reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Więziennictwo > Areszt tymczasowy > Tymczasowe aresztowanie – to jeszcze nie wyrok

Tymczasowe aresztowanie – to jeszcze nie wyrok

Tymczasowe aresztowanie można zastosować jedynie w celu zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania (wyjątkowo celu zapobiegnięcia popełnieniu ciężkiego przestępstwa). Stosowanie aresztu musi zapobiegać realnym obawom ucieczki, ukrywania się lub matactwa. Areszt może zabezpieczyć tok postępowania karnego w stosunku do osoby, która nie ma stałego miejsca pobytu w Polsce lub takiej, której grozi surowa kara (przy zbrodniach i najcięższych przestępstwach) lub zachodzi obawa, że dana osoba popełni ciężkie przestępstwo przeciwko życiu, zdrowiu lub bezpieczeństwu powszechnemu.

W teorii można je stosować tylko wtedy, gdy zebrane dowody wskazują na duże prawdopodobieństwo, że dana osoba popełniła przestępstwo a zastosowanie innych środków jest niewystarczające. Praktyka pokazuje jednak że tymczasowe aresztowanie stosowane jest jako tzw. areszt wydobywczy mający na celu przyznanie się podejrzanego do winy i złożenie wyjaśnień.

Samo przyznanie się przez Ciebie do popełnienia zarzucanego Ci czynu i złożenie obszernych wyjaśnień nie gwarantuje że prokuratura odstąpi od wniosku o tymczasowy areszt. Dlatego postaraj się wykazać iż w Twoim przypadku nie występują przesłanki do jego zastosowania w postaci obawy ucieczki, ukrywania się, matactwa. Warto wskazać organom ścigania adres, pod którym faktyczne przebywasz czy miejsce pracy, przekonując iż wystarczające będą środki zapobiegawcze o charakterze nieizolacyjnym.

Czas trwania tymczasowego aresztowania

Jeżeli dojdzie do posiedzenia aresztowanego w Twojej sprawie zaproponuj złożenie poręczenia majątkowego. Wysokość poręczenia zależna jest od Twoich możliwości majątkowych oraz rozmiaru ewentualnej szkody.

Na postanowienie w przedmiocie tymczasowego aresztowania przysługuje Ci zażalenie do Sądu Okręgowego w terminie siedmiu dni. Zawsze składaj takie zażalenie!

Wniosek o uchylenie tymczasowego aresztowania lub jego zmianę na inny środek zapobiegawczy o charakterze nieizolacyjnym możesz składać w każdym czasie. Zastosowany przez sąd tymczasowy areszt może być w postępowaniu przygotowawczym uchylony lub zmieniony na łagodniejszy również przez prokuratora.

O zastosowaniu tymczasowego aresztowania sąd jest obowiązany bezzwłocznie zawiadomić osobę najbliższą dla podejrzanego/oskarżonego bądź inną osobę przez niego wskazaną. Odwiedzając  aresztowanego, każdorazowo musisz posiadać zgodę na widzenie. Zgodę taką wydaje prokurator bądź sąd, do którego dyspozycji pozostaje aresztowany. Odmowa wydania takiej zgody może nastąpić jedynie wtedy gdy zachodzi uzasadniona obawa, że widzenie zostanie wykorzystane w celu bezprawnego utrudnienia postępowania karnego bądź widzenie to może zostać wykorzystane do popełnienia przestępstwa.

Jak przebiega składanie wniosku o uchylenie tymczasowego aresztowania?

W przypadku odmowy wydania zgody na widzenie, zawsze składaj zażalenie.

Paczki żywnościowe, środki higieniczne a także leki możesz przekazać aresztowanemu również jedynie za zgoda prokuratora bądź sądu.

Całość korespondencji tymczasowo aresztowanego podlega wnikliwej cenzurze prokuratora bądź sądu! (Jedynie korespondencja z obrońcą nie podlega cenzurze, chyba że prokurator zastrzeże jej kontrolę. Kontrola korespondencji z obrońcą nie może być utrzymywana po upływie 14-dni od dnia tymczasowego aresztowania).

Pomimo że tymczasowe aresztowanie jest najdotkliwszym ze wszystkich środków zapobiegawczych, jego zastosowanie nie przesądza jeszcze o zakończeniu postępowania. Wielokrotnie zdarza się że pomimo stosowania tymczasowego aresztowania, sąd uniewinnia oskarżonego. W takim wypadku zawsze należy wystąpić o odszkodowanie za poniesioną szkodę oraz zadośćuczynienie za doznaną krzywdę poniesioną w związku z oczywiście niesłusznym aresztowaniem.

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Chajec, Don-Siemion & Żyto Kancelaria Prawna

Kancelaria Chajec, Don-Siemion & Żyto jest zespołem wykwalifikowanych specjalistów z różnych dziedzin prawa i biznesu, charakteryzujących się praktycznym, pro-biznesowym podejściem i umiejętnością sprawnego działania, współpracujących ze sobą w biurach w Warszawie, Krakowie i Łodzi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama