REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy roszczenie o zapłatę składki ubezpieczeniowej ulegnie przedawnieniu?

Przedawnienie składki ubezpieczeniowej.
Przedawnienie składki ubezpieczeniowej.

REKLAMA

REKLAMA

Przedawnienie daje możliwość uchylenia się od obowiązku spełnienia zobowiązania. Przedawnieniu ulega również roszczenie o zapłatę składki ubezpieczeniowej. Kiedy?

Nie. Roszczenie ubezpieczyciela o zapłatę składki uległo przedawnieniu. Nie oznacza to jednak, że nie może on żądać zwrotu należności za nieopłaconą składkę. Zarzut ten jest bowiem uwzględniany dopiero, gdy zgłosi go uprawniony.

REKLAMA

Co to oznacza? Jeżeli pozwany nie podniesie w procesie sądowym zarzutu przedawnienia, sąd zasądzi sporne roszczenie. Tak samo będzie w przypadku, gdy nieświadomy swojej sytuacji prawnej klient ureguluje przedawnioną należność.

Pomimo przedawnienia zobowiązanie nie wygasa, a jedynie nie jest możliwe dochodzenie go na drodze sądowej. Nie wynika z tego jednak, że spełnienie roszczenia przedawnionego będzie bezpodstawne. Zatem dłużnik nie będzie mógł domagać się zwrotu.

Zobacz również serwis: W sądzie

Przedawnienie roszczeń z ubezpieczenia

Sam zarzut przedawnienia można jeszcze podnieść przed postępowaniem sądowym. W opisywanym przypadku warto wskazać to w odpowiedzi ubezpieczycielowi. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, iż wycofa się on z roszczeń i zrezygnuje z powództwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Samo roszczenie z tytułu umowy ubezpieczenia ulega przedawnieniu z upływem 3 lat. Wynika to z art. 819 Kodeksu cywilnego.

Początek biegu przedawnienia

Początek biegu przedawnienia ma miejsce od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. Zgodnie z poglądami doktryny wymagalność danego roszczenia powstaje z chwilą, w której wierzyciel będzie mógł rozpocząć przymusową realizację (na drodze sądowej). Innymi słowy chodzi o taką sytuację, w której roszczenie nie będzie przedwczesne.

Najłatwiej określić termin wymagalności roszczenia, jeżeli wynika on z samej treści umowy.

Zgodnie z umową najmu czynsz ma być płacony do dziesiątego dnia każdego miesiąca.

W przypadku umowy ubezpieczenia początek biegu przedawnienia będzie miał miejsce po upływie terminu do którego powinna być opłacona składka.

Zobacz również serwis: Umowy

Jak liczyć przedawnienie?

W praktyce licząc przedawnienie trzeba jednak zwrócić uwagę na dwie rzeczy. Mianowicie chodzi o zawieszenie i przerwanie biegu przedawnienia.

W sytuacji roszczeń ubezpieczyciela zawieszenie biegu terminu (art. 121 Kodeksu cywilnego) może mieć w praktyce miejsce tylko w jednym przypadku, to jest, gdy z powodu siły wyższej uprawniony nie może dochodzić roszczeń przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania tego rodzaju spraw.

Przerwanie biegu przedawnienia

REKLAMA

Od zawieszenia biegu terminu przedawnienia należy odróżnić jego przerwanie. Różnica jest zasadnicza, bowiem o ile przy zawieszeniu terminu przedawnienie jego wznowienie powoduje, że czas biegnie dalej, o tyle przy przerwaniu wznowiony termin przedawnienia biegnie od początku.

Zgodnie z art. 123 Kodeksu cywilnego bieg terminu przedawnienia ulega przerwaniu przez każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw. Przykładem może być wniesienie powództwa oznacza przerwanie biegu przedawnienia.

Oznacza to, że samo monitowanie dłużnika pismami z wezwaniem do zapłaty nie jest równoznaczne z przerwaniem przedawnienia.

Oprócz czynności przed sądem przerwanie przedawnienia powoduje również uznanie roszczenia przez dłużnika, a także wszczęcie mediacji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

REKLAMA

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

REKLAMA

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

Identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych

Identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych. Identyfikator podatkowy jest konieczny do regulowania różnego rodzaju zobowiązań wobec organów podatkowych. Czym jest identyfikator podatkowy, jak go uzyskać oraz zaktualizować?

REKLAMA