reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Konstytucja > Katastrofa w Smoleńsku > Żałoba narodowa przedłużona - jedna z nadłuższych w historii

Żałoba narodowa przedłużona - jedna z nadłuższych w historii

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski przedłużył żałobę narodową do niedzieli, w związku z uroczystościami pogrzebowymi na Wawelu. 8-dniowa żałoba będzie jedną z najdłuższych w historii Polski.

Pierwotnie żałoba narodowa, która została ogłoszona w sobotę, miała zakończyć się w najbliższy piątek.

Decyzja o przedłużeniu do niedzieli oznacza, że potrwa ona łącznie 8 dni i będzie jedną z najdłuższych w historii Polski. Dłużej, bo dwa tygodnie, trwały jedynie obchody żałobne po upadku Powstania Warszawskiego, ogłoszona przez Prezydenta RP na uchodźstwie w październiku 1944 r.

Niewiele krótsze od obecnej były żałoby narodowe po śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego (6 dni) oraz Papieża Jana Pawła II (5 dni). Również 5 dni trwały uroczystości w PRL po śmierci Bolesława Bieruta.

Samo ogłoszenie żałoby narodowej należy do uprawnień Prezydenta RP, którego obowiązki w chwili obecnej pełni Marszałek Sejmu. Zgodnie z art. 11 ustawy o godle, barwach i hymnie oraz o pieczęciach państwowych Rzeczypospolitej Polskiej ustanowienie żałoby następuje w drodze rozporządzenia Prezydenta.

Z chwilą żałoby istnieje obowiązek opuszczenia flagi państwowej do połowy masztu.

Zobacz również: Konstytucja RP

Do czasu pogrzebu Polacy mogą oddawać hołd prezydenckiej parze. Trumny Prezydenta oraz Pierwszej Damy są wystawione w Pałacu Prezydenckim, przed którym w długiej kolejce ustawiają się tysiące ludzi.

W środę 14 kwietnia w godzinach popołudniowych w Warszawie wyląduje również samolot z ciałami kolejnych ofiar katastrofy w Smoleńsku. Na pokładzie ma być około 30 trumien. Tymczasem jak podaje rosyjskie Ministerstwo ds. Nadzwyczajnych dotychczas zidentyfikowano ciała 64 ofiar.

Pod Smoleńskiej zginęła licząca 96 osób cała delegacja Polski, która leciała na obchody rocznicy mordu katyńskiego. Oprócz pary prezydenckiej śmierć poniosło wielu oficjeli, w tym Ryszard Kaczorowski, ostatni Prezydent RP na uchodźstwie.

Zobacz również serwis: Katastrofa w Smoleńsku

Źródło:

Gazeta Prawna

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Ludwiczak

Radca prawny, specjalizujący się w tematach związanych z obsługą prawną przedsiębiorców, prawem korporacyjnym, zamówieniami in house, publicznym transportem zbiorowym i Compliance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama