reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Ubezpieczenia > Ubezpieczenia komunikacyjne > Kiedy ubezpieczony nie otrzyma odszkodowania z NNW?

Kiedy ubezpieczony nie otrzyma odszkodowania z NNW?

Zawarcie umowy ubezpieczenia nie oznacza, że odszkodowanie zostanie wypłacone w każdej sytuacji. To samo dotyczy NNW, czyli ubezpieczeń następstw nieszczęśliwych wypadków.

Zakład ubezpieczeń jak to ma miejsce we wszystkich rodzajach ubezpieczeń w warunkach umowy (o.w.u.) zawiera postanowienia, które wskazują na sytuacje, w których nie będzie z ubezpieczenia świadczył ochrony. Wykaz tych sytuacji opisany jest w tzw. katalogu wyłączeń ochrony ubezpieczeniowej.

W ubezpieczeniach NNW kierowcy i pasażerów katalog wyłączeń ochrony ubezpieczeniowej jest określony przez zakłady ubezpieczeń w zbliżony sposób, tym niemniej występują pewne różnice, które można uchwycić tylko poprzez dokładną analizę treści poszczególnych wzorców umownych.

W treści ogólnych warunków ubezpieczenia zawarte będą postanowienia określające sytuacje, w których zakład ubezpieczeń uchyli się od udzielenia ochrony ubezpieczonemu.

Zobacz serwis: Ubezpieczenia

Standardowo wyłączone z ochrony ubezpieczeniowej są szkody będące następstwem:

  • jazd wyścigowych, konkursowych, samochodowych pokazów kaskaderskich oraz treningów do nich;
  • prowadzenia pojazdu przez kierowcę bez ważnego, wymaganego dokumentu uprawniającego do kierowania pojazdem;
  • użycia alkoholu, narkotyków lub innych środków odurzających, substancji psychotropowych a także podobnie działających leków; niektóre z warunków precyzują zakres stosowania tego wyłączenia w odniesieniu do samego kierowcy modyfikując jednocześnie te zasady w stosunku do pasażerów w ten sposób, że ochrona ubezpieczeniowa jest wobec nich wyłączona, gdy stan nietrzeźwości, zażycie narkotyków lub innych wymienionych substancji miał wpływ na zaistnienie wypadku lub świadomie podjęli oni jazdę z kierowcą znajdującym się w takim stanie.
  • udziału w bójkach oraz popełnienia lub usiłowania popełnienia przez ubezpieczonego przestępstwa lub samobójstwa;
  • działań wojennych, stanu wyjątkowego oraz udziału ubezpieczonego w strajkach, zamieszkach, akcjach protestacyjnych, blokadach dróg, rozruchach, aktach terroryzmu lub sabotażu.

Ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania w ramach ubezpieczenia NNW, jeżeli szkoda była m.in. następstwem użycia alkoholu lub narkotyków.

Zobacz: NNW - co to jest i kiedy się opłaca?

Odpowiedź na pytanie przygotował r.pr. w BRU Aleksander Daszewski

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Rzecznik Ubezpieczonych

Rzecznik Ubezpieczonych reprezentuje interesy osób ubezpieczających, ubezpieczonych, uposażonych lub uprawnionych z umów ubezpieczenia, członków funduszy emerytalnych, uczestników pracowniczych programów emerytalnych, osób otrzymujących emeryturę kapitałową lub osób przez nie uposażonych.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Nie zawsze ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie / Fot. Fotolia
Nie zawsze ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie / Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Padała

Instruktorka nauki jazdy kat.B z uprawnieniami egzaminatora

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama