reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pomoc prawna > Ubezpieczenie ochrony prawnej > Czym jest ubezpieczenie ochrony prawnej?

Czym jest ubezpieczenie ochrony prawnej?

Ubezpieczenie ochrony prawnej ma chronić przed ryzykiem ponoszenia kosztów związanych z postępowaniem sądowym. Miałoby pokrywać zarówno opłaty sądowe, jak i koszty pomocy prawnej adwokata. Najtańsze ubezpieczenie kosztowałoby ok. 150 zł rocznie.

Wykupienie polisy

Naczelna Rada Adwokacka wraz z ubezpieczycielami, rzecznikiem ubezpieczonych i rzecznikiem praw obywatelskich chce rozpowszechnić wśród Polaków ubezpieczenia ochrony prawnej. Są one bardzo popularne w Niemczech (tam ok. 65% osób posiada własnego prawnika, a ponad 80% korzysta z ubezpieczenia ochrony prawnej), w Polsce jednak dopiero raczkują.

W razie problemu prawnego, np. kolizji drogowej, sporu z ubezpieczycielem komunikacyjnym czy sprawy rozwodowej wystarczy telefon do adwokata, który będzie dostępny przez 12 miesięcy w roku.

Takie rozwiązanie jest o tyle korzystne, że zamiast płacić wysokie honoraria adwokatowi, korzystamy z jego pomocy prawnej  w ramach ubezpieczenia, którego koszty byłyby dużo niższe.

Jak wykazuje raport Komisji Europejskiej, Polska należy do jednych z tych państw, w którym koszty sądowe i adwokackie są najwyższe. I właśnie dlatego Polacy tak niechętnie korzystają z usług prawnych.

Aktualnie, rynek ubezpieczeń prawnych dopiero zaczyna się rozwijać. Pojawiają się, co prawda, tego typu polisy, np. dołączane do kart kredytowych, ale na wykupienie takiego ubezpieczenia zdecydowało się nie więcej niż 1 procent Polaków.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Co pokrywałaby polisa?

Ubezpieczenie zapewniałoby pokrycie kosztów adwokata oraz opłat sądowych. Polisa pokrywałaby m.in.:

  1. wynagrodzenie prawnika;
  2. koszty sądowe (opłaty od pozwu, apelacji, kosztów biegłych);
  3. zwrot zasądzonych wyrokiem sądu  kosztów strony przeciwnej;
  4. koszty postępowania egzekucyjnego;
  5. koszty podróży do sądu zagranicznego;
  6. opłaty i koszty w postępowaniu przed organami administracji państwowej i samorządowej.

Zobacz: Odpowiedzialność dyscyplinarna adwokata

Polisa obejmowałaby pomoc prawną w zakresie rożnych dziedzin prawa, dotyczących życia prywatnego (np. sprawa rozwodowa) i zawodowego (np. w przypadku mobbingu), ochronę w komunikacji (np. spór z ubezpieczycielem komunikacyjnym), a także w zakresie spraw karnych (np. spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu).

W ramach ubezpieczenia otrzymamy również dostęp do nielimitowanych porad prawnych.

W maju ruszyła kampania, która będzie miała na celu rozpowszechnienie informacji na temat tego rodzaju ubezpieczenia. Celem jest, aby ubezpieczenie ochrony prawnej stało się równie popularne jak ubezpieczenia medyczne, z których korzysta obecnie ok. 2 milionów Polaków.

Zobacz serwis: Ubezpieczenia

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

KANCELARIA PODATKOWA EMPIRIUM

DORADCY PODATKOWI I RADCOWIE PRAWNI

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama