REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Darczyńca będzie ponosił odpowiedzialność, jeżeli wykaże mu się, że o wadzie wiedział.
Darczyńca będzie ponosił odpowiedzialność, jeżeli wykaże mu się, że o wadzie wiedział.

REKLAMA

REKLAMA

Darowizna to często duża niespodzianka i najlepszy prezent dla obdarowanego. Niestety rzecz darowana może także przysporzyć sporo problemów, szczególnie kiedy nie jest taka, jaka być powinna…

Kodeks cywilny w wielu wypadkach stanowi o wadach rzeczy. Jeżeli porówna się te przepisy łatwo zauważyć, że w przypadku darowizny są one dość łagodne. Wynika to zapewne z nieodpłatnego charakteru darowizny.

REKLAMA

Art. 892 Kodeksu cywilnego, który reguluje wady rzeczy darowanej, ma na względzie zarówno wady fizyczne, jak i prawne. O wadzie fizycznej można mówić wówczas, gdy rzecz nie ma tych właściwości, jakie zgodnie ze swoim przeznaczeniem powinna mieć, o wadzie prawnej zaś wtedy, gdy darowana przez darczyńcę rzecz nie stanowiła jego własności lub też była obciążona prawem innej osoby.

Aby w ogóle można było mówić o odpowiedzialności za wady rzeczy darowanej, muszą wystąpić łącznie trzy przesłanki:

  • Rzecz musi mieć wady
  • Darczyńca wie o tych wadach i świadomie nie powiadamia obdarowywanego,
  • Obdarowany poniósł szkodę w związku z rzeczą darowaną.

Z brzmienia omawianego przepisu wynika, że dla przyjęcia odpowiedzialności darczyńcy najistotniejsze znaczenie ma jego wiedza o wadliwości darowanej rzeczy. Darczyńca nie będzie ponosił odpowiedzialności, jeżeli nie wykaże mu się, że o wadzie wiedział. O odpowiedzialności darczyńcy za szkodę nie będzie też można mówić w wypadku zawiadomienia obdarowanego przez darczyńcę - we właściwym czasie - o tym, że darowana mu rzecz (prawo) ma wadę, a także w sytuacji, gdy obdarowany, mimo niepowiadomienia, mógł z łatwością wadę zauważyć i zapobiec szkodzie.

Zobacz: W jaki sposób dokonać darowizny kwoty pieniężnej?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Uprawnienie obdarowanego w komentowanym przepisie ograniczone zostało do naprawienia szkody wywołanej wadą rzeczy. Nie może on domagać się wydania innej rzeczy nie mającej wad.

Pan Tomek darował swojemu wnukowi samochód dostawczy, który miał mu pomóc w otworzeniu własnej działalności gospodarczej. Nie wiedział jednak, że samochód ma poważnie uszkodzone podwozie. Wskutek tej awarii wnuk stracił cały przewożony z jednego do drugiego miasta towar. W związku z tym, że Pan Tomek nie widział o wadzie, wnuk nie będzie mógł żądać od niego naprawienia szkody.

Zobacz serwis: Darowizny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Uchwała Sądu Najwyższego w sprawie kredytów frankowych. Co zmieniło się dla frankowiczów?

Jakie zmiany wprowadziła „Uchwała frankowa” Sądu Najwyższego z 25 kwietnia 2024 roku? Jakie możliwości i prawa mają frankowicze w świetle nowej uchwały? Czy spodziewamy się kolejnych zmian? 

Podatek od streamerów. Donejty nie spełniają definicji darowizny, podlegają więc podatkowi dochodowemu

Podatek od streamerów. Donejty, czyli anonimowe wpłaty przekazywane twórcy internetowemu transmitującemu np. grę komputerową, podlegają podatkowi dochodowemu, bo nie są darowizną – czytamy w dzisiejszym wydaniu „Dziennika Gazety Prawnej”.

Jeszcze tylko dziś wyborcy z niepełnosprawnościami mogą zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego

Wyborcy z niepełnosprawnościami i osoby, które najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat mogą zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach do Parlamentu Europejskiego jeszcze tylko do dziś, 27 maja 2024 r. 

Powrót kontrowersyjnej ustawy. Wiatraki pół kilometra od domów

Według informacji uzyskanych przez portal Money.pl, prawdopodobnie w czerwcu poznamy projekt tzw. "ustawy wiatrakowej". Zgodnie z zapowiedziami, wiatraki będą mogły być stawiane w odległości pół kilometra od zabudowań. W ustawie znajdą się również inne ważne regulacje dotyczące Odnawialnych Źródeł Energii (OZE).

REKLAMA

Przywrócenie handlowych niedziel. ZPPHiU: czas otwarcia sklepów powinien być krótszy (np. 8 godzin)

Przywrócenie handlu w niedziele wymaga przemyślanego zaprojektowania i odpowiedniego przygotowania - uważa dyrektor generalna Związku Polskich Pracodawców Handlu i Usług Zofia Morbiato. Czas pracy w niedziele powinien być jednak krótszy niż przed wprowadzeniem zakazu - dodaje.

Płaca minimalna w 2025 r. wzrośnie najwyżej o 5 proc. Premier Tusk: w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok

Płaca minimalna w 2025 r. wzrośnie najwyżej o 5 proc. - Płaca minimalna będzie podniesiona o tyle, co wymaga ustawa w związku z inflacją, czyli blisko 5 proc., w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok - powiedział premier Donald Tusk. Podkreślił, że w tej chwili państwo musi zadbać o bezpieczeństwo szczególnie małych i średnich firm.

Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

REKLAMA

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

REKLAMA