reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Prawa pacjenta > Jakie roszczenia za błąd lekarski? – cz. 3

Jakie roszczenia za błąd lekarski? – cz. 3

W obliczu błędów podczas leczenia poszkodowani pacjenci mają możliwość skierowania określonych roszczeń. Jednym z nich jest zadośćuczynienie za doznaną krzywdę.

Niezależnie od tego, iż błędy lekarskie mogą powodować określone szkody o charakterze majątkowym, co do których roszczenia zostały przedstawione w części pierwszej i drugiej, trzeba również stwierdzić, iż najczęściej towarzyszącym skutkiem nieprawidłowości w procesie leczenia, jest ból i stres pacjenta.

Negatywne przeżycia psychiczne pacjenta nie mają swojego odzwierciedlenia w jego majątku, stąd ich kompensacja w ramach odszkodowania jest niemożliwa. Istnieje jednak możliwość zażądania zadośćuczynienie, które jest swoistą postacią odszkodowania i dotyczy rekompensaty krzywdy jako szkody niemajątkowej.

Zadośćuczynienie ma w zamiarze wynagrodzić ból, cierpienia psychiczne poprzez przyznanie określonej sumy pieniężnej poszkodowanemu.

Zobacz również: Czy można się ubiegać o odszkodowanie za błąd lekarza?

Podczas operacji zaszyto gazik chirurgiczny w ciele pacjenta. Powodowało to, iż przez kilka lat pacjent odczuwał dolegliwe bóle, a powstające komplikacje zdrowotne rzutowały na jego kondycję psychiczną. Pozostawienie gazika powodowało również konieczność ograniczenia działalności gospodarczej przez poszkodowanego, co wiązało się ze spadkiem dochodów. W takiej sytuacji poszkodowany może zażądać zadośćuczynienia za doznane krzywdy (ból, negatywne przeżycia psychiczne), jak i odszkodowania za szkody majątkowe (mniejsze dochody wskutek błędu).

Roszczenie zadośćuczynienia

Możliwość żądania zadośćuczynienia w sytuacji uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia przewiduje art. 445 Kodeksu cywilnego. Warunki otrzymania zadośćuczynienia są w zasadzie identyczne jak w przypadku odszkodowania. Różnica polega na tym, iż o ile w przypadku odszkodowania niezbędne jest wystąpienie szkody, która ma swój majątkowy wymiar (np. konieczność zmiany pracy, kupna wózka inwalidzkiego, rehabilitacji) o tyle przy zadośćuczynieniu niezbędne jest jedynie doznanie krzywdy, która majątkowego charakteru mieć nie musi (ból nie musi przekładać się na uszczuplenie zarobków, czy też dodatkowe koszty).

Krzywda musi być także konsekwencją zdarzenia szkodzącego, czyli w naszym przypadku błędu medycznego. Ból i cierpienie pacjenta muszą być spowodowane błędem.

Krzywdą uprawniającą do zadośćuczynienie nie musi być li tylko cierpienie fizyczne, lecz również psychiczne, które wynika z błędu.

Zobacz: Jakie roszczenia za błąd lekarski - cz. 1

Zadośćuczynienia można domagać się w związku z cierpieniem psychicznym wywołanym oszpeceniem wskutek błędu lekarskiego.

Zobacz: Jakie roszczenia za błąd lekarski - cz. 2

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Jan Majczyk

Ekonomista, prawnik, doradca podatkowy, publicysta

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama