reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Prawa pacjenta > Jak powinna być prowadzona apteka szpitalna?

Jak powinna być prowadzona apteka szpitalna?

Apteka szpitalna to apteka, która znajduje się w zakładzie opieki zdrowotnej i zaopatruje szpital w leki. Aby móc ją prowadzić należy spełnić szereg warunków, od uzyskania zgody inspektora farmaceutycznego począwszy, na odpowiednim wyposażeniu lokalu kończąc.

Kiedy można uruchomić aptekę szpitalną?

Zanim odpowiemy na pytanie, kiedy można uruchomić aptekę szpitalną, warto wiedzieć, co to tak naprawdę jest. Otóż, apteka szpitalna to apteka, która zaopatruje szpitale lub inne przedsiębiorstwa podmiotów leczniczych wykonujące stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne.

Aby uruchomić aptekę szpitalną, należy uzyskać zgodę właściwego wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego, zatrudnić kierownika apteki  i dysponować odpowiednim lokalem (powierzchnia podstawowa lokalu apteki szpitalnej nie może być mniejsza niż 80 m2, z tymże wielkość lokalu oraz liczba pomieszczeń jest zależna od rodzaju czynności wykonywanych przez aptekę).

Zgoda udzielana jest na wniosek dyrektora ZOZ, w którym ma działać apteka szpitalna.

Zobacz również: Kto może założyć aptekę?

Kto powinien być kierownikiem apteki?

Kierownikiem apteki szpitalnej może zostać wyłącznie farmaceuta, który nie przekracza 65. roku życia i ma co najmniej 5-letni staż pracy w aptece lub 3-letni staż pracy w aptece i specjalizację z farmacji aptecznej.

Osoba, która ukończyła 65 lat może zostać kierownikiem apteki, ale tylko za zgodą wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego i tylko do osiągnięcia 70. roku życia.

Za co odpowiada kierownik apteki? Do jego zadań należy szeroko pojęta organizacja pracy w aptece, tj. zakup, przyjmowanie i przechowywanie produktów leczniczych czy udzielanie informacji o lekach. Kierownik apteki przekazuje również informacje o niepożądanym działaniu wyrobu medycznego odpowiednim organom.

W co powinna być wyposażona apteka?

To przepisy prawne wskazują, jakie powinno być podstawowe wyposażenie apteki szpitalnej. I tak, w aptece powinny znaleźć się m.in.:

1) szafy ekspedycyjne zamykane do wysokości co najmniej 60 cm od podłogi;
2) zamykane szafy magazynowe lub regały oraz łatwo zmywalne podesty;
3) zabezpieczone szafy lub kasety przeznaczone do przechowywania środków odurzających i substancji psychotropowych;
4) stół laboratoryjny;
5) lodówka lub szafa chłodnicza do przechowywania leków.

Dodatkowo, apteka szpitalna powinna mieć magazyn, w którym przechowuje materiały łatwopalne, wyroby medyczne, płyny żrące, szklane opakowania. Taki magazyn może znajdować się w oddzielnej piwnicy, powinien być pomieszczeniem suchym, czystym i odpowiednio wentylowanym.

Zobacz również serwis: Prawa pacjenta

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Forum Odpowiedzialnego Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama