reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Pojęcie szkody

Mimo tego, że powstanie szkody jest jedną z podstawowych przesłanek odpowiedzialności cywilnej przepisy prawne nie określają wprost co należy rozumieć pod pojęciem szkody.

Co to jest szkoda?

Pojęcie szkody, której to powstanie wraz ze zdarzeniem powodującym powstanie szkody oraz adekwatnym związkiem przyczynowym między zdarzeniem a szkodą jest jedną z podstawowych przesłanek odpowiedzialności cywilnej. Jakkolwiek istotne nie doczekało się jak dotąd ustawowej definicji. Mimo tego, iż przepisy nie określają wprost co należy rozumieć pod pojęciem szkody, to powszechnie akceptowaną wydaje się być wypracowana przez doktrynę definicja szkody.

Zgodnie z tą definicją za szkodę uznaje się uszczerbek w dobrach prawnie chronionych (takich jak życie, zdrowie, mienie itp.), którego poszkodowany doznał wbrew swojej woli. Ze względu na charakter dóbr, które doznały uszczerbku w wyniku działania wywołującego szkodę można wyróżnić szkody majątkowe (na mieniu) jak np. uszkodzenie samochodu oraz szkody niemajątkowe(szkody na osobie) jak np. uszkodzenia ciała.

Zobacz również serwis: Ubezpieczenia

Szkoda, to też utracone korzyści

Mówiąc o szkodzie majątkowej należy rozumieć przez nią nie tylko straty, które poszkodowany rzeczywiście poniósł w wyniku zdarzenia wywołującego szkodę (damnum emergens), ale również tzw. utracone korzyści (lucrum cessans), czyli to wszystko co mógłby on osiągnąć, gdyby nie doszło do zdarzenia wywołującego szkodę. Szkoda rzeczywista może polegać na zmniejszeniu aktywów (w wyniku zdarzenia środki jakie posiadał poszkodowany ulegają zmniejszeniu) lub zwiększeniu pasywów (w skutek zdarzenia następuje powiększenie się zadłużenia poszkodowanego).

Zobacz również serwis: Odszkodowania

Jeśli zaś chodzi o szkodę w postaci utraconych korzyści, to ma zawsze charakter hipotetyczny, co często powoduje trudności w określeniu jej rozmiarów. Przykładem wystąpienia szkody w postaci utraconych korzyści może być sytuacja, gdy malarz wskutek potrącenia przez samochód doznaje złamania ręki, co uniemożliwia mu namalowanie zamówionego obrazu, a tym samym traci on możliwość uzyskania z tego tytułu wynagrodzenia.

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Posyniak

Notariusz Szczecin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama