Kategorie

Kiedy roszczenie o zapłatę składki ubezpieczeniowej ulegnie przedawnieniu?

Przedawnienie składki ubezpieczeniowej.
Przedawnienie składki ubezpieczeniowej.
Przedawnienie daje możliwość uchylenia się od obowiązku spełnienia zobowiązania. Przedawnieniu ulega również roszczenie o zapłatę składki ubezpieczeniowej. Kiedy?

Nie. Roszczenie ubezpieczyciela o zapłatę składki uległo przedawnieniu. Nie oznacza to jednak, że nie może on żądać zwrotu należności za nieopłaconą składkę. Zarzut ten jest bowiem uwzględniany dopiero, gdy zgłosi go uprawniony.

Co to oznacza? Jeżeli pozwany nie podniesie w procesie sądowym zarzutu przedawnienia, sąd zasądzi sporne roszczenie. Tak samo będzie w przypadku, gdy nieświadomy swojej sytuacji prawnej klient ureguluje przedawnioną należność.

Pomimo przedawnienia zobowiązanie nie wygasa, a jedynie nie jest możliwe dochodzenie go na drodze sądowej. Nie wynika z tego jednak, że spełnienie roszczenia przedawnionego będzie bezpodstawne. Zatem dłużnik nie będzie mógł domagać się zwrotu.

Zobacz również serwis: W sądzie

Przedawnienie roszczeń z ubezpieczenia

Sam zarzut przedawnienia można jeszcze podnieść przed postępowaniem sądowym. W opisywanym przypadku warto wskazać to w odpowiedzi ubezpieczycielowi. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, iż wycofa się on z roszczeń i zrezygnuje z powództwa.

Samo roszczenie z tytułu umowy ubezpieczenia ulega przedawnieniu z upływem 3 lat. Wynika to z art. 819 Kodeksu cywilnego.

Początek biegu przedawnienia

Początek biegu przedawnienia ma miejsce od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. Zgodnie z poglądami doktryny wymagalność danego roszczenia powstaje z chwilą, w której wierzyciel będzie mógł rozpocząć przymusową realizację (na drodze sądowej). Innymi słowy chodzi o taką sytuację, w której roszczenie nie będzie przedwczesne.

Najłatwiej określić termin wymagalności roszczenia, jeżeli wynika on z samej treści umowy.

Zgodnie z umową najmu czynsz ma być płacony do dziesiątego dnia każdego miesiąca.

W przypadku umowy ubezpieczenia początek biegu przedawnienia będzie miał miejsce po upływie terminu do którego powinna być opłacona składka.

Zobacz również serwis: Umowy

Jak liczyć przedawnienie?

W praktyce licząc przedawnienie trzeba jednak zwrócić uwagę na dwie rzeczy. Mianowicie chodzi o zawieszenie i przerwanie biegu przedawnienia.

W sytuacji roszczeń ubezpieczyciela zawieszenie biegu terminu (art. 121 Kodeksu cywilnego) może mieć w praktyce miejsce tylko w jednym przypadku, to jest, gdy z powodu siły wyższej uprawniony nie może dochodzić roszczeń przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania tego rodzaju spraw.

Przerwanie biegu przedawnienia

Od zawieszenia biegu terminu przedawnienia należy odróżnić jego przerwanie. Różnica jest zasadnicza, bowiem o ile przy zawieszeniu terminu przedawnienie jego wznowienie powoduje, że czas biegnie dalej, o tyle przy przerwaniu wznowiony termin przedawnienia biegnie od początku.

Zgodnie z art. 123 Kodeksu cywilnego bieg terminu przedawnienia ulega przerwaniu przez każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw. Przykładem może być wniesienie powództwa oznacza przerwanie biegu przedawnienia.

Oznacza to, że samo monitowanie dłużnika pismami z wezwaniem do zapłaty nie jest równoznaczne z przerwaniem przedawnienia.

Oprócz czynności przed sądem przerwanie przedawnienia powoduje również uznanie roszczenia przez dłużnika, a także wszczęcie mediacji.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  28 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Obostrzenia na październik 2021 r.

  Obostrzenia na październik 2021 r. zawarto w nowym rozporządzeniu Rady Ministrów. Aktualne obostrzenia mają zostać przedłużone do 31 października.

  Emerytury groszowe z ZUS wciąż problemem

  Emerytury groszowe z ZUS stanowią coraz częstszy problem. Czy planowane są zmiany dotyczące świadczeń niższych niż minimalne?

  Oszczędzamy mniej, ale regularnie [BADANIE]

  Z danych zebranych przez Intrum wynika, iż 80 procent konsumentów stara się oszczędzać każdego miesiąca. Czy to pozytywny skutek pandemii?

  Reklamacja po wakacjach - jak i kiedy?

  Reklamacja po wakacjach może dotyczyć np. usługi turystycznej, opóźnionego lotu czy noclegu. W jakim terminie należy ją wysłać?

  400 plus na dziecko w żłobku w 2022 r.

  400 plus na dziecko w żłobku w 2022 r.? Podpowiadamy dla kogo przewidziano nowy rodzaj wsparcia.

  Oszustwo "na 14. emeryturę" - co robić?

  Oszustwo "na 14. emeryturę? ZUS przestrzega przed osobami, które oferują pomoc przy wypełnieniu wniosku o świadczenie.

  Zasada niezmienności składu orzekającego - zmiany w k.p.k.

  Zasada niezmienności składu orzekającego sprawia, że zmiana sędziego oznacza przymus prowadzenia procesu od początku – co nikomu nie służy. Jest jednak szansa na poprawę sytuacji.

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. - zmiany

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. będzie możliwy tylko na podstawie ważnego paszportu. Są jednak wyjątki. Jakie?

  Ochrona konsumenta - przepisy uzupełniające weszły w życie

  Przepisy uzupełniające ochronę konsumentów weszły w życie. Zmiany dotyczą m.in. postępowania nakazowego z weksla czy wnoszenia pism do sądu.

  Noc spisowa - GUS wydłuża godziny pracy 25 września

  Noc spisowa zostanie zorganizowana przez GUS w sobotę 25 września. Jak i gdzie będzie można się spisać?

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował kalkulator, dzięki któremu można sprawdzić o ile orientacyjnie wzrośnie rata kredytu, gdy zmieni się jego oprocentowanie. Jak skorzystać z kalkulatora?

  Ubezwłasnowolnienie - zasady, skutki, procedura

  Ubezwłasnowolnienie jest możliwe tylko w określonych przypadkach. Na czym polega? Jakie wywołuje skutki? Jak wygląda procedura?

  Duże zmiany w prawach konsumenta - dyrektywa Omnibus

  Prawa konsumenta. Szykują się rewolucyjne zmiany w ochronie praw konsumenta. Wdrożenie tzw. dyrektywy Omnibus ma wyeliminować nieprawidłowości podczas wyprzedaży. W przypadku obniżki cen towarów, sklepy - tradycyjne oraz internetowe - będą miały obowiązek podawania informacji o najniższej cenie tego produktu lub usługi w ciągu 30 dni przed wprowadzeniem obniżki. Wpłynie to istotnie na przebieg coraz popularniejszych w Polsce wyprzedaży. Co więcej, zabroniona będzie sprzedaż usług finansowych poza lokalem sprzedawcy, gdy ma to miejsce podczas tzw. pokazów lub wycieczek.

  DVB-T2/HEVC. Od kiedy w Polsce nowy standard telewizji?

  DVB-T2/HEVC to nowy standard telewizji Od kiedy pojawi się w Polsce? Na wiele pytań konsumentów ma odpowiedzieć nowa kampania społeczna.

  Sąd okręgowy – od jakiej kwoty? [ZMIANY]

  Sąd okręgowy rozpatruje m.in. sprawy od określonej kwoty wartości przedmiotu sporu. Zmianę tego progu przewiduje projekt przygotowany przez resort sprawiedliwości.

  Turnusy rehabilitacyjne dla emerytowanych rolników

  Możliwość kierowania emerytowanych rolników na turnusy rehabilitacyjne zakłada projekt, który znalazł się w pracach legislacyjnych rządu. Co jeszcze ma się zmienić?

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku za wrzesień

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku również za wrzesień? To możliwe, ale trzeba pamiętać o formalnościach. Termin upływa 30 września.

  Sprawy o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie 16 września 2021 r. Co z umorzeniem spraw o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat?

  Świadczenie pielęgnacyjne a śmierć dziecka

  Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku śmierci dziecka z niepełnosprawnością. Czy przepisy ulegną zmianie?

  1000 plus – dla kogo?

  1000 plus. Dla kogo przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego? Prezentujemy najważniejsze założenia.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

  Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

  Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

  Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.