. Sprawdź jak wzrosły kwoty wolne od potrąceń.

  Osoby otrzymujące zasiłki chorobowe, macierzyńskie oraz opiekuńcze, a także świadczenia rehabilitacyjne, mają od 1 marca 2024 r. zapewnione wyższe wpływy. Wzrosły kwoty wolne od potrąceń podczas egzekucji sądowej lub administracyjnej.

  Renta z tytułu niezdolności do pracy 2024. Podwyżka waloryzacyjna od 1 marca. O ile? Kto i jak może uzyskać rentę?

  Od 1 marca 2024 r. wzrosły - na skutek podwyżki waloryzacyjnej - nie tylko emerytury, ale i renty z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy. Są wyższe o 12,12 proc. Najniższa renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy teraz wynosi 1780,96 zł brutto, a renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy 1335,72 zł brutto.

  REKLAMA

  Zmiany w szkołach. Od przyszłego roku podstawa programowa będzie ograniczona. Mniej nauki ma poprawić kondycję psychiczną uczniów

  MEN ma w planach odchudzenie podstawy programowej i ograniczenie prac domowych w takim zakresie, żeby zdobycie wiedzy nie było okupione cierpieniem psychicznym uczniów. Wśród przyczyn kryzysu zdrowia psychicznego osób uczniowskich jest przeładowanie podstawy programowej i liczba godzin spędzanych w szkole.

  12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko. Po 1000 zł miesięcznie przez rok lub po 500 zł przez dwa lata. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy

  ZUS informuje, że rodzice i opiekunowie cały czas (także w 2024 roku) mogą ubiegać się o rodzinny kapitał opiekuńczy (RKO) na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12 do 35 miesiąca życia. Świadczenie to wypłacane jest przez ZUS w dwóch opcjach: po 1000 zł miesięcznie przez rok lub po 500 zł przez dwa lata - w zależności od wyboru rodzica. Od 2022 roku ZUS przyznał to świadczenie dla ponad 800 tys. dzieci. Na konta rodziców trafiło z tego tytułu w sumie ponad 5 mld 868 mln zł. 

  REKLAMA