REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ubezpieczenie, Prawa pacjenta

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ubezpieczenie samochodu w roku 2012

Od początku roku 2012 nie będzie możliwości podwójnego opłacenia ubezpieczenia samochodu. Nabywca samochodu używanego nie będzie musiał wypowiadać umowy ubezpieczenia OC.

Sukces Forda – program "Gwarancja12"

Firma Ford Polska Sp. z o.o. przedstawiła dotychczasowe wyniki sprzedaży swojego programu "Gwarancja12" . W okresie listopad 2009 – 10 października 2011 prawie 24.000 klientów zdecydowało się na program ochrony gwarancyjnej, to oznacza statystycznie tysiąc kontraktów zawieranych w każdym miesiącu.

Wkrótce nowy most na rzece Skawie

Czeską firmą Firesta-Fiser podpisała umowę z Generalną Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad na budowę mostu na rzece Skawie w Suchej Beskidzkiej w ciągu drogi krajowej 28, zwanej trasą karpacką.

Ubezpieczenie ochrony prawnej

Ubezpieczenie ochrony prawnej ma chronić przed ponoszeniem kosztów związanych z prowadzonymi sporami sądowymi. Czy warto skorzystać z pomocy adwokata z polisy?

REKLAMA

Umowa ubezpieczenia towarów rolnych przyjętych na skład

Umowa zawierana między ubezpieczycielem a domem składowym, który przechowuje towary rolne. Przedsiębiorca prowadzący dom składowy jest obowiązany ubezpieczyć składowane towary przemysłowe,jak i rolne.

Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela - WZÓR PISMA

Odwołanie to pismo uprawnionej do odszkodowania osoby, w którym zgłasza ona zastrzeżenia co do treści decyzji ubezpieczyciela w przedmiocie wypłaty odszkodowania.

Ubezpieczenie niani 2011

Od 1 października 2011 r. za nianie, których pensja nie przekracza wysokości minimalnego wynagrodzenia składki opłaci ZUS. Warunkiem jest podpisanie z opiekunką tzw. umowy uaktywniającej.

Ubezpieczenie mienia znajdującego się w aucie firmowym: laptop, telefon komórkowy etc.

Czy ubezpieczyciel może ponosić odpowiedzialność za rzeczy pozostawione w samochodzie firmowym po jego kradzieży?

REKLAMA

Gdzie mieszkać, aby mieć tanie ubezpieczenie OC?

Miejsce zarejestrowania samochodu ma bardzo duży wpływ na wysokość składki OC. Duże miasta są przez towarzystwa ubezpieczeniowe uznawane za bardziej niebezpieczne, dlatego składka np. w Warszawie może być aż dwukrotnie wyższa niż małym mieście z mniej niż 100 tysiącami mieszkańców.

Śmierć posiadacza rachunku oszczędnościowego, rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego lub rachunku terminowej lokaty oszczędnościowej

Śmierć posiadacza rachunku oszczędnościowego, rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego lub rachunku terminowej lokaty oszczędnościowej rodzi dla banku określone w ustawie obowiązki.

Jakie roszczenia za błąd lekarski? – cz. 3

W obliczu błędów podczas leczenia poszkodowani pacjenci mają możliwość skierowania określonych roszczeń. Jednym z nich jest zadośćuczynienie za doznaną krzywdę.

Jakie roszczenia za błąd lekarski? – cz. 2

Renta odszkodowawcza to jedno z podstawowych roszczeń poszkodowanego przez błąd lekarski. Kiedy i jak można domagać się renty od szpitala?

Kto odpowiada za szkody przy badaniu klinicznym?

W badaniu klinicznym przeprowadzanym na zlecenie firmy farmaceutycznej, może wziąć udział osoba, która świadomie wyrazi na to zgodę. Jeżeli w trakcie badania lub po jego przeprowadzeniu wystąpią powikłania, odpowiedzialność za szkodę poniesie badacz i sponsor badania.

Jak powinna być prowadzona apteka szpitalna?

Apteka szpitalna to apteka, która znajduje się w zakładzie opieki zdrowotnej i zaopatruje szpital w leki. Aby móc ją prowadzić należy spełnić szereg warunków, od uzyskania zgody inspektora farmaceutycznego począwszy, na odpowiednim wyposażeniu lokalu kończąc.

Co się dzieje, gdy sprawca zdarzenia uciekł z miejsca wypadku?

Najczęściej w razie wypadku spisujemy stosowne oświadczenie bądź wzywamy Policję. Dzięki temu w sposób prosty i szybki zostanie wypłacone odszkodowanie osobie, której się ono należy. Co jednak, gdy sprawca wypadku ucieknie, zostawiając nas z rozbitym pojazdem?

Brak badań technicznych – co z odszkodowaniem

Jazda samochodem to nie tylko wygoda. To także obowiązki, o których zdarza nam się zapomnieć. Jednym z takich zadań jest coroczny przegląd techniczny. Jakie spotkają nas konsekwencje, jeśli w czasie kolizji nie będziemy mieli odpowiedniego wpisu w dowodzie rejestracyjnym?

Czym jest oświadczenie powypadkowe i jakie ma znaczenie?

Podczas wypadku, kiedy towarzyszy nam silny stres często zapominamy o spisaniu istotnego w procesie likwidacji szkody oświadczenia powypadkowego. Jego brak często prowadzi do wydłużenia procesu likwidacji szkody.

Jak wypowiedzieć umowę OC?

Umowę OC zawieramy zgodnie z literą prawa na okres 12 miesięcy (wyjątek stanowią np. auta zabytkowe). Do tego umowa ta może się automatycznie przedłużyć. Jak wypowiedzieć umowę OC?

Zalany samochód a odszkodowanie z AC

Polisa AC gwarantuje nam wypłatę odszkodowania, gdy uszkodzimy auto z własnej winy lub zostanie ono zniszczone przez nieznanych sprawców. Także w przypadku kradzieży pojazdu otrzymamy pieniądze. Ochroną objęte są również uszkodzenia spowodowane siłami przyrody – w tym powodziami, zalaniami i podtopieniami.

Suma ubezpieczenia w AC – stała czy zmienna

Czy do wypłaty odszkodowania brana jest pod uwagę kwota ubezpieczenia pojazdu widniejąca na polisie czy wartość rynkowa pojazdu przed kolizją? To jedno z częstszych dylematów i wątpliwości związanych z wysokością odszkodowania.

Szkoda całkowita: co to jest?

Wypadki chodzą po ludziach, wiemy to wszyscy. Może się zdarzyć, że w czasie wypadku auto zostanie uszkodzone w takim stopniu, iż ubezpieczyciel orzeknie szkodę całkowitą. Co to dla nas oznacza?

Udział własny w AC – co warto z nim zrobić

Kupujesz ubezpieczenie AC i zastanawiasz się, na co warto zwrócić uwagę? Nie patrz tylko na cenę. Sprawdź co za nią stoi, czyli jaki jest zakres wybranego ubezpieczenia. Jednym z istotnych elementów jest udział własny. Istotny, bo wpływa na zakres ochrony i wysokość składki.

Ucieczka sprawcy kolizji – jak uzyskać odszkodowanie?

Podczas wakacyjnych podróży samochodem jesteśmy szczególnie narażeni na przypadkową stłuczkę. Często zdarza się niestety, że jej sprawca ucieka z miejsca wypadku, a nam – poszkodowanym – nie udaje się spisać numeru rejestracyjnego pojazdu, który spowodował uszkodzenia naszego auta. Co zatem zrobić, aby uzyskać odszkodowanie?

Jakie wymagania musi spełnić sprzęt medyczny?

Wprowadzanie do obiegu niebezpiecznego sprzętu medycznego jest zagrożone karą. Ustawa o wyrobach medycznych wprowadziła wymagania dla producentów i importerów takich urządzeń. Jakie to wymagania?

Ciąża i opieka nad noworodkiem w Irlandii

Połączone usługi medyczne są świadczone przez lekarza rodzinnego (GP). Wybrany przez nas lekarz rodzinny opiekuje się nie tylko matką, ale też noworodkiem.

Czy polskie ubezpieczenie OC będzie ważne za granica? Jakie ubezpieczenie wykupić przed wyjazdem za granice?

Niemal we wszystkich krajach Europy obowiązkowe jest posiadanie polisy OC oraz dowodu rejestracyjnego, z pieczątką potwierdzającą ważne badania techniczne. To oznacza, że polskie OC to wszystko czego potrzebujemy. Są jednak wyjątki - a im dalej na wschód tym możemy mieć więcej problemów...

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG): kompendium

Jaką rolę pełni Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny? Kiedy możemy otrzymać odszkodowanie od UFG? W jakich przypadkach UFG przyjmuje odpowiedzialność za szkody? Gdzie zgłosić szkodę, gdy jesteśmy poszkodowani przez samochód bez ważnego OC?

Kompendium: wypożyczalnie aut. Jak wypożyczyć auto, jakie są formalności, na co uważać przy wyborze wypożyczalni?

Nieważne, czy jedziemy na wakacje, czy w celach biznesowych, wypożyczenie auta na miejscu to doskonały sposób na zachowanie mobilności i niezależności od lokalnej komunikacji publicznej. Nie jest to jednak usługa tania, często wymaga też dużej ostrożności, zarówno przy wyborze wypożyczalni jak i przy załatwianiu formalności.

Specjalna oferta ubezpieczeniowo-kredytowa na SEATy z rocznika 2011

SEAT przygotował promocyjny kredyt 2,9% wraz z promocyjnym ubezpieczeniem 4,3% wartości pojazdu. Oferta skierowana jest do wszystkich modeli samochodów marki SEAT z rocznika 2011.

Darmowa opieka stomatologiczna

Jakie świadczenia z funduszy publicznych służą nam w ramach opieki stomatologicznej? Na jakie dodatkowe świadczenia mogą liczyć dzieci oraz kobiety w ciąży?

Vademecum o rehabilitacji

Celem rehabilitacji jest przywrócenie pełnej lub możliwej do osiągnięcia sprawności fizycznej lub psychicznej. Skierowanie na rehabilitację, które wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, należy zarejestrować w terminie 30 dni.

Prawa pacjenta w strajkujących placówkach

Często pacjenci nie mają świadomości jakie prawa im przysługują podczas pobytu szpitalu. Dotyczy to również placówek które zagrożone są przeprowadzeniem strajku zatrudnionych w nich pracowników. Jakie prawa posiada pacjent znajdujący się w placówce, która ma przerwę w działalności?

Umawianie się na wizyty i badania przez Internet

Wraz z nową ustawą o systemie informacji w ochronie zdrowia pacjenci uzyskają możliwość m.in. umawiania się na wizyty u lekarza za pomocą komputera podłączonego do internetu. Co jeszcze wprowadza nowa ustawa?

Co można wliczyć do odszkodowania?

Odszkodowanie stanowi wartość majątkową, będącą kompensacją szkód, które ponieśliśmy w związku z określonym zdarzeniem. Jakie szkody związane z wypadkiem mogą zostać wliczone do odszkodowania?

Czym jest ubezpieczenie ochrony prawnej?

Ubezpieczenie ochrony prawnej ma chronić przed ryzykiem ponoszenia kosztów związanych z postępowaniem sądowym. Miałoby pokrywać zarówno opłaty sądowe, jak i koszty pomocy prawnej adwokata. Najtańsze ubezpieczenie kosztowałoby ok. 150 zł rocznie.

O czym warto wiedzieć przez kupnem ubezpieczenia?

Przy wyborze ubezpieczenia nie należy kierować się jedynie jego ceną. Warto pomyśleć też o tym, co naprawdę kupujemy.

Czym jest opieka paliatywna?

Opieka paliatywna i hospicyjna polega na czynnościach poprawiających jakość życia chorego i jego bliskich. Objęcie opieką paliatywną i hospicyjną jest możliwe po skierowaniu od lekarza.

Opieka medyczna na urlopie

Dostęp do powszechnej służby zdrowia jest możliwy także w czasie urlopu. Jakich dokumentów potrzeba jednak, by w czasie urlopu dostać się do lekarza?

Co to jest koszyk świadczeń gwarantowanych?

Świadczenia zawarte w tzw. koszyku świadczeń gwarantowanych nigdy nie mogą podlegać opłacie, są one zawsze darmowe, a szpitale nie mogą tłumaczyć się brakiem pieniędzy na ich sfinansowanie. Jakie usługi zawsze będą bezpłatne?

Do kiedy absolwent uczelni posiada ubezpieczenie zdrowotne?

Wkrótce kończę studia. W wakacje mam planowaną operację kolana. Czy jako absolwent będę jeszcze objęty ubezpieczeniem zdrowotnym, czy też będę musiał za operację zapłacić z własnej kieszeni?

Czy kobieta w ciąży musi mieć ubezpieczenie zdrowotne?

Kobiety w ciąży są osobami, które mają prawo do szczególnej opieki zdrowotnej. Przysługuje im prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej z samego faktu bycia w ciąży.

Jak dobrze wybrać ubezpieczenie NNW?

Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków)? Zanim dokonasz wyboru sprawdź m.in. wysokość sumy ubezpieczenia.

Kiedy ubezpieczony nie otrzyma odszkodowania z NNW?

Zawarcie umowy ubezpieczenia nie oznacza, że odszkodowanie zostanie wypłacone w każdej sytuacji. To samo dotyczy NNW, czyli ubezpieczeń następstw nieszczęśliwych wypadków.

NNW – co to jest i kiedy się opłaca?

Ubezpieczenie NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków) może być dobrym uzupełnieniem ubezpieczenia turystycznego, czy ubezpieczenia samochodu. Świadczenia z ubezpieczenia NNW mogą się kumulować z innymi.

Ile wynosi opłata za dopuszczenie leku do obrotu?

Kwotą bazową dla ustalania opłat za dopuszczenie leku do obrotu jest, po zmianach, minimalne wynagrodzenie za pracę, które obecnie wynosi 1386 zł. Jak ustalana jest opłata? Z jakimi kosztami musi liczyć się przedsiębiorca, chcąc przedłużyć okres ważności pozwolenia?

Kto może założyć aptekę?

Prowadzenie apteki wymaga uzyskania zezwolenia od wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego. Kto może prowadzić aptekę? Co powinien zawierać wniosek o wydanie zezwolenia na jej założenie?

Praca za granicą: co warto wiedzieć przed wyjazdem?

Zanim wyjedziesz do pracy za granicą powinnaś dopełnić kilku formalności, by na miejscu uniknąć niebezpieczeństw. Poniżej lista czynności, o których warto pamiętać przed wyjazdem.

Jak stosować zasadę ograniczonego zaufania w praktyce?

Na kursach dla kierowców czasem można usłyszeć o tzw. zasadzie ograniczonego zaufania wobec innych użytkowników dróg. Wynika z niej prawda, bardzo ważna z punktu widzenia bezpieczeństwa na drodze: „Ufaj innym tylko w nielicznych przypadkach”.

Nowa ustawa refundacyjna niekorzystna dla pacjentów?

Zakazane będą promocje, karty rabatowe czy zniżki dla seniorów.

Znane są kody ubezpieczenia dla niań

Zatrudnienie niani będzie wiązało się z obowiązkiem zgłoszenia jej do ubezpieczenia społecznego. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt rozporządzenia, zawierającego kody przy zgłaszaniu opiekunek do ZUS.

REKLAMA