| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Odpowiedzialność za wykroczenia > Podejrzany o popełnienie wykroczenia a prawo do korzystania z pomocy obrońcy na etapie czynności wyjaśniających

Podejrzany o popełnienie wykroczenia a prawo do korzystania z pomocy obrońcy na etapie czynności wyjaśniających

Policja jako oskarżyciel w sprawach wykroczeniowych, stoi na stanowisko, jakoby na etapie czynności wyjaśniających osobie podejrzanej o popełnienie wykroczenia, nie przysługiwało prawo do korzystania z pomocy obrońcy. Z uwagi na powyższe, często zdarza się, iż obrońcy odmawia się dopuszczenia do udziału w czynnościach postępowania, w tym również udziału w przesłuchaniu samego podejrzanego.

Powyższe stanowisko, Policja wywodzi z zarządzenia Komendanta Głównego Policji, które stanowi, iż kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia, możliwość korzystania z pomocy obrońcy przewiduje dopiero od momentu skierowania do sądu wniosku o ukaranie.

Tymczasem, jakkolwiek ustawa ta, wprost nie wskazuje czy osoba podejrzewana o popełnienie wykroczenia ma prawo ustanowić obrońcę z wyboru już na etapie czynności wyjaśniających, to mając na uwadze art. 4 oraz w art. 42 ust. 2 Konstytucji oraz  ratyfikowane przez Rzeczpospolitą Polskę akty prawa międzynarodowego, należy stwierdzić, iż przemawia za tym szeroko rozumiana zasada prawa do obrony.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Powyższy problem, był również przedmiotem analizy Trybunału Konstytucyjnego, który wyrokiem z dnia 3 czerwca 2014 r. w sprawie do sygnatury K 19/13 stwierdził ,,1. Art. 4 ustawy z dnia 24 sierpnia 2001 r. - Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia (Dz. U. z 2013 r. poz. 395, ze zm.) w zakresie, w jakim pomija prawo osoby, wobec której istnieje uzasadniona podstawa do sporządzenia przeciwko niej wniosku o ukaranie, do korzystania z obrońcy na etapie czynności wyjaśniających, o których mowa w art. 54 § 1 tej ustawy, jest niezgodny z art. 2 i art. 42 ust. 2 w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

2. Art. 38 § 1 ustawy powołanej w punkcie 1 w zakresie, w jakim nie przewiduje na etapie czynności wyjaśniających, o których mowa w art. 54 § 1 tej ustawy, prawa dostępu do akt dla osoby, wobec której istnieje uzasadniona podstawa do sporządzenia przeciwko niej wniosku o ukaranie, jest niezgodny z art. 2 i art. 42 ust. 2 w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji”.  

Mimo powyższego, do chwili obecnej ustawodawca nie zmienił brzmienia art. 4 kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, tak aby prawo do korzystania przez podejrzanego z pomocy obrońcy na etapie czynności wyjaśniających nie budziło wątpliwości.

Zobacz serwis: Wykroczenia

Jeżeli zatem Policja odmawia dostępu obrońcy do udziału w czynnościach, a Ty uważasz że  ochrona Twoich interesów wymaga ustanowienia obrońcy, warto powołać się na w/w wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Z uwagi na przytoczone powyżej argumenty, udział obrońcy podejrzanego w sprawach o wykroczenie już na etapie postępowania wyjaśniającego jest możliwy i na żądanie obrońcy oraz podejrzanego należy oczekiwać udzielenia zgody na udział obrońcy również na tym etapie.    

Praktyka pokazuje, że coraz częściej osoby obwinione skorzystają z pomocy obrońcy, a obrona taka jest dużo skuteczniejsza, jeżeli zostanie ustanowiona jeszcze na etapie poprzedzającym sądowe rozpoznanie sprawy.                             

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

ODO 24

ODO 24 – to firma, która od 2012 roku oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa informacji. Stawia na merytorykę, praktyczne rozwiązania oraz trwałe relacje z klientami budowane w oparciu o partnerstwo, uczciwość i zaufanie. Swoim klientom pomaga chronić dane, minimalizując ryzyko związane z kontrolą, wyciekiem lub ich utratą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »