| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Co nowego > Zmiany w ustawie o ochronie danych osobowych

Zmiany w ustawie o ochronie danych osobowych

Nowelizacja ustawy o ochronie danych osobowych, która weszła w życie 7 marca 2011 r., zwiększa kompetencje Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. GIODO będzie miał m.in. uprawnienia w zakresie egzekucji administracyjnej obowiązków o charakterze niepieniężnym.

7 marca 2011 roku weszła w życie nowelizacja ustawy z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych. Jest to największa zmiana tej ustawy od 2004 roku. Istotnie poszerza ona kompetencje Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych oraz modyfikuje wybrane zasady przetwarzania danych osobowych w celu zapewnienia skuteczniejszego wykonywania prawnych obowiązków ochrony danych osobowych.

Nowelizacja stanowi równocześnie element procesu implementacji unijnej dyrektywy 95/46/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 24 października 1995 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w zakresie przetwarzania danych osobowych oraz swobodnego przepływu tych danych (Dz. Urz. UE L 281 z 23.11.1995, str. 31, z późn. zm.)

Zmiany dotyczące Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych

Spośród wprowadzonych do ustawy zmian największe znaczenie mają te dotyczące Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych i jego uprawnień.

Organ ochrony danych osobowych został wyposażony w uprawnienia egzekucyjne w zakresie egzekucji administracyjnej obowiązków o charakterze niepieniężnym wynikających z wydawanych przez niego decyzji (art. 2 pkt 2 ustawy o zmianie ustawy o ochronie danych osobowych oraz niektórych innych ustaw, zwanej dalej ustawą nowelizującą).

Egzekucji mają podlegać te decyzje, które nakładają na adresata obowiązek zachowania się w określony sposób, np. nakaz przywrócenia stanu zgodnego z prawem czy nakaz ograniczenia przetwarzania danych wyłącznie do ich przechowywania.

Zobacz serwis: Windykacja

Egzekucja administracyjna

Taka regulacja pociąga za sobą zmiany w przepisach dotyczących egzekucji administracyjnej, na podstawie których organ ochrony danych osobowych stał się organem egzekucyjnym (art. 2 pkt 1 i 2 ustawy nowelizującej) i w razie niewykonania obowiązków o charakterze niepieniężnym wynikających z decyzji administracyjnych będzie mógł stosować środek egzekucyjny w postaci grzywny w celu przymuszenia (art. 119 i n. ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji).

Zakres stosowania tej regulacji obejmuje wszystkie obowiązki nakładane przez GIODO, tj. obowiązek znoszenia lub zaniechania albo obowiązek wykonania określonej czynności. GIODO będzie mógł wystawić postanowienie o zastosowaniu grzywny w celu przymuszenia, a w razie jej nieziszczenia sporządzi tytuł wykonawczy i skieruje go do właściwego urzędu skarbowego z wnioskiem o wszczęcie egzekucji. Powyższa grzywna może być nakładana wielokrotnie.

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Waz

Managing Partner w Leaware - spółce tworzącej aplikacje mobilne i webowe dla klientów na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK