REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wykroczenie, Kara

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Surowe kary za oszustwa na szkodę budżetu UE - dyrektywa PIF

Dyrektywa PIF ma wprowadzić wspólną definicję przestępstw na szkodę interesów UE. Do przestępstw takich należą chociażby pranie brudnych pieniędzy, sprzeniewierzenie funduszy oraz transgraniczne oszustwa związane z VAT.

Surowsza kara za znęcanie się nad zwierzętami

Za znęcanie się nad zwierzętami ma grozić kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Projekt, który przewiduje surowszą karę właśnie trafił do konsultacji.

Konfiskata rozszerzona - szykują się poważne zmiany

Prawo unijne nakłada na Polskę obowiązek wdrożenia przepisów dotyczących konfiskaty rozszerzonej. Projekt ustawy o konfiskacie rozszerzonej ma pozwolić m.in. na pozbawianie przestępców majątków pochodzących z przestępstwa. Przepisy mają podnieść skuteczność walki z przestępczością zorganizowaną.

Nowy i aktualny taryfikator mandatów 2017 r.

Poniżej przedstawiamy aktualny taryfikator mandatów karnych za poszczególne wykroczenia drogowe w 2017 r. Dowiedz się jakim mandatem możesz zostać ukarany w roku 2017. Jak w 2017 r. skutecznie uniknąć mandatów?

REKLAMA

Nowy i aktualny taryfikator punktów karnych 2017 r.

Nowy taryfikator punktów karnych w 2017 r. Dowiedz się ile możesz otrzymać punktów karnych za poszczególne wykroczenia drogowe w 2017 r. Jak uniknąć punktów karnych? Zobacz nasz zawsze aktualny taryfikator punktów karych 2017.

Kiedy fiskus bezprawnie nalicza odsetki?

Urzędy często poza sankcyjną stawką podatku naliczają dodatkowo odsetki za zwłokę z tytułu nieuregulowania w terminie podatku. Na szczęście sądy orzekające stają po stronie podatnika.

Przestępstwo wyłudzenia VAT w kodeksie karnym

Przestępstwo wyłudzenia VAT trafi do kodeksu karnego i będzie surowo karane. Nowelizacja ma za zadanie walczyć z oszustwami podatkowymi.

Trybunał UE: dozór elektroniczny niezaliczany na poczet kary więzienia

Areszt domowy w wymiarze 10 godzin na dobę i dozór za pomocą bransoletki elektronicznej nie mogą być zaliczone na poczet nałożonej przez sąd kary pozbawienia wolności – wynika z wydanego w czwartek wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu.

REKLAMA

Piraci drogowi surowiej karani

Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje zaostrzenie kar za przestępstwa i wykroczenia w ruchu drogowym.

W 2017 r. wysokie kary za naruszenie decyzji środowiskowej

1 stycznia 2017 r. wejdzie w życie część zmian w ustawie o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. Jak wysokie kary przewidują nowe przepisy?

Karę za brak OC można umorzyć lub rozłożyć na raty

Nieopłacenie plisy OC jest zagrożone wysoką karą finansową. Jest ona na tyle duża, że wiele osób zastanawia się czy można ja rozłożyć na raty. Czy istnieje taka możliwość?

Upomnienie za brak opłaty reklamowej

Jedną z najważniejszych kwestii związanych z opłatą reklamową jest wskazanie sposobów jej poboru i terminów płatności. Bez względu jednak, jakiego wyboru dokona gmina, wątpliwości mogą wiązać się z obowiązkiem wystawiania upomnienia.

Czy oblanie kogoś w śmigus dyngus jest karalne?

Śmigus dyngus to nadal bardzo żywo kultywowany zwyczaj w całym naszym kraju. Jednak wesoła tradycja często przechodzi w chuligańskie zachowanie. Co grozi za oblanie kogoś wodą w lany poniedziałek?

Kara za brak OC w 2016 r.

Jaka kara za brak OC w 2016 r. grozi właścicielowi pojazdu mechanicznego? Na pewno większa niż groziła w roku 2015! Jak ustalane są wysokości kar za brak OC?

KIA naruszyła prawa konkurencji - wyrok Sądu Najwyższego

Wyrok Sądu Najwyższego jasno mówi o złamaniu przez koncern KIA Motors prawa w zakresie stosowania w umowach gwarancyjnych zapisów niezgodnych z prawem. Koncern ma zatem zapłacić aż 5 milionów koron szwedzkich kary za nielegalne praktyki.

Niewpłacenie w terminie należnego podatku – art. 77 § 1–5 k.k.s.

Płatnik lub inkasent, który pobranego podatku nie wpłaca w terminie na rzecz właściwego organu, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności do lat 3, albo obu tym karom łącznie.

Wypadek podczas nielegalnych wyścigów - jaki wyrok?

Jaka grozi kara za wypadek, w którym jest ofiara śmiertelna, a który zdarzył się podczas nielegalnych wyścigów?

Podejrzany o popełnienie wykroczenia a prawo do korzystania z pomocy obrońcy na etapie czynności wyjaśniających

Policja jako oskarżyciel w sprawach wykroczeniowych, stoi na stanowisko, jakoby na etapie czynności wyjaśniających osobie podejrzanej o popełnienie wykroczenia, nie przysługiwało prawo do korzystania z pomocy obrońcy. Z uwagi na powyższe, często zdarza się, iż obrońcy odmawia się dopuszczenia do udziału w czynnościach postępowania, w tym również udziału w przesłuchaniu samego podejrzanego.

Poddanie się karze w sprawach o zbrodnie jako samoistna przesłanka do nadzwyczajnego złagodzenia kary

Dotychczas obowiązujące uregulowania, przewidujące poddanie się karze w trybie art. 335 k.p.k. a więc jeszcze w postępowaniu przygotowawczym bądź w trybie art. 387 k.p.k. czyli w postępowaniu przed sądem, dotyczył jedynie przestępstw, stanowiących występek, a więc czynów, za które ustawa przewiduje karę grzywny powyżej 30 stawek dziennych, karę ograniczenia wolności albo karę pozbawienia wolności przekraczającej miesiąc, ale której dolna granica zagrożenia karnego jest krótsza od lat 3.

Wyrok nakazowy w sprawie o wykroczenia

Postępowanie nakazowe to szczególny tryb postępowania, który daje Sądowi możliwość wydania wyroku nakazowego na posiedzeniu niejawnym, bez udziału stron i bez przeprowadzenia postępowania dowodowego.

Aktualny taryfikator mandatów 2016 r.

Poniżej przedstawiamy aktualny taryfikator mandatów karnych za poszczególne wykroczenia drogowe w 2016 r. Dowiedz się jakim mandatem możesz zostać ukarany w roku 2016. Jak w 2016 r. skutecznie uniknąć mandatów?

Aktualny taryfikator punktów karnych 2016 r.

Poznaj aktualny taryfikator punktów karnych w 2016 r. Dowiedz się ile możesz otrzymać punktów karnych za poszczególne wykroczenia drogowe w 2016 r. Jak uniknąć punktów karnych? Sprawdź!

Nieskuteczne kary za reklamy

Nowy tryb wymierzania kar administracyjnych za niezgodne z prawem umieszczanie tablic urządzeń reklamowych okaże się w praktyce najprawdopodobniej nieskuteczny. Zamiast więc pomóc w uporządkowaniu przestrzeni i zasileniu gminnych budżetów, narazi samorządy na prowadzenie długotrwałych i nieskutecznych postępowań administracyjnych, a w konsekwencji również egzekucyjnych.

Kara za spóźniony przegląd techniczny

Rząd chce wprowadzić kary dla kierowców którzy spóźnią się ze zrobieniem przeglądu technicznego choćby o 1 dzień. Kontrowersyjny pomysł jest elementem nowelizacji prawa o ruchu drogowym, która ma wejść w życie w najbliższym czasie.

Kiedy właściciel auta musi zapłacić odszkodowanie ubezpieczycielowi?

Są sytuacje, w których polisa ubezpieczeniowa przestaje obowiązywać z winy kierującego pojazdem. Wtedy za wszystkie wyrządzone szkody odpowiada i płaci kierowca będący ich sprawcą. Kiedy ubezpieczenie pojazdu przestaje obowiązywać?

Zabójstwo pod wpływem współczucia

Nadrzędnym dobrem chronionym przez polskiego ustawodawcę jest życie człowieka. Pomimo to w sposób szczególny traktuje się sprawców przestępstwa eutanazji określanego również mianem „zabójstwa z litości”.

Policja apeluje o rozwagę nad wodą

Od pierwszych dnia maja do 7 czerwca utonęło aż 45 osób. Policja w wielu województwach przeprowadza kontrole miejsc wypoczynku nad wodą.

Sternik nie może być pod wpływem alkoholu

Zaostrzenie kar dla osób po użyciu alkoholu, a nie jak dotychczas w stanie nietrzeźwości - zakłada nowela ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych.

Prawnicy o zmianach w kodeksie drogowym

W poniedziałek 18 maja 2015 r. weszły w życie zaostrzające sankcje wobec kierowców. Prawo jazdy stracą ci, którzy jeżdżą z nadmierną prędkością lub po pijanemu. Będzie odbierane m.in. za przekroczenie dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h.

Wyższe kary za nielegalne reklamy

Wśród poprawek zaproponowanych przez Senat w ustawie krajobrazowej najważniejsza zmiana dotyczy egzekwowania kar za ustawianie i utrzymywanie reklam nielegalnych bądź niezgodnych z gminnym kodem reklamowym, który będzie ustalany przez samorządy. Kara za takie reklamy będzie wynosić czterdziestokrotność opłaty reklamowej, której wysokość będą ustalać gminy.

Zaostrzone przepisy wobec kierowców - nowelizacja ustawy u Prezydenta

Nowe kary dla pijanych kierowców, odebranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości czy kara więzienia dla kierowcy, poruszającego się pojazdem mimo orzeczonego wobec niego sądowego zakazu prowadzenia - oto niektóre z nowych kar jakie zakłada nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym. która trafiła do podpisania przez Prezydenta.

PSL chce 3000 zł kary dla kierowcy bez prawa jazdy!

Jazda bez prawa jazdy (bez uprawnień) ma być zagrożona mandatem w wysokości 3000 zł. Taki projekt zmian przedstawił klub parlamentarny PSL. Czy to faktycznie dobry pomysł?

Aktualny taryfikator punktów karnych 2015 r.

Poznaj aktualny taryfikator punktów karnych w 2015 r. Dowiedz się ile możesz otrzymać punktów karnych za poszczególne wykroczenia drogowe w 2015 r.

Aktualny taryfikator mandatów 2015 r.

Poniżej przedstawiamy aktualny taryfikator mandatów karnych za poszczególne wykroczenia drogowe w 2015 r. Dowiedz się jakim mandatem możesz zostać ukarany w roku 2015.

Niepubliczne znieważenie funkcjonariusza publicznego karalne

Zdaniem Trybunału Konstytucyjnego, w przypadku funkcjonariuszy niebędących jednocześnie politykami, w razie kolizji z wolnością wypowiedzi, należy przyznać pierwszeństwo ochronie porządku publicznego, zarówno ze względu na sprawne funkcjonowanie urzędu, jak i ze względu na ochronę godności funkcjonariusza.

Tymczasowe aresztowanie – to jeszcze nie wyrok

Tymczasowe aresztowanie można zastosować jedynie w celu zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania (wyjątkowo celu zapobiegnięcia popełnieniu ciężkiego przestępstwa). Stosowanie aresztu musi zapobiegać realnym obawom ucieczki, ukrywania się lub matactwa. Areszt może zabezpieczyć tok postępowania karnego w stosunku do osoby, która nie ma stałego miejsca pobytu w Polsce lub takiej, której grozi surowa kara (przy zbrodniach i najcięższych przestępstwach) lub zachodzi obawa, że dana osoba popełni ciężkie przestępstwo przeciwko życiu, zdrowiu lub bezpieczeństwu powszechnemu.

Obrońca także w sprawach o wykroczenia?

Obrońca ma – zgodnie z projektem nowelizacji Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia oraz Kodeksu postępowania karnego, przygotowanym przez Senat – przysługiwać także w sprawach o wykroczenia. Istnienie prawa do obrony także w sprawach wykroczeniowych zostało potwierdzone przez Trybunał Konstytucyjny.

Jazda pod wpływem narkotyków: dopuszczalne stężenie

Jaka ilość środków odurzających we krwi jest dopuszczalna? Za jaką kierowca może zostać postawiony w stan oskarżenia?

Protokół elektroniczny w sprawach o wykroczenia

Protokół elektroniczny, czyli rejestracja przebiegu rozprawy w formie utrwalania dźwięku albo obrazu i dźwięku został wprowadzony także w sprawach o wykroczenia. Zmiany w procedurze wykroczeniowej weszły w życie w niedzielę – 9 listopada 2014 roku.

Kary za naruszenie dyscypliny finansów publicznych

Katalog kar za naruszenie dyscypliny finansów publicznych ma charakter zamknięty. Najbardziej dotkliwą sankcją dla sprawcy naruszenia dyscypliny finansów publicznych, jest zakaz pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi.

Jak bronić się przed groźbami karalnymi?

Groźby karalne mogą wystąpić zarówno w miejscu pracy, w szkole jak i przez Internet. Mogą mieć formę słowną lub pisemną (np. listu z pogróżkami). Poniżej krótki poradnik, jak reagować i bronić się przed groźbami karalnymi.

Kiedy kara porządkowa ulega zatarciu?

Karę porządkową nakłada pracodawca na pracownika za różnego rodzaju przewinienia związane z wykonywaniem pracy. Kara ta jednak nie stygmatyzuje pracownika do końca okresu jego aktywności zawodowej, pracownik może także próbować polemizować z pracodawcą.

Pojazdy specjalne, ratownicze i służb mundurowych zwolnione z opłat za autostrady!

Senatorowie zgodzili się aby samochody ratownicze, służb mundorwych i specjalne były zwolnione z opłat elektronicznych za przejazd autostradami. Zmianie uległa także wysokość kary za unikanie opłat elektronicznych na autostradach.

Usunięcie drzewa zagrażającego życiu a zezwolenie

Obowiązek uzyskania zezwolenia przed usunięciem zagrażających bezpieczeństwu ludzi i mienia drzew będzie istniał do czasu utraty mocy obowiązującej zakwestionowanych przez Trybunał Konstytucyjny przepisów. Wyrok Trybunału wpisuje się w dyskusję dotyczącą charakteru odpowiedzialności administracyjnej w ochronie środowiska.

Obowiązkowa blokada alkoholowa w samochodzie

Kary pozbawienia wolności, obowiązkowa blokada alkoholowa w samochodzie, zabieranie prawa jazdy czy nawiązka na rzecz poszkodowanych, to tylko niektóre z kar, które będą nakładane na nietrzeźwych kierowców od 1 lipca 2015 roku. Kierowcy już wcześniej skazani za nietrzeźwość będą musieli montować w samochodach blokady alkoholowe.

Posiadanie narkotyków a własny użytek

Posiadanie narkotyków to przestępstwo uregulowane na gruncie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Ustawodawca wyróżnia zarówno typ kwalifikowany (posiadanie znacznej ilości) jak i uprzywilejowany (posiadanie na własny użytek).

Posiadanie narkotyków w znacznej ilości

Posiadanie narkotyków w znacznej ilości to – zgodnie z art. 62 ust. 2 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii – typ kwalifikowany przestępstwa posiadania narkotyków. Posiadanie znacznej ilości narkotyków zagrożone jest karą pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Posiadanie narkotyków jako przestępstwo

Posiadanie narkotyków to przestępstwo usankcjonowane na gruncie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Ustawa penalizuje samo posiadania narkotyków, co nie obejmuje ich zażywania.

Przestępstwo posiadania narkotyków

Przestępstwo posiadania narkotyków (środków odurzających lub substancji psychotropowych) stanowi na gruncie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii czyn zabroniony. Przestępstwo posiadania narkotyków może występować zarówno w formie podstawowej, jak i kwalifikowanej czy uprzywilejowanej.

Nowe kary dla pijanych kierowców

Nowe kary dla pijanych kierowców oraz zaostrzenie tych, już istniejących to główne założenia przyjętej przez rząd w dniu 10 czerwca 2014 roku nowelizacji ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustawy. Celem nowych kar dla pijanych kierowców jest efektywniejsza walka z nimi.

REKLAMA