REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tymczasowe aresztowanie – to jeszcze nie wyrok

ŻAKIEWICZ ADWOKACI Żakiewicz Górczak Gawińska Sp. k.
Ekspert prawa karnego, karno-skarbowego oraz procedury karnej
Tymczasowe aresztowanie – to jeszcze nie wyrok. /fot. Fotolia
Tymczasowe aresztowanie – to jeszcze nie wyrok. /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Tymczasowe aresztowanie można zastosować jedynie w celu zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania (wyjątkowo celu zapobiegnięcia popełnieniu ciężkiego przestępstwa). Stosowanie aresztu musi zapobiegać realnym obawom ucieczki, ukrywania się lub matactwa. Areszt może zabezpieczyć tok postępowania karnego w stosunku do osoby, która nie ma stałego miejsca pobytu w Polsce lub takiej, której grozi surowa kara (przy zbrodniach i najcięższych przestępstwach) lub zachodzi obawa, że dana osoba popełni ciężkie przestępstwo przeciwko życiu, zdrowiu lub bezpieczeństwu powszechnemu.

W teorii można je stosować tylko wtedy, gdy zebrane dowody wskazują na duże prawdopodobieństwo, że dana osoba popełniła przestępstwo a zastosowanie innych środków jest niewystarczające. Praktyka pokazuje jednak że tymczasowe aresztowanie stosowane jest jako tzw. areszt wydobywczy mający na celu przyznanie się podejrzanego do winy i złożenie wyjaśnień.

REKLAMA

Samo przyznanie się przez Ciebie do popełnienia zarzucanego Ci czynu i złożenie obszernych wyjaśnień nie gwarantuje że prokuratura odstąpi od wniosku o tymczasowy areszt. Dlatego postaraj się wykazać iż w Twoim przypadku nie występują przesłanki do jego zastosowania w postaci obawy ucieczki, ukrywania się, matactwa. Warto wskazać organom ścigania adres, pod którym faktyczne przebywasz czy miejsce pracy, przekonując iż wystarczające będą środki zapobiegawcze o charakterze nieizolacyjnym.

Czas trwania tymczasowego aresztowania

Jeżeli dojdzie do posiedzenia aresztowanego w Twojej sprawie zaproponuj złożenie poręczenia majątkowego. Wysokość poręczenia zależna jest od Twoich możliwości majątkowych oraz rozmiaru ewentualnej szkody.

Na postanowienie w przedmiocie tymczasowego aresztowania przysługuje Ci zażalenie do Sądu Okręgowego w terminie siedmiu dni. Zawsze składaj takie zażalenie!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Wniosek o uchylenie tymczasowego aresztowania lub jego zmianę na inny środek zapobiegawczy o charakterze nieizolacyjnym możesz składać w każdym czasie. Zastosowany przez sąd tymczasowy areszt może być w postępowaniu przygotowawczym uchylony lub zmieniony na łagodniejszy również przez prokuratora.

O zastosowaniu tymczasowego aresztowania sąd jest obowiązany bezzwłocznie zawiadomić osobę najbliższą dla podejrzanego/oskarżonego bądź inną osobę przez niego wskazaną. Odwiedzając  aresztowanego, każdorazowo musisz posiadać zgodę na widzenie. Zgodę taką wydaje prokurator bądź sąd, do którego dyspozycji pozostaje aresztowany. Odmowa wydania takiej zgody może nastąpić jedynie wtedy gdy zachodzi uzasadniona obawa, że widzenie zostanie wykorzystane w celu bezprawnego utrudnienia postępowania karnego bądź widzenie to może zostać wykorzystane do popełnienia przestępstwa.

Jak przebiega składanie wniosku o uchylenie tymczasowego aresztowania?

W przypadku odmowy wydania zgody na widzenie, zawsze składaj zażalenie.

Paczki żywnościowe, środki higieniczne a także leki możesz przekazać aresztowanemu również jedynie za zgoda prokuratora bądź sądu.

REKLAMA

Całość korespondencji tymczasowo aresztowanego podlega wnikliwej cenzurze prokuratora bądź sądu! (Jedynie korespondencja z obrońcą nie podlega cenzurze, chyba że prokurator zastrzeże jej kontrolę. Kontrola korespondencji z obrońcą nie może być utrzymywana po upływie 14-dni od dnia tymczasowego aresztowania).

Pomimo że tymczasowe aresztowanie jest najdotkliwszym ze wszystkich środków zapobiegawczych, jego zastosowanie nie przesądza jeszcze o zakończeniu postępowania. Wielokrotnie zdarza się że pomimo stosowania tymczasowego aresztowania, sąd uniewinnia oskarżonego. W takim wypadku zawsze należy wystąpić o odszkodowanie za poniesioną szkodę oraz zadośćuczynienie za doznaną krzywdę poniesioną w związku z oczywiście niesłusznym aresztowaniem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Inne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Eurowybory 2024 - głosowanie korespondencyjne. PKW: 27 maja ostatnim dniem na zgłoszenie zamiaru. Co trzeba zrobić?

Państwowa Komisja Wyborcza informuje, że termin zgłoszenia komisarzowi wyborczemu zamiaru głosowania korespondencyjnego upływa w dniu 27 maja 2024 r. Zgłoszenia dokonuje się w godzinach pracy delegatury Krajowego Biura Wyborczego obsługującego komisarza wyborczego. Co ważne, o dotrzymaniu terminu złożenia zgłoszenia decyduje data ich otrzymania przez właściwy organ, a nie data nadania (stempla pocztowego). Kto i jak może głosować korespondencyjnie?

Nowy mechanizm od MSWiA: Mundurowi rozczarowani. Bez zmiana w dopłatach

Rozczarowanie spotkało Straż Graniczną - zmiany w przepisach nie dadzą im podwyżki wysokości dodatków do wypoczynku.

Zasiłek macierzyński w 2024 roku - ile wynosi? Urlop macierzyński i rodzicielski – ile tygodni?

Od stycznia do kwietnia 2024 roku zasiłki macierzyńskie ZUS wypłacił dla 112,7 tys. kobiet w całej Polsce. Ile wynosi taki zasiłek? Jak długi urlop macierzyński i rodzicielski przysługuje w 2024 roku? 

Dlaczego trzeba zwracać uwagę na znak CE? Jak rozpoznać znak CE a jak China Export?

Znak CE to deklaracja producenta, że produkt spełnia unijne wymagania. Dlatego tak ważne jest sprawdzanie wszystkich zakupów pod katem oznakowania CE. Podpowiadamy, jak rozpoznać, czy znak jest prawdziwy.

REKLAMA

Sukces "Łowców cieni". Zatrzymali niebezpiecznego czeskiego gangstera

"Łowcy cieni" z Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali obywatela Czech, poszukiwanego na podstawie europejskiego nakazu aresztowania i czerwonej noty Interpolu. Mężczyzna był ścigany od grudnia 2023 roku za udział w międzynarodowym gangu, który zajmował się produkcją, przemytem i handlem narkotykami na terenie Polski i Czech.

Uchwała Sądu Najwyższego w sprawie kredytów frankowych. Co zmieniło się dla frankowiczów?

Jakie zmiany wprowadziła „Uchwała frankowa” Sądu Najwyższego z 25 kwietnia 2024 roku? Jakie możliwości i prawa mają frankowicze w świetle nowej uchwały? Czy spodziewamy się kolejnych zmian? 

Podatek od streamerów. Donejty nie spełniają definicji darowizny, podlegają więc podatkowi dochodowemu

Podatek od streamerów. Donejty, czyli anonimowe wpłaty przekazywane twórcy internetowemu transmitującemu np. grę komputerową, podlegają podatkowi dochodowemu, bo nie są darowizną – czytamy w dzisiejszym wydaniu „Dziennika Gazety Prawnej”.

Jeszcze tylko dziś wyborcy z niepełnosprawnościami mogą zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego

Wyborcy z niepełnosprawnościami i osoby, które najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat mogą zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach do Parlamentu Europejskiego jeszcze tylko do dziś, 27 maja 2024 r. 

REKLAMA

Powrót kontrowersyjnej ustawy. Wiatraki pół kilometra od domów

Według informacji uzyskanych przez portal Money.pl, prawdopodobnie w czerwcu poznamy projekt tzw. "ustawy wiatrakowej". Zgodnie z zapowiedziami, wiatraki będą mogły być stawiane w odległości pół kilometra od zabudowań. W ustawie znajdą się również inne ważne regulacje dotyczące Odnawialnych Źródeł Energii (OZE).

Przywrócenie handlowych niedziel. ZPPHiU: czas otwarcia sklepów powinien być krótszy (np. 8 godzin)

Przywrócenie handlu w niedziele wymaga przemyślanego zaprojektowania i odpowiedniego przygotowania - uważa dyrektor generalna Związku Polskich Pracodawców Handlu i Usług Zofia Morbiato. Czas pracy w niedziele powinien być jednak krótszy niż przed wprowadzeniem zakazu - dodaje.

REKLAMA