REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

ZUS, Ubezpieczenia społeczne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Urlop ojcowski dla przedsiębiorcy w 2018 r.

Urlop ojcowski przysługuje nie tylko pracownikowi, ale także osobie prowadzącej własną działalność gospodarczą. W jaki sposób przedsiębiorca może ubiegać się o urlop ojcowski w 2018 r?

Ustalenie płatnika składek na 2018 r.

O tym, kto będzie płatnikiem zasiłków w 2018 r., decyduje liczba osób zgłoszonych do ubezpieczenia społecznego na 30 listopada poprzedniego roku, czyli 2017 r. Co należy uwzględnić w liczbie ubezpieczonych na dzień 30 listopada?

E-składka od 1 stycznia 2018 r. - jak wyliczyć i zaksięgować?

1 stycznia 2018 roku wchodzą nowe zasady opłacania składek ZUS oraz nowe rachunki do opłacania składek. Jak więc opłacić składkę za grudzień, a jak - od nowego roku? Co w przypadku zaległości do ZUS? Co jeśli nie dostaniemy numeru rachunku?

Zmiany w prewencji wypadkowej już od 1 stycznia 2018 r.

Nowelizacja ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych podpisana. Co zmieni się w prewencji wypadkowej po 1 stycznia 2018 r.?

REKLAMA

Indywidualne konta składkowe - nowy system rozliczeń z ZUS od 1 stycznia 2018 r.

Od 1 stycznia 2018 r. nastąpi rewolucyjna zmiana w zasadach opłacania składek ZUS. Zamiast obecnie stosowanych trzech lub czterech przelewów płatnicy opłacą wszystkie należności na rzecz ZUS jednym przelewem, bezpośrednio na numer rachunku składkowego przyznany indywidualnie każdemu z nich. Zmianie ulegną także zasady zaliczania wpłat na poszczególne fundusze i okresy. Najistotniejsze skutki dla płatników ma regulacja przewidująca opłacanie w pierwszej kolejności należności przeterminowanych.

ZUS ostrzega przed oszustami na "pracownika ZUS"

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed telefonami osób podszywających się za "pracownika ZUS" i proponujących spotkania w sprawie dziedziczenia składek z subkonta w ZUS i konta w OFE.

Oszustwo "na pracownika ZUS”

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzegł w komunikacie z 21 listopada 2017 r. przed kolejnym sposobem oszustwa "na pracownika ZUS”. Tym razem chodzi o dziedziczenie środków z subkonta w ZUS i konta w OFE.

Zniesienie górnego limitu składek na ZUS od 2018 roku

21 listopada 2017 r. sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny pozytywnie zaopiniowała projekt ustawy, którego celem jest zniesienie limitu, powyżej którego najlepiej zarabiający nie płacą obecnie składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

REKLAMA

BCC postuluje zaniechanie prac nad zniesieniem limitu podstawy wymiary składek ZUS

Projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw dotyczy likwidacji tzw. 30-krotności o-zusowania, co oznaczać będzie objęcie składkami na ubezpieczenie emerytalne i rentowe pełnego wynagrodzenia jako podstawy wymiaru. Business Centre Club negatywnie ocenia proponowane zmiany.

Świadczenie rehabilitacyjne a przejście na emeryturę

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje nie dłużej niż przez okres 12 miesięcy. Czy należy wypłacić świadczenie rehabilitacyjne osobie, która pobiera to świadczenie i przechodzi na emeryturę?

Delegacja czy oddelegowanie?

Na to pytanie powinien odpowiedzieć sobie każdy pracodawca, który wysyła swojego pracownika do pracy za granicą. Właściwe zakwalifikowanie wyjazdu pracownika wpływa na zakres świadczeń przysługujących mu z tytułu wyjazdu oraz na obowiązki pracodawcy.

Jeden przelew do ZUS - skutki dla przedsiębiorców

Wprowadzenie od 1 stycznia 2018 r. jednego przelewu do ZUS spowoduje określone skutki dla przedsiębiorców. Wynika to ze zmiany zasad rozliczania składek na poszczególne fundusze. Począwszy od płatności dokonanych w styczniu 2018 r., kwota przelewu zostanie rozdysponowana według algorytmu podziału wpłat ustalanego na podstawie złożonej deklaracji ZUS DRA.

Środowisko pracodawców popiera rozwiązania zawarte w Konstytucji Biznesu

Rozwiązania zawarte w Konstytucji Biznesu mają poparcie środowisk pracodawców - wynika ze stanowiska Rady Pracodawców RP. Pracodawcy popierają między innymi takie propozycje zmian prawnych, jak wprowadzenie zasady domniemania uczciwości przedsiębiorcy oraz zasady przyjaznej interpretacji przepisów.

Niedopłata składek ZUS lub opóźniona realizacja zapłaty

Co płatnik składek powinien zrobić, gdy stwierdzi niedopłatę składek bądź opóźnioną realizację zapłaty? Przedstawiamy bieżące wyjaśnienie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Spóźniona zapłata lub niedopłata składek ZUS - co musi zrobić płatnik

Zakład Ubezpieczeń społecznych udzielił wyjaśnień jak powinien postąpić płatnik składek na ubezpieczenia społeczne w sytuacji gdy zauważył swoją niedopłatę lub spóźnioną zapłatę składek ZUS. Publikujemy poniżej tą informację.

Oszczędności w ramach PPK będą należeć do obywateli

Pieniądze odkładane w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych będą należały do obywateli, będą stanowić ich oszczędności - powiedział 9 listopada 2017 r. wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej.

Od 2019 r. Pracownicze Plany Kapitałowe - założenia

Do prac legislacyjnych Rady Ministrów trafił projekt utworzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK), które są elementem Programu Budowy Kapitału zapowiedzianego w Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Jest to efekt wspólnych prac Ministerstw Finansów, Rozwoju oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Pracownicze Plany Kapitałowe - projekt

Do prac legislacyjnych Rady Ministrów trafił projekt utworzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK), które są elementem Programu Budowy Kapitału zapowiedzianego w Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Jest to efekt wspólnych prac Ministerstw Finansów, Rozwoju oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

E-składka ZUS od 2018 r.

Od 1 stycznia 2018 r. składki do ZUS będzie można opłacać jednym przelewem. Warto zapoznać się z zasadami.

Zasiłek opiekuńczy - nowe druki Z-15A i Z-15B

Od 5 września 2017 r. obowiązują nowe druki wniosku o zasiłek opiekuńczy z tytułu sprawowania opieki nad dzieckiem (Z-15A) i wniosku o zasiłek opiekuńczy z powodu sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny (Z-15B). Zastąpiły one dotychczasowy druk Z-15. Komu przysługuje zasiłek i jak złożyć nowe druki?

Ubezpieczenie dla osób pracujących w rolnictwie

Rolnicy, którzy zatrudniają pracowników sezonowych będą mieli obowiązek opłacać za nich składki na ubezpieczenie społeczne - tak wynika z projektu nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Ustawa abolicyjna - umorzenie nieopłaconych składek ZUS - podstawowe informacje

Ustawa abolicyjna, która obowiązuje od 15 stycznia 2013 r. daje możliwość przedsiębiorcom umorzenia nieopłaconych składek ZUS z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia. Kogo dotyczy ustawa i jakie warunki należy spełnić, aby starać się o umorzenie należności?

Elektroniczna dokumentacja akt pracowników i zleceniobiorców

30 października 2017 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją, przedłożony przez ministra rozwoju i finansów. Projekt zakłada m.in. skrócenie z 50 do 10 lat okresu przechowywania przez pracodawcę dokumentacji osobowej i płacowej wszystkich pracowników i zleceniobiorców zatrudnionych od 1 stycznia 2019 r. Możliwe będzie prowadzenie oraz przechowywanie dokumentacji osobowej i płacowej wyłącznie w formie elektronicznej (bez akt papierowych). Poza tym zasadą stanie się wypłata pracownikom wynagrodzenia w formie bezgotówkowej. Jednak na wniosek pracownika wynagrodzenie będzie można nadal wypłacać gotówką.

Działalność gospodarcza w Polsce i praca za granicą a ubezpieczenie społeczne

W przypadku jednoczesnego wykonywania działalności gospodarczej w Polsce oraz pracy w oparciu o umowę o pracę, stosuje się przepisy państwa członkowskiego, w którym wykonywana jest praca. Konieczne jest spełnienie odpowiednich warunków.

Składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od całego przychodu

30 października 2017 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Projekt ten przewiduje zniesienie od 2018 roku górnego limitu składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, powyżej którego obecnie nie płaci się składek (tzw. 30-krotność).

FUS z nadwyżką 38,1 mld zł

Nadwyżka jest wysoka. Należy jednak pamiętać, że jest to efekt umorzenia części pożyczek udzielonych FUS w latach 2009-2014.

Nowe druki ZUS o zasiłek macierzyński

ZUS udostępnił nowe, uproszczone druki m.in. wniosek o zasiłek macierzyński - nowy symbol ZAM (zastąpił dotychczasowy ZAS-54), wniosek o skrócenie lub wstrzymanie okresu wypłaty zasiłku macierzyńskiego - nowy symbol ZUR (zastąpił ZUS-ZS-WUR-01), oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem do 8 lat - ZAS-23.

Likwidacja górnego limitu składek ZUS od 1 stycznia 2018 r.

Składka na ubezpieczenia emerytalne i rentowe będzie odprowadzana od całości przychodu - tak wynika z projektu nowelizacji o systemie ubezpieczeń społecznych. Oznacza to, wyższe składki ZUS dla najlepiej zarabiających. Zmiany miałyby wejść w życie od 2018 roku.

Wyższe składki ZUS dla najlepiej zarabiających

Osoby zarabiające więcej niż 2,5-krotność średniej krajowej, zgodnie z najnowszym projektem nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, będą musiały płacić wyższe składki, wyliczane od całego wynagrodzenia.

Polskie emerytury dla Ukraińców

Polskie emerytury mogą być przyznane wyłącznie za okresy ubezpieczenia osiągnięte w Polsce - zapewnił wiceszef MRPiPS Marcin Zieleniecki. Zdementował jednocześnie informacje, że Polska będzie finansować emerytury minimalne w wysokości 1 tys. zł pracownikom z Ukrainy.

Składki ZUS 2018 - wszystkie składki jednym przelewem

Od 1 stycznia 2018 roku będą obowiązywały nowe zasady opłacania składek ZUS. Zgodnie z nimi, wszystkie składki na: ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe), ubezpieczenie zdrowotne, fundusze (Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Emerytur Pomostowych), będzie można zapłacić jednym przelewem – na jeden rachunek w ZUS.

Od 1 stycznia 2019 r. zostanie skrócony okres przechowywania akt pracowniczych

Obecne przepisy przewidują obowiązek prowadzenia dokumentów pracowniczych przez okres 50 lat. Proponowane zmiany skracają ten termin do 10 lat. Projekt ustawy zakłada także zmiany w zakresie formy prowadzenia akt oraz wypłaty wynagrodzeń dla pracowników. Nowe regulacje mają wejść w życie 1 stycznia 2019 r.

Papierowe zwolnienia lekarskie tylko do lipca 2018 r. Pracodawcy muszą założyć profil na PUE ZUS

Ręcznie wystawiane druki zwolnień lekarskich znikną całkowicie wraz z początkiem lipca 2018 roku. Nastąpi przejście na zwolnienia wyłącznie elektroniczne (e-ZLA). System elektronicznych zwolnień jest dużym ułatwieniem dla pracodawców. Warunek jest jeden – muszą mieć założony swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Taki profil obowiązkowo muszą mieć pracodawcy – płatnicy, którzy zatrudniają więcej niż 5 osób. Inni mogą to zrobić dobrowolnie.

Składki ZUS przedsiębiorcy pracującego na etacie

Początkujący przedsiębiorcy niejednokrotnie starają się łączyć prowadzoną przez siebie działalność gospodarczą z pracą na etat. Nie ma oczywiście przeciwwskazań, by w trakcie prowadzenia działalności podjąć zatrudnienie w ramach stosunku pracy. Jakie to ma jednak odbicie w wysokości składek ZUS?

Zasiłek rodzinny 2017/2018 – wniosek (wzór), dokumenty

1 listopada 2017 r. rozpoczyna się nowy okres zasiłkowy, który trwa do 31 października 2018 r. W związku z tym, osoby, które chcą uzyskać prawo do zasiłku rodzinnego powinny złożyć nowy wniosek o ustalenie prawa do zasiłku rodzinnego oraz dodatków wraz z odpowiednimi dokumentami.

Nowy projekt ws. ubezpieczeń społecznych dla pracujących studentów

Absolwenci studiów pierwszego stopnia mają zostać zwolnieni z odprowadzania składek emerytalno-rentowych, zdrowotnych, na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych - wynika z projektu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Umowa zlecenie w czasie urlopu ojcowskiego - składki ZUS

Osoba pracująca w ramach umowy o pracę dodatkowo wykonuje umowę zlecenia zawartą z innym podmiotem. Czy umowa zlecenia, która w części była wykonywana w trakcie urlopu ojcowskiego, podlega oskładkowaniu?

Już od 1 stycznia 2018 r. jeden przelew na własny rachunek w ZUS

Składki już niedługo będzie można wpłacać na jeden indywidualny rachunek w ZUS. Już 1 stycznia 2018 r. skorzystają z tego firmy, przedsiębiorcy, jak również osoby samozatrudnione.

Od 1 stycznia 2018 r. można opłacać wszystkie składki jednym zwykłym przelewem na indywidualny numer rachunku składkowego

Zmiana w płatności składek do ZUS obejmuje firmy, przedsiębiorców oraz osoby samozatrudnione. Już od 1 stycznia 2018 r. będzie można zapłacić wszystko wykonując jeden przelew.

Konstytucja Biznesu - niebawem zajmie się nią rząd

Jak informuje Stanisław Krakowski z biura prasowego Ministerstwa Rozwoju Stały Komitet Rady Ministrów przyjął w czwartek pakiet projektów ustaw w ramach Konstytucji Biznesu. Pewne kwestie pozostawiono do rozstrzygnięcia na forum rządu.

Opieka nad dzieckiem a wyliczenie kapitału początkowego

Przy wyliczaniu kapitału początkowego uwzględnia się okresy składkowe i nieskładkowe. Okresy sprawowania opieki nad dzieckiem obliczane są jak okresy składkowe. Jakie informacje są niezbędne do przeliczenia kapitału początkowego?

Składki ZUS 2018 – jedna E-składka na jeden NRS

Od 1 stycznia 2018 r. będzie można opłacić wszystkie składki na ZUS jednym przelewem na swój jeden, nowy (!) numer rachunku składkowego (NRS). Już od 1 października 2017 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysyła listem poleconym informację o nowym numerze rachunku.

Nowe druki ZUS od 2 października 2017 r.

Od 2 października br. obowiązują nowe, uproszczone druki rentowe i emerytalne, m.in. wniosek o rentę rodzinną, wniosek o świadczenie przedemerytalne czy wniosek o emeryturę częściową.

Ubezpieczenia społeczne przy zatrudnianiu obcokrajowców spoza UE

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że unijne przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego zawarte są przede wszystkim w dwóch rozporządzeniach Parlamentu Europejskiego oznaczonych numerami 883/2004 oraz 987/2009. Rozporządzenia te co do zasady mają zastosowanie do osób, które posiadają obywatelstwo jednego z państw należących do UE. Do obywateli państw trzecich (spoza UE) rozporządzenia te mogą mieć zastosowanie, przy spełnieniu warunków określonych w rozporządzeniu 1231/2010.

Odsetki za nieprzekazanie w terminie składek do OFE w okresie październik-grudzień 2017

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w komunikacie wskazał wysokość odsetek za nieprzekazanie w terminie składek do OFE, które będą obowiązywały w okresie od 1 października do 31 grudnia 2017 r.

Złożenie przez pracodawcę do ZUS druku Z-3

Pracownik dostarczył zaświadczenie lekarskie w formie elektronicznej (e-ZLA). Pracodawca przekazał e-ZLA wraz z drukiem Z-3 do ZUS. Pracownik dostarczył kolejne e-zwolnienie. Czy w związku z tym pracodawca również ma obowiązek przekazać druk Z-3?

Układ ratalny przedsiębiorcy z ZUS

Podpisanie przez przedsiębiorcę umowy o rozłożeniu na raty zaległości wobec ZUS niesie za sobą kilka korzyści. Zawarcie układu ratalnego powoduje, że od składek, które rozłożono na raty ZUS nie na liczy odsetek za zwłokę, i to w dodatku od dnia następującego po dniu złożenia przez przedsiębiorcę wniosku w tej sprawie. W miejsce odsetek, ZUS naliczy opłatę prolongacyjną na zasadach i w wysokości przewidzianej w ordynacji podatkowej.

Zatrudnianie obywateli spoza UE a ubezpieczenia społeczne

Obywatele krajów nienależących do UE również mają prawo do takich samych warunków pracy jak obywatele UE, przy spełnieniu określonych warunków. Jak wygląda kwestia ubezpieczeń społecznych takich pracowników?

Układy ratalne ZUS z zadłużonymi przedsiębiorcami

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiera coraz więcej układów ratalnych. W I połowie 2017 roku rozpatrzył pozytywnie ponad 26 tys. wniosków.

Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłków dla pracowników delegowanych

Od 1 października 2016 r. obowiązują nowe przepisy w zakresie zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników zatrudnionych za granicą u polskich pracodawców. Jak krok po kroku ustalić podstawę wymiaru zasiłków przysługujących tym pracownikom?

REKLAMA