reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Prawa pacjenta > Do kiedy absolwent uczelni posiada ubezpieczenie zdrowotne?

Do kiedy absolwent uczelni posiada ubezpieczenie zdrowotne?

Wkrótce kończę studia. W wakacje mam planowaną operację kolana. Czy jako absolwent będę jeszcze objęty ubezpieczeniem zdrowotnym, czy też będę musiał za operację zapłacić z własnej kieszeni?

Ubezpieczenie zdrowotne rodziców

Tak, chociaż nie przez długi czas. Nie ma co się jednak obawiać. Studenci uczelni wyższych są objęci ubezpieczeniem zdrowotnym. Różne mogą być podstawy takiego ubezpieczenia.

Jeżeli student nie pracuje w trakcie swojej edukacji, będzie on objęty ubezpieczeniem pracujących rodziców, jako członek rodziny. Zgodnie z przepisami prawa ubezpieczeniem rodziców zawsze objęte są dzieci, które jeszcze nie osiągnęły pełnoletniości. Po przekroczeniu 18. roku życia dziecko może nadal korzystać z ubezpieczenia, jako członek rodziny ubezpieczonego, jeżeli nadal kontynuuje naukę. Tyczy się to właśnie studentów.

Niemniej jednak nie oznacza to, że takim ubezpieczeniem objęty zostanie każdy student. Zgodnie bowiem z obowiązującymi przepisami starsi studenci wraz z przekroczeniem progu 26. lat tracą prawo do świadczeń zdrowotnych, jako członkowie rodzin ubezpieczonego. Wówczas powinni zgłosić ten fakt władzom uczelni, która zobowiązana jest do ubezpieczenia studenta w NFZ.

Studenci, którzy przekroczyli 26. rok życia nie mogą korzystać z ubezpieczenia rodziców. Fakt ukończenia 26 lat powinni zgłosić na uczelni, która jest zobowiązana do ubezpieczenia studenta. Nie dotyczy to jednak studentów, którzy w tym czasie podjęli już pracę.

Zobacz serwis: Prawa pacjenta

Prawo do świadczeń absolwentów

Teraz przechodzimy do odpowiedzi na podstawowe pytanie. Czy z chwilą zakończenia studiów absolwent traci ubezpieczenie z dnia na dzień? Co do zasady wraz z końcem studiów wygasa obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego. Nie oznacza to jednak, że tak samo dzieje się z prawem do świadczeń, jakie przysługują ubezpieczonym w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Zasadą polskiego systemu ochrony zdrowia jest, iż samo prawo do świadczeń wygasa później, niż samo ubezpieczenie. Zgodnie z art. 67 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych prawo do świadczeń opieki zdrowotnej dla osób, które ukończyły:

1) szkołę ponadpodstawową – wygasa po upływie 6 miesięcy od dnia zakończenia nauki albo skreślenia z listy uczniów;

2) studia lub szkołę doktorską – wygasa po upływie 4 miesięcy od ich ukończenia albo skreślenia z listy studentów lub listy doktorantów.

Zobacz: Kiedy można skorzystać z pomocy karetki?

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

KANCELARIA PRAWNA radca prawny Adam Sobota

Ekspert z zakresu prawa cywilnego i gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama