REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Likwidacja szkód powypadkowych w Niemczech

Paul Ostrowski
Adwokat i notariusz
Na poszkodowanym ciąży obowiązek minimalizacji szkody. Musi uczynić wszystko, aby nie obciążać finansowo bez usprawiedliwionej potrzeby przeciwnika wypadku.
Na poszkodowanym ciąży obowiązek minimalizacji szkody. Musi uczynić wszystko, aby nie obciążać finansowo bez usprawiedliwionej potrzeby przeciwnika wypadku.

REKLAMA

REKLAMA

Po wypadku samochodowym, jeżeli szkoda jest wyższa niż 750 EUR, poszkodowany ma prawo zlecić wybranemu przez siebie rzeczoznawcy sporządzenie opinii. Wybór rzeczoznawcy ma poszkodowany a nie ubezpieczenie przeciwnika wypadku.

Kosztorys naprawy

Jeżeli szkoda nie przekracza sumy 750 EUR (tzw. Bagatellschaden), to poszkodowany zobowiązany jest zlecić warsztatowi samochodowemu sporządzenie kosztorysu naprawy (Kostenvoranschlag). Kosztorys ten kosztuje ok. 70 EUR i w razie naprawy samochodu w tym warsztacie jest potem potrącany od sumy rachunku naprawy.

REKLAMA

Przypominamy, że na poszkodowanym ciąży obowiązek minimalizacji szkody. Oznacza to, że poszkodowany musi wszystko czynić, aby nie obciążać finansowo bez usprawiedliwionej potrzeby przeciwnika wypadku.

Rzeczoznawca wyznacza w ekspertyzie tzw. Wiederbeschaffungswert. Jest to suma pieniędzy potrzebna na zakup podobnego samochodu, który uległ wypadkowi. Jeżeli koszty naprawy przekraczają o 130% tej sumy (Wiederbeschaffungswert), to mamy do czynienia ze szkodą całkowitą (tzw. Totalschaden). Poszkodowany nie może żądać od przeciwnika wypadku kosztów naprawy a tylko koszta potrzebne do nabycia podobnego samochodu, w stanie przed wypadkiem.

Od tej sumy odciągane jest też tzw. Restwert. Jest to „pozostała” wartość uszkodzonego samochodu, którego naprawa nie jest już ze względów ekonomicznych uzasadniona.

Wysokość Restwert wycenia też rzeczoznawca na podstawie miejscowego rynku, więc cen miejscowych handlarzy używanych samochodów. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Co to jest szkoda całkowita?

Zwrot kosztów naprawy samochodu

Jeżeli koszta naprawy nie przekraczają 30% powyżej Wiederbeschaffungswet , to poszkodowany może żądać zwrotu tych kosztów naprawy samochodu. Samochód musi być wtedy rzeczywiście naprawiony i używany dalej przez okres co najmniej sześciu miesięcy. 

Odszkodowanie

REKLAMA

Jeżeli koszta naprawy nie przekraczają Wiederbeschaffungswert, to poszkodowany ma dwie możliwości regulacji szkody. Poszkodowany może żądać odszkodowania na podstawie opinii rzeczoznawcy albo na podstawie rachunku naprawy. Jeżeli regulacja następuje na podstawie opinii, to poszkodowany otrzymuje tylko koszta naprawy netto, a więc bez VAT. Ten podatek jest tylko wtedy zwracany, jeżeli on rzeczywiście powstał, a więc też przy naprawach częściowych.

Znane jest jeszcze pojęcie „merkantiler Minderwert”. Wartość naprawionego samochodu po wypadku jest mniejsza jak jego wartość przed wypadkiem. Ta strata wartości (cena powypadkowego samochodu jest z reguły niższa jak samochodu bez wypadku) musi być też zwrócona poszkodowanemu.

Poszkodowany ma też prawo powierzyć przeprowadzenie likwidacji szkody powypadkowej adwokatowi, którego honorarium płaci ubezpieczenie sprawcy wypadku samochodowego.

Zobacz również serwis: Ubezpieczenia komunikacyjne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zmienią się zasady przyznawania żołnierzom zawodowym dodatku za długoletnią służbę wojskową. Dodatek nie będzie już się zwiększał co 3 lata służby – jest projekt rozporządzenia

  Żołnierzowi zawodowemu przysługuje prawo do dodatku za długoletnią służbę wojskową. Obecnie dodatek ten jest zwiększany co 3 lata służby o 3% należnego mu uposażenia zasadniczego. Ta zasada zostanie zmieniona przez nowelizację przepisów o dodatkach do uposażenia żołnierzy.

  Zasiłek rodzinny 2024 – czy będzie waloryzacja?

  Czy w 2024 roku będzie waloryzacja zasiłku rodzinnego? Czy będzie podwyżka dodatków do zasiłku rodzinnego? Czy kryterium dochodowe, które obecnie nie pozwala na uzyskanie zasiłku osobom zarabiającym najniższą krajową, zostanie zmienione?

  Nie tylko podwyżki wynagrodzenia. Nauczyciele otrzymają też nowe legitymacje służbowe – projekt rozporządzenia

  Nauczyciele otrzymają nowe legitymacje służbowe. Obecne legitymacje nie spełniają wymagań odnośnie do minimalnych zabezpieczeń.

  Czy komornik może zająć zwrot podatku małżonków ze wspólnego rozliczenia? Sprawdź, jak zmieniły się przepisy.

  Decyzja o wspólnym rozliczeniu małżonków na gruncie podatku dochodowego jest zazwyczaj podyktowana chęcią osiągnięcia korzyści podatkowej – uniknięcia wejścia w wyższy próg podatkowy, czy pełniejszego skorzystania z ulg. Jednak może mieć też mniej przyjemne konsekwencje związane z zajęciem komorniczym.

  REKLAMA

  Dodatki do zasiłku rodzinnego 2024 – kwoty, ustawa

  Jakie dodatki do zasiłku rodzinnego wymienia ustawa? Czy jest dodatek na dziecko niepełnosprawne i dla rodziny wielodzietnej? Najwyższy dodatek do zasiłku rodzinnego wynosi 1000 zł i jest jednorazowy. Jakie są kwoty wszystkich 7 dodatków do zasiłku w 2024 roku?

  Zasiłek i dodatek dla samotnej matki 2024

  Samotna matka w 2024 roku może wnioskować o zasiłek rodzinny i dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka. Jakie jest kryterium dochodowe? Jak złożyć wniosek o jakie dokumenty załączyć? Czy alimenty mają wpływ na przyznanie dodatku?

  Komunikat: Autostrada A2 nie będzie blokowana miesiąc. Strajk ostrzegawczy od 25 do 26 lutego. I Warszawa 27 lutego. Rolnicy blokują od strony Niemiec

  Trzy godziny rozmów rolników z przedstawicielami przedsiębiorstw zaowocowały nowymi ustaleniami w sprawie planowanego protestu rolników na odcinku autostrady A2 w Świecku. 

  Taki sam wiek emerytalny kobiet i mężczyzn w Polsce? MRPiPS: nie ma przyzwolenia społecznego, nie są prowadzone prace

  Brak jest przyzwolenia społecznego w zakresie realizacji postulatu zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn w Polsce. Dlatego Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie prowadzi żadnych prac w tym zakresie. Obecnie rząd nie prowadzi prac dotyczących wyliczenia, jak zmieniłaby się średnia wysokość emerytur dla kobiet w przypadku zrównania wieku emerytalnego dla obu płci. Jednocześnie zróżnicowanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn jest zgodne z Konstytucją RP, regulacjami Międzynarodowej Organizacji Pracy i dyrektywami UE. Takie informacje zostały przekazane w odpowiedzi na interpelację poselską z 22 lutego 2024 r., której udzieliła Aleksandra Gajewska, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

  REKLAMA

  W Warszawie sędzia zakwestionowała działania A. Bodnara. Czy prokuratorzy będą mogli skutecznie ścigać przestępców?

  Do sądów karnych wkroczył chaos. Dowodem na to jest zwrócenie prokuraturze przez Sąd Apelacyjny w Warszawie wniosku o przedłużenie aresztu tymczasowego. Decyzja sądu nie dotyczy polityki, ale ma źródło w polityce.

  Czy syn byłego prezesa Orlenu postąpił rozsądnie, czyli fundacja rodzinna okiem potencjalnego beneficjenta

  W ostatnim czasie głośno było o założeniu fundacji rodzinnej przez byłego prezesa Orlenu – w szczególności w kontekście przekazania do fundacji majątku przez jego syna. Zostawiając z boku politykę, jest to na pewno ciekawy przyczynek do rozważań o tym, czy takie działanie jest dopuszczalne i w jakikolwiek sposób opłacalne – a szerzej do dyskusji o roli beneficjenta.

  REKLAMA