REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Szkoda, Umowa ubezpieczenia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Umowa ubezpieczenia

Przez umowę ubezpieczenia zakład ubezpieczeń (w ramach działalności swojego przedsiębiorstwa) zobowiązuje się spełnić określone świadczenie w przypadku zajścia przewidzianego w umowie wypadku, a ubezpieczający zobowiązuje się zapłacić składkę.

Tajemnica ubezpieczenia

Tajemnica ubezpieczenia dotyczy wszelkich informacji związanych z poszczególnymi umowami ubezpieczenia.

Odpowiedzialność rodziców za szkody wyrządzone przez dzieci

Za szkodę wyrządzoną przez dziecko, które nie ukończyło 13 roku życia odpowiadają jego rodzice, opiekunowie albo osoba, która jest odpowiedzialna za dziecko i sprawuje nad nim nadzór.

Czym jest ubezpieczenie assistance domu?

W ramach ubezpieczenia domu, czy mieszkania możemy również wykupić pakiet assistance. Jest to pomocowe ubezpieczenie w różnego rodzaju przykrych sytuacjach, które mogą mieć związek z ubezpieczonym przedmiotem. W jakich sytuacjach?

REKLAMA

Likwidacja szkód powypadkowych w Niemczech

Po wypadku samochodowym, jeżeli szkoda jest wyższa niż 750 EUR, poszkodowany ma prawo zlecić wybranemu przez siebie rzeczoznawcy sporządzenie opinii. Wybór rzeczoznawcy ma poszkodowany a nie ubezpieczenie przeciwnika wypadku.

Suma ubezpieczenia: co to jest i jak określić jej wysokość?

Zawierając umowę ubezpieczenia musimy dokonać wyboru co do wielkości sumy ubezpieczenia. Suma ubezpieczenia określa górną granicę odszkodowania, do której odpowiedzialność ponosi zakład ubezpieczeń. Przeczytaj czym kierować się przy określeniu wysokości sumy ubezpieczenia.

Jaki jest zakres ubezpieczenia mieszkania?

Zakres zdarzeń, jakie obejmuje umowa ubezpieczenia mieszkania może dotyczyć m.in. ochrony przed uszkodzeniem, zniszczeniem, jak również zdarzeniami losowymi. Standardowo ochroną obejmuje się także ruchomości domowe.

Kredyt w banku: czy ubezpieczenie na życie jest potrzebne?

Chciałem zawrzeć umowę kredytową z bankiem, ale ten wymaga ode mnie zawarcia najpierw umowy ubezpieczenia na życie. Czy bank może wymagać ode mnie takiego kroku? Czy jest to zgodne z prawem?

REKLAMA

Waloryzacja świadczeń z ubezpieczeń sprzed transformacji ustrojowej

Moja mama zawarła z Państwowym Zakładem Ubezpieczeń 20 lat temu na moją rzecz umowę ubezpieczenia zaopatrzenia dzieci. Teraz zakład ubezpieczeń proponuje mi świadczenie w wysokości 400 zł. Czy mam szansę uzyskać wyższe świadczenie?

Ubezpieczenie na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym

Ostatnio bardzo popularnym ubezpieczeniem życiowym jest ubezpieczenie na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. Ubezpieczenie to ma charakter ochronno-oszczędnościowy, co oznacza, że część składki przeznaczana jest na ochronę, zaś pozostała część zasila oszczędności - fundusz kapitałowy.

Treść umowy ubezpieczenia na życie

Przed zawarciem każdej umowy ubezpieczenia należy dokładnie zapoznać się z jej warunkami. Ubezpieczyciel jeszcze przed zawarciem umowy ma obowiązek doręczyć ubezpieczającemu tekst ogólnych warunków ubezpieczenia

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia na życie

Ubezpieczający może wypowiedzieć umowę ubezpieczenia w każdy czasie, lecz z zachowaniem terminu, który został określony w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Ubezpieczyciel może wypowiedzieć umowę tylko w określonych sytuacjach.

Warunki skutecznego powództwa zbiorowego

Instytucja powództwa zbiorowego ma na celu ułatwienie i usprawnienie dochodzenia roszczeń. Przy spełnieniu pewnych warunków grupa poszkodowanych może wspólnie dochodzić w sądzie swych praw przeciwko, z reguły silniejszemu, przeciwnikowi.

Polisa rentowa, czyli sposób na spokojną starość?

Przezorny zawsze ubezpieczony – mówi stara maksyma. Ubezpieczony dostanie rentę – odpowiadają ubezpieczyciele i oferują specjalne ubezpieczenie rentowe. Jest to jeszcze jedna forma oszczędzania, która może zapewnić nam spokojniejszą starość.

Skąd potrzeba ubezpieczenia na życie?

Wprawdzie ubezpieczenia na życie znane są w Europie od ok. 400 lat, ale dopiero od kilkudziesięciu lat nastąpił ich burzliwy rozwój i wzrost popytu.

Czym charakteryzuje się skarga na przewlekłość postępowania

Skarga na przewlekłość w postępowaniu sądowo – administracyjnym została uregulowana w ustawie o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki z dnia 17 czerwca 2004 r.

Kiedy roszczenie o zapłatę składki ubezpieczeniowej ulegnie przedawnieniu?

Przedawnienie daje możliwość uchylenia się od obowiązku spełnienia zobowiązania. Przedawnieniu ulega również roszczenie o zapłatę składki ubezpieczeniowej. Kiedy?

Kto odpowiada za szkody powstały na terenie budowy?

Jednym z obowiązków inwestora jest przekazanie wykonawcy terenu budowy. Gdy na terenie tym została wyrządzona szkoda, to wykonawca będzie ponosił odpowiedzialność za szkodę - aż do chwili oddania obiektu.

Odpowiedzialność za działanie na szkodę spółki

Jaką odpowiedzialność mogą ponieść osoby zarządzające spółkami, w przypadku gdy nierzetelnie wywiązują się ze swoich obowiązków?

Czym jest bezpodstawne wzbogacenie?

Możesz domagać się wydania korzyści w naturze lub gdyby to było niemożliwe - zwrotu wartości - w przypadku gdy ktoś bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową twoim kosztem. Na czym polega obowiązek wydania korzyści, co w przypadku gdy ktoś rozporządził już uzyskaną twoim kosztem korzyścią na rzecz innej osoby. Czy obowiązek ten może wygasnąć?

Aktualna sytuacja powodziowa - 7 czerwca

Kolejną dobę trwa walka z żywiołem.  Niestety należy spodziewać się gwałtownych burz, które mają trwać do końca tygodnia i mogą powodować lokalnie podtopienia. Obawę też budzi stan niektórych wałów, które od dłuższego czasu wytrzymują napór wody, ale mogą w końcu zacząć przeciekać.

Aktualna sytuacja powodziowa - 6 czerwca

Południe Polski kolejny dzień zmaga się z wielką wodą. Druga fala powodziowa wyrządza ogromne straty. Mieszkańcy Sandomierza znów bronią huty szkła - jednego z największych pracodawców w regionie.

Pomoc dla rolników poszkodowanych w powodzi

15 czerwca 2010 r. zostanie uruchomiony specjalny program pomocy dla rolników, którzy zostali poszkodowani przez tegoroczną powódź. Po zgłoszeniu do Komisji Europejskiej program nie będzie ograniczał dostępu do pomocy rolnikom, którzy skorzystali z niej w poprzednich latach.

Pomoc finansowa dla powodzian

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało zasady udzielania pomocy osobom poszkodowanym w powodzi. Wszystkie zgłoszenia przyjmowane są przez samorządy. Następnie gminy kierują zgłoszone potrzeby do wojewodów, a wojewodowie przesyłają bezpośrednio informacje do MSWiA. Środki przekazane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przekazywane są wojewodom, którzy przekazują je do samorządów a stamtąd trafiają do rąk osób poszkodowanych przez powódź.

Odpowiedzialność za niewykonanie zobowiązania

Strona jeśli zawarła umowę, ale nie wykonała swojego zobowiązania, będzie musiała ponieść tego konsekwencje. Odpowiedzialność dłużnika z tytułu niewykonania umów określona została przepisami Kodeksu cywilnego odpowiedzialnością kontraktową. Odpowiedzialność ta odnosi się do szkody, jaką poniosła druga strona, z powodu niewykonania świadczenia przez dłużnika.

Kto odpowiada za produkt niebezpieczny?

Odpowiedzialność za produkt niebezpieczny jest uregulowana przez przepisy Kodeksu cywilnego w sposób szczególny. Za produkt możemy uznać rzecz ruchomą, choćby została ona połączona z inną rzeczą, a także zwierzęta i, uwaga – energię elektryczną.

Aktualna sytuacja powodziowa - 25 maj

O ile sytuacja na południu stabilizuje się, to w północnej części kraju walka z żywiołem wchodzi w decydującą fazę. Szczególnie trudna sytuacja jest w województwach: wielkopolskim, lubuskim, zachodniopomorskim, pomorskim. 

Odpowiedzialność cywilna

Mimo, iż odpowiedzialność cywilna jest jedną z podstawowych instytucji prawa cywilnego, to nie istnieje legalna definicja tego pojęcia.

Odpowiedzialność deliktowa

Odpowiedzialność deliktowa jest odpowiedzialnością cywilnoprawną, której podstawę stanowią przepisy art. 415-449 kodeksu cywilnego.

Pojęcie szkody

Mimo tego, że powstanie szkody jest jedną z podstawowych przesłanek odpowiedzialności cywilnej przepisy prawne nie określają wprost co należy rozumieć pod pojęciem szkody.

Wygaśnięcie stosunku prawnego ubezpieczenia

Charakteryzując umowę ubezpieczenia nie sposób pominąć kwestii wygaśnięcia stosunku prawnego ubezpieczenia, gdyż kwestia ta niejednokrotnie budzi wątpliwości.

Ubezpieczenie maszyn od awarii

Ubezpieczenie maszyn od awarii jest uzupełnieniem polisy od ognia i innych zdarzeń losowych. Zapewnia ono ochronę właścicielowi lub użytkownikowi maszyn w przypadku szkód powstałych w związku z ich codzienną eksploatacją.

Mediacja w sprawach nieletnich

Mediacja w sprawach nieletnich jest stosowana jako sposób rozwiązania sporu, w przypadku kiedy osoba pokrzywdzona doznała jakiejś straty lub została w inny sposób skrzywdzona przez nieletniego sprawcę.

Wady rzeczy darowanej

Darowizna to często duża niespodzianka i najlepszy prezent dla obdarowanego. Niestety rzecz darowana może także przysporzyć sporo problemów, szczególnie kiedy nie jest taka, jaka być powinna…

Ubezpieczenie grupowe na życie a wypłata świadczenia

Ubezpieczenie to jeden z nielicznych elementów który ochrania nas lub naszą rodzinę w przypadku nieszczęśliwego wypadku. Jaka może być wysokość świadczeń? Kiedy wypłata zostaje wstrzymana?

Obowiązek naprawienia szkody

Obowiązek naprawienia szkody jest jednym ze środków karnych, który ma służyć wyrównaniu powstałej w wyniku popełnionego wykroczenia szkody. Podkreślenia wymaga to, że obowiązek naprawienia szkody orzekany jest tylko wówczas, gdy przepis szczególny tak stanowi, tj. gdy konkretny przepis prawa przewiduje wprost jego potencjalne zastosowanie.

Odpowiedzialność za wypadek komunikacyjny

Odpowiedzialność za wypadek komunikacyjny przewiduje artykuł 177 Kodeksu karnego. Przepis ten chroni bezpieczeństwo w komunikacji, a także najbardziej fundamentalne wartości jakimi są zdrowie i życie człowieka.

Obowiązek naprawienia szkody (art. 46)

W razie skazania sąd może orzec, a na wniosek pokrzywdzonego lub innej osoby uprawnionej orzeka, obowiązek naprawienia wyrządzonej przestępstwem szkody w całości albo w części lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę; przepisów prawa cywilnego o przedawnieniu roszczenia oraz możliwości zasądzenia renty nie stosuje się.

Pozwy zbiorowe - o odszkodowanie nie musisz walczyć w pojedynkę

Poszkodowani jednym zdarzeniem będą mogli walczyć o odszkodowania w jednym procesie. Ważne by do postępowania zgłosiło się co najmniej 10 osób. Takie postępowanie grupowe ułatwi dochodzenie drobnych roszczeń, o które nie opłaca się walczyć w postępowaniu indywidualnym

Czy osoba trzecia może dostać odszkodowanie?

Kodeks cywilny w art. 822 stanowi, iż przez umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej zakład ubezpieczeń zobowiązuje się do zapłacenia określonego w umowie odszkodowania za szkody wyrządzone osobom trzecim, względem których odpowiedzialność za szkodę ponosi ubezpieczający albo osoba, na rzecz której została zawarta umowa ubezpieczenia.

Utracone korzyści a odszkodowanie

Odszkodowanie za utracone korzyści należy się poszkodowanemu, który wskutek wypadku utracił przewidywane dochody. Ma to także odniesienie do osób, dla których samochód jest narzędziem pracy, a którego wskutek uszkodzeń nie mogą użytkować.

Jak poskarżyć się do Rzecznika Ubezpieczonych?

Rzecznik Ubezpieczonych reprezentuje interesy: ubezpieczonych i uprawnionych z umów ubezpieczenia, członków funduszy emerytalnych i uczestników pracowniczych programów emerytalnych. W sytuacji, gdy Państwa zdaniem zakład ubezpieczeń, powszechne towarzystwo emerytalne lub podmiot zarządzający pracowniczym programem emerytalnym naruszył prawo lub interesy ubezpieczonych, można wystąpić o pomoc do Rzecznika Ubezpieczonych.

Nowe stany chorobowe ujawnione kilka lat po wypłacie odszkodowania

W przypadku ujawnienia się nowej krzywdy (stanu chorobowego), o której w czasie ustalenia zadośćuczynienia nie było wiadomo, zakład ubezpieczeń powinien przyznać odpowiednią dodatkową sumę tytułem zadośćuczynienia z tytułu nowej krzywdy jaką niewątpliwie jest wystąpienie nowego schorzenia.

Kto ponosi odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez zwierzęta łowne?

Szkody wyrządzają nie tylko ludzie. Zdarza się nierzadko, że również zwierzęta leśne powodują istotne szkody. Przykładem jest zderzenie z jeleniem, który wyskoczył z lasu na drogę. Kto powinien zapłacić w takim wypadku odszkodowanie?

Kto ponosi odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez zwierzęta domowe i hodowlane?

Bywa, że szkodę spowoduje zwierzę domowe lub hodowlane. Wskazujemy podstawy odpowiedzialności oraz podmioty, względem których należy kierować roszczenia odszkodowawcze, w tego typu przypadkach.

Odszkodowanie bez rozczarowań, czyli co trzeba wiedzieć przed podpisaniem umowy ubezpieczenia?

Osoba, która zawiera umowę ubezpieczenia, niezwiązaną bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą, jest konsumentem usług ubezpieczeniowych. Jako konsumentowi przysługują mu prawa i obowiązki. Z racji tego, że jest stroną słabszą w przeciwieństwie do Zakładu Ubezpieczeń w ustawie o pośrednictwie ubezpieczeniowym zostały uregulowane obowiązki agentów i brokerów chroniące właśnie interesy konsumenta.

Wina a odszkodowanie

Prawo polskie przewiduje odpowiedzialność na zasadzie winy, ryzyka i zasad współżycia społecznego.

Wspólna odpowiedzialność za mienie powierzone


Na skutek nieodpowiedniego zachowania kolegi została zniszczona droga kasa fiskalna. Twierdzi on teraz, że wszyscy pracownicy będą musieli się złożyć na nową, gdyż ponosimy wspólną odpowiedzialność za mienie powierzone. Czy to prawda?

Wyrządzenie szkody przez pracodawcę


Kodeks pracy reguluje sytuacje, kiedy pracownik wyrządzi swojemu pracodawcy szkodę. Sytuacja odwrotna, kiedy to pracodawca wyrządza szkodę pracownikowi została przemilczana, warto jednak znać swoje prawa, gdyby taka sytuacja miała miejsce.

Postępowanie na miejscu kolizji drogowej

W razie uczestniczenia w wypadku drogowym bez ofiar w ludziach (tzw: kolizja drogowa) art. 44 ustawy Prawo o ruchu drogowym zobowiązuje kierujących do:

REKLAMA