REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Aktualna sytuacja powodziowa - 7 czerwca

fot. KM PSP Nowy Sącz
fot. KM PSP Nowy Sącz

REKLAMA

REKLAMA

Kolejną dobę trwa walka z żywiołem.  Niestety należy spodziewać się gwałtownych burz, które mają trwać do końca tygodnia i mogą powodować lokalnie podtopienia. Obawę też budzi stan niektórych wałów, które od dłuższego czasu wytrzymują napór wody, ale mogą w końcu zacząć przeciekać.

Województwo świętokrzyskie

REKLAMA

6 czerwca br. w nocy w miejscowości Szczytniki (gmina Dwikozy) na wałach cofkowych Wisły na rzece Opatówka pękł wał zalewając miejscowości: Szczytniki, Nowy Kamień, Bożydar i Mściów. Zagrożonych jest 2 000 osób. Przystąpiono do ewakuacji ludności. Większość mieszkańców zdecydowała się jednak na pozostanie w swoich domach. Do walki o utrzymanie wałów przeciwpowodziowych skierowano dodatkowe służby.

REKLAMA

Dziś (7 czerwca br.) w miejscowości Winiary (gmina Dwikozy) pękł wał wiślany zalewając miejscowości: Kępa Chwałowska (w tym wojewódzki magazyn przeciwpowodziowy i przepompownię), Słupiec i Winiarki. Zagrożonych jest około 200 osób. Ogłoszono ewakuację ludności, ale większość mieszkańców pozostała w swoich domach.

W Sandomierzu trwa walka o utrzymanie wałów przeciwpowodziowych chroniących hutę. Przy zabezpieczaniu wałów pracuje ponad 200 ratowników, w tym: straż, wojsko, mieszkańcy Sandomierza i pracownicy huty.

W Sandomierzu i wzdłuż gmin: Dwikozy, Zawichost, Ożarów i Tarłów utrzymuje się wysoki stan poziomu wody w Wiśle.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na pozostałych terenach sytuacja stabilizuje się.

Zobacz też: Powrót do domu po powodzi

Województwo małopolskie

Woda w małopolskich rzekach opada. Alarmy przeciwpowodziowe obowiązują w Nowym Sączu i Tarnowie, w 3 powiatach i 10 gminach. Pogotowia przeciwpowodziowe są nadal w Krakowie i Oświęcimiu, w 7 powiatach i 9 gminach. Stan alarmowy przekroczony jest w 2 miejscach: na Wiśle i Szreniawie, a ostrzegawczy w 3, na Wiśle i Dunajcu.

W ciągu minionej doby zabezpieczano, umacniano i likwidowano wyrwy w wałach ochronnych.

W gminie Szczurowa (powiat dąbrowski) opada woda zalewająca miejscowości Wola Przemykowska, Natków, Kwików i Księżę Kopacze.

REKLAMA

Wciąż trudna sytuacja panuje w gminie Szczucin (powiat dąbrowski). Pomimo, że opada woda w Wiśle, wciąż istnieje zagrożenie przerwania wałów, szczególnie w miejscowościach Maniów i Laskówka Delastowska. W miejscowości Słupiec, gdzie Wisła przerwała wał, wczoraj (6 czerwca br.) wieczorem można już było zaobserwować lekki odpływ wód z powrotem do rzeki. Jednak nie zmniejsza się poziom rozlewiska, ponieważ wciąż wpływa woda z rowów melioracyjnych. Woda z wyżej położonych sąsiednich gmin zalewa miejscowości Radwan, Suchy Grunt, Brzezówka i Zabrnie. Zalane są liczne drogi powiatowe i gminne. W gminie Olesno podmyty został most na rzece Żabnica w miejscowości Podborze – most zamknięto.

W powiecie tarnowskim wysoki stan Dunajca spowodował zamknięcie śluz w rowach melioracyjnych - nastąpiło podtopienie kilku miejscowości w gminie Wierzchosławice. W gminie Gromnik występują liczne osuwiska, zagrożona jest linia wysokiego napięcia w miejscowości Ryglice. W miejscowości Zbylutowska Góra obsunięta skarpa zagraża stacji przesyłowej gazu.

Wciąż nieprzejezdne są szlaki kolejowe na trasie Tarnów – Stróże, Nowy Sącz – Krynica/Muszyna oraz Stróże – Jasło. Odbudowa zerwanego mostu kolejowego między Nowym a Starym Sączem potrwa minimum rok i będzie kosztowała kilka milinów złotych.

Na chwilę obecną kolej zrezygnowała z wprowadzenia komunikacji zastępczej. Pasażerowie korzystają z komunikacji samochodowej.

Zamknięta też jest droga krajowa nr 87 w kierunku granicy.

Zobacz też: Dowód osobisty utracony w wyniku powodzi 

Województwo podkarpackie

W ciągu nocy trwały intensywne prace przy umacnianiu wałów przeciwpowodziowych w miejscowości Wrzawy w gminie Gorzyce przy ujściu Sanu do Wisły, gdzie nałożyły się dwie fale z Wisły i Sanu, grożąc rozmyciem wałów w miejscowości Wrzawy w województwie tarnobrzeskim. Wały udało się obronić.

Wisłoka w górnym i środkowym biegu i jej dopływach sukcesywnie się obniża. Aktualnie poziom wód w Wisłoce i jej dopływach jest poniżej stanów ostrzegawczych. Jedynie na wodowskazie w Mielcu utrzymuje się stan ostrzegawczy.

W górnym i środkowym biegu Sanu poziom wody obniża się i jest poniżej stanów ostrzegawczych. Jedynie w dolnym biegu od Rzuchowa do ujścia Sanu do Wisły poziom wody przekracza stan alarmowy.

W górnym i środkowym biegu rzeki Wisłok stan wody obniża się i stabilizuje. Poziom wody poniżej stanów ostrzegawczych. Jedynie na wodowskazie Tryńcza przekracza jeszcze stan alarmowy o 120 cm.

Alarm przeciwpowodziowy obowiązuje na terenie 9 powiatów i miasta Tarnobrzega.

Zobacz też: Infolinia dla powodzian

Województwo lubuskie

Sytuacja powodziowa stabilizuje się. Do wczoraj (6 czerwca br.) woda w rzece Odrze regularnie opadała. Zabezpieczone wały przeciwpowodziowe wytrzymywały jej napór.

W nocy w Nowej Soli odnotowano wzrost poziomu wody o 3 centymetry. Ma to związek ze zbliżającą się drugą falą kulminacyjną. Fala kulminacyjna Warty przeszła przez Skwierzynę i Gorzów, w ciągu doby woda w tych miastach opadła o 3 centymetry. Dzisiaj fala dotrze do Kostrzyna. Umocnienie wałów i usunięcie ich uszkodzeń spowodowało, że rzeka Warta nie wyrządziła większych szkód.

Zobacz też: Osuszanie budynków po powodzi

Województwo lubelskie

W nocy doszło do przerwania wału w miejscowości Kopiec w gminie Annopol. Przez powstałą wyrwę o długości około 30 m przedostaje się woda. Z 11 zagrożonych zalaniem gospodarstw ewakuowano 50 osób.

Powiększa się rozlewisko w gminie Wilków. W związku z podchodzeniem wody pod tereny gminy Łaziska jeszcze wczoraj (6 czerwca br.) zarządzono ewakuację z miejscowości: Las Dębowy, Grahowiec, Zakrzów, Braciejowice, Wrzelów, Trzciniec, Niedźwiada Mała, Niedźwiada Duża, Nieciecz, Koło i Głodno.

Trwa walka o utrzymanie wałów w Kępie Gosteckiej i Soleckiej w powiecie opolskim. Na miejscu pracuje około 785 ratowników. Prace przy wałach prowadzone są również w powiecie puławskim w Parchatce.

Według stanu wód na godz. 8.00 (7 czerwca br.) stan alarmowy jest przekroczony na Wiśle w Annopolu o 264 cm. W Puławach o 174 cm i w Dęblinie o 121 cm.

Zobacz też: Praktyczne rady dla powodzian

Województwo opolskie

Sytuacja na Opolszczyźnie jest stabilna. Druga fala powodziowa przeszła nie powodując większych zniszczeń. Wystąpiły lokalne podtopienia, woda wylała się na pola i łąki, nie wlała się jednak ponownie do domów. Jak dotąd, trudna sytuacja występowała w miejscowościach: Horula, Kąty Opolskie, Cisek, Bierawa, Żelazna i Czarnowąsy, gdzie wały przeciwpowodziowe zostały już wcześniej uszkodzone.

Stan alarmowy na rzekach przekroczony jest w czterech miejscach, a stan ostrzegawczy w pięciu.

Zobacz też: Pomoc dla rolników poszkodowanych w powodzi

Województwo mazowieckie

Do Warszawy dochodzi kolejna fala powodziowa, która będzie jedynie o 20 cm niższa (760 cm) od pierwszej. Kulminacja spodziewana jest we wtorkowe po południu (8 czerwca br.). Władze Warszawy zadecydowały o ponownym zamknięciu Wału Miedzeszyńskiego: w nocy z poniedziałku na wtorek (od północy 7 czerwca br.), na cały wtorek i środę (8 i 9 czerwca br.).

W Świniarach w gminie Słubice i w Dobrzykowie gmina Gąbin cały czas trwają przygotowania do obrony przed spływającą Wisłą tzw. drugą falą wezbraniową. Dziś (7 czerwca br.) od godziny 7.00 rano w miejscowości Świniary służby przy pomocy śmigłowców układają wał przeciwpowodziowy. Dodatkowo planuje się ułożyć rękaw z piaskiem, co spowoduje zmniejszenie intensywności przepływu wody przez wyrwę. Prace mają zmniejszyć ewentualne zalanie terenów gmin Słubice i Gąbin. Do gminy Gąbin (w Dobrzykowie) wysłano grupę 100 żołnierzy.

W związku z zagrożeniem powodziowym we wtorek i środę (8 i 9 czerwca) w Warszawie będą nieczynne wybrane placówki oświatowe: żłobki, przedszkola i szkoły w Wawrze, Białołęce, na Pradze Północ, Pradze Południe i jedna placówka na Mokotowie.

Zobacz też: Dokumentowanie szkód po powodzi i zawiadomienie ubezpieczyciela 

Województwo zachodniopomorskie

Sytuacja w regionie nie zmienia się. Nadal utrzymuje się wysoki stan wód na wodowskazach (choć woda powoli opada).

Woda zalała naturalne poldery zalewowe, podtopionych zostało 20 budynków mieszkalnych, w powiatach gryfińskim i myśliborskim.

Zobacz też: Rola edukacji powodziowej

Województwo wielkopolskie

Dziś rano (7 czerwca br.) rozpoczęto zamykanie sześciometrowej wyrwy w wale na wysokości Kraśnicy, przez którą woda wpływa na polder Golina.

Nadal na całej długości Warty przekroczone są stany alarmowe. W Poznaniu w godzinach porannych na wodowskazie odnotowano 577 cm wody (450 stan alarmowy). Służby monitorują stan nadwarciańskich wałów i podejmują działania zabezpieczające i zapobiegające ewentualnym przesiąknięciom. Prowadzony jest stały monitoring hydrologiczny.

W Wielkopolsce alarm przeciwpowodziowy obowiązuje w 46 gminach i miastach województwa.

Zobacz też: Pomoc finansowa dla powodzian

Województwo pomorskie

Obniża się poziom Wisły. Stan wody w Tczewie kształtuje się obecnie 41 cm poniżej stanu alarmowego. Jedynie na wodowskazie w Przegalinie lustro wody o 6 cm przekracza stan alarmowy.

Mimo spadkowych tendencji nadal obowiązuje alarm powodziowy. Służby pozostają w gotowości i na bieżąco monitorują sytuację. Według prognoz poziom wody w najbliższych dniach znów nieznacznie będzie się podnosił. Druga, kulminacyjna fala spodziewana jest w Tczewie w najbliższy czwartek (10 czerwca br.) i piątek (11 czerwca br.). Stan wody osiągnie wówczas poziomy alarmowe. Przekroczenia nie będą jednak tak znaczne, jak w przypadku pierwszej fali.

Stan wałów przeciwpowodziowych jest stabilny. Korzystnie przedstawiają się również prognozy hydro – meteorologiczne na najbliższe dni. Nie przewiduje się utrudnień w odpływie Wisły do Zatoki Gdańskiej.

Na bieżąco badana jest czystość wody wiślanej i wód na pomorskich kąpieliskach. Służby sanitarne nie stwierdziły zagrożenia dla ludzi.

Źródło: MSWiA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zarząd Poczty Polskiej chce zrównania pensji minimalnej w spółce z płacą minimalną

Zarząd Poczty Polskiej przedstawił właśnie projekt nowego Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy, proponuje w nim zrównanie minimalnego wynagrodzenia w spółce z poziomem płacy minimalnej. Tak wynika z opublikowanego komunikatu Poczty Polskiej.

Idą zmiany w zakresie opieki zdrowotnej nad uczniami w szkole. Jakie są nowe propozycje rządu?

Rząd zauważył, że występują trudności z zapewnieniem opieki zdrowotnej nad uczniami w szkole. Mamy więc nowe propozycje. Zmiany mają polegać m.in. na rozszerzeniu katalogu zawodów medycznych mogących sprawować profilaktyczną opiekę zdrowotną nad uczniami.

Jakie są prawa pracownika i obowiązki pracodawcy w momencie wystąpienia klęski powodzi? Jak w tym zakresie wspiera powodzian nowa ustawa?

W wyniku wrześniowej powodzi stanem klęski żywiołowej zostało objętych 749 miejscowości i 2 mln 390 tys. osób. Realnie powódź dotknęła 57 tys. osób, które nadal usuwają jej skutki ze swoich domów czy miejscowości. Warto wiedzieć, jak w tym zakresie wspiera powodzian ustawa, określająca prawa pracownika i obowiązki pracodawcy w momencie wystąpienia klęski powodzi.

Zasiłek opiekuńczy 2024 i 2025

Zasiłek opiekuńczy 2024 i 2025. Komu i w jakich sytuacjach przysługuje? Jak wystąpić o zasiłek opiekuńczy? Ile wynosi? Przez jaki czas można pobierać zasiłek opiekuńczy? Co z dodatkowym zasiłkiem opiekuńczym? 

REKLAMA

1780,96 zł comiesięcznego świadczenia uzupełniającego. Jakie warunki należy spełnić, żeby otrzymać świadczenie?

1780,96 zł – o taką kwotę mogą ubiegać się osoby, które zrezygnowały z zatrudnienia, aby wychowywać dzieci lub z tego powodu w ogóle go nie podjęły. Świadczenie może być przyznane matce po osiągnięciu wieku 60 lat albo ojcu po osiągnięciu wieku 65 lat, w razie braku dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania.

Od 1 stycznia 2025 r. obowiązkowy system kaucyjny dla placówek handlowych powyżej 200 m2 [sklepy zachęcają: ​1 butelka = 5 gr rabatu przy zakupach za min. 2 zł + wartość kuponu rabatowego]. Co z nakrętkami?

Od 1 stycznia 2025 r. będzie obowiązkowy system kaucyjny dla placówek handlowych powyżej 200 m2. Duże sieci sklepów zachęcają np. taką reklamą: ​1 butelka = 5 gr rabatu przy zakupach za min. 2 zł + wartość kuponu rabatowego. My pytamy, ale jak mają funkcjonować butelkomaty, co z nakrętkami?

Jesteś aktywnym zawodowo emerytem lub rencistą? Możesz stracić emeryturę

Nie każdy jest świadomy tego, że aktywność zawodowa na emeryturze (lub podczas pobierania renty), może pozbawić emeryta (lub odpowiednio – rencistę) świadczenia emerytalno-rentowego. Mowa o tzw. limitach dorabiania do emerytury (lub renty), których przekroczenie powoduje zmniejszenie świadczenia lub nawet zawieszenie jego wypłacania. Od powyższej zasady, ustawodawca przewidział jednak pewne wyjątki i – co do zasady – dorabiać bez ograniczeń, może emeryt, który osiągnął powszechny wiek emerytalny, chyba, że kontynuuje on zatrudnienie u dotychczasowego pracodawcy.

800 zł plus 1000 zł plus 1500 zł po urodzeniu dziecka. Trzeba złożyć trzy wnioski żeby dostać te świadczenia do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia

800 zł plus 1000 zł plus 1500 zł po urodzeniu dziecka. Trzeba złożyć trzy wnioski żeby dostać te świadczenia do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia. Sprawdź, które ze świadczeń przysługują przed 1 rokiem życia dziecka.

REKLAMA

4 świadczenia dla rodzin w 2024 i 2025

4 świadczenia dla rodzin w 2024 i 2025. Niektóre z poniższych świadczeń przysługują niezależnie od dochodu w rodzinie. Jedno ze świadczeń przysługuje raz w roku, inne są wypłacane co miesiąc. Sprawdź, co zrobić, by uzyskać określone świadczenia.

MF: Pełnoletnie i niepełnosprawne dzieci. 1 112 zł, 2 000 zł, 2 700 zł rocznie. 11 świadczeń zwolnionych z PIT

MF odpowiedziało na pytanie: Jakie są możliwości wspólnego z rodzicem, będącym opiekunem faktycznym,
opodatkowania pełnoletniej osoby, która nigdy nie pracowała, jest niezdolna do samodzielnej egzystencji i pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym? MF: Pełnoletnie i niepełnosprawne dzieci. 1 112 zł, 2 000 zł, 2 700 zł rocznie. 11 świadczeń zwolnionych z PIT

REKLAMA