reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Postępowanie wykroczeniowe > Wyrok nakazowy w sprawie o wykroczenia

Wyrok nakazowy w sprawie o wykroczenia

Postępowanie nakazowe to szczególny tryb postępowania, który daje Sądowi możliwość wydania wyroku nakazowego na posiedzeniu niejawnym, bez udziału stron i bez przeprowadzenia postępowania dowodowego.

Wyrok taki zostanie wydany, tylko wtedy, gdy okoliczności czynu i wina obwinionego, w świetle dowodów zebranych przez oskarżyciela – a więc najczęściej Policję – nie budzą wątpliwości. Wyrok nakazowy wydany może być jedynie w sprawach, w których wystarczające jest wymierzenie kary nagany, grzywny albo ograniczenia wolności, a obwiniony nie jest osobą głuchą, niemą, niewidomą i nie zachodzą uzasadnione wątpliwości co do jego poczytalności.

Bardzo często zdarza się, że wyrok nakazowy wydawany jest w sprawie takich wykroczeń jak spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu, kradzież czy przywłaszczenie.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Wyrokiem nakazowym można również orzec środek karny.

Przykład:  w sprawie wykroczenia  prowadzenia pojazdu po użyciu alkoholu, sąd w wyroku nakazowym wymierzy karę grzywny oraz środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Wyrok nakazowy, wraz z wnioskiem o ukaranie, sąd ma obowiązek doręczyć obwinionemu i jego obrońcy, jeżeli był w sprawie ustanowiony.

Jak złożyć sprzeciw:

Obwinionemu, ale także oskarżycielowi – przysługuje prawo wniesienia sprzeciwu do sądu, który wydał wyrok nakazowy w terminie 7 dni, od dnia doręczenia wyroku. Aby zachować termin, wystarczy nadać sprzeciw w placówce pocztowej znajdującej się na terenie Rzeczypospolitej Polskiej bądź złożyć go bezpośrednio na dzienniku podawczym sądu.

Przykład: jeżeli wyrok nakazowy został doręczony w poniedziałek, ostatni dzień na złożenie sprzeciwu upływa w następny poniedziałek.

Sprzeciw od wyroku nakazowego w sprawie o wykroczenie nie wymaga uzasadnienia, i może sprowadzać się  do jednego zdania a mianowicie: ,,wnoszę sprzeciw od wyroku nakazowego i wnoszę o rozpoznanie sprawy  na zasadach ogólnych”. Ważne jednak, aby prawidłowo oznaczyć sąd oraz wskazać sygnaturę sprawy.

W przypadku prawidłowego złożenia sprzeciwu, wyrok nakazowy traci moc. Sąd wyznacza natomiast rozprawę, o której terminie i miejscu zawiadamia obwinionego, pokrzywdzonego, oskarżyciela, obrońcę i pełnomocnika – jeżeli są w sprawie ustanowieni. Ponadto sąd wzywa świadków i sprowadza na rozprawę inne dowody. Jeżeli natomiast udział obwinionego na rozprawie zostanie przez sąd uznany za niezbędny, zostanie on wezwany do osobistego stawiennictwa.

Zobacz serwis: Charakterystyka wykroczeń

Wyrok nakazowy, od którego nie złożono sprzeciwu, albo sprzeciw taki cofnięto – staje się wyrokiem prawomocnym. Obwiniony ma bowiem prawo cofnięcia sprzeciwu do czasu rozpoczęcia przewodu sądowego na rozprawie głównej.

Doświadczenie pokazuje, że nawet w sprawach w których wydany był wyrok nakazowy, dowiedzenie niewinności przez obwinionego nie jest niemożliwie. W pouczeniu od wyroku nakazowego, wskazane jest, iż w przypadku złożenia sprzeciwu a następnie uznania winy obwinionego, orzeczona kara może być wyższa od kary orzeczonej wyrokiem nakazowym. Często zdarza się jednak, że sąd mimo uznania winy obwinionego, biorąc pod uwagę charakter i okoliczności czynu, właściwości i warunki osobiste sprawcy, orzeka karę łagodniejszą, stosuje nadzwyczajne złagodzenie kary a nawet odstępuje od jej wymierzenia.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

ŻAKIEWICZ ADWOKACI Kancelaria Prawa Karnego i Gospodarczego Sp. k.

Ekspert prawa karnego, karno-skarbowego oraz procedury karnej

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wyrok nakazowy w sprawie o wykroczenia. /fot. Fotolia
Wyrok nakazowy w sprawie o wykroczenia. /fot. Fotolia

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Witko

doradca w zakresie testowania oprogramowania i zarządzania jakością

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama